ПОПИС 2011-Ќе се преброиме ли?

Статус
Затворена за нови мислења.

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Епа веќе, фалсификат во Април (или кога беше првично најавен пописот), фалсификат во Октомври, фалсификат во Јули... зошто воопшто се мачиме. Кога воопшто ви одговара на вас Македонците?
Како што знам пописот у април се одложи заради изборите а не заради немањето желба од македонска страна...

Џабе тупење, сите ја знаеме причината поради која пропадна овој попис. Дали бил тоа договор на Грујо и Али дали не, не е битно. Битно е што пак најголемото малцинство кај нас си ја тера старата приказна.

Можеби грешката е направена и во раните години, 92-93 кога се склопувале законите, не велам не...

Сигурно дека ние не би дошле до овој степен ако имавме малцинство кое рационално ќе размислува и ќе ги почитува и ќе има благодарност за правата кои им се дадени.

Но не, кај нас малцинството секогаш, пак и пак е угнетено, незадоволно, сака повеќе... секогаш таа лажна слика... па дури сеа размислувам и сите права да им ги дадеме, пак ќе сакаат уште...

А ние сме слаба држава, немаме јајца да им се спротиставиме, големите држави ни диригираат, навлезени сме у кал од која неможеме да се измиеме...

И како јас како студент, да сакам да останам у земјава и да живеам и работам кога знам дека у мојата држава малцинството ги исполнува сите свои желби на сметка на мнозинството и други ни ги мрдаат фигурите на шахот а ние само стискаме на часовникот да минува времето...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Епа веќе, фалсификат во Април (или кога беше првично најавен пописот), фалсификат во Октомври, фалсификат во Јули... зошто воопшто се мачиме. Кога воопшто ви одговара на вас Македонците?
Шта је бре мишеви,шта сте се усрали.....јели мишеви једни
Ако бевте сигурни дека сте најмаце 25 % што мушки не се преброите како треба,дали на вас ви е познат зборот РЕГУЛАРНО,ЦИВИЛИЗИРАНО.. ги има ли тие зборови во вашиот речник или не..
Што цвикате бре мишеви, јел вам треба марамице да се побришете ..
Ви цвика педери :drk:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.253
Поени од реакции
41.675
Џабе тупење, сите ја знаеме причината поради која пропадна овој попис. Дали бил тоа договор на Грујо и Али дали не, не е битно. Битно е што пак најголемото малцинство кај нас си ја тера старата приказна.
Грешка во чекори, нема потреба остатокот од мислењето да ти го цитирам кога од старт правиш голема грешка.
Причината очигледно тебе не ти е позната, а истата се неидеалните услови кои се создадени за да се спроведе овој едноставен процес на статистичко пребројување на населението, наречен Попис, неидеални услови кои овозможуваат со овој попис да се манипулира.

Кажи ми ти мене, како очекуваш пописот да се спроведе нормално кога условите за тоа не постојат ? Што е криво најголемото малцинство ( кое сакал ти или не, ќе биде присутно и на сите наредни пописи во државава ) во оваа држава кога друг ги креирал тие услови за нерегуларен попис, односно, што се криви они што во Македонија не се создадени идеални услови, до кои се доаѓа на рутински начин, за да се реализира овој процес.

За овој епилог се зборуваше многу пред да започне пописот, сите критички мислења беа игнорирани, пред да започне овој попис и претходната претседателка укажа на бројните нерегуларности што ќе следат, и тоа беше игнорирано. Причината е повеќе од очигледна, срамота е дури и да се дискутира на оваа тема, за тоа кој е крив што пописот се покажа ко тежок дебакл за нашата држава, класичен автогол.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Шала на страна, не треба да се попишуваат луѓето кои не живеат во Македонија. Јас јасно кажав дека сум ЗА дијаспората да може да си гласа за 1 (еден) пратеник, (тие луѓе оставаат многу пари во државата, се` едно која вера се и која националност) АМА за пописов треба да се попишат само луѓето кои се во Македонија. На крајот на краиштата затоа е ДРЖАВЕН, а не светски попис.
Хич, однапред не се знае кој е тука, кој е надвор повеќе од 12 месеци.
Дури и претседателката на дпк даваше контрадикторни изјави со што уште повеќе го збуни населението и учесниците во пописот. Еве ја повторно постирана нејзината изјава
Првиот човек на државната пописна комисија повтори дека ќе се попишуваат само македонски државјани со валидни лични документи, а не фотокопии, дека за отсутен сопруг или сопруга, податоци може да даде сопругот, односно сопругата, како и за децата, но не и за оние деца коишто стапиле во брак. Слично како и експертите од Еуростат, и Гиевска повтори.
“Ќе се попишуваат само лица коишто живееле во Македонија најмалку 12 месеци континуирано пред денот на започнување на пописот“, додаде Гиевска.
Заради тоа постои пробен попис, за сите овие проблеми да се анализираат и да се дојде до оптимално за наши услови решение. Ако во пробниот попис се јавиле проблемите со копии, лица до и над година, застој заради тоа што мора да се оди во попишувачки парови ...без разлика на препораките на ОН, тоа требаше да се земе предвид и имплементира во пописот на терен, а препораките (до година, над година и слично) да се употребат по добивање на материјалот од терен. Башка сами знаете кој се беше земен за попис...не сите, но добар дел од попишувачите.

плус пак ќе го спомнам интернет попишувањето. Зошто не се дозволи попишување преку интернет? Нели сме држава
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Шта је бре мишеви,шта сте се усрали.....јели мишеви једни
Ако бевте сигурни дека сте најмаце 25 % што мушки не се преброите како треба,дали на вас ви е познат зборот РЕГУЛАРНО,ЦИВИЛИЗИРАНО.. ги има ли тие зборови во вашиот речник или не..
Што цвикате бре мишеви, јел вам треба марамице да се побришете ..
Ви цвика педери :drk:
Добро, не ми е јасно ти зошто мрчиш. Најозбилно.
Ниту Македонците, ниту Албанците, ниту Ромите, ниту Турците се криви зошто нашата држава не е способна да организира еден попис и правилно да го изведе, без притоа да ги крши сопствените закони и правила.
Не се.
Ти и твоите колеги и колешки таму кај што сте. Вие сте криви.

Целиов овој процес е шега. Шега која ние, од сопствен џеб, ја плаќаме.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Добро, не ми е јасно ти зошто мрчиш. Најозбилно.
Ниту Македонците, ниту Албанците, ниту Ромите, ниту Турците се криви зошто нашата држава не е способна да организира еден попис и правилно да го изведе, без притоа да ги крши сопствените закони и правила.
Не се.
Ти и твоите колеги и колешки таму кај што сте. Вие сте криви.

Целиов овој процес е шега. Шега која ние, од сопствен џеб, ја плаќаме.
Брате знаеш што,ќе си мрчам ја и ти неможеш да ми забраниш.. и немој да ме убедуваш дека Албанците не се криви, и не ми шири љубов и толеранција и соживот.. цел живот ги гледам и ги знам какви се,не ми држи предавања,плс..Нити сакам нити некогаш ќе имам соживот со нив,мое право,имам право на такво мислење кое неможеш да ми го скратиш ;)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Наместо тука да го исфрламе нашиот гнев, треба да излеземе на улица и да го исфрлиме врз домашните предавници и врз шпионите, како што направија во Тунис и Египет, па ако бидат жилави како Гадафи во Либија, ќе завршат исто како што и тој заврши.
Во Либија, Тунис, Египет народот (бунтовниците) беа пропагандно, тактички и воено потпомогнати од западот и НАТО за да излезат и со оружје ја симнат власта. Додека кај нас е обратно... западот со сите сили се труди да не отруе со пропаганда како треба да се поднаведнуваме на секое, за подобро да ни влези... на крај и да се прекрстиме.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Кажи ми ти мене, како очекуваш пописот да се спроведе нормално кога условите за тоа не постојат ? Што е криво најголемото малцинство ( кое сакал ти или не, ќе биде присутно и на сите наредни пописи во државава ) во оваа држава кога друг ги креирал тие услови за нерегуларен попис, односно, што се криви они што во Македонија не се создадени идеални услови, до кои се доаѓа на рутински начин, за да се реализира овој процес.
Syn, знам што е причината. Имам зборувано и со вработени во заводот за статистика што се крчкало таму...

Точно да, услови не постојат, но услови индиректно не постојат заради албанското лоби.

Мислиш ли дека услови за попис неможеа да се создадат за овие 3-4 месеци !? Можеше. Точно, имаше и мислења од разноразни експерти кои велеа да не го правиме пописот сега, затоа што ќе наиде на тивок бојкот од Албанците. Што и се случи... значи верувај ми, знам како се одвивал пописот во албанските средини...

Да се наваратиме, попис има, и покрај препораките да нема. Сите знаат дека нема да биде успешен, и владата и народот, но се форсира. Зошто !? На народот понатаму Грујо ќе му вика ете, пробавме да го направиме пописот, не успеа, заради непочитување на законите (блаах... ја и ти нема да веруваме у тоа, но многумина ќе залаже). А тој, у исто време има договор или се плаши од Ахмети, и си го планира пописот (т.е. пописот vol.2) за на лето... кога сите ќе сме задоволни... или не !?

ДА, директно криви за пропаста на овој попис не се Албанците. Но поради нивната желба тој да се одвива во лето, кога ќе ги има за неколку проценти повеќе, овој попис беше осуден на пропаст од старт.

Поентата ми е, ЗОШТО да се оди пак по нивната желба (овој попис да пропадне поради лоши услови за него, уствари главнит лош услов е тоа што многу од нив се у странство), зошто пак, и пак, и пак !?

Викаш нив ќе ги има и у слединте пописи, да, точно. Епа ако ги има и понатаму зошто баш сеа сакаат да испаднат повеќе !? Што им пречи сеа да испаднат помалку па на друг попис повеќе !?

Резимето е, немаше услови за попис. СИТЕ, значи СИТЕ знаеја дека ќе биде миниран пописот и дека ќе пропадне, но го стартуваа...

Ние како држава нема да имаме корист, ќе не испобрукаат сеа заради ова, но Албанците (директно или не) ќе ја исполнат својата желба пописот да биде на лето...

и духот од волшебната Македонија ќе исполни уште една нивна желба...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
.. и немој да ме убедуваш дека Албанците не се криви, и не ми шири љубов и толеранција и соживот.. цел живот ги гледам и ги знам какви се,не ми држи предавања,плс..
исклучиво тие се виновни. Ни дпк, ни бивша дпк, ни пробниот попис во 2009
Државниот завод за статистика, во перидот од 15 до 30 мај 2009 година, ќе спроведе Пробен попис на населението, домаќинствата и становите.
Целта на Пробниот попис е да се тестираат методолошките инструменти и организацијата за спроведување на Пописот на населението, домаќинствата и становите, 2011 година.
Се очекува со Пробниот попис да се опфатат околу 2000 домаќинства и 10000 лица во 20 случајно избрани пописни кругови во три пописни региони: Скопски, Полошки и Источен.
Случајно избраните домаќинства, во периодот од 15 до 30 мај, ќе бидат посетени од попишувачи овластени од страна на Државниот завод за статистика и треба да одговорат на сите прашања што ќе им ги постават попишувачите.
Ниту ден пред пописот со списоци за попишувачи, ниту изјавите на дпк во медиумите и билтените дека пописот се одвива воглавно очекувано и без проблем (осим што врнело дожд)... :coffee:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Kaj nas doma dojdi CIGAN za popis breeeeeej :tapp:
--- надополнето: Oct 11, 2011 6:27 PM ---
KRIVI SE OVIE PUTKI EBENI OD SDSM,mameto nivno da mu go ebam,deca da mu umrat PEDERI...:(
Kaj мене воопшто не дојдоа ,тој се жалит...
Кој СДСМ јас ги нејќам ни едните ни другите...ама не се СДСМ на власт ,ако добро памтам!
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Точно е дека голема вина паѓа на државата и на начинот на кој шо го организира пописот. Но една така масовна, па макар и да е едноставна активност, неможи да се реализира доколку секој кој зема учество не се придржува до правилата и не соработува. Како државата да ги исконтролира илјадници припадници на некои групации да се потпишуваат? На сите казна да им залепи? Тие треба да се свесни дека треба да се потпишат, регуларно без глупости. Кој не сака, ич да не и чуе на државата и да се сметаат како да не живеат во МК. Кина ќе се потпишат попрво додека нашите се погодат кој проценти да ги извадат во јавност. 3 години се калкулира кога да биде пописот, де април ќе беше, па се јавија некои на лето да бил, па сега пак не им одговарало... резил.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Во Либија, Тунис, Египет народот (бунтовниците) беа пропагандно, тактички и воено потпомогнати од западот и НАТО за да излезат и со оружје ја симнат власта. Додека кај нас е обратно... западот со сите сили се труди да не отруе со пропаганда како треба да се поднаведнуваме на секое, за подобро да ни влези... на крај и да се прекрстиме.
Точно, зад таканаречената "арапска пролет" стои западот, но јас воопшто не сакав да потенцирам дека и ние треба да се ослободиме од нашите домашни предавници и шпиони така што ќе треба да чекаме западот или било кој друг да ни излезе во пресрет.

Поетата ми беше, треба да се ослободиме од домашните предавници и од шпионите според сценариото на "арапската пролет", но тоа треба да го изведеме самите, а не со помош од западот, и не треба да бараме да си одат едните, за да на власт дојдат другите, туку да се ослободиме и од едните и од другите.

Тоа не се изведува туку така само со излегување на, да речеме 100.000 луѓе на масовни протести и демонстрации во Скопје, туку треба над 50% од населението во секое населено место во Македонија да излезе на масовни протести и демонстрации во населеното место во кое живеат, без разлика на која партија, националност, вероисповед, идеологија припаѓаат, да излезат заедно и сами, без никаква помош ни од западот ни од било каде, сами да го ослободат македонскиот народ од домашните предавници и шпионите.

Било кој ќе рече дека нешто такво е невозможно бидејќи во Југославија важеше правилото "На комшијата да му умре козата", а денес важи правилото "Да умре комшијата за да му ја земам козата", така да, дефинитивно нешто вакво е тешко да се изведе, но не и невозможно.

Потребно е добро организирање на ослободувањето на македонскиот народ од домашните предавници и шпионите, а на добрата организација ни западот ни никој друг не ќе може да се спротивстави.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.140
Брате знаеш што,ќе си мрчам ја и ти неможеш да ми забраниш.. и немој да ме убедуваш дека Албанците не се криви, и не ми шири љубов и толеранција и соживот.. цел живот ги гледам и ги знам какви се,не ми држи предавања,плс..Нити сакам нити некогаш ќе имам соживот со нив,мое право,имам право на такво мислење кое неможеш да ми го скратиш ;)
Erm... он е Албанец. ОК?
Како тоа браќа сте, една фамилија, а не знаеш дека брат ти е друга националност?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Точно, зад таканаречената "арапска пролет" стои западот, но јас воопшто не сакав да потенцирам дека и ние треба да се ослободиме од нашите домашни предавници и шпиони така што ќе треба да чекаме западот или било кој друг да ни излезе во пресрет.

Поетата ми беше, треба да се ослободиме од домашните предавници и од шпионите според сценариото на "арапската пролет", но тоа треба да го изведеме самите, а не со помош од западот, и не треба да бараме да си одат едните, за да на власт дојдат другите, туку да се ослободиме и од едните и од другите.

Тоа не се изведува туку така само со излегување на, да речеме 100.000 луѓе на масовни протести и демонстрации во Скопје, туку треба над 50% од населението во секое населено место во Македонија да излезе на масовни протести и демонстрации во населеното место во кое живеат, без разлика на која партија, националност, вероисповед, идеологија припаѓаат, да излезат заедно и сами, без никаква помош ни од западот ни од било каде, сами да го ослободат македонскиот народ од домашните предавници и шпионите.

Било кој ќе рече дека нешто такво е невозможно бидејќи во Југославија важеше правилото "На комшијата да му умре козата", а денес важи правилото "Да умре комшијата за да му ја земам козата", така да, дефинитивно нешто вакво е тешко да се изведе, но не и невозможно.

Потребно е добро организирање на ослободувањето на македонскиот народ од домашните предавници и шпионите, а на добрата организација ни западот ни никој друг не ќе може да се спротивстави.
Премногу странски инсталации и прсти се замешани за да е така едноставно. И така преку ноќ ќе излезиме милион народ ќе урламе, не бива ништо... Тоа сака месеци, планирање, организација, финансирање.
Мене ако ме прашаш, би формирал hitman squad и би ги финансирал за извршување платени атентати. Правиш список со личности, неподобни за државата и народот и ги ликвидираш. Некој случајно ќе го згази кола на пешачки, некој шлепер ќе го судри, некој ќе го снема наеднаш волко ќе го лапни дури шета по планина, „случајно“ снајпер ќе го погоди, на несакано C4 ќе го разнеси... Има начини и идеи колку да сакаш.
Треба огромна финансиска подготовка за такво нешто и страшна организација!
--- надополнето: Oct 11, 2011 7:00 PM ---
Точно, зад таканаречената "арапска пролет" стои западот, но јас воопшто не сакав да потенцирам дека и ние треба да се ослободиме од нашите домашни предавници и шпиони така што ќе треба да чекаме западот или било кој друг да ни излезе во пресрет.

Поетата ми беше, треба да се ослободиме од домашните предавници и од шпионите според сценариото на "арапската пролет", но тоа треба да го изведеме самите, а не со помош од западот, и не треба да бараме да си одат едните, за да на власт дојдат другите, туку да се ослободиме и од едните и од другите.

Тоа не се изведува туку така само со излегување на, да речеме 100.000 луѓе на масовни протести и демонстрации во Скопје, туку треба над 50% од населението во секое населено место во Македонија да излезе на масовни протести и демонстрации во населеното место во кое живеат, без разлика на која партија, националност, вероисповед, идеологија припаѓаат, да излезат заедно и сами, без никаква помош ни од западот ни од било каде, сами да го ослободат македонскиот народ од домашните предавници и шпионите.

Било кој ќе рече дека нешто такво е невозможно бидејќи во Југославија важеше правилото "На комшијата да му умре козата", а денес важи правилото "Да умре комшијата за да му ја земам козата", така да, дефинитивно нешто вакво е тешко да се изведе, но не и невозможно.

Потребно е добро организирање на ослободувањето на македонскиот народ од домашните предавници и шпионите, а на добрата организација ни западот ни никој друг не ќе може да се спротивстави.
Премногу странски инсталации и прсти се замешани за да е така едноставно. И така преку ноќ ќе излезиме милион народ ќе урламе, не бива ништо... Тоа сака месеци, планирање, организација, финансирање.
Мене ако ме прашаш, би формирал hitman squad и би ги финансирал за извршување платени атентати. Правиш список со личности, неподобни за државата и народот и ги ликвидираш. Некој случајно ќе го згази кола на пешачки, некој шлепер ќе го судри, некој ќе го снема наеднаш волко ќе го лапни дури шета по планина, „случајно“ снајпер ќе го погоди, на несакано C4 ќе го разнеси... Има начини и идеи колку да сакаш.
Треба огромна финансиска подготовка за такво нешто и страшна организација!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom