Панкот во Македонија

Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
HAHAHA druze so i da pusis daj malce i na mene. Losi deca ako ne pravat pravat kvaliteten punk togas ja vaka pojna nemam koj pravi. Inace Losi deca so Defekt se najkvalitetni punk bendovi vo makedonija.
Да прочитам аргумент зашо Лоши деца се квалитетни...

Те молам изнеси барем 1


Уствари зависи, можда се квалитет...Зависи кој панк бенд ќе го одбереш за референтен. Ако збориме глобално катастрофа се...Али ипак ни во Македонија не би ги ставил меѓу првите.

Ти викам, 2 Сајдс пред нив ги ставам.

1) Спаски знае повеќе да пее од Жица
2) Зоки каде каде е боље од Зеко, башка Зоки, ало фаца е Зоки!!! :)
3) Хусо и Гоце ... Тука нејќам да навлегувам. Хусо после Тапанарот на Смат е најбоље тапанар на андерграунд сцена во МК
4) Павел и Саво... незнам тука не би споредуел пошо Павел е таков малце укочен :), иначе добро го рока басот

Ај сеа да збориме за лириките...секој со своја порака до нас и на двата бенда сум ја примил и разбрал пораката, арно ама Лоши Деца пробуваат да ја пренесат на еден обичен начин и затоа во мене немаат оставено голем впечаток. Обичен начин, подразбирам дека лириката е да ја чуеш и да речеш „аха, добро“. Не викам дека 2 сајдс имаат нешо преубава лирика, ама муабетот ми е дека квалитетната лирика ќе те натера да размислиш малце, да се сочуствуваш итн итн да не навлагам. Ова горе доле е релативна ствар, можда на некој лириката му изгледала добра, мене ми е плитка искрено

За гитарите, лоши деца го имаат класичното Дг дг дг дг рг дг дг, освен во песната ..ех сеа незнам како се викаше али идеше вака „Доста е од диско срања, секакви електроники...“ таму имаш некое гитарско соло. Не викам дека дг рг не е добро ама малце мелодичност во панкот не е лошо , нели?:smir:

И уше нешо... 2 Сајдс имаат ненормално добро укомпонирани вокали. Одлично направено, може да им завидат многу бендови... Некад Зоки е главен вокал, Спаски пратечи некад обратно али моабетот е дека се ненормално добро укомпонирани и никогаш не звучат лошо кога се надополнуваат еден со друг. Лоши деца го немаат тоа...


Еј и извини ако утнав некој од фаците на Лоши деца, знам едно време Зеко си отиде па дое, па незнам со Саво шо се деси, едно време Жица лупаше и пееше.... али овие ги земав пошо они (Без гоце, со Петел) осовија лузерфест.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
116
Поени од реакции
0
Еј и извини ако утнав некој од фаците на Лоши деца, знам едно време Зеко си отиде па дое, па незнам со Саво шо се деси, едно време Жица лупаше и пееше.... али овие ги земав пошо они (Без гоце, со Петел) осовија лузерфест.
Aj druze zaebi vaka mozeme do utre da se karame koj e bolje toa ostanuva do vkus inace spored mene Losi deca poveke imaat dadeno na punk scenata vo makedonija ali i 2sides neso ic losi ama ne mi se svigaat.

P.S.
eve go sostavot na losi deca Zica(Vocals),Savo(Bass),Emil(Guitar),Mane(Guitar),Goce(Drums)
:smir:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Aj druze zaebi vaka mozeme do utre da se karame koj e bolje toa ostanuva do vkus inace spored mene Losi deca poveke imaat dadeno na punk scenata vo makedonija ali i 2sides neso ic losi ama ne mi se svigaat.

P.S.
eve go sostavot na losi deca Zica(Vocals),Savo(Bass),Emil(Guitar),Mane(Guitar),Goce(Drums)
:smir:
Добро како сакаш, да дадам завшен говор на сето ова горе

1) Не зборевме за вкус него за квалитет. Ако зборевме за вкус немаше да ги понижам волку Лоши Деца :pos2:, пошо ок ми се интересни ми се. Ама квалитет...:nenene:

2) 2 Сајдс имаат повеќе направено на сцена. зашто?

- Излегоа на 3 наврати (или на 2, не ме фаќај за збор) во Романија, свртеа 5-6 града таму
- Пројдоа у хрватска и србија
- Во србија ги викнаа за предгрупа на Сик оф ит ол, а сите знаеме кои се сик оф ит ол во андерграунд сцена во СВЕТОВ!!!!
- Во македонија беа предгрупа на Сик оф ит ол

3) Од горенаведениов состав само Емил не знаеф дека е таму, знам за Мане...

Ајде сеа пис :)! :smir::smir::smir:
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
vaka be choek.Ne sporeduvaj Two Sides so Loshi Deca molim te te molam poso epten golema greshka praish.Two Sides ti se tipichen mek ligav pank rok i se sinchinja na bogatashi.Za razlika od Loshi Deca koi se faci od ulicata.Koi go ziveat toa shto go zborat.Bitna e porakata...A Two Sides so si imaat pari da si dozvolat turnea niz svetov ili kaj i da e toa e druga stvar,toa sto imaat uslovi i moznosti za mnogu bolje kvalitet i toa e druga stvar.I ushte edna bitna stvar.Loshi Deca se street OI! punk a two sides se mek ligav pank rok.Zatoa malce ponastrana od sporedba pomegju ovie 2 benda
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Ај запази што збориш... Лоши деца квалитет? ццццц. Што е квалитето објасни ми таму...? Језда пред 4-5 години и јас скокав на нивни свирки ама никад не викав дека се квалитет. Пре ќе кажам дека 2 Сајдс ми се квалитет него Лоши Деца.

Пример за квалитетен бенд : Rise Against. Значи никогаш не биле чист панк, ама една глобализација кога ќе направиш на Мелодичниот панк, и сите жанрови што овој бенд ги опфаќа тогаш може да се каже панк.
Што е квалитетно кај нив? се! Одлични лирики (никад не сум чул боље у животу), Одличен вокал, добра гитара, одличен бас, еден од најдобрите панк-рок басисити го имаат, истото важи и за тапанарот. Тоа е квалитет...

Зошто ги наведуваш Rise Against како пример за квалитетен бенд, и ги споредуваш Лоши Деца и ТуСајдс, и ги аргументираш фториве со тоа што наводно Зоки бил фаца?!

Што не е во ред со тебе?!

Треба навистина да бидеш во афектна состојба да се нафатиш на споредба на Лоши Деца и ТуСајдс, мислам, ипак дискутираш за две непоимливо различни стфари...
Можеби навистина за некои малолетнички, Спаски е секси забар, но Лоши Деца се Лоши Деца бе чоече, не ме еби!

...Додека пак за Rise Against...
Пред некое време прочитаф негде имаше пишано, дека они до толку го држеле господ за муда, и биле неверојатни музичари...
Чекај бе, шо е неверојатно во нивното музицирање?!
Просечни, и ужасно генерични стфари сфират и пеат рајз агенст...
Другпат, зауздај ги малце твоите пубертетски нагони за расудување, и размисли малце пред да донесеш закључок, и побогу почни да наведуваш бољи бендови како пример..(барем јас знам за миљион други бендови спрема кои рајз агенст изгледаат како easter bunnie's, а има уште миљион други такви)...:pipi:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
vaka be choek.Ne sporeduvaj Two Sides so Loshi Deca molim te te molam poso epten golema greshka praish.Two Sides ti se tipichen mek ligav pank rok i se sinchinja na bogatashi.Za razlika od Loshi Deca koi se faci od ulicata.Koi go ziveat toa shto go zborat.Bitna e porakata...A Two Sides so si imaat pari da si dozvolat turnea niz svetov ili kaj i da e toa e druga stvar,toa sto imaat uslovi i moznosti za mnogu bolje kvalitet i toa e druga stvar.I ushte edna bitna stvar.Loshi Deca se street OI! punk a two sides se mek ligav pank rok.Zatoa malce ponastrana od sporedba pomegju ovie 2 benda
Како прво двата бенда спаѓаат во жанр што се вика Панк така? А дали 2 сајдс биле лигав панк - рок или не тоа не коментирам. Коментирам дека прават поквалитетни од Лоши Деца.

Горе наведов многу факти кој како што гледам уше никој не ги поби...Него сите се фурате на 2 Сајдс.

Како прво не се лигав панк рок, туку свират мелодичен панк, и каде каде имаат појака гитара од Лоши Деца. Значи зборам квалитет.

Ај бе ако сте толку фаци кажете ШТО ПО ЃАВОЛИТЕ Е КВАЛИТЕТОТ НА ЛОШИ ДЕЦА, А?????

Тоа дека лоши деца се фаци од улицата и дека се ПОИКСРЕНИ од 2 Сајдс, да тоа е така. Ама КАДЕ ГО ГЛЕДАШ ТУКА КВАЛИТЕТОТ. ИСКРЕНОСТА Е КВАЛИТЕТ???? ДАЈ ЖИТИ СЕ МЕ НЕШАЈ БАБИ И ЖАБИ.
Точно, поискрени се Лоши Деца не викам не, 2 Сајдс ги викаат шминкери, шминкерот од 2 Сајдс е Спаски. Другиве не! Кечо шминкер да не беше, или Хусо. За Зоки да не зборам пошо го упознав типот и е далеку од шминкер!!!

Значи ИСКРЕНОСТА и ЗАЛАГАЊЕТО на страна....Наведи ми факти каде се Лоши деца квалитетни
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Зошто ги наведуваш Rise Against како пример за квалитетен бенд, и ги споредуваш Лоши Деца и ТуСајдс, и ги аргументираш фториве со тоа што наводно Зоки бил фаца?!

Што не е во ред со тебе?!

Треба навистина да бидеш во афектна состојба да се нафатиш на споредба на Лоши Деца и ТуСајдс, мислам, ипак дискутираш за две непоимливо различни стфари...
Можеби навистина за некои малолетнички, Спаски е секси забар, но Лоши Деца се Лоши Деца бе чоече, не ме еби!

...Додека пак за Rise Against...
Пред некое време прочитаф негде имаше пишано, дека они до толку го држеле господ за муда, и биле неверојатни музичари...
Чекај бе, шо е неверојатно во нивното музицирање?!
Просечни, и ужасно генерични стфари сфират и пеат рајз агенст...
Другпат, зауздај ги малце твоите пубертетски нагони за расудување, и размисли малце пред да донесеш закључок, и побогу почни да наведуваш бољи бендови како пример..(барем јас знам за миљион други бендови спрема кои рајз агенст изгледаат како easter bunnie's, а има уште миљион други такви)...:pipi:
Како прво ги споредував 2 Сајдс и Лоши деца.
Рајз Агеинст ги спомнав пошо горе ги наведе дечкото Бојкот.

Што е квалитетно кај Rise Against?
Кажи ми што не е квалитетно? Кажи ми панк бенд што има боље Лирика од Rise Against или што подобро ја пренесуваат пораката кон светот. Ај вака... Кажи ми БЕНД СЛИЧЕН НА RISE AGAINST.

Другар, Rise Against имаат квалитет кој можат многу бендови да им завидат. Се разликуваат од сите бендови во светот.

И друга ствар, како што гледам можам да кажам дека сум постар од тебе, па така да немој молимте да ми кажуваш дали јас правам пубертетски расуди или не.

Кога слушам значи некој бенд, го преслушувам и буљам у Лирик плагинот на WMP и ги анализирам песните и текстовите секогаш...Слушајќи панк долго време сум прошол низ многу бендови. Така да знам дека нема миљон поквалитетени бендови од Rise Against... Значи доста бендови од врапд тур ги иам целосно преслушано и можам да го видам нивниот квалитет.
Rise Against не се просек, просек се бендови кои си наликуваат едни на други во гитарите текстовите итн итн. RIse Against немаат сличен бенд...

Али нели темава беше за панкот во МКД па затоа дај кажи нешо ако имаш за 2 Сајдс и Лоши Деца. Еве можда ти ќе наведеш аргумент некој...

И за Зоки, шала беше тоа, арно ама гледам те погоди доста тоа. хахахах
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Еве мајспејс кој не ги слушнал а сака да ги слушне , види еве му .
www.myspace.com/losideca
Ни си у право за Ту Сајдс , ни за Рејс Агеинст ама ај нема дискусија.
Eve ti samo eden primer ke ti daam na kvalitet chim barash do tolku.Slushaj gi Bad Religion , chitaj im tekstovi i vidi deka postojat od 80' i ushte se aktivni i uspeshno go praat toa.Za razlika od Rise Against moze da se kaze deka se deca za bad religion.I toa ti sporeduvam so pank rok da ne pochinjame od old school nanazad.togash u minus ke otidat rise against
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Еве мајспејс кој не ги слушнал а сака да ги слушне , види еве му .
www.myspace.com/losideca
Ни си у право за Ту Сајдс , ни за Рејс Агеинст ама ај нема дискусија.
Eve ti samo eden primer ke ti daam na kvalitet chim barash do tolku.Slushaj gi Bad Religion , chitaj im tekstovi i vidi deka postojat od 80' i ushte se aktivni i uspeshno go praat toa.Za razlika od Rise Against moze da se kaze deka se deca za bad religion.I toa ti sporeduvam so pank rok da ne pochinjame od old school nanazad.togash u minus ke otidat rise against
Значи за Лоши Деца нема аргументи зашто се квалитет? Во ред, така и си мислев...

Bad Religion...ах, слушам панк толку долго, зар мислиш Бед Релиџн и нивната дискографија не сум ја чул најмалку 20 пати? Да знам што се и како се Bad Religion, ама знам дека ти не си ги преслушан Rise Against. Така беше со сите луѓе кои денес Rise Against им се најбоље бенд, пред да ги/се запознаам/т со Rise Against и со нивната дискографија нивните текстови , нивната порака... Само знам многу бендови шо наликуваат на Bad Religion, значи не се едини... Тоа што се од 80ти не значи дека се најдобри.

Ајде да не навлагам сеа пошо ја затервме накај вкусови веќе. Bad Religion се закон им поштуем нивната дискографија и нивните 14 албуми за 27 години...Особено ми се свиѓаат Recipe for hate, Stranger than fiction и предпоследниот The Empire strikes first. Одлични албуми, значи тоа шо погоре го кажав, не го оспорувам квалитетот на Bad Religion...
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Ne znaev za temava, gi procitav site strani pa eve i komentar od mene:)
Pankot u MKD ne deka go ima u kojznae kolkavi razmeri, ama bidejki stanuva zbor za MKD, mislam deka e ok punk scenata na nasi prostori. Nekoi od grupite so gi postuam... FLUKS svirat od 1994 (sto i ne e malce), aktivni se, imaat izdadeno edno cd, a sea spremaat i 2ro. DRUZINATA V.E.P. patriotski raspolozeni:) Svirat od 2003ta ali kao so razbrav od Darac(gitaristot na V.E.P.) vise ne svirat, navodno dosta bilo od niv. LOSI DECA - street punk. TOP SE!!! Tie se bas onaka PUNK kako sto treba i u ponasanje u vistinski zivot, u razmisluvanje, u se... Da se nadevame deka ke go pustat Zica:/ NEXUS od Resen ni se poznati po "Anarhija", "Pivo", "Vo Pankot Veruvam" i drugi od nivniot album "Dobar Den". Bifo(tapani) e u potraga po basist. Aj neka najdat u pm, neka napraat svirka:) NEW POLICE STATE moze se dzanaci ama toa ne znaci deka ne praat dobar punk. Im davam raka:) Posleden pat svirea bez basist taka? Nema veze, pak se dobri:) Nivniot bivsi basist Kruno, sea sviri i pee u Canon, rege bend. Dalje... BRAIN GETTO svoite temeli gi zapocnuvaat u Prilep u 1996, a u 1998 izdavaat album "Live & Sober". BRIGADE O.D. ucestvuvaa na 10 MOST so pesnata "Show Me The Way" a u sostav bea Bozo(gitara), Goran(tapani), Borce(vokal) i Pero(bas). Mi ostavija ok vpecatok i poradi toa sto mislam deka veke nema da mozeme da gi gleame na svirki, sepak ke ni ostanat u zborenje. DEFEKT anarcho/street punk koi svirat od 2002 godina. Cesto imaa defekti u grupata, se menjaa tapanari, basisti...ali i pokraj se praat dobar dinamicen anarcho/street punk. NO NAME NATION se megu prvite pankerista koi peeja "Tetka Zane", za "Crveni Fosili" i bednata za zal zarazna "Turbo Revolucija". A PALAVKOVCI?! Formirani se od 2003 godina od strana na Toso i Martin. Pepe od Defekt, u Palavkovci svirese gitara pa gi napusti... i tamu se desavaa defekti ali ipak...imaat izdadeno "Demo Live In Vulkan":) A koa stanuva zbor za Denny Te Chuva, Two Sides, Noviot Pocetok... DENNY TE CHUVA - punk/rock ne mi se ok poso nekako mi se meki, imaat mn dramaticni textovi ko u stilot "Sakam samo, sakam samo da me nemaaa..." Aj ke placeme ako ne?:) TWO SIDES punk/rock/hc... Polni se so entuzijazam ama... toa hc mi smeta... NOVIOT POCETOK!!!Tapa... Sminkeri u vistinska smisla na zborot. Ednas koa bea u Castro, pred bina imase eden kup tipki so se palea na Fic, a ne ni znaat so ustvari svirat:) Ne mi se sviga negoviot glas... neznam zaso!Toa od mene! A da... i FxPxOx se onaka:)
 

rebel kid

chokolino adicted!
Член од
5 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
коа последен пат сум бил на свирка?вчера на смат,а пред тоа на мардук,пред тоа на накот,пред тоа на летсгроу,пред тоа на борндеад,гроинг ретс,guilded cradle,lost boys,antitedax,punk rock faggets/the wanters(овие свирки се у последниве неколку месеци што сум бил+некои други)бригаде се пуздер бенд,ептен.сплитот со пизда матерна,матер ебава.фпо порано многу поише ми се свигаа.иначе,лоши деца поише ми се свиѓаат од 2 сајдс.
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
ke se ubijam ,napisav ogromen post i mi se izbrisa:/
kako i da e gi slusam i 3te benda i mozam da iskomentiram.kako prvo losi deca i 2sides nikako ne se sporeduvaat,barem mene mi se sosema razlicni nesporedlivi.losi deca mi se tipicen street a so se odnesuva do kvalitetite(neli maro prasuvase) ,tie so furaat takov nacin na zivot moze da gi razberat poradi tekstovite i se.mene mi se top.2 sides pak se sosema porazlicni,imaat poveke tekstovi povrazni so ljubov i sl,razlicen pravec mi furaat,mozebi pomek.bendot e mn ok ali nikako ne se stavaat u ist kosh losi deca i 2sides:D rise against mi se ok:pipi:
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Вака, мислам дека треба да се навратите на темава за некои 3/4 години кога нема да ја судите музиката според тоа каква шутка се напраила и колку мартинки у грб сте добиле коа сте паднале...кога ќе видите дека има поише во животот од пијанчење и тепање затоа што некој наводно те погледнал на криво и после тоа да промовираш слики од пукната аркада и модро око!
Муабетот ми е дека „стрит“ животот е само пролазен филм...размислете зашо не глеате луѓе постари од 17(брао за исклучоците) или зашо никој од тие бендови не се промовира подалеку од гаража??

Лично, немам ништо против панкот како музика ама смешни ми се вакви препукувања дека едни биле вакви, а други онакви...
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Вака, мислам дека треба да се навратите на темава за некои 3/4 години кога нема да ја судите музиката според тоа каква шутка се напраила и колку мартинки у грб сте добиле коа сте паднале...кога ќе видите дека има поише во животот од пијанчење и тепање затоа што некој наводно те погледнал на криво и после тоа да промовираш слики од пукната аркада и модро око!
Муабетот ми е дека „стрит“ животот е само пролазен филм...размислете зашо не глеате луѓе постари од 17(брао за исклучоците) или зашо никој од тие бендови не се промовира подалеку од гаража??

Лично, немам ништо против панкот како музика ама смешни ми се вакви препукувања дека едни биле вакви, а други онакви...
Najpameten post sto go procitav do sega u temava, Bravo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom