Падна митот за "патриотизмот" на Премиерот

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
А ти не беше офтопик што си зеде за слобода да го вреѓаш без да го познаваш?
А ти од таму почна да читаш. Почни од почеток па после суди.

Дај покажи ти што сурат имаш, мојот го има во галерија, па да видиме од што сме, а не сме мешавина.
И кај на вас од сдс наеднаш ви дојде сонце, чисти нации, патриотизам.
Како се осмелувате да јадете за Македонија, за сонциња, за име за се тоа.
Не знам дали вашите глави можат да восприемат што му направивте на овој народ во изминатите години, или се е тоа само колатерална штета, нешто кое морало да биде.
Абе штета што сме мирни и пасивни инаку се што е сдс сега ќе требаше да виси на канделабрите на пенов, од плоштад до кочо рацин горе.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Прочитав ама гледам не е многу офтопик. Додека во твојот пост немаше ама баш ништо во контекст на темава.
Не сум јас таа која суди туку некој друг тука прави некои работи а после истата вина ја префрла на некој друг (на форумов за офтопици беше)
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Прочитав ама гледам не е многу офтопик. Додека во твојот пост немаше ама баш ништо во контекст на темава.
Не сум јас таа која суди туку некој друг тука прави некои работи а после истата вина ја префрла на некој друг (на форумов за офтопици беше)
Епа во тоа е и работата, што не гледаш, можеби ти смета темата па не можеш да видиш од неа.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
premierot ako e lazen patriot tie od "koalicijata sonce" sto se? ni bile ni ke bidat patrioti VMRO DPMNE VO SRCATA NA PARTIOTITE!
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Падна митот за Македонизмот на Премиерот. Имено во синоќешната емисија на полтрончето Миленко, "доцновечерашно шоу" на канал5,
во која гостин беше Никола Груевски, на прашањето од гледачка "дали Премиерот се осеќа како потомок на Александар Македонски,
Премиерот прво одговори не, а потоа додаде, "ние сме мешавина на сите народи што живееле тука". Се наметнува прашањето дали некој неуспешно глуми патриотизам, па би сакал малку да прокоментираме во таа насока и би сакал да слушнам мислења од оние што до вчера се колнеа во Македонизмот и "патриотизмот" на Никола Груевски.

За оние кои не ја гледале синоќешната емисија, во текот на денот
ќе се потрудам да обезбедам линк.

Втора работа за која би сакал да подискутираме е фамозната црвена линија на Никола, во врска со прашањето за името. Цврстиот став на Премиерот од пред некој месец (името Република Македонија за внатрешна и надворешна употреба), во последно време почна да ретерира во "за името може да се договараме" но јазикот и националноста се црвената линија, што е и ист став на сите поголеми
политички партии во државата. Е сега се прашувам, дали Премиерот конечно ја согледа РЕАЛНОСТА, и почна полека да ја подместува црвената линија, дали доколку тој победи на изборите, треба да очекуваме промена на името во горна, долна, нова или незнам каква Македонија, и која е вистинската црвена линија до која може да оди неговата фамозна и тенка црвена линија.



Би го дал моето мислење за патриотизмот на нашиот високо ценет премиер од поголем..да не речам огромен дел од граѓаните.

Никола Груевски е премиер од ВМРО ДПМНЕ, која е партија што влече корени од 1893, знакот му е ЛАВ а воедно како главно обележје на нивните митинзи е и знамето од кутлеш пропратено со доста други патриотски мотиви.

Тој изјави дека ГЕНЕТСКИ сме мешавина од сите народи кои живееле ПРЕД Александар Македонски па се до денеска.

Во ниту еден случај нема да дозволи да го смениме Уставното име!!
Нормално, доколку народот не си го смени сам преку давање на глас во демократскиот чин наречен Референдум. (иако јас лично не сум за референдум)
Но, со досегашниве владини пароли за подигање на националната свест верувам дека резултатите ќе бидат одлични.

Е сега...
Кога веќе збориме за патриотизам и менување на идентитет.. може и да го погледнете следниов клип и да се осетите навистина понижено од човек којшто добил гласови од Македонскиот народ со Македонска национална свест!!!

 
Член од
13 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Da ja razgledame malku ovaa tema od istoriski aspekt. Site znaeme deka istoriski gledano nasiot narod e nastanat so mesanjeto na antickite Makedonci koj sto ziveele na ovaa teritorija i so drevnite Sloveni,a mozebi i od Skitite koi sto podocna ja naseluvaat ovaa teritorija. iako site nie sakame i ljubime da kazuvame deka nie sme potomci na Aleksandar toa istoriski ne e mnogu izdrzano. Sekako deka i jas smetaam deka Aleksandar e del od nasata istorija od istorijata na naseto geografsko podnevje sepak treba da sfatime deka vo vrska so taa tema istorijata e vozdrzana. Sto se odnesuva pak do tvrdenjata za laznite patrioti, zaprasajte se koj imase najgolema uloga vo formiranjeto na ovaa nezavisna i slobodna drzava vo koja sto ziveeme denes nie.SDSM-NE
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Морам да истакнам дека ние, во нашиот образовен систем сме учеле одредени работи прифатени од комунистичките идеологисти и историчари, така да можно е во иднина да се направат и некои измени.
Меѓутоа како факт на тоа дека историјата постојано се менува за нас Македонците, го прифаќам фактот дека во следните 10 години ние ќе имаме доста поиздржана историја со ФАКТИ за нашето директно потомство од античките Македонци отколку тоа што ни го покажуваат одредени НеМакедонски историчари.
Последната промена во историјата на словените и нивната писменост е каменот од розета којшто допрва ке допре до ушите на светот како постоечка можност за направена грешка по прашањето на нивната писменост.



П.С. А и тоа дека некои „словени“ дошле тука, или пак од тука ошле нагоре ќе биде допрва истражувана, бидејќи искрено мене.. малку ми подсмрдува таа теза :)

Неможе Киро Глигоров да му кажува на светот кои сме ние кога тој повеќе од чувствотот за Југословенска Македонија најверојатно и нема осетено. Мене тој идентитет не ми е познат, јас не сум Југословен, јас сум Макдонец и несакам да бидам ништо повеќе и ништо помалку!
Да се каже дека Македонецот е ... словен ... е како да се каже дека колана е плава! а всушност важната работа за неа е дека е Мерцедес! тотално придавање на важност на одреден Идентитет (Словенски) НАД Македонскиот идентитет како поважен од билошто!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Морам да истакнам дека ние, во нашиот образовен систем сме учеле одредени работи прифатени од комунистичките идеологисти и историчари, така да можно е во иднина да се направат и некои измени.
Меѓутоа како факт на тоа дека историјата постојано се менува за нас Македонците, го прифаќам фактот дека во следните 10 години ние ќе имаме доста поиздржана историја со ФАКТИ за нашето директно потомство од античките Македонци отколку тоа што ни го покажуваат одредени НеМакедонски историчари.
Последната промена во историјата на словените и нивната писменост е каменот од розета којшто допрва ке допре до ушите на светот како постоечка можност за направена грешка по прашањето на нивната писменост.
П.С. А и тоа дека некои „словени“ дошле тука, или пак од тука ошле нагоре ќе биде допрва истражувана, бидејќи искрено мене.. малку ми подсмрдува таа теза :)

Неможе Киро Глигоров да му кажува на светот кои сме ние кога тој повеќе од чувствотот за Југословенска Македонија најверојатно и нема осетено. Мене тој идентитет не ми е познат, јас не сум Југословен, јас сум Макдонец и несакам да бидам ништо повеќе и ништо помалку!
Да се каже дека Македонецот е ... словен ... е како да се каже дека колана е плава! а всушност важната работа за неа е дека е Мерцедес! тотално придавање на важност на одреден Идентитет (Словенски) НАД Македонскиот идентитет како поважен од билошто!
Се разбира дека панСловенизмот подржан од Грција а форсиран од Русија извршил силно влијание врз Македонците,кој морале да се помират со упорните и намерно извитоперени,таканаречени “научни истражувања“ пред се за потеклото на ова домицилно население на Македонија кое единствено го има правото да се нарекува Македонци стекнато со самиот факт што повеќе од макар и една генерација егзистира или опстојува на овие простори.Значи да бидеме јасни,дека Македонците се единствени правни,географски и историјски наследници на Македонија по сите норми и меѓународни стандарди.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Da ja razgledame malku ovaa tema od istoriski aspekt. Site znaeme deka istoriski gledano nasiot narod e nastanat so mesanjeto na antickite Makedonci koj sto ziveele na ovaa teritorija i so drevnite Sloveni,a mozebi i od Skitite koi sto podocna ja naseluvaat ovaa teritorija. iako site nie sakame i ljubime da kazuvame deka nie sme potomci na Aleksandar toa istoriski ne e mnogu izdrzano. Sekako deka i jas smetaam deka Aleksandar e del od nasata istorija od istorijata na naseto geografsko podnevje sepak treba da sfatime deka vo vrska so taa tema istorijata e vozdrzana. Sto se odnesuva pak do tvrdenjata za laznite patrioti, zaprasajte se koj imase najgolema uloga vo formiranjeto na ovaa nezavisna i slobodna drzava vo koja sto ziveeme denes nie.SDSM-NE

Немав намера да давам историска линија на темава, од причина што емисијата во која Премиерот ја тресна несреќната изјава, беше чисто политичка, ниту истиот е релевантен за толкување на историјата, ниту пак е моментумот за отварање вакви горливи прашања и теми, а од друга страна, Премиерот е најповикан да го брани дигнитетот на нашиот народ и нација, и нема ама баш никакво ни морално ни политичко право, да дава констатација дека Македонците се нешавина од сите народи кои живееле тука.

Само за споредба, да претпоставиме дека Премиерот на Србија рече дека србите се мешавина од сите народи кои заминале низ територијата на Србија, или Бугарскиот премиер кажеше нешто слично на ова, можете ли да претпоставите, на какви критики ќе подложени нивните изјави!?


Наместо да бидеме доблесни, сватиме и признаеме дека изјавата на Никола Груевски е несреќно и непромислено дадена, ние тука вадиме аргументи со кои ги потврдуваме тезите на нашите алчни соседи.....
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Тоа ќе ви е сдс програмата за избориве?
Груевски кажал дека сме мешавина од повеќе народи тоа ќе го верглате?
Заедно со бугарски пасоши, љубчовизам, 2001 желби за делења на Македонија.
Па да, што имате друго.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Го прифаќам ставот ако истото се каже и за носителот на книшка 001 и неговата изјава, во која се откажува од се и сешто пред тоа, т.е. пред солвените.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Го прифаќам ставот ако истото се каже и за носителот на книшка 001 и неговата изјава, во која се откажува од се и сешто пред тоа, т.е. пред солвените.
Не само што се сложувам со тебе, туку и најостро ги осудувам таквите изјави, независно од која страна доаѓаат, а уште повеќе што доаѓаат од бивши и сегашни носители на највисоките функции во државава.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не само што се сложувам со тебе, туку и најостро ги осудувам таквите изјави, независно од која страна доаѓаат, а уште повеќе што доаѓаат од бивши и сегашни носители на највисоките функции во државава.
Демек принципиелен си..хахаха..сдс муабети. Манипулации на народ.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Немав намера да давам историска линија на темава, од причина што емисијата во која Премиерот ја тресна несреќната изјава, беше чисто политичка, ниту истиот е релевантен за толкување на историјата, ниту пак е моментумот за отварање вакви горливи прашања и теми, а од друга страна, Премиерот е најповикан да го брани дигнитетот на нашиот народ и нација, и нема ама баш никакво ни морално ни политичко право, да дава констатација дека Македонците се нешавина од сите народи кои живееле тука.

.
Дали ти си РЕЛЕВАНТЕН да збориш за историја, генетика и башка политика?


- Наше цивилизациско право е да се нарекуваме онака како што се чувствуваме и онака како што се препознаваме, затоа во Европа ќе влеземе како Македонци и никако поинакуГруевски.

По повод 60 години од егзодусот врз Македонците од Егејска Македонија

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=92763


И немој да продолжиш да се бламираш со абсурдните обвинувања или “толкувања“ на тоа кој сме ние и што сме, да имаше малце здрав мозок немаше да поставиш ваква саката и патетична тема.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
za razlika od tebe realen premierot ima poznavanja od istorija!namesto da gubis vreme po forumi i da treskas gluposti podobro otvori na internet i vidi dali toa sto go zboruvas ima barem malku logika!na ovoj prostor pred 2500 godini ziveele nekoi luge, za koi dokazi ima samo po iskopinite!premierot ne saka da bide prost i tolku samouveren da tvrdi nekoi raboti za koi ne e siguren deka se taka!a celta na Milenko vo emisijata ne mu bese da go prasa premierot dali se cuvstvuva kako naslednik na Aleksandar Makedonski potocno anticki Makedonec, tuku celta mu bese dali premierot se cuvstvuva kako tolku dobar vladetel kako Aleksandar Makedonski!
sepak ke ti preporacam pred da pocnuvas nekakvi temi na razgovor, prvo razmisli, procitaj, informiraj se pa potoa poveli razgovaraj!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom