Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
еден саат во деноот ги пуштам него родителите ми викаат големм бил или не е голем кафезот е со димензии 50х30х40
Нема некое единствено правило што укажува колква големина треба да биде кафезот, што поголем толку подобар, ама мислам дека за тигрици е доволно голем, само што треба да ставиш 3 различни прачки на различни позиции за рекреација, како например дрвена (природна) прачка, пластична (што веке ја има самиот кафез) и нешто помеко, проследено со играчки и сипина коска, а што се однесува на исхраната треба да земеш од мешавината што е и секој ден свежо овошје и зеленчук, како например јаболко (без семки), морков, лимонче, спанак, краставица, марула, брокула, праска и слично, а обавезно треба еднашка у недела варено јајце за поубави и подобри пердуви, и да, дополнително треба да се ставаат сумплементи со витамини и минерали во поилката за вода.

Иначе еве една слика од мојот кафез:

 
Член од
25 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
луѓе, ми треба помош, мислам дека нешто не е во ред со моето папагалче, тигрица, па сакам да го однесам на ветеринар, ама не знам каде, ве молам дајте предлози за добри ветеринари, или пак ако знаете ветеринар кој се специјализира во птици или папагали!!! Не сакам да го однесам каде било...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.088
Поени од реакции
85.071
луѓе, ми треба помош, мислам дека нешто не е во ред со моето папагалче, тигрица, па сакам да го однесам на ветеринар, ама не знам каде, ве молам дајте предлози за добри ветеринари, или пак ако знаете ветеринар кој се специјализира во птици или папагали!!! Не сакам да го однесам каде било...
Што му е на папагалчето?
 
Член од
25 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Што му е на папагалчето?
Има некаков израсток до клунот и некако ми изгледа многу уморен и плус го имам веќе неколку месеци а сеуште ни малку не е навикнат на нас и се плаши од се. Можеби не е ништо сериозно ама до сега ми умреа две папагалчиња па паничам и сакам да го проверам дури и за најмали ситници...
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Има некаков израсток до клунот и некако ми изгледа многу уморен и плус го имам веќе неколку месеци а сеуште ни малку не е навикнат на нас и се плаши од се. Можеби не е ништо сериозно ама до сега ми умреа две папагалчиња па паничам и сакам да го проверам дури и за најмали ситници...
Однеси го на ветеринар во скопје ако си од таму.... не е битно каков е ветеринарот ваљда ке помогне, боље нешто отколку ништо, нека го прегледа некој ветеринар
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
дечки дали некој знае, мислам дали и кај вас папагалите си ги грицкаат ноктите јас имам три месеци старо папагалче и си ги грицка ноктите дали треба да му ги скратам или само ке ги истурпа со клунот... е сега забележав и нозете си ги грицка викам немој да се повреди и тоа само десната нога си ја чеша у и потоа си ја збере и стои на една нога... малце ми е чуден тој папагал.... имам уште еден ама постар е три год ама не правил така....
 
H

HoT IcE

Гостин
дечки дали некој знае, мислам дали и кај вас папагалите си ги грицкаат ноктите јас имам три месеци старо папагалче и си ги грицка ноктите дали треба да му ги скратам или само ке ги истурпа со клунот... е сега забележав и нозете си ги грицка викам немој да се повреди и тоа само десната нога си ја чеша у и потоа си ја збере и стои на една нога... малце ми е чуден тој папагал.... имам уште еден ама постар е три год ама не правил така....
Ај листај малце страници, замори со прашањава.
 
I

[In]kognito

Гостин
^ Пих ама ја искара :D
Ништо не му е, така се чисти не се толку осетливи ко што изгледаат. Нема зошто да го малтретираш со кратење,само ги крати. Одмара на една нога не дека му е нешто. Секое папагалче си е различно по карактер остај го нека си живее.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Имам два папагала дали да ставам огледалце во кафезот, тој стариот папагал го траже огледалото кога му го земам пиште е сеа незнам дали да го оставам огледалото илу да го тргнам, ако знае некој нека пише?
 
I

[In]kognito

Гостин
Имам два папагала дали да ставам огледалце во кафезот, тој стариот папагал го траже огледалото кога му го земам пиште е сеа незнам дали да го оставам огледалото илу да го тргнам, ако знае некој нека пише?
Извади го,нема потреба од огледало па најмалку ако се двете папагалчиња во еден кафез. Така си се поврзува само со себе и не ферма никој друг,седи само пред огледалото.
 
I

[In]kognito

Гостин
Дечки,не знам дали се гледа убаво на сликава ама од што може да е вакво краставо? На ноџињата и клунчето како да му се лупат и од страните има како израстоци. Не е старо има 10 месеци
DSC_0017.JPG
 
H

HoT IcE

Гостин
Гуглај, носи на ветеринар, ова уопште не изгледа нормално..
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.088
Поени од реакции
85.071
Дечки,не знам дали се гледа убаво на сликава ама од што може да е вакво краставо? На ноџињата и клунчето како да му се лупат и од страните има како израстоци. Не е старо има 10 месеци
Прегледај го приврзокот 124343
Носи го на ветеринар, ова не иде на арно, а богами и гнасно изгледа вака на прв поглед
 
I

[In]kognito

Гостин
Недостаток на калциум било, сирото се мачи а нема надворешни знаци во расположение и сл. Сипина коска земав и маст за лишаи,шуга сѐ што е за човек можеш и на папагалче, така ми рекоа. Земав детска крема што е послаба. Да се мачкаат ноџињата и клунчето,се надевам ќе му помогне затоа што ако не залечело од мака тоа нема да може веќе да ја крши храната и нема да јаде :(
Малце ми е страв за маста да не ја јаде сакајќи да ја тргне, но ми рекоа дека се паметни да знае дека тоа што му мириса неубаво не е за јадење. Па се мислам дали да пробам прво со чај од камилица
 

Kajgana Shop

На врв Bottom