Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
24 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво. Имам еден машки папагал Тигрица. Сега сакам да купам женски и прашањето ми е како да го препознаам женскиот?
Папагалот е како на сликава од Википедија:
240px-Melopsittacus_undulatus.jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.088
Поени од реакции
85.070
Здраво. Имам еден машки папагал Тигрица. Сега сакам да купам женски и прашањето ми е како да го препознаам женскиот?
Папагалот е како на сликава од Википедија:
Прегледај го приврзокот 124961
Машкиот има плав нос, додека женскиот има розов... прашај во петшопот од каде ќе го купуваш папагалот, тие ќе ти кажат се
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Машкиот има плав нос, додека женскиот има розов... прашај во петшопот од каде ќе го купуваш папагалот, тие ќе ти кажат се
Проблемот е што во пет шопот кај што ќе го зимам газдата што ги познава папагалите е заминат на одмор и се враќа после 10 Август и го мењава човек што не знае да ги препознае папагалите. Значи по носот се препознава? Па да, мојот папагал машкиот што ми е има плав нос.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
I

[In]kognito

Гостин
Проблемот е што во пет шопот кај што ќе го зимам газдата што ги познава папагалите е заминат на одмор и се враќа после 10 Август и го мењава човек што не знае да ги препознае папагалите. Значи по носот се препознава? Па да, мојот папагал машкиот што ми е има плав нос.
Додека се млади клунот е ист кај сите, но во пет шоповите знаат да ги распознаат по нешто друго ваљда. Чекај го да се врати тој од одмор или купи од друг пет шоп :)
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
zdravo jas sum nov na forumov i sakam da ve prasam nesto
imam nov papagal(tigrica) go kupiv pred 4/5 dena mnogu e malo uste ne mu znam pol no go krstiv Riki
zosto sekogas koga ke go pustam da leta odi kaj prozorot?
i nemoze da si ja najde hranata i vodata(ceka od raka da mu se dade da jade ili da go odneses)nekogas za da iskoci glavata ja pika vo hranata i cela hrana ja istura
sto mu e?
 
Последно уредено:
I

[In]kognito

Гостин
zdravo jas sum nov na forumov i sakam da ve prasam nesto
imam nov papagal(tigrica) go kupiv pred 4/5 dena mnogu e malo uste ne mu znam pol no go krstiv Riki
zosto sekogas koga ke go pustam da leta odi kaj prozorot?
i nemoze da si ja najde hranata i vodata(ceka od raka da mu se dade da jade ili da go odneses)inace e mnogu pametno od prviot den se sprijatelivme :D ve molam pomos?
Аи душа мала. Сеуште не го научило просторот за тоа му треба време. Не го пуштај неколку дена додека научи што каде се наоѓа. Хранењето од рака не е така лошо, поготово за ново папагалче, мада нема да имаш време да го храниш цело време од рака па затоа нека си научи каде му е хранилката. Полот ќе го дознаеш по некое време,колку е старо? Плаво над клунот за машко,розево за женско.
Како ја пика главата,зошто,во што му е храната?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.088
Поени од реакции
85.070
zdravo jas sum nov na forumov i sakam da ve prasam nesto
imam nov papagal(tigrica) go kupiv pred 4/5 dena mnogu e malo uste ne mu znam pol no go krstiv Riki
zosto sekogas koga ke go pustam da leta odi kaj prozorot?
i nemoze da si ja najde hranata i vodata(ceka od raka da mu se dade da jade ili da go odneses)nekogas za da iskoci glavata ja pika vo hranata i cela hrana ja istura
sto mu e?
Човек си требало барем недела дена да си го оставил папагалот затворен во кафезот, додека да се навикне на новата средина... таман ќе научеше каде му стои храната и водата. Затвори го неколку дена, ќе се смири, па потоа пуштај го привремено надвор.

И мој совет е да ставиш завеси на прозорците, за да не се удира папагалот директно во стаклото
 
I

[In]kognito

Гостин
Купи си завеса за кафезот (50денари е) за да не ти прави ѓубре, што пониску е хранилката тоа подобро.
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Eve go papagalceto i glavata ja pika vo tie hranilkite inace vodata mu ja menuvam 3pati dnevno(fala vi mnogu seka nema da go pustam da leta
nekolku dena) i papagalcevo e bebence
1437667042732-1399361108.jpg
 
I

[In]kognito

Гостин
Eve go papagalceto i glavata ja pika vo tie hranilkite inace vodata mu ja menuvam 3pati dnevno(fala vi mnogu seka nema da go pustam da leta
nekolku dena) i papagalcevo e bebence
Прегледај го приврзокот 125091
Мислам дека е нормална реакција, штом веднаш си го пуштил да лета мисли дека може да излезе или да те натера да го пушташ цело време. Секое папагалче е различно,некои кога се лути крештат и ја плукаат храната. Не е ништо опасно, дај му време да се навикне и ќе биде во ред. Не се гледа убаво но купувај му храна со витамини 10 денари е разликата :)
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
21
Ја имам папагалче ама многу е повлечено, нејќе дури ни да излезе од кафез.. како да го натерам да излезе? порано имав уште едно, многу беше слободно за разлика од ова, ама тоа е..ова сегашново има се шо му треба-просо и вода во кафез некакви си лулашки итн..и пепељара со вода за да се бања
 
I

[In]kognito

Гостин
Ја имам папагалче ама многу е повлечено, нејќе дури ни да излезе од кафез.. како да го натерам да излезе? порано имав уште едно, многу беше слободно за разлика од ова, ама тоа е..ова сегашново има се шо му треба-просо и вода во кафез некакви си лулашки итн..и пепељара со вода за да се бања
Како што кажав,секое папагалче е различно и моето не излегува мрзливо е летнува еден круг и си влегува пак во кафез. Не можеш да го натераш :)
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
21
Како што кажав,секое папагалче е различно и моето не излегува мрзливо е летнува еден круг и си влегува пак во кафез. Не можеш да го натераш :)
е ама мене ме загрижува шо го имам неколку недели а уште нема излезено..нормално е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom