Палестина

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.909
Поени од реакции
4.713
Палестина и воопшто палестинското прашање датира и е многу комплексно.

Мотив за отворање на тема за Палестина е најновата вест:
САД стави вето на приемот на државата Палестина во ОН!
САД ставија вето на нацрт-резолуцијата на СБ на Обединетите нации - „Државата Палестина да биде прифатена како членка на Обединетите нации“
Од останатите членки на СБ , Британија и Швајцарија гласаа воздржано, а сите останати 12 членки гласаа „за“.
Покрај усвојувањето на резолуцијата во СБ за прием на Палестина потоа се изјаснува и Генералното собрание каде треба 2/3 од членките да гласат со “за“.
Во ОН има 193 членки, од тоа 140 ја имаат признаено Палестина.


US vetoes Palestine’s request for full UN membership
The Security Council rejected Palestine’s request for UN membership on Thursday, with the United States casting a veto.

In a vote of 12 in favour to one against, with two abstentions, the Council did not adopt a draft resolution that would have recommended the General Assembly to hold a vote with the broader UN membership to allow Palestine to join as a full UN Member State.
The draft resolution is among the shortest in the Council’s history: “The Security Council, having examined the application of the State of Palestine for admission to the United Nations (S/2011/592), recommends to the General Assembly that the State of Palestine be admitted to membership in the United Nations.”
For a draft resolution to pass, the Council must have at least nine members in favour and none of its permanent members – China, France, Russia, United Kingdom, United States – using their veto power.
Amid the ongoing war in Gaza, Palestine had submitted a request to the Secretary-General on 2 April, asking that a 2011 request to become a UN Member State be reconsidered.
In 2011, the Security Council considered the request but was not able to find unity in sending a recommendation to the General Assembly, which according to the UN Charter must hold a vote involving its 193 Member States.
Earlier this month, the Security Council sent the latest request to its Committee on the Admission of Member States, which met on 8 and 11 April to discuss the matter.
Palestine has been a Permanent Observer at the UN since 2012, before which it was an observer in the UN General Assembly.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
643
Поени од реакции
2.246
Палестина и воопшто палестинското прашање датира и е многу комплексно.

Мотив за отворање на тема за Палестина е најновата вест:
САД стави вето на приемот на државата Палестина во ОН!
САД ставија вето на нацрт-резолуцијата на СБ на Обединетите нации - „Државата Палестина да биде прифатена како членка на Обединетите нации“
Од останатите членки на СБ , Британија и Швајцарија гласаа воздржано, а сите останати 12 членки гласаа „за“.
Покрај усвојувањето на резолуцијата во СБ за прием на Палестина потоа се изјаснува и Генералното собрание каде треба 2/3 од членките да гласат со “за“.
Во ОН има 193 членки, од тоа 140 ја имаат признаено Палестина.

Како е ставот на Република Македонија во врска со ова и гласањето воошто ?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.909
Поени од реакции
4.713
Колку повеќе ционизмот ги убива Палестинците толку повеќе Палестинците добиваат симпатии низ светот.


...само северџганите навиваат за ционистите..
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.909
Поени од реакции
4.713
Паркинг ќе биде тоа додека ги признаат овие. :icon_lol:
...според резулуцијата на СБ на ОН се предвидени две држави (1947 или 1957 заборавив), една Израел и друга Палестина,... Палестина има две области пардон конц-логори Западен Брег и Газа, не сум сигурен за Голан ама мислам тоа беше сириска територија.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.068
Поени од реакции
2.634

И меѓународниот суд во Хаг ќе бара апсење на Нетанјаху, министерот за одбрана Галант и лидерите на Хамас поради воени злосторства
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.971
Поени од реакции
39.559
Мора да се признае Палестина за да се реши конфликтот. У границите што ОН ги доделил на времето, Газа и Западен Брег.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.909
Поени од реакции
4.713
И меѓународниот суд во Хаг ќе бара апсење на Нетанјаху, министерот за одбрана Галант и лидерите на Хамас поради воени злосторства
Нема да бара, еден судија на МКС изјави дека судот бил формиран за Африка, Русија, Иран ... и слични небањати народи и држави а не за избраните!

Мора да се признае Палестина за да се реши конфликтот. У границите што ОН ги доделил на времето, Газа и Западен Брег.
Палестина е признаена од многу држави, за потсетување беше признаена и од ЕхЈУ, дојдоа демокративе и онаа што им одговара велат дека го наследиле а онаа што не им одговара велат дека не знаат биле у подрум. Инаку Палестина не е членка на ОН има статус на набљудувач, постапката за членство е во процедура па околу 20-30 години, демократскиот пат е долг и трнлив.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
643
Поени од реакции
2.246
Ирска, Норвешка и Шпанија :cuc:

Тоа е праведност!

Реков дека ќе дојде време и Македонија да се соочи и да донесе став за Палестина како што предвреме Левица донесе став како единствена македонска партија.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.805
Поени од реакции
23.069
Ирска, Норвешка и Шпанија :cuc:

Тоа е праведност!

Реков дека ќе дојде време и Македонија да се соочи и да донесе став за Палестина како што предвреме Левица донесе став како единствена македонска партија.
Кога ќе се роди Петко, тогаш се крои капа за вакви работи кои не се од круцијално значење. До тогаш седиш на страна и ќутиш. Ако си паметен.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
643
Поени од реакции
2.246
До тогаш седиш на страна и ќутиш. Ако си паметен
Многу паметен си ти бе.

Две третини од светот е пред конклузија да ја признаат Палестина како рамноправна .
Од 28 мај стапуваат во тие земји и Норвешка ,Шпанија и Ирска .

Шпанија која е огромна земја со дијаспора и влијание врз латино земјите . ЗА
Ирска која е со огромна дијаспора . ЗА
Норвешка која е најбогата скандинавска земја и доста јако дипломатско влијание . ЗА .

Држи му го мурот на Парва , боље те молам . Фременш беншинел културал клаб . Немате друга опција .
Ќе си ќутам боље заради суети ваши . Ајт .
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.805
Поени од реакции
23.069
Многу паметен си ти бе.

Две третини од светот е пред конклузија да ја признаат Палестина како рамноправна .
Од 28 мај стапуваат во тие земји и Норвешка ,Шпанија и Ирска .

Шпанија која е огромна земја со дијаспора и влијание врз латино земјите . ЗА
Ирска која е со огромна дијаспора . ЗА
Норвешка која е најбогата скандинавска земја и доста јако дипломатско влијание . ЗА .

Држи му го мурот на Парва , боље те молам . Фременш беншинел културал клаб . Немате друга опција .
Ќе си ќутам боље заради суети ваши . Ајт .
Не се нервирај Мац, објасни кој е бенефитот ако Македонија ја признае Палестина со моменталната политичка ситуација во светот. Никој не го бара тоа, никој не нуди ништо конкретно во возврат за тоа. Од друга страна, признавање значи нарушени односи со Израел, САД и таа оска и тапшање по рамо од арапаштааната, која бај д веј лека полека си оди од тој воз, ОАЕ воспоставија дипломатски односи со Израел, Саудиска се шушка дека ќе биде следна. Во превод трампање пион за кралица.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.648
Поени од реакции
26.170
Чекај сега, Палестина каде на власт е Хамас се признава. Јас како што ги следев луѓето тука, сите пропалестинци/антиизраелци кажуваа дека Хамас бил оформен од Израел. Сега наеднаш не е оформен од Изреал или што е работата?
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
127
Поени од реакции
506
Чекај сега, Палестина каде на власт е Хамас се признава. Јас како што ги следев луѓето тука, сите пропалестинци/антиизраелци кажуваа дека Хамас бил оформен од Израел. Сега наеднаш не е оформен од Изреал или што е работата?
Толку разбираш. На власт во Палестина (односно Palestinian authority или Палестинска самоуправа како што викаат официјално) е Махмуд Абас кој нема врска со Хамас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom