Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.243
Поени од реакции
16.697
Денес ќе вдомам тиргица припитомена, газдарицата нема повеќе услови за чување арно ама имам нимфа (која е уфилмана дека е змеј) ич не е пријателски настроена спрема мене многу се плаши ама ја купив постара, пробав секако не се спитомва. Дали нимфата ќе ја напаѓа тигрицата? и дали нимфата можи да се излажи по тигрицата да дојди на прст кај мене :D ?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.019
Поени од реакции
84.702
Денес ќе вдомам тиргица припитомена, газдарицата нема повеќе услови за чување арно ама имам нимфа (која е уфилмана дека е змеј) ич не е пријателски настроена спрема мене многу се плаши ама ја купив постара, пробав секако не се спитомва. Дали нимфата ќе ја напаѓа тигрицата? и дали нимфата можи да се излажи по тигрицата да дојди на прст кај мене :D ?
Брат, гледај ти да не настрадаш од нимфата.... :-D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.243
Поени од реакции
16.697
Неколку саати се заедно фала богу во различни кафези, тигрицата пеј лудва и му слетва на кафезот до нимфата и сега ја гибна му се исили нимфата го избрка спишти тигрицата избега ама не ја мана бар не колку што видов
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.525
Поени од реакции
20.649
нимфа да тепа тигрица тешко, ама затоа обратно нимфата може да биде брутално силувана и истепана од тигрицата !!!
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.243
Поени од реакции
16.697
тигрицата му влезе на нимфата сега в кафез и ете ги заедно јадат o_O и не бега едноставно се пресели во кафезот на нимфата, макар шо еднаш нимфата ја подчукна тигрицата денес му згазна на нерви а ова спишти ( тигрицата)
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Дечки едно прашање. Како да му давам друга храна освен тоа семињата? Кога и да му доближам било што друго или бега или не ја ни погледнува. Или пак доволно му е само тоа да го јади цело време?
Иначе топ сме со однос, сега треба да го бркам со сила од мене, не ми се истава :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дечки едно прашање. Како да му давам друга храна освен тоа семињата? Кога и да му доближам било што друго или бега или не ја ни погледнува. Или пак доволно му е само тоа да го јади цело време?
Иначе топ сме со однос, сега треба да го бркам со сила од мене, не ми се истава :D
Покрај просо мојот папагал јаде спанаќ и зелка
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.019
Поени од реакции
84.702
Покрај просо мојот папагал јаде спанаќ и зелка
Колку што знам јас, зелката не е добра за папагалите. А богами и спанаќот, имам лошо искуство баш со мојов папагал, кога ми јадеше спанаќ, за малце ќе ми отидеше кај Свети Петар. 3 дена неможевме да го опоравиме, почна да сери темно гомно, и често да повраќа црна материја... Нонстоп беше свртен со главата, и се пикаше по ќошови каде што може да биде сам на раат.
Одтогаш Спанаќ и Зелка никако... само морков му давам
 
Последно уредено:
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
А морковот на каков начин му го даваш, тоа ми беше и прашањето. На мојов ако му го оставам така, нема ни да му се опули некогаш.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.019
Поени од реакции
84.702
А морковот на каков начин му го даваш, тоа ми беше и прашањето. На мојов ако му го оставам така, нема ни да му се опули некогаш.
Мојот се јаде од рака, така е истрениран
. Види, пресечи му едно поголемо делче од морковот, и стави му го некаде блиску до јадењето во кафезот... на решетките, ваљда ќе му текне, па ќе колвне малку
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Колку што знам јас, зелката не е добра за папагалите. А богами и спанаќот, имам лошо искуство баш со мојов папагал, кога ми јадеше спанаќ, за малце ќе ми отидеше кај Свети Петар. 3 дена неможевме да го опоравиме, почна да сери темно гомно, и често да повраќа црна материја... Нонстоп беше свртен со главата, и се пикаше по ќошови каде што може да биде сам на раат.
Одтогаш Спанаќ и Зелка никако... само морков му давам
Мојот папагал сака да јаде и спанаќ и зелка. Тој е стар преку 12 години и тоа редовно го јаде, дури и се лути ако не му дадам Има периоди во текот на зимата и летото кога не можам да најдам ниту спанаќ ниту зелка. Тогаш му давам магдонос
Од спанаќот ги јаде дршките а зелката ситно му ја сецкам и така ја јаде
Морков не сака да јаде - сум му рендал и сечел но не јаде. Исто не сака јаболко, пиперка .....
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
e vaka ja iam eden par tigrici par masko i zensko gi ispolniv site uslovi za kafez i za kukarka ama im davam jajce morkov jabolko ali oni nejkat ni da go probaat

Истиот проблем го имам и јас :( им е појачана исхраната веќе два месеци ама никако да се спарат, а многу ми е чудно тоа што во овие два месеци женката нема влезено во куќарката.Јајце и кај мене не сакаат да јадат,а морков и јаболко јадат и таму некои додатни витамини.
 
Член од
30 март 2014
Мислења
10
Поени од реакции
8
Здраво .... :)
имаф имам и че имам папагалчина ама никако да дојдам до пријателски контакт до нив .... значи незнам како да се пропитомат , инаку едбна тигрца имам сега ..
пред 6 години имаф пар ги имав неколку години и ми ги изеде мачето двете по грешка сни ги заборавиле пуштени а и мачето во истата соба и бевме на гости а ламбата изгасната и ги смачка мачоро , а да кажам битното и тие не се припитомија ама ичч многу беа диви :) па после купив уште две и и никако и тие да се припитома па едното умре незнам се поболи нешто и умре па остана само едно и му купивме партнер пак и тој умре незнам зошто незнам ни од што , а се му е во ред со кавез со просторија задоволени се скроз .. и еве сегаостана уште едното и никако не сака да се припитоми , колку ми е кеф кога че појдам кај некој другар пто има папагалче и му стои на рака на маса на лап топ го гали , а моите до сега како со вампири да живеат , не сака ни е1 метро да му сеп риближам . ако имате некој совет како да дојдам до пријателски контакт со нив помогнетеми . кажете некоуи искуства за побрзо припитомуваше ./... инаку не дека се немам друдено му зборувам му пеам абе шо не имам праено и џабе сето .. ајде да е до едното че речам до папагало е ама 10 имам изгледано до сега и џабе тоа е веројатност дека јас не знам да го одгледувам како што треба , инаку уште непто да кажам пуштено е од кафезот 24/7 слободно е колку пто сака ....


и ај кажетеми како да го припитомам што се треба да правам а што се нетреба да правам ..... ви балчгодарам однапред , па си велам че се најди некое чаре .. поздравв :)
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
Здраво .... :)
имаф имам и че имам папагалчина ама никако да дојдам до пријателски контакт до нив .... значи незнам како да се пропитомат , инаку едбна тигрца имам сега ..
пред 6 години имаф пар ги имав неколку години и ми ги изеде мачето двете по грешка сни ги заборавиле пуштени а и мачето во истата соба и бевме на гости а ламбата изгасната и ги смачка мачоро , а да кажам битното и тие не се припитомија ама ичч многу беа диви :) па после купив уште две и и никако и тие да се припитома па едното умре незнам се поболи нешто и умре па остана само едно и му купивме партнер пак и тој умре незнам зошто незнам ни од што , а се му е во ред со кавез со просторија задоволени се скроз .. и еве сегаостана уште едното и никако не сака да се припитоми , колку ми е кеф кога че појдам кај некој другар пто има папагалче и му стои на рака на маса на лап топ го гали , а моите до сега како со вампири да живеат , не сака ни е1 метро да му сеп риближам . ако имате некој совет како да дојдам до пријателски контакт со нив помогнетеми . кажете некоуи искуства за побрзо припитомуваше ./... инаку не дека се немам друдено му зборувам му пеам абе шо не имам праено и џабе сето .. ајде да е до едното че речам до папагало е ама 10 имам изгледано до сега и џабе тоа е веројатност дека јас не знам да го одгледувам како што треба , инаку уште непто да кажам пуштено е од кафезот 24/7 слободно е колку пто сака ....


и ај кажетеми како да го припитомам што се треба да правам а што се нетреба да правам ..... ви балчгодарам однапред , па си велам че се најди некое чаре .. поздравв :)
http://www.tigrica10000.bloger.index.hr/post/pripitomljavanje/972500.aspx -на српски е страницава... прочитај..се надевам дека ти помогнав :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom