Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Прееска го капев папагалчето. Дур се сушеше, му заприметив дека има жолто ќесе на стомачето. Не знам од кога му е, исполнето е со некаква течност и кога го пипкав ми изгледаше дека не го боли.
Папагалчето воопшто не покажува знаци дека нешто не е во ред, не изгледа болно, има енергија, си игра, пее, јаде и се по ред. Случајно значи го открив ова и сега не знам дали е нешто што треба да ме засекира. Секако ќе го посматраме повеќе, но ме интересира дали им се има и на вашите слично појавено.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
јас би ти препорачал да се консултираш со ветеринар
 
Член од
28 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
2
Дали може во секое време да снесе јајце( сам е во кафез го купивме пред 3 дена)[DOUBLEPOST=1526738462][/DOUBLEPOST]Видете дали е машко или женско па одговорете ми
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
би требало да е женско,,колку е старо?
 
Член од
28 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
2
Па незнам овој пат заборавив да прашам.Иначе претходниот папагал ни избега[DOUBLEPOST=1526757978][/DOUBLEPOST]
Прееска го капев папагалчето. Дур се сушеше, му заприметив дека има жолто ќесе на стомачето. Не знам од кога му е, исполнето е со некаква течност и кога го пипкав ми изгледаше дека не го боли.
Папагалчето воопшто не покажува знаци дека нешто не е во ред, не изгледа болно, има енергија, си игра, пее, јаде и се по ред. Случајно значи го открив ова и сега не знам дали е нешто што треба да ме засекира. Секако ќе го посматраме повеќе, но ме интересира дали им се има и на вашите слично појавено.
Како го капеш?
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.261
Кој пет шоп / одгледувачница има добар избор на cockatiel (nymphicus hollandicus) во Скопје ? Повеќето ги имаат оние стандардни жолти со портокалов образ, а сакам да земам албино / сива или нешто како на сликата подоле.
31694764_2000344583549933_3584877685777629184_n.jpg
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
разгледај на реклама5.цом ,пред некое време мислам дека гледав албино нимфи за продажба
 
Ф

Флеш

Гостин
Кој пет шоп / одгледувачница има добар избор на cockatiel (nymphicus hollandicus) во Скопје ? Повеќето ги имаат оние стандардни жолти со портокалов образ, а сакам да земам албино / сива или нешто како на сликата подоле.
Прегледај го приврзокот 191651
Барај го Аце од Хром.078706033[DOUBLEPOST=1527971120][/DOUBLEPOST]Мојот е од кај него .....Тиквари
IMG_20170709_163939.jpg [DOUBLEPOST=1527971215][/DOUBLEPOST] IMG_20160628_211308.jpg
 

Mya

Член од
6 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво до сите. Имам папагал тигрица купен од јануари. Уште кога го купив немаше пораснато опашка нити долги пердуви на крилјата за да лета. Од скоро почна да ги губи пердувите под крилјата и околу нозете. Но се гледа под кожата дека има пердуви што само што не излегле.Бев на повеќе ветеринари и ми рекоа дека е инвалид и дека нема да лета никогаш. Папагалот јаде си игра се е нормално дури го научив да зборува. Се бања. Излегува надвор од кафезот си игра пробува да лета ама неможе. Му ја збогатив исхраната со витамини,со капки во водата, јаде и овошје и зеленчук. Губењето на пердуви ме загрижува а според ветеринарите тоа било резултат на тоа што е инвалид и толку ништо повеќе не ми рекоа. Што да направам? Совет некој.. не сакам да ми умре. Според некои одгледувачи на тигрици кои ги контактирав има шуга а ниту еден ветеринар тоа не ми го кажа. Еве и слика. Доколку имате слично искуство споделете.. ви благодарам
 

Attachments

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Здраво до сите. Имам папагал тигрица купен од јануари. Уште кога го купив немаше пораснато опашка нити долги пердуви на крилјата за да лета. Од скоро почна да ги губи пердувите под крилјата и околу нозете. Но се гледа под кожата дека има пердуви што само што не излегле.Бев на повеќе ветеринари и ми рекоа дека е инвалид и дека нема да лета никогаш. Папагалот јаде си игра се е нормално дури го научив да зборува. Се бања. Излегува надвор од кафезот си игра пробува да лета ама неможе. Му ја збогатив исхраната со витамини,со капки во водата, јаде и овошје и зеленчук. Губењето на пердуви ме загрижува а според ветеринарите тоа било резултат на тоа што е инвалид и толку ништо повеќе не ми рекоа. Што да направам? Совет некој.. не сакам да ми умре. Според некои одгледувачи на тигрици кои ги контактирав има шуга а ниту еден ветеринар тоа не ми го кажа. Еве и слика. Доколку имате слично искуство споделете.. ви благодарам
Може имало некоја инфекција/болест при што ги губи пердувите и нема нови да му пораснат. Поради тоа и не може да лета.
Ако се однесува нормално, мислам дека немаш потреба да се грижиш за умирање. Единствено да не има начин некако да му пораснат, али се сомневам дека некој ќе знае за тоа да ти каже кај нас, што од ветеринари, што од нас другите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Mya
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
ако е витален, си игра, пее, скока чувај го, не верувам дека е некој посериозен проблем, а ова со пердувиве може и генетски да биде, https://www.facebook.com/VetSvetVeterinarnaAmbulanta/ да го однесеш да го видат,само ќе ја бараш др Светла
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Mya

Mya

Член од
6 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Може имало некоја инфекција/болест при што ги губи пердувите и нема нови да му пораснат. Поради тоа и не може да лета.
Ако се однесува нормално, мислам дека немаш потреба да се грижиш за умирање. Единствено да не има начин некако да му пораснат, али се сомневам дека некој ќе знае за тоа да ти каже кај нас, што од ветеринари, што од нас другите.
[DOUBLEPOST=1528287741][/DOUBLEPOST]Го мачкам со кантарион така ми рекоа. Да не е процес на митарење , во март не ги менуваше пердувите може кај него покасно. Ме збунија и ветеринари и одгледувачи
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Здраво до сите. Имам папагал тигрица купен од јануари. Уште кога го купив немаше пораснато опашка нити долги пердуви на крилјата за да лета. Од скоро почна да ги губи пердувите под крилјата и околу нозете. Но се гледа под кожата дека има пердуви што само што не излегле.Бев на повеќе ветеринари и ми рекоа дека е инвалид и дека нема да лета никогаш. Папагалот јаде си игра се е нормално дури го научив да зборува. Се бања. Излегува надвор од кафезот си игра пробува да лета ама неможе. Му ја збогатив исхраната со витамини,со капки во водата, јаде и овошје и зеленчук. Губењето на пердуви ме загрижува а според ветеринарите тоа било резултат на тоа што е инвалид и толку ништо повеќе не ми рекоа. Што да направам? Совет некој.. не сакам да ми умре. Според некои одгледувачи на тигрици кои ги контактирав има шуга а ниту еден ветеринар тоа не ми го кажа. Еве и слика. Доколку имате слично искуство споделете.. ви благодарам
Ццц :(, зарем ваков ти го продадоа?!

Пс. Следен пат купи си од некој одгледувач (има многу групи по форумиве, фб..), петшоповиве се заникаде. Крајно не хумано ги чуваат, башка се трауматизираат од муштериите, ги закчаат , промаја и тн..

Ланската година и јас имав земено од петшоп и за неколку месеци ми умре :/, после си купив од одгледувач, па до сега е супер, младо, убаво, мило :)

IMG_3678.jpg IMG_3679.jpg


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
[DOUBLEPOST=1528287741][/DOUBLEPOST]Го мачкам со кантарион така ми рекоа. Да не е процес на митарење , во март не ги менуваше пердувите може кај него покасно. Ме збунија и ветеринари и одгледувачи
Не е процес на митарење, колку и да се митари ова не е нормално митарење. Папагалчето дефинитивно има нешто проблем, али не верувам да е опасно по живот чим се друго му е стандард.
Ете пробај и кај други ветеринари што ќе кажат, расчепкај по интернет, но да си знаеш дека прво што сменуваат ако нешто не е во ред кај нив е однесувањето, ќе одбива да јаде, нема да сака да игра, да пее, а камоли да ти зборува. Затоа мислам дека не треба ептен да паничиш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom