Паметен vs непаметен хумор

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Темава намерно ја ставам во подфорумот за серии. Ако некој ја премести (под претпоставка дека нема да ја избрише) не се лутам :)

Епа ајде дечки, ако постои нешто околу кое се скубат коси во подфорумов, ова е тоа.

Што е тоа паметен хумор? Примери некои? Дали е тоа хумор за кој треба предзнаење (вицот со неутронот на Шелдон сите го знаеме)? Дали мокјументари по дефиниција имаат паметен хумор?

Кои серии го имаат тој паметен хумор, а кои не и зошто?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.160
Поени од реакции
4.756
Темава намерно ја ставам во подфорумот за серии. Ако некој ја премести (под претпоставка дека нема да ја избрише) не се лутам :)

Епа ајде дечки, ако постои нешто околу кое се скубат коси во подфорумов, ова е тоа.

Што е тоа паметен хумор? Примери некои? Дали е тоа хумор за кој треба предзнаење (вицот со неутронот на Шелдон сите го знаеме)? Дали мокјументари по дефиниција имаат паметен хумор?

Кои серии го имаат тој паметен хумор, а кои не и зошто?
Aj ако не те мрзи напиши го вицот. Ја спуштив серијава пред некое време и сеа сум 4та сезона стигнат. :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
12.316
Да погодам, Louie ве испровоцира за темава? xD

Паметен хумор од актуелниве серии последниве 20тина години за мене е Офис, па неколку илјади точки понатаму некои други моќументарис.

Причина: Има физички хумор на кој сите ќе се смеат, но не е сржта таквиот тип на хумор, т.е поточно кажано, тој постои за да има гледаност серијата, и прави компромис меѓу квалитетот и квантитетот. Многу побитно од тоа, има предобри „скриени“ шеги, за кои да се насмеете, најпрво треба да ја знаете позадината на ликовите, нивниот карактер, треба да имате предзнаење од одредени полиња, и најбитно од се, да ја гледате од почеток.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Да погодам, Louie ве испровоцира за темава? xD
Yup.

Aj ако не те мрзи напиши го вицот. Ја спуштив серијава пред некое време и сеа сум 4та сезона стигнат. :)
So, a neutron walked into a bar and said "I'd like a beer, please."
After the bartender gave him one, he said "How much will that be?"
"For you?" said the bartender "No charge."
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.056
Поени од реакции
17.353
Фрејзер rox!

Иначе, as long as its funny, ain't matter.

Само да не биде overdone....that kills it for me.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.285
Мокјументари ми е омилен жарн. Од овој жарн гледам многу потценети серии со (според многу) паметен хумор. Луи сметам дека го има најдобриот и најоригинален хумор денес. Гледам серии како it's always sunny, 30 rock, arrested development, curb your enthusiasm, monty python...


Aјде сапиосексиалци, напаѓајте. I'm single and ready to mingle :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
12.316
Според мене најдобра серија со паметен хумор е "Фрејзер".... а една од сериите со најглуп хумор е "TBBT".
Ваквите ставови ви тргнуваат од едни тврдења дека TBBT има паметен хумор, па вие одите до обратната екстрема и тврдите дека има најглуп хумор. Нон-сенс.

TBBT има geek humor за кој предуслов е да имате познавања од стрипови, да сте гејмери и филмомани, можеби и физичари. Не знам од кај никна олкаво хејтање последно време на ситкомиве, до некни се крстевте/ме во Два ипол мажи. Ако сме наишле на нешто поквалитетно во меѓувреме, не значи дека треба да плукаме по овие стариве.

Пример јас се чудам како сум се смеел на HIMYM, ама не би плукал по неа, иако попрво би гледал Louie или Curb или Extras или Modern Family.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.290
Поени од реакции
2.998
Ваквите ставови ви тргнуваат од едни тврдења дека TBBT има паметен хумор, па вие одите до обратната екстрема и тврдите дека има најглуп хумор. Нон-сенс.

TBBT има geek humor за кој предуслов е да имате познавања од стрипови, да сте гејмери и филмомани, можеби и физичари.
Значи вака мешате вие некој работи.... незначи дека хуморот е "паметен" ако искористи шега за неутрони или нешто...хуморот може да биде најглуп на свет а да можат да го разберат само топ физичари. Мене ме интересираат сите тие ствари што ги наброја па пак TBBT ми е една од најлошите серии ever.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
12.316
Значи вака мешате вие некој работи.... незначи дека хуморот е "паметен" ако искористи шега за неутрони или нешто...хуморот може да биде најглуп на свет а да можат да го разберат само топ физичари. Мене ме интересираат сите тие ствари што ги наброја па пак TBBT ми е една од најлошите серии ever.
Пак ќе повторам, те исправував пошо сметам дека ти ги мешаш работите. Не тврдам дека ТBBT има паметен хумор. Тврдам дека има geek humor (нема што да тврдам, тоа е факт), кој просечен фан на laugh tracks ситкомите не би го сакал. Убо ја паметам расправијата во темата за TBBT каде одредени членови пишаа дека тоа е паметен хумор, како ги јаде другите серии, вие сте глупави, не ја разбирате итн. итн. итн. за потоа да има контра-удар со став дека TBBT не е паметен хумор, и на крај да испаднат ставови како TBBT е најглупава серија ever.

Сериозно? TBBT worst sitcom ever? Тогаш што е со According to Jim? Gary unmarried? Yes, Dear? Life on a stick?...

Ептен сте заразени со Louie, па не прифаќате второ место, ни трето, ни четврто. :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.065
Поени од реакции
30.146
Шо се тупите дали користеле или не користеле фрази или слично.
Најлесно да видите или испробате дали некој хумор е паметен или непаметен, го гледате чудото т.е серијата со некој поглуп од вас бааѓи, ако баткава се смеј на зелените, а вас ви е онака, тогаш имате непаметен хумор :) Ако гледате некое смешно сериче на кое истиот тој батка би чутел и гледал ко теле во шарена врата, а вас ви е смешно, тогаш имате паметен хумор.
Но сето ова би било вака по претпоставка да земиме дека сите ние на темава сме паметни ;)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.604
Поени од реакции
21.062
Американскиот хумор е најпаметен.
А Луи има најдолга коса.
Нема везе подрачјето, Британците имаат извонреден хумор. Е сеа Германците и Французите се ужас...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom