Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Сакам ваков папагал. Каде да најдам и од прилика колку пари би бил?
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Дечки, дај некој од вас да ме сугерира кој кафез да го земам од овие:

Димензии 54х34х74


или

Димензии 62х40х72
Здраво друштво,ајде и јас да се приклучам на темава :) Имам Нимфа речиси 9 години ја чуваме и тоа демек привремено, но си остана кај мене :) Беа машко и женско во еден кафез, супер функционираа дури и јајце снесоа но не знаев како да се грижам за тоа и го скршија :( После извесен период машкото почна да ја "напаѓа" женката,не и даваше да јаде и ја кловаше секојпат кога она ќе се доближеше до садот за храна..и на крај си умре :( Машково сега е самово кафез, и да го отвориш кафезот најдалеку што стигнал е над кафез.. Не лета...ко да не знае да лета, па стално така си седи... И забележувам дека ја гризе пластоката од кафезот, цел го има искршено оној долниот дел од кафезот,и садовите за храна..Но не е се така лошо, тоа е најмилото суштество, така пее што сите се чудат. Татко ми му пее песни а он мелодијата ја свири, нормално со подолго слушање. Те пречекува дома со песна, ама до тпј степен да не знаеш дали свири човек или папагал! Прекрасно суштество!


Ги видов овие кафези, сакам да го почастам со ново живеалиште,дали може да ми кажете цените како се движат ориентационо, нешто од овој тип на кафез и каде... Фала многу на одговорот
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Паметно е на мојава тигрица да и земам машко за дружење? Година и неколку месеци ја чувам, со луѓе е навикната, кај сите оди и се дружи, било кој нов да дојди, одма на глава му оди да го поздрави :) Си викам да не и треба за парење или онака чисто да си има другарче. Искусни мислења?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.078
Поени од реакции
14.993
Нимфата можеби е касно за учење за летање, но вреди да пробаш.Почни со раце да го пушташ од 20-30 см висина за да се научи да ги употребува крилата и ако даде резултат оди малку похрабро.цена знам само за мојот кафез,тој со козицата =1000 денари

Тигрицата(или било кој папагал) ако го задружиш со друг папагал,можи целосно да почне да ги занемарува луѓето. Јас пробав на мојот да му пуштам на јутјуб снимки од пагали,и одма почна да го менува однесувањето.

навистина е нечовечки да го оставиш без друштво од својата раса,но ако сакаш дружба со луѓе да има,подобро не го спарувај со друг папагал.

постојат ,но поретко два папагали кои се пар а и се дружат со луѓе
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Тигрицата(или било кој папагал) ако го задружиш со друг папагал,можи целосно да почне да ги занемарува луѓето. Јас пробав на мојот да му пуштам на јутјуб снимки од пагали,и одма почна да го менува однесувањето.

навистина е нечовечки да го оставиш без друштво од својата раса,но ако сакаш дружба со луѓе да има,подобро не го спарувај со друг папагал.

постојат ,но поретко два папагали кои се пар а и се дружат со луѓе
Јас кога му пуштам на јутјуб одма рипа на лаптоп и со клунчето го гали екранот како да си зборува и пее гласно, нормално. :)
Иначе секогаш има друштво во станов, никогаш не е само оставено, сите цимери го сакаат и се дружат. Минатава недела цимерот спремаше испит, ова со него учеше, цел материјал го помина, ништо не му избега, тој пиши нешто, тоа гризи по пишаното одма. :D
Само си мислев дали има биолошка потреба од другарче од негов вид. Ама чим викаш ќе здиви така, не сакам да ја изгубам конекцијата.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
23
Поени од реакции
5
Земав папагалче тигрица од еден одгледувач, ми рече дека самостојно се храни има околу 1 ипол месец
но ми е чудно вчера вечер го земав денес го пуштив да лета, и само ќе застане на креветот ќе му ја подадам
раката и ќе се качи а не е рачно хрането. Исто така е многу мрзеливо само спие, а има изгледа и запек
неможе да го извади гомното дури и побрзо дише како кај нас луѓето кога имаме запек, а ако го изваде.
Ќе му се залепи за пердувите и треба да го вадам. И многу е мирно што сакаш му направи нема да се
помрдне. Па да не е нешто болно или уште е мало??? А од каде го зедов видов дека им дава и сончоглед
па да не му е од тоа запекот. И што да му дадам?? Ве молам за совет.
 

Attachments

H

HoT IcE

Гостин
Тигриците се многу питоми птици углавном, и сакаат да се со луѓе и дружат, не му се чуди за тоа. Иначе за запек, давај му моркови овошје рендано, а намали му просо и сончоглед. Ќе му помогне.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.078
Поени од реакции
14.993
да,морковот многу помага. мојот папагал просто го обожава и некогаш мам да го пикнам во кафез само со морков. му го покажувам морковот пред клун и го ставам на кафезот. тогаш и самиот влегува и почнува да го трупи .

после јадењето на морковот, изметот му е доста поинаков него со кога јади сончогчед
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
дечки имам прашањ дали е ок со ноџево на папагалот како што гледате на сликата 2_3 месеци е старо или така ја одмара, второ прашање бидејки чувам уште едно ама постаро три год и сега почнат да се чешкат мегу себе тоа постарото го чешка нон стоп малото околу очите мене ме стра немој да го повреди. ако некој знае и ако сака, може да ми одговори на овие прашања? мислам и двете се машки и дали знае некој тоа белото дали е машко[DOUBLEPOST=1434671265][/DOUBLEPOST]ако може некој да ми одговори од каде да купам кафез од скопје ама каде има... несакам кафези што се фарбани сакам како мојов што е на сликата ама мн ми е мал тој беше само за еден папагал ама мн е добср кафезот не ргосува... ако знае некој да каже.. позз
 

Attachments

Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.603
Поени од реакции
20.466
дечки имам прашањ дали е ок со ноџево на папагалот како што гледате на сликата 2_3 месеци е старо или така ја одмара, второ прашање бидејки чувам уште едно ама постаро три год и сега почнат да се чешкат мегу себе тоа постарото го чешка нон стоп малото околу очите мене ме стра немој да го повреди. ако некој знае и ако сака, може да ми одговори на овие прашања? мислам и двете се машки и дали знае некој тоа белото дали е машко[DOUBLEPOST=1434671265][/DOUBLEPOST]ако може некој да ми одговори од каде да купам кафез од скопје ама каде има... несакам кафези што се фарбани сакам како мојов што е на сликата ама мн ми е мал тој беше само за еден папагал ама мн е добср кафезот не ргосува... ако знае некој да каже.. позз
Не му е ништо на ногу, не се секирај, сфи папагали стоиф на едну ногу, мој стои и кд дуне некој глт ракију, не занаса, има баланс.
Не озбиљно ништо не му е, сфи мои Чакиња, а до ск су биле шест, су стојале на едну ногу. Тој ги е некој ритуал, одмараф гу едну, па другу, кој ти ги знае што си мислиф сс тој педрувесто мало мозоче.
Не му е ништо на ногу : D
A кафез имаш комај у сфак пет шоп, еве туј блиско до грчку амбасаду имаш едно пет шоу сс добри кафези
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Не му е ништо на ногу, не се секирај, сфи папагали стоиф на едну ногу, мој стои и кд дуне некој глт ракију, не занаса, има баланс.
Не озбиљно ништо не му е, сфи мои Чакиња, а до ск су биле шест, су стојале на едну ногу. Тој ги е некој ритуал, одмараф гу едну, па другу, кој ти ги знае што си мислиф сс тој педрувесто мало мозоче.
Не му е ништо на ногу : D
A кафез имаш комај у сфак пет шоп, еве туј блиско до грчку амбасаду имаш едно пет шоу сс добри кафези
А ШО СЕ ЗАКАЧАТ МЕГУ СЕБЕ ГОЛЕМОТО ГО ЗАКАЧА МАЛОТО ЗА ОЧЧИТЕ КАКО ДА ГО ЧЕШКА ИЛЛИ НИШШ НЕ ИМ Е[DOUBLEPOST=1434677934][/DOUBLEPOST]
Земав папагалче тигрица од еден одгледувач, ми рече дека самостојно се храни има околу 1 ипол месец
но ми е чудно вчера вечер го земав денес го пуштив да лета, и само ќе застане на креветот ќе му ја подадам
раката и ќе се качи а не е рачно хрането. Исто така е многу мрзеливо само спие, а има изгледа и запек
неможе да го извади гомното дури и побрзо дише како кај нас луѓето кога имаме запек, а ако го изваде.
Ќе му се залепи за пердувите и треба да го вадам. И многу е мирно што сакаш му направи нема да се
помрдне. Па да не е нешто болно или уште е мало??? А од каде го зедов видов дека им дава и сончоглед
па да не му е од тоа запекот. И што да му дадам?? Ве молам за совет.
[DOUBLEPOST=1434678090][/DOUBLEPOST]
Земав папагалче тигрица од еден одгледувач, ми рече дека самостојно се храни има околу 1 ипол месец
но ми е чудно вчера вечер го земав денес го пуштив да лета, и само ќе застане на креветот ќе му ја подадам
раката и ќе се качи а не е рачно хрането. Исто така е многу мрзеливо само спие, а има изгледа и запек
неможе да го извади гомното дури и побрзо дише како кај нас луѓето кога имаме запек, а ако го изваде.
Ќе му се залепи за пердувите и треба да го вадам. И многу е мирно што сакаш му направи нема да се
помрдне. Па да не е нешто болно или уште е мало??? А од каде го зедов видов дека им дава и сончоглед
па да не му е од тоа запекот. И што да му дадам?? Ве молам за совет.
вакво ако можеш набави помага
 

Attachments

Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.055
Поени од реакции
84.899
Кога се чешкаат меѓу себе, значи дека се поштуваат и убаво се слагаат... нема потреба од грижи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom