Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Денеска бенд правевме, јас му свирев на гитара, пријателов разлеваше ли разлеваше. :D
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Zdravo decki, sakav da vi kazam deka deneska si kupiv parrot odnosno Mal Aleksandar i toa sto me grizi e toa sto veke cel den necepnal nisto od hranata tuku samo voda si konsumira, taka da dali mislite deka e normalno ova ili treba da mu kupam originalna hrana specijalna za niv posto momentalno mu davam samo soncoklet ? :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.054
Поени од реакции
14.952
тој е сега во некоја состојба на шок,промена на средина,ново место...но сепак за почеток давај му храна каква што се препорачува,а за после тоа,самото време ќе ти покажи како да го храниш
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Vo red, vi blagodaram G. Gjoko, a dali mislite deka ovaa sto cel den ne jadel nisto vlijae mnogu negativno vo negovata zdravstvena sostojba ? :)
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Vo red, vi blagodaram G. Gjoko, a dali mislite deka ovaa sto cel den ne jadel nisto vlijae mnogu negativno vo negovata zdravstvena sostojba ? :)
Како што ти кажа членот погоре, нема за што да се грижиш, ќе почне да јаде, сеа се приспособува на новата средина, но обавезно да му даваш храна наменета за него и свежа вода. Овие две работи да ги има секојдневно за кога ќе биде гладен да си јаде. Бтв стави некоја слика да го видиме и со среќа со новото другарче :)

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Ti blagodaram Marchesk i na site drugi sto mi odgovorivte na prasanjata, inaku imase i so poubava boja odnosno plava no bese poskap okolu 6500 den a ovoj go plativ 5500 den ali sepak sum zadovolen i srekjen sto konecno na kraj dobiv nekakov si parrot posto preku glava mi bea onie pomalite papagalcinja kako sto se tigrici i nimfi :P
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
749
И нимфата и тигрицата почнаа од рака да јадат и кога ќе се најадат одма одлетуваат некој совет како да ги натерам да доаѓаат на рака без храна
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.090
Поени од реакции
13.621
И нимфата и тигрицата почнаа од рака да јадат и кога ќе се најадат одма одлетуваат некој совет како да ги натерам да доаѓаат на рака без храна
јас ги навикнав на со тоа што им свиркав пред да им понудам храна. се навикнаа дека кога ќе свирнам ги чека награда на раката и сега си доаѓаат на секое свиркање, иако не ги чека храна :)

него ја да си се пофалам, тигрицата ми напраи 3 месеци и иако сеуште не лета, прозборе! со нимфата сеуште не се најдобри другари иако шетаат заедно по земја :)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
53
Поени од реакции
8
јас ги навикнав на со тоа што им свиркав пред да им понудам храна. се навикнаа дека кога ќе свирнам ги чека награда на раката и сега си доаѓаат на секое свиркање, иако не ги чека храна :)

него ја да си се пофалам, тигрицата ми напраи 3 месеци и иако сеуште не лета, прозборе! со нимфата сеуште не се најдобри другари иако шетаат заедно по земја :)
kaj mene nimfata e super sve prai,ednata tigrica i taka i taka zavisi kao e raspolozena a drugata tigrica katastrofa
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.090
Поени од реакции
13.621
kaj mene nimfata e super sve prai,ednata tigrica i taka i taka zavisi kao e raspolozena a drugata tigrica katastrofa
Тигрицата моја има 3 месеци и сеуште ми лази по земја ама си знае дека кога ќе свирнам и мрднам со прстот трча накај него :)
Може само и треба време, кај мене па нимфата праеше многу проблеми сега е бајче :)

Него немам вакво искуство па да прашам...нормално е нимфата до толку да се заљуби во мене? Не бев дома претходната недела 3-4 дена и скоро ништо не јадела, ид кафез неќела да излезе и го кадала дечко ми ако и се приближи. Ја кога се појавив ги рашири крилата се закачи на кафезот и така стоеше дур не ја извадив надвор. После си се бутна со мене под јорган и заспа О.о
 

Kajgana Shop

На врв Bottom