ПОМОШ...кртови ме нападнаа,

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Здраво,
Во мојот двор се доселија кртови и ми ја уништија тревата и цвеќињата.
Дали некој знае ефикасен начин како да ги избркам.
Дали кртовите сакаат влажна земја или сува земја?
Оние електрични или соларни "репелери" дали навистина функционираат...???
Јас го решавав на следен начин: најди тунел што му е поплиток, пушти му вода во тунелот, ќе се врати да го затвора, удри силно со мотика позади него (ќе видиш кај мрда), 3-4 пати силно брзо да не го повредиш кртот туку само да отвориш простор за да го извадиш на површина. Собери го внимателно (да не те издраска со канџите) и однеси го некаде подалеку од тука :D
Поубаво крзно и почисто животно немам видено, овие ти се чудо на природата, живеат во земја, а се апла чисти :)
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Јас го решавав на следен начин: најди тунел што му е поплиток, пушти му вода во тунелот, ќе се врати да го затвора, удри силно со мотика позади него (ќе видиш кај мрда), 3-4 пати силно брзо да не го повредиш кртот туку само да отвориш простор за да го извадиш на површина. Собери го внимателно (да не те издраска со канџите) и однеси го некаде подалеку од тука :D
Поубаво крзно и почисто животно немам видено, овие ти се чудо на природата, живеат во земја, а се апла чисти :)
I kaj mene rovari po bavcata, ke probam ziv da go fatam i kaj komsijata do mene ke go dzitnam vo negovata bavca :D
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Јас па по наслово мислеше луѓе те нападнале
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Малку сте грешка, КРТОТ не јаде растенија, он се храни со животинки, оваа што ви ја пасе тревата е Слепо Кутре.

Они обично ријат како да имаат саат, насабале, на пладне и навечер, кој не ми верува нека земе да му отвори некој канал и нека посматра ќе виде дека во скоро исто време ќе дојде да ја трупа дупката, методите од мотика до локомотива веќе ги опишале погоре.
Автоматски споено мислење:

I kaj mene rovari po bavcata, ke probam ziv da go fatam i kaj komsijata do mene ke go dzitnam vo negovata bavca :D
Ептен добар план :pos: ,
на меѓата ќе си го направи складот за полесно да пасе од двете.:icon_mrgr:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
I kaj mene rovari po bavcata, ke probam ziv da go fatam i kaj komsijata do mene ke go dzitnam vo negovata bavca :D
Пишал членот погоре, кртот се храни со инсекти/црви/коњоштип, проблем прави со тоа што ќе ти направи тунели и бапки (пречат за наводнување/косење и тн).

Мене ми правеше проблем на нива и го однесов на некои 2 км погоре од нивата во предел каде што има ридчиња и мало изворче, нон стоп е водено (би требало да има црви, чунки на гозба го пратив) :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во Овче поле има еден трик со шишиња.
Сечеш дното од шишето, а може и непресечено без тапа го ставаш во една крајна дупка и второ така. Значи по едно шише на секој крај.
Пошто кај нас дува ветер нон стоп, тоа му прави звук у бега од таа територија.
П.С. Отворот на шишето нагоре, се добива звук како неуспешно свирење на шупелка ;)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Odma so ubivanje, cinis volci ti vlegle vo dvorot pa zivotot ti e zagrozen. Pobaraj na net, prasaj veterinar..... Sigurno ima pohuman nacin da gi izbrkas bez pri toa da gi ubies. Zivotince e, ne deka namerno toa go pravi.
Не бе двоглави орли му влегле во двор. Ајде шатап таму.
 

borso

Робсо
Член од
7 ноември 2020
Мислења
66
Поени од реакции
113
Ако нешто мрда тогаш отепај го, чиста работа. Рече фиро и замавна со мотиката.
polno je bolvi krlezisTA1! kete kasne trista bolesti imat уdri myja motkata.,,. soti od anema dundi danesi axahaha..,
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.594
Поени од реакции
11.470
Луѓе маки мачат да најдат економични клими со конвертер без он/оф на постигната температура а тој од кртови се жали, не си видел мака златно...
 
Член од
3 март 2021
Мислења
567
Поени од реакции
975
Нас овој проблем ни го реши мачорот
Ова сакав да го кажам, земи си пар мачки и нема да имаш никогаш проблеми ни со кртови нит со други влечуги и штеточини.
Автоматски споено мислење:

i kaj komsijata do mene ke go dzitnam vo negovata bavca :D
Е овој е гарант од Дебарца :icon_lol:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Луѓе маки мачат да најдат економични клими со конвертер без он/оф на постигната температура а тој од кртови се жали, не си видел мака златно...
дома имам фриџидер, за што ми е клима со он офф
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
A што има врска ова со архитектура, дизајн и уредување?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom