Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Мојот е женка
До сега не и било ништо не сме имале потреба од ветеринар
Диво е ,неке да го гнавиш ни дава љубов ни прима
Јаде само храна кипена и вет шоп и ништо друго затворен е у кавез не сака ни да лета сега веке
Порано леташе сеа веке не сака
Оставајте му ја отворена вратичката и пази го од промаја (општо совет зошто се преосетливи).
Пс. Колку е старо?
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Другарче продава 2 нимфи стари 4 месеци , до 2 месеци ги потхрануваше рачно . Ги продава зашто нема простор каде да ги чува (има нови родено) и нема доволно време да им посвети, Цена 800 ден, папагалчињата се наоѓаат во Тетово[DOUBLEPOST=1539530959][/DOUBLEPOST] nimfa.jpg nn.jpg nimfa.jpg nn.jpg nimfa4.jpg
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Одамна немам пишано за :gjavol: мој .....

Не ме сака сеа ИЧ ..... Сеа почна агресивно по рака(прст),да напаѓа и силно да каса . Да го галам,реакција,или каса или бега како ненормален,во смисла квичи гласно и одлетува ....Нагла промена има . Мислан дека смета дека сум опасен,нема доверба .Чудно ми е ова .....Највеќе ова се случува при крај на ден .....А на пладне,го гледам,расположен е за галење и спушта глава и си се средува ....o_O Но најглавно,тешко ми е да го социјализирам,питом да е .... Тивок е многу,не дава знаци на среќна птица,пеење,ширење на крила во вид на срце,со мене да е неќе,бега веднаш,но кога е во веце го земам со мене,кога се бањам,веднаш почнува да свири,помил е со свирење. Ени хинтс ? Да пробам од ново тренинг на стекнува на доверба и да го одгладнувам понекогаш? Помогна на почетокот доста вака....Ја знае Волф висл досеа,во купатило кога го носам,праи исечоци на Енди Грифитс Висл :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.887
Ko бев мал имав папгалче и моите еден ден ми кажаа дека било болно и дека го однеле на лекар да го олечат и ќе го вратат.
Уште ми го немат вратено.:mad:

Гледајќи ја темава ми текна и баш сеа ќе и се јавам на мајка ми да ја прашам шо толку долго...
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
знае ли некој каде може да најдам шарен сончоглед? Папагалов црниот не го јаде, го бира само шарениот што го има во купечката храна.. има еден италијански шарен сончоглед по пет шоповите ама е крупен за големи папагали и го фрла ,,ми треба стандардна големина,,може и на рефус не мора пакован
 
Ф

Флеш

Гостин
Денеска ми беше црн ден во мојот живот . Црна точка и лош белег кој тешко од срцето ќе го тргнам . Ни избега од дома убавата моја нимфа околу 12 часот . Ја нема веќе пола ден .... Денеска цел ден околу мојата куќа трагав по него. После 30 минути откако избега,го најдов одма во соседните дрва преку главната улица .... Цело време галамеше со врисоци,среќа така го лоцирав . Му свирев,му довикував,ајде дојди убаец кај мене,ајде симни се ......Не знам што се случи,наеднаш го фати паника и одлета од дрвото во насока кон другите куќи во соседните две улици .....Пробував да го најдам,прошетав буквално цело мое мало со помош на брат ми и друштво негово ....Никаков успех ..... Стравувам на најлошото,нема да го видам никогаш Сем .... Го земав како милениче и го одгледував кога поминував низ многу тешка фаза од мојот живот ....Папагалот имаше големо значење за мене .... Ме боли .....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.719
Baraj go.....i ostavi go kafezot ako go vidis vo blizina..mozebi sam ke vlezi. Ne se otkazuvaj. Sekoe slobodno vreme baraj go....
 
Ф

Флеш

Гостин
Baraj go.....i ostavi go kafezot ako go vidis vo blizina..mozebi sam ke vlezi. Ne se otkazuvaj. Sekoe slobodno vreme baraj go....
Ништо брат,одма 30 мин откако избега,го лоциравме во близина кај мене.,на високо дрво,но пак избега,знам во кој правец,тргнавме екипа да го бараме,ништо од него ....Ајде како пишува на нет,една милја во радиус,нема ништо од него .....7 души баравме .Јас,брат ми,братучедите помали и другари нивни ....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.719
Mnogu e zalno koga ke izgubis milenik.......posledniot koga go izgubiv....mi bea potrebni nad 10 godini pa da kupam drug papagal
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.719
Имам тигрица,многу е тивка денеска,план ми е до недела да земам мал александар. Не можам да ја оставам сам ....
Aleksandarot..dali mal i golem, mislam e najdobra ponuda od "srednata klasa"
Ima interesni videa na youtube kako dva aleksandari se karaat megju sebe no na " čovečki jazik"

Mnogu se interesni....izgledaat kako plastični vo boite[DOUBLEPOST=1542307248][/DOUBLEPOST]:pos:


 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Чипирање папагал ?! Можно е во Скопје? И дали на нет се продава GPS Tracker за папагали-птици ?
 
Член од
21 ноември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
6
Пред 20 минути ми цркна папагал тигрица :(
Ова му беше 10тата година, никогаш го немам затворено кафезот, кога сакаше влегуваше, кога сакаше излегуваше :) Заедно јадевме, заедно гледавме телевизија :)
Во моментите кога умираше слатко ми се насмевна и почина :(
Ова ми беше прво и последно милениче, не сакам да го почувствувам тоа чувство на беспомошност кога
го гледам папагалот како се мачи и не можам да му помогнам :place: Се регистрирав само ова да го напишам...

Поздрав
 
Член од
8 октомври 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, прв пат чувам папгал и тоа не еден туку два :D имам два папагали тигрици, едниот јас си го купив и е женско пред месец дена, а другиот го добив на поклон од сестра ми, и е машко зелено со жолто, и само првиот ден беа разделени во посебни кафези а потоа ги ставив двата во еден. Но сега по извесен период гледам дека плавото-женското што го имав прво во последно време не пушта никакви звуци, само се чепкаат едно со друго со клунови и слично и почнуваат да му паѓаат пердуви, додека другово машково е повесело и пушта крици... Незнам дали да ги разделам дали има некој проблем или да ги оставам заедно? :unsure:

Пробувам да допрам до нив ама бегаат, уште се плашат од мене, и некој предлог што да му ставам во кафезот освен лулашка за игра и занимација? или некоја храна да ја чепкаат од време на време?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom