Пазарете се тука!

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Член од
13 јули 2012
Мислења
39
Поени од реакции
3
Ај вака, донеси го Redmi 3, вечер - кај сакаш,
Ne sum od SK, a testovite na kamerite i kaj mobilnite i kaj digitalnite aparati se pravat vo manuelen mod so isti podesuvanja i pod isti uslovi za da se sporedi precizno optikata i zapisot na senzorot.[DOUBLEPOST=1516714078][/DOUBLEPOST]


Престани да се бламираш.
Nema sto da ti blamiram, so razlicno iso tolku e razlikata vo ostrinata na 500 evra poskap mobilen komu baterijata mu trae edvaj 1 den :) a kontrasta e softverski podobrena, so zapisot na senzorot.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ne sum od SK, a testovite na kamerite i kaj mobilnite i kaj digitalnite aparati se pravat vo manuelen mod so isti podesuvanja i pod isti uslovi za da se sporedi precizno optikata i zapisot na senzorot.
Не е точно, се прават на ауто, сите можни рецензии во светот ги прават на ауто, а ако сликаме у мануал мод, јас ќе сликам RAW и пак ќе го прегазам не само Redmi 3, него и било кој Xiaomi некогаш направен. Друго табеливе горе, се под рефлектор, ако отидеме да сликаме у темница мануал мод или било како, твојот Redmi 3 нема да фокусира воопшто, така да немој да збориш глупости, ако сакаш да го продадеш телефонот пробај на пазар3.

Ne sum od SK, a testovite na kamerite i kaj mobilnite i kaj digitalnite aparati se pravat vo manuelen mod so isti podesuvanja i pod isti uslovi za da se sporedi precizno optikata i zapisot na senzorot.[DOUBLEPOST=1516714078][/DOUBLEPOST]
Nema sto da ti blamiram, so razlicno iso tolku e razlikata vo ostrinata na 500 evra poskap mobilen komu baterijata mu trae edvaj 1 den :) a kontrasta e softverski podobrena, so zapisot na senzorot.
Ти кажав, дојди со телефонот, кога сакаш остај инфо преку пп, и бирај на кои наставки сакаш, 1 слика ако извадиш подобра од мене, гратис го имаш телефонот, ако не го даваш твојот, мислам дека е фер. Иначе како сега од подобри слики, дојдовме на едвај трае еден ден? и како ти на пример мериш колку трае батеријата на твојот телефон, според screen on time или?
 
Член од
13 јули 2012
Мислења
39
Поени од реакции
3
Не е точно, се прават на ауто, сите можни рецензии во светот ги прават на ауто, а ако сликаме у мануал мод, јас ќе сликам
Oglasot neka ne ti smeta ic, a toa sto si kupil 700 evra telefon i deka pravi bog znae kakvi sliki tesko deka ke ubdeis nekoj.
 
A

Avenger99

Гостин
20180121_230536.jpg

Слика направена со S7 Edge ноќна светлина сите сетинзи на ауто. Пробај ти нешто слично да направиш со твојот Шајоми. Утре ако сум во можност ќе направам споредба на слики од двата телефони.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Oglasot neka ne ti smeta ic, a toa sto si kupil 700 evra telefon i deka pravi bog znae kakvi sliki tesko deka ke ubdeis nekoj.
Значи цвикаш, јасно е. Иначе еве ти што може S8 со мануелен сетинг, погледни ги деталите, околу мене е мртва темница горе доле, кога ќе извадиш ваква слика со било кој кинез, не со твојата играчка, јави ми се.

- 0.4 експозција, ISO 200

 
Член од
13 јули 2012
Мислења
39
Поени од реакции
3
Не е точно, се прават на ауто, сите можни рецензии во светот ги прават на ауто, а ако сликаме у мануал мод, јас ќе сликам RAW и пак ќе го прегазам не само
za baterijata ic da ne praime muabet, mereno i po screen i po time i po software usage. A deka s8 praci najdobri sliki so 12mp kamera ostaj.

Do 12 mp najdobar e Moto z Hasselblad True Zoom i edinstven so Nokia 808 i P9, sto se so ista optika i podesuvanja na blendata kako kaj digitalnit aparati, site drugi kameri od mobilnite se so fiksna blenda. So nego po kvalitet mozi da se sporedi samo Iphone 8.
So 16 mpx e najdobar Mi5,
so 20 mpx Microsoft 950 XL,
so 41 mpx dosega nenadmasen Nokia 808 koj e sporeduvan so Canon EOS 5D Mark III DSLR, od ponovite e Nokia Lumia 1020 41mpx[DOUBLEPOST=1516715785][/DOUBLEPOST]
Значи цвикаш, јасно е. Иначе еве ти што може S8 со мануелен сетинг,
Slikata ne mozam da ja vidam vo full format, ama toa si e 12 mpx fotografija, koga samsung pravese 16 mpx bese uste polos pa namalija na 12 mpx i pak ne ja napravija najdobrata kamera, bidejki so taa rezolucija iphone 8 gi izduva, a za modulot na motoz e druga prikaska. Mi5 pravi sliki so 16 mpx golemina i toa perfektni. Baska sto s8 e so ista optika i senzor od s7 samo so malku podobar procesor sto znaci softverski malku podobren kvalitet.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
za baterijata ic da ne praime muabet, mereno i po screen i po time i po software usage. A deka s8 praci najdobri sliki so 12mp kamera ostaj.

Do 12 mp najdobar e Moto z Hasselblad True Zoom i edinstven so Nokia 808 i P9, sto se so ista optika i podesuvanja na blendata kako kaj digitalnit aparati, site drugi kameri od mobilnite se so fiksna blenda. So nego po kvalitet mozi da se sporedi samo Iphone 8.
So 16 mpx e najdobar Mi5,
so 20 mpx Microsoft 950 XL,
so 41 mpx dosega nenadmasen Nokia 808 koj e sporeduvan so Canon EOS 5D Mark III DSLR, od ponovite e Nokia Lumia 1020 41mpx[DOUBLEPOST=1516715785][/DOUBLEPOST]

Slikata ne mozam da ja vidam vo full format, ama toa si e 12 mpx fotografija, koga samsung pravese 16 mpx bese uste polos pa namalija na 12 mpx i pak ne ja napravija najdobrata kamera, bidejki so taa rezolucija iphone 8 gi izduva, a za modulot na motoz e druga prikaska. Mi5 pravi sliki so 16 mpx golemina i toa perfektni. Baska sto s8 e so ista optika i senzor od s7 samo so malku podobar procesor sto znaci softverski malku podobren kvalitet.
Како не можеш да ја видиш? кликни на неа, се отвара во фул формат. За сензорот, апсолутно неточно. Нови леќи и нов сензор има S8, не е ист како на S7, како што реков збориш глупости.

iP8 има подобра динамика vs S8, навечер го јаде, Mi5 е комедија, буквално.
 
Член од
13 јули 2012
Мислења
39
Поени од реакции
3
Прегледај го приврзокот 184268

Слика направена со S7 Edge ноќна светлина сите сетинзи на ауто. Пробај ти нешто слично да направиш со твојот Шајоми. Утре ако сум во можност ќе направам споредба на слики од двата телефони.
Tvojata slika mozev da ja vidam vo full format i sto da ti kazam, razmackano kako so cetka za slikanje so temperni :) neznam kako manuelno mozi da se podesi s7 ama namali na iso 100 ili 250 i ako ima menuvanje na sekundi na otvaranje na blendata i ako ima svetlomer podesi na 8 ili barem 4 sekundi, makar sto naverojatno ke bidi temna, a i ne veruvam deka ima takvi podesuvanja na kamerata. toa go ima samo kaj P9 i Moto Z modulot, sto e vsusnost igitalen aparat za koristenje na mobilen telefon, test ekranot od mobilniot.[DOUBLEPOST=1516716585][/DOUBLEPOST]
Како не можеш да ја видиш? кликни на неа, се отвара во фул формат. За сензорот, апсолутно неточно. Нови леќи и нов сензор има S8, не е ист како на S7, како што реков збориш глупости.

iP8 има подобра динамика vs S8, навечер го јаде, Mi5 е комедија, буквално.
Ako kliknam na ne a se otvara flicker, a tamu ne davaat da se vidi original golemina. ja vidov so desen klik i view image, ama sto da vidam, slicno kako so s7, samo so potanko temperno cetce :) iphone 8 e podobar bidejki ja ukrade tehnikata od nokia lumia 1020 so 7 leki vo objektivot namesto kako do sega so 6 leki.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Tvojata slika mozev da ja vidam vo full format i sto da ti kazam, razmackano kako so cetka za slikanje so temperni :) neznam kako manuelno mozi da se podesi s7 ama namali na iso 100 ili 250 i ako ima menuvanje na sekundi na otvaranje na blendata i ako ima svetlomer podesi na 8 ili barem 4 sekundi, makar sto naverojatno ke bidi temna, a i ne veruvam deka ima takvi podesuvanja na kamerata. toa go ima samo kaj P9 i Moto Z modulot, sto e vsusnost igitalen aparat za koristenje na mobilen telefon, test ekranot od mobilniot.
Хахахах комедија, сликата е направена рачно, без статив, кој е тој јунак што ќе го додржи на 4 секунди? и не сликата не е замачкана, него е во мртва темница, не работеа уличните светилки тој ден, и ова што го имам извадено т.е. што се гледа на сликата, е 3x посветло него што беше во живо, така да не коментирај кога не знаеш во какви услови е направена.

0.5 секунда е максимум што можеш без да се замати, евентуално 1 секунда преку сила, над тоа ќе биде заматено и мора статив, значи збориш на памет само.
 
Член од
13 јули 2012
Мислења
39
Поени од реакции
3
Хахахах комедија, сликата е направена рачно, без статив, кој е тој јунак што ќе го додржи на 4 секунди? и не сликата не е замачкана, него е во мртва темница, не работеа уличните светилки тој ден, и ова што го имам извадено т.е. што се гледа на сликата, е 3x посветло него што беше во живо, така да не коментирај кога не знаеш во какви услови е направена.

0.5 секунда е максимум што можеш без да се замати, евентуално 1 секунда преку сила, над тоа ќе биде заматено и мора статив, значи збориш на памет само.
Ako mozis da ja menuvas ekspozicijata, t.et da podesuvas vremetraenje na otvorot na blendata, sekako ke ti treba stativ ili da go potpris nekade, ke ima pomalku zrna no ke bidi potemna, ama po ostra
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ako mozis da ja menuvas ekspozicijata, t.et da podesuvas vremetraenje na otvorot na blendata, sekako ke ti treba stativ ili da go potpris nekade, ke ima pomalku zrna no ke bidi potemna, ama po ostra
Како тоа секако, кога горната слика е без статив? значи ти кажав, лесно е да се критикува кога немаш тестирано, пробај сам и ќе видиш дека може, 0.5 секунди до 1 можеш да додржиш ако имаш стабилна рака, јас имам и не ми е проблем 0,5 во комбинација со намалена експозиција во мртва темница искочи горната слика, тоа е неверојатно ако се знае дека се работи за телефон.

Друго, телефоните не се само фото камери, за видео да не збориме.......само iPhone-те и Samsun-те имаат асални видео камери, се друго е тапа од денешните телефони.
 
Член од
13 јули 2012
Мислења
39
Поени од реакции
3
Како тоа секако, кога горната слика е без статив? значи ти кажав, лесно е да се критикува кога немаш тестирано, пробај сам и ќе видиш дека може,
Jas ne kritikuvav, vie ne mi go bendisavte oglasot, Ako imas vakvi podesuvanja kako kaj P9 togas mozis da podesuvas sto sakas, ama s8 ima fiksna blenda pa nemozi da se podesuva ekspozicija, belenda i drugi raboti kako kaj P9,

https://www.youtube.com/watch?v=r9Vk8LBtMss

Huaway zatoa vleze vo partnerstvo so Leica, pa Motorola kako odgovor se vrza so Hasselblad. Pa zatoa mobilnite i poskapea na tolku visoki sumi, zaradi kamerite. Nokia 808 e simbian mobilen ama zaradi kamerata deneska na ebay se prodava po 500 USD.

Sekako deka mobilnite ne se samo kameri, ima tuka i od baterijata nesto :) se zezam, mene me interesira najmnogu kamerata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom