ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дечки стварно право кај Родна се учи само од една книга (книга 1 од 2005 г) и од практикум или има и др книги( на пр книга 2). Ја ке бидам 3 семестар од септември па ме интересира дома случајно ја најдов книгата од 2005 год којзнае од каде дали ќе е таа или да ја фрлам да не ми фаќа прашина...
 
O

Orion.

Гостин
Дечки стварно право кај Родна се учи само од една книга (книга 1 од 2005 г) и од практикум или има и др книги( на пр книга 2). Ја ке бидам 3 семестар од септември па ме интересира дома случајно ја најдов книгата од 2005 год којзнае од каде дали ќе е таа или да ја фрлам да не ми фаќа прашина...
Таа е од 2005 и практикумот.
 
Член од
28 април 2010
Мислења
89
Поени од реакции
30
Знам бе брат. Уште кога ќе почнат да ми зборат као имале јак просек све десетки ваделе, да ги однесам на Правен 6 ќе неможат да извадат. Не само тоа, целокупниот начин на студирање им е апсурдно лесен. Потешко е во Корчагин да извадиш 5-ка него ли 10-ка на ФОН:)
Да видиш само како полагаат на МИТ,одат на полагање а не знаат како им се вика предметот односно тешко се изговарал(криминалистичка психологија)1300 евра по година и нема никаков проблем но услов е IQ да ти е испод 36 бидејќи професорите имаат 37 односно 1 над идиотизам.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
2.229
Дечки стварно право кај Родна се учи само од една книга (книга 1 од 2005 г) и од практикум или има и др книги( на пр книга 2). Ја ке бидам 3 семестар од септември па ме интересира дома случајно ја најдов книгата од 2005 год којзнае од каде дали ќе е таа или да ја фрлам да не ми фаќа прашина...
освен книгата има и одредби од Законот за сопственост и други стварни права што треба да ги учиш од збор до збор, а што не ги пишува во учебникот! Е сега незнам во новава програма дали ќе ти ги бараат и тие!
 
O

Orion.

Гостин
освен книгата има и одредби од Законот за сопственост и други стварни права што треба да ги учиш од збор до збор, а што не ги пишува во учебникот! Е сега незнам во новава програма дали ќе ти ги бараат и тие!
Да, го заборавив Законот за сопственост и други стварни права.
Не треба да се учи цел закон туку од член 112 до член 166.
И не се толку тешки Стварно и Граѓанско, и покрај лошата репутација што ги следи:)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
2.229
Да, го заборавив Законот за сопственост и други стварни права.
Не треба да се учи цел закон туку од член 112 до член 166.
И не се толку тешки Стварно и Граѓанско, и покрај лошата репутација што ги следи:)
не се многу тешки ама према другите се малку advanced level......
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
А другиве предмети од 3 семестар како се тешки или? Знам имаме МЈП, Право на друштва, Стварно, Политички систем и Вовед во право на ЕУ (а појма немам кој ќе ни предава). Сега сакам да одморам пошо осеќам дека ќе е тешко... Ваше мислење?
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Луѓе извинете што ве замарам да ве прашам уше нешто. Кога се запишува 2ра година? Само треба 100/200 евра да уплатиме ко заверка за семестар или и тие другите глупости и најважно ми е кога бидејќи мене за пракса тоа листот нема да ми е потпишан до крај на август...
 
O

Orion.

Гостин
А другиве предмети од 3 семестар како се тешки или? Знам имаме МЈП, Право на друштва, Стварно, Политички систем и Вовед во право на ЕУ (а појма немам кој ќе ни предава). Сега сакам да одморам пошо осеќам дека ќе е тешко... Ваше мислење?
МЈП е тежок.
Право на друштва е релативно лесен.
Стварно е лесен:)
Политички е ептен лесен - многу сличен на Уставно
ЕУ е тежок
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Луѓе извинете што ве замарам да ве прашам уше нешто. Кога се запишува 2ра година? Само треба 100/200 евра да уплатиме ко заверка за семестар или и тие другите глупости и најважно ми е кога бидејќи мене за пракса тоа листот нема да ми е потпишан до крај на август...

Незнам точно , ама сигурно е после август , некогаш и проаѓа месец и пол од предавањата пред да објават соопштение за запишување година .
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ајде да каже некој од поголемите, по нова програма за да пријавиш магистерска и сите тие работи колку пари сакаат? :)
 
O

Orion.

Гостин
Трудово сега во септемвриска за есејот ќе ги даваат истите прашања (теоретски + практичен дел) или нешто ново ќе има?
Да знам дали да идам само на есеј или да го спремам цел испит?
Дајте мејл од тој асистентот ако имате...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom