Папагали (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Птици' започната од mRnO, 30 мај 2007.

 1. маре-мк

  маре-мк

  Член од:
  8 февруари 2018
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  16
  Уф, да не ме разбереш погрешно :cautious:.
  Моја препорака е еден пар розеколинс :pos:.
  Од чисто лукративни причини :sneaky:.
   
  На 112112 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StOrMK

  StOrMK Rain

  Член од:
  24 јули 2015
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  149
  Дечки, гледам на тигрицава моја многу и пораснало клунчето, и се свиткало, па да прашам дали треба нова коска да купам пошто веќе е многу издлабена од едната страна?
   
 3. Pluh

  Pluh

  Член од:
  2 октомври 2008
  Мислења:
  3.434
  Допаѓања:
  7.286
  Кој е најдобар ветериран за папагали? Не ми треба итно ама сакам да имам инфо. Пожелно е да е специјалист за птици и да знае што прави. Скопје/Велес и околината
   
 4. Martinn...

  Martinn...

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  25
  CAFE32D2-41DB-461D-835F-D464E56F4F85.jpeg 4EAF641B-AE68-4439-9C53-6DF38860A231.jpeg imam tigrica,gledam poslednive nekolku dena stoi samo na edna noga , go boli levata najverojarno nemoze mnogu da stoi na dve noze, i koga odi do hranilkata samo leta vo kafezov,go vidov nema nekoja vidliva povreda na nogata.Ako moze pobrzo da odgovori nekoj od poiskusnive odglesuvaci,sto treba da mu dadam,kako da mu pomognam...
   
  Последно уредено: 18 март 2018
 5. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  16.888
  Допаѓања:
  34.777
  Сите тигрици кога ќе им дојде време за одмор или спиење, ја креваат едната нога во вис и ја кријат во пердувите.
  Ако папагалчето твое е нормално преку ден, нормално си јаде, трчка, пее итн... ондак ништо не му е.
   
  На MAJA 345 и 112112 им се допаѓа ова.
 6. MAJA 345

  MAJA 345

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  3.303
  Допаѓања:
  9.897
  Нормално е да си ја крие едната во пердуви, моето некогаш нонстоп прави така.
  Ако веќе го видиш дека при одење криви, тогаш ја има удрено, али за вака не е проблем.
   
 7. Martinn...

  Martinn...

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  25
  znaci ne e toa celo vreme stoi na edno mesto samo za jadenje koga odi gledam nemoze da zastane na levata noga
  --- Споено дупло мислење, 18 март 2018 ---
  pa krvi nemoze ic da odi samo preletuva do hranilkava,najverojatno si ja ima povredeni nekako,ako znae nekoj neka kaze so da pravam
   
 8. Filip2005

  Filip2005

  Член од:
  28 март 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пред две недели купив папагал (тигрица). Му купив сипина коска денес. Вода му менувам секое сабајле. Денес кога ја ставав коската прв пат морав да ја внесам раката во кафезот. Папагалот леташе и се удираше во sидовите на кафезот. Сакам да можам да го галам и да го пуштам да лета но да направи голем хаос кој ќе морам да го чистам. Дали е тоа можно и ако е можно како да го научам да го прави тоа.? И како да го припитомам за да сам си влегува во кафез.
   
 9. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.171
  Допаѓања:
  3.259
  Брат,ако си на сам почеток,строго се препорачува затвореност на птицата ,најмалку 30 дена.Ако веќе се прилагоди,јас направив везден да им е отворен кафезот,сами се научи ја да гравитираат околу кафез.Нимфата лета до другиот крај од соба,само на љуљашка своја ако сака и се враќа во кафез кој е на спротивен правец.А пак тигривата,само дреме внатре или се пентари научена околу кафез....
   
  На 112112 и Filip2005 им се допаѓа ова.
 10. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.533
  Допаѓања:
  2.990
  Еееее......далеку си од тоа. Трпение, и тоа многу ти треба. Упорност...и не разочарување. Многу пополека доближувај му се.....не така нападно. Од прво остави го да се прилагоди, да започни да појавува интерес за дружење.....па дај му малку храна ама на дистанца, па неколку пати така за да стекни доверба.
  Или со други зборови.....замисли дека и се удвараш на најубавата женска на светот...и што све треба да направиш и тоа со голема претпазливост за да не добиеш корпа. пажлјивост и упорност.....
   
  На 112112, Filip2005 и Vori им се допаѓа ова.
 11. Filip2005

  Filip2005

  Член од:
  28 март 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  Фала на помош.
  Денес му дадов храна во рака и ми јадеше а потоа ми застана на прст и така неколку пати ми стоеше на прст без на прстот да има храна. Така да се снајдов
  --- Споено дупло мислење, 29 март 2018 ---
  И кога веќе ми стои во рака без страв сега кога ќе можам да го пуштам да лета
   
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.533
  Допаѓања:
  2.990
  Strplivo i popoleka. Neka se priviknuva postepeno
   
  На 112112 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Filip2005

  Filip2005

  Член од:
  28 март 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  Ок фала
   
 14. Mehmet

  Mehmet

  Член од:
  4 декември 2013
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  65
  Здраво на сите, имаме папагал дома мал александар и сега жена ми е бремена, па страв не фаќа дека ке влијае негативно во аспект на здравјето, сепак бебето ке спие во наша соба а во дневна соба ке стои папагалот, што мислите дали би правело проблем ?
   
 15. Filip2005

  Filip2005

  Член од:
  28 март 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  Зависи. Јас порано бев алергичен на птици ама сега не сум.
  А бидејки е бебе поарно да не биде блиску до папагалот. Иначе не мора да значи дека папагалот ќе влијае врз бебето.
   
  На Mehmet му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: