Пазарџиите и фискализацијата

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ako toa se vovede narodot ke si plati se so pokacuvanje na cenite ...

ne deka sum protiv ama u beli svet nema takva fiskalizacija po pazari i ima razni buvljaci kade nema fiskalni a se prodava sve i svasta i vo ramkite na tie normalnite pazari ... ama toa e ok za beli svet posto imaat grb da izdrzat toa , i politikata im e neka ima malko siva ekonomija bolje toa nego da ima poveke kriminal ama se toa e striktno kontrolirano. Oni vaka razmisljaat : ako ne mu dadam na ovoj azulantov ili novo peceniot dosljak da moze da zaraboti nesto so prepodazba ke mi ebe mame ke pocne krade ubiva itn i zatoa e tolerirana na zapad taa nefiskalizacija.

A kaj nas zasto bese do sea tolerirana ne znam poso kaj nas i nema so da se krade bas bas ... mala sala

POentata mi e ja mislam nie SOCIJALNO ne sme spremni za totalna fiskalizacija na pazardzii i slicni. Licno smetam deka bi trebalo da se oslobodat toa babickite koi sami proizveduvaat ama pak ke najdat nekoi luge nacin da se smugnat ke se prepraat u babicki toas site i pak nisto... koga bi imalo stroga kontrola koj e proizvoditel i kolku moze da prodade i proizvede od toa negovo zemjiste bi bilo super i toas cenite ke padnat iako e fiskalizirano. Bidejki nakupcite ke moraat da spstaat cenite kako i babickite i site ke bidat srecni arno ama za ova treba rabota , presmetki KONTROLA i NEKORUMPIRANOST...a dodeka ne stane taka ke jadete patlidjani po novi ceni od plus 20 posto najmalce

priznaj te zbuni delot so babickite ama ziva istina e ova se primenuva modelot kontrola vo Finska ili taka nekako beshe ne moze se setam tacno mi se spie pak ke zboram za babickite izgleda
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
I ne kaza kako gi fiskaliziraat toa babickite vo Finska ????
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
plakaat pausal

ama samo proizvoditelite , se preracunue kolku moze da proizvede prosecno na toa zemjiste i za tolku e osloboden od fiskalizacija.

Ostanatite baterijashi, daljinsko preprodavaci si plakaat danok normalen

Bar taka mislam bese ne me drzi za zbor posto na TV gledav ne mozam da kazam 120 posot sigurno deka e ova
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Истото важи и за кај нас. Кај нас највеќе се бунат шверцерите и оние кои не продаваат земјоделски производи по пазарите бидејќи највеќе ќе бидат погодени.
Jaсно, ште е шум ден до пладне. Това с фискализациjата не е лошо. Тргва бизнесот на продавците на касови апарати и на сметководителите :wink:.
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
267
Поени од реакции
0
Loshoto e che mnogo targovci s pishat proizvoditeli,a inak prodavat cela godina domat i piper "rodno proizvodstvo" ot Turcija i Grcija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom