Паметен vs непаметен хумор

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Не е популарна кај младите зошто е премногу стара. И сериозно ме прашуваш кај има физички хумор? Разгледај скечеви по јт... Silly walks, the doctor (so gumby)...

И ако не е популарна кај младите денес не значи дека е паметна
А зошто физички хумор класифицираме под глупав? Па јас попрво Френдс би ја ставил под глупав хумор отколку Монти Пајтон...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Какви гикови, нердови бе другар ова се учи основна школа...
Добро, еве ти нешто за кое ти треба знаење од средно и факултет:
http://xkcd.com
http://www.quickmeme.com/Chemistry-Cat/
А зошто физички хумор класифицираме под глупав? Па јас попрво Френдс би ја ставил под глупав хумор отколку Монти Пајтон...
Не знам зошто. Турвивор предложи да гледаш паметна серија со глуп човек и да видиш дали ќе се смее. Глупиот човек би се смеел и на Монти Пајтон. Ваљда глуп хумор е заради тоа што не ти треба воопшто никакво знаење. Дури и да имаш ментални проблеми пак ќе го „сфатиш“ физичкиот хумор
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Добро, еве ти нешто за кое ти треба знаење од средно и факултет:
http://xkcd.com
http://www.quickmeme.com/Chemistry-Cat/

Не знам зошто. Турвивор предложи да гледаш паметна серија со глуп човек и да видиш дали ќе се смее. Глупиот човек би се смеел и на Монти Пајтон. Ваљда глуп хумор е заради тоа што не ти треба воопшто никакво знаење. Дури и да имаш ментални проблеми пак ќе го „сфатиш“ физичкиот хумор
??? Fala...
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Од The Big Bang Theory попредвидлива серија - амин. Ја ѕирнав на МТВ и премногу е детинеста. Правена е според многу предвидлива шема (geeks што не знаат да се однесуваат нормално + глупава русокоса). Колку и да знаат да лупнат по некоја, не се инвентивни. BTW, тоа со неутронот сите што го повторувате е виц. Нема никаква допирна точка со серијата (од вас дознавам дека таму го кажале). Невозможно е и нереално е да очекувате 22 минути вицеви кога ќе симнете хумористична серија. Значи, кога се оценува хуморот во сериите, мора да се оценува по сосема други критериуми.

HIMYM е исто серија на која повеќепати ѝ имам дадено шанса, ама никако не ми оди. Не ми се смешни ни два посто. Го надминав тој тип на хумор со Friends, каде што беше и неспоредливо подобар.

Исто, да не го занемаруваме хуморот и во добрите драмски серии. Моментално ја гледам Mad Men во која често има и одличен хумор, со words puns, референци во контекст, реални а бизарни ситуации, итн.
 
D

dystopian

Гостин
Вау, неутронот е честичка без електрично полнење. Колку смешен виц... Го сконтав од прва, плус го обожавам Фрејзер, i iz so smart.

Еве еден од Сопранови:
Mrs. Custer grabs the artist: "I wanted a painting commemorating my husband's last thoughts, you give me cows with halos
and Indians making love?" "Mrs. Custer," he says, "those are your husband's last thoughts: 'Holy cow! Look at all those fucking Indians!'"

Ова е веќе смешно, само ми требаше тетка вики да ми помогне околу генерал Кастер и начинот на кој умрел, зошто немам големи познавања од Американската историја.

Убаво напиша Псисајд, или се смееш или не, нема филозофија. Ако треба да паузирам после секоја шега за да проверам на интернет што е поентата за на крај да испуштам едно "хах..." тогаш таканаречениот интелигентен хумор мене ми е досаден. Јас гледам комедии за да се насмеам, ако успат ми пренесат некоја порака или прониклива поента тогаш супер, меѓутоа најбитно ми е колку ќе успеат да ме насмеат, по тоа и оценувам добри и лоши комедии. Ако тоа ме прави глуп, fuck it.
 
D

dystopian

Гостин
Добро, еве ти нешто за кое ти треба знаење од средно и факултет:
http://xkcd.com
http://www.quickmeme.com/Chemistry-Cat/
Пљух, ја у основно имав наставник кој ни лупаше петки на лепе очи а во прва имав 2ка. Со други зборови, дупка сум хемија а пак ги сконтав вицевите. Доволно е да погледнеш две-три едукативни видеа (за Шродингеровата мачка, на пример) и малку логика. Повеќето се вицеви со игра на зборови и за нив не е потребно никакво познавање од хемија или физика.

Nah, All the jokes argon, got my ion on you етц...

Пример, појма немам што значи NaBro, меѓутоа у контекст на вицот Do you have any Sodium Hypobromite? NaBro. треба да си ептен ретардиран за да не сфатиш дека NaBrО e Sodium Hypobromite.

Далеку од 'паметен' хумор, уште подалеку од смешен, по мене.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Нема паметен и глупав хумор. Може да се прави таква разлика за контекстот или "матерјалот" за хуморот, ама не и за тоа што го предизвикува смеењето. Посебни категории се во прашање и немаат баш голема врска. Барем ја така гледам на тоа.
Многу посложен механизам е во прашање, што не зависи само од тоа на какво интелектуално ниво си (по твоја класификација).
Едино ако не се мисли под тоа паметен хумор, на хумор што има повеќе нивоа на интерпретација, па бара човек одма да ја фати линијата на размислување на тие што ја прават серијата. Ама дури и така, тоа нема голема врска со штознам виша мудрост, туку е највеќе поврзана со тоа колку си гледал такви или слични серии, колку си запознаен со проблемите или ситуациите што се тема на серијата и колку си фокусиран, кој ти е мотивот баш таа серија да ја гледаш. На кратко, зависи дали си во целната група на серијата.
А ако тргнеш да разглабаш која категорија на луѓе, која целна група е најдобра, најпаметна, најинтелегентна, тогаш пак си избегал од поентата на хуморот.
На крај краева се се сведува на индивидуалност.

А и мислам дека баш Луи не е погодна за пример у случајов, зш по мој памет, самата серија не е наменета да ги мери или тестира когнитивните функции на гледачите, туку поентата е да ги престави на еден банален и крајно "разголен" начин, обичните животни ситуации со кој секој човек на планетава се среќава во неговиот живот, и тоа во риал лајф услови, а не со исфилувани уметнички додатоци за потскриено да покриеш некоја поапстрактна и погенерална сторија или поента. Тоа е и убавината во нејзе, што и најобичен човек може лесно да ја прати и да му биде смешна. Сега нормално некој баш во такви банални прашања ќе најде тешки теми за размислување, ама тоа пак се сведува на индивидуалност.
Тоа што не сака секој да ја гледа е друга работа, а тоа е ваљда затоа што има подруг стил, на кој голем дел од луѓето уште не се навикнати, а и плус бара поголема фокусираност од обично додека ја гледаш. Али тоа е карактеристика на целиот жанр, мада луѓето се повеќе и повеќе го прифаќаат.
Мене искрено најсмешните делови од Луи ми биле некои крајно банални ситуации и грешки, кои веројатно сите ги правиме ама не го гледаме смешниот дел во нив.

Овој муабет за паметен и непаметен хумор, страшно потсетува на барање причина човек да се чуствува различен од некоја група на луѓе, како и ред други слични феномени. Уствари заднината е да се врзе идентитетот за нешто постабилно во своите очи. Нормално нема никој да се чуствува попаметен само зошто гледа некоја серија, ама и тоа е елемент од целиот мозаик.
Мене лично тоа и не ми пречи зошто е прилично безопасен начин човек да се дефинира преку вакви работи, со оглед на тоа во какви се не работи може да се застрани.
Нормално се тоа до определена граница, додека не почне некој да го користи тоа за себепромоција, зошто тогаш само нервира, ништо друго
 
Член од
25 мај 2012
Мислења
25
Поени од реакции
16
Не ми е логично хуморот да се дели на паметен и непаметен. Хуморот го сфакам како украс на содржината во серијата и целта на хуморот е да ја направи таа серија поинтересна за гледање. Инаку мислам дека повекето луге го класифицираат хуморот во зависност од "другарчето" со кое се дружи :)
Глупа содржина + хумор = непаметен(глуп) хумор
Интересна содржина + хумор = паметен хумор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom