ПМФ - Дали да се разочарам ?

Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Не сакав да се надоврзувам на темите за пмф од причина што изначитав работи од многу порано ,па сакав да слушнам мислење денес,во 2014 година. Најпрво , сакав да прашам ,дали на ПМФ (географија)има некој смер со туризам поврзан и второ прашање -ако нема дали во Скопјево освен туризам приватниот у Карпош има друг факултет или смер на некој друг факс или ќе морам Охрид ?
Е сега,дали е истата состојба како во 2010 - 11 кога (освен манијаците во тој дел од Скопје) и професорите ги малтертираат студентите ...

Многу ми треба помош , 4та година средно сум ,таман се решив на пмф да одам... и сега...
Извинете за рефератов и фала однапред
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.537
Мислам дека твојот став е помалку смешен
Ти уште не си се ниту запишалa а веќе си разочаранa
Од што си разочаранa?
ПМФ е стар и добар факултет. Одбери кој смер ти се допаѓа и студирај. И нека ти е со среќа
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.241
Немој ти сега да се разочаруваш затоа што е модерно да бидеш разочаран. Иди запиши се види како е барем една или две години па после ако се разочаруваш земи отпиши се.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.386
Поени од реакции
15.470
Мислам дека твојот став е помалку смешен
Ти уште не си се ниту запишал а веќе си разочаран
Од што си разочаран?
ПМФ е стар и добар факултет. Одбери кој смер ти се допаѓа и студирај. И нека ти е со среќа
Женка е.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
610
Не сакав да се надоврзувам на темите за пмф од причина што изначитав работи од многу порано ,па сакав да слушнам мислење денес,во 2014 година. Најпрво , сакав да прашам ,дали на ПМФ (географија)има некој смер со туризам поврзан и второ прашање -ако нема дали во Скопјево освен туризам приватниот у Карпош има друг факултет или смер на некој друг факс или ќе морам Охрид ?
Е сега,дали е истата состојба како во 2010 - 11 кога (освен манијаците во тој дел од Скопје) и професорите ги малтертираат студентите ...

Многу ми треба помош , 4та година средно сум ,таман се решив на пмф да одам... и сега...
Извинете за рефератов и фала однапред
Јас мислам ке се разочараш дефинитивно....не само на ПМФ, туку на 90% од факултетите во Македонија......запиши се во странство ако можеш, најдобро Германија , Австрија, Скандинавија........почни да чепкаш по гугл........Не се секирај дали ке го завршиш факсот во МК , како така ке го завршиш, но ништо нема да научиш...и кога ке завршиш и ке бараш работа, ке ти бараат три години искуство ретардиве наши.........Ако ја направиш грешкава, како што многу ја направивме, и ти еден ден ке даваш совет на форуми на другите, како јас сега...камо да имаше некој мене да ми го каже ова пред години...
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
149
Поени од реакции
76
Моментално сум средно и не сум запознаен со целокупната сосотојба на ПМФ... Но пред некое време бев во посета на Институтот за Хемија и цела негова обиколка и објаснување за наставата, историјата и сл. Е сега незнам како е горе(математика, физика, географија и сл) ама долу(хемија) многу си ги ценат студентите бидејќи како што сите знаеме се малку на број и велат "кој сака и е заинтересиран далеку ке стигне". Градбата на Инс. за Хем. е прилично стара, а претпоставувам така е и горе бидејќи мислам дека постаро е горе од долу.. Ама не се секирај многу, ако овде не ти фаќа паметот, немој ни да одиш па после да настани "големото разочарување"..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.893
Поени од реакции
52.233
Кои ви се тие приказни дека професорите ги малтретирале студентите :LOL:
Па уште на туризам. Тоа за смер не го рачунам, фали уште да земат задачите на колоквиум да им ги решат :facepalm:
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Мислам дека твојот став е помалку смешен
Ти уште не си се ниту запишалa а веќе си разочаранa
Од што си разочаранa?
ПМФ е стар и добар факултет. Одбери кој смер ти се допаѓа и студирај. И нека ти е со среќа
Razocarana od moite planovi za idnina prijatele,a voedno i poradi toa sto sum jak ucenik i ako otidam da ne otidam em za dzabe em nekoj psihofizicki da mi ja maci dusickava

Немој ти сега да се разочаруваш затоа што е модерно да бидеш разочаран. Иди запиши се види како е барем една или две години па после ако се разочаруваш земи отпиши се.
hahaha sho vikas,i onaka ke gubis vreme na nekoj faks vaka bar probaj si ja srekjata....


Јас мислам ке се разочараш дефинитивно....не само на ПМФ, туку на 90% од факултетите во Македонија......запиши се во странство ако можеш, најдобро Германија , Австрија, Скандинавија........почни да чепкаш по гугл........Не се секирај дали ке го завршиш факсот во МК , како така ке го завршиш, но ништо нема да научиш...и кога ке завршиш и ке бараш работа, ке ти бараат три години искуство ретардиве наши.........Ако ја направиш грешкава, како што многу ја направивме, и ти еден ден ке даваш совет на форуми на другите, како јас сега...камо да имаше некој мене да ми го каже ова пред години...
Kako i da e,toa e najdobra opcija,ama daj da vidime sho se nudi tuka pa ako ne biva si kaza sneui otpisi se i fakjaj dzade
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.094
Поени од реакции
7.335
Нија сељани мисла од село, стално од култура викаме Добра вечер. Е сеа кај шо сме тука дојдени дур не ни је избеган алтобусо вечерен да ти кажа оту ова твојево је неје реферат. Реферат мојт да ти бијт нешто, пример ак ти заврта еден пос(т), не ај оту шо ќе бијт реферат, тук ќе мојш да напрајш збирка од раскази од него, чак мојт и да заработаш ак ти се нафатит некоја идзавачка куќа да ја издајт, а сигурно ќе се нафатит. Оту ќе се нафатат знам јас, врзан сум со сиве, сите ме знат а ме спомниш, истите тија зимет грав, пченка и пчејнца од кј мене, марула и троа праз, саде пиперот ова годиње не ми се погоди. Сакам да реча а незна да кажа, у чему је тај проблем ко теби?:D
Од шо ти е страф, па таму немат Орки од Мордор и Планински Гоблини од Морија за да се плашиш. Е сеа аку немаш доволно самодоверба или имаш настегано комплекс ќе им дајш до знаење дека си пишпириче не саде на факс, туку и во животот ќе ми те веслаат од позади добро. Е сеа да ми ти кажит овај сељанинов од Асанџура од угаре, прво заврши си средна чколија како што треба и не си прај бајрам со умот уште од сега за ова. По завршување размисли си добро што сакаш да правиш во животот. Преиспитај се добро, најпрво ти, па потоа и твоите од дома колку им се можностите. Е коа ќе удриш една рецензија тоаш сигурно ќе знајш што најмногу сакаш и што мислиш дека најмногу ќе ти одговара. Пази пуштај ја ногата колку шо ти је чергата;).
Брату/Братка (сумљива/сумвљивец си:ROFLMAO:) незна шо си, али не се сакалдисви уш од сеа, оту знаш ујдурма ќе те фати. Да преведа, ова шо го пишиш ти ја исто ко уш од сеа да мислиш шо фстан и шо штикли на свадбата ќе носиш, за така мојме да си прајме бабини деветини и пишејнци овде колку си ми ти душа сакат. Ја би ти рекол да се држиш до тоа шо ти го напишав угаре. Виј се имаш седумнајсет (мојт и лажиш ја незна), ги имаш годините дружи се, забавувај се, дрогирај се и пиј пљуги и алхокол(се шалам), терај си го средното тоа ти је приоритет и не се сакалдисви уш од сеа. Оту шо поќе навлегвиш то поќе прашања и потпрашања ти се отвораат на кои шо немаш одговор, на крај ќе биш пршалник или се ќе ти биде кашапопара, сигурно.
Остани ми созравје.
Со љубов ти пиша, твојот кајгана сослеанин Ем Тире Еден.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Нија сељани мисла од село, стално од култура викаме Добра вечер. Е сеа кај шо сме тука дојдени дур не ни је избеган алтобусо вечерен да ти кажа оту ова твојево је неје реферат. Реферат мојт да ти бијт нешто, пример ак ти заврта еден пос(т), не ај оту шо ќе бијт реферат, тук ќе мојш да напрајш збирка од раскази од него, чак мојт и да заработаш ак ти се нафатит некоја идзавачка куќа да ја издајт, а сигурно ќе се нафатит. Оту ќе се нафатат знам јас, врзан сум со сиве, сите ме знат а ме спомниш, истите тија зимет грав, пченка и пчејнца од кј мене, марула и троа праз, саде пиперот ова годиње не ми се погоди. Сакам да реча а незна да кажа, у чему је тај проблем ко теби?:D
Од шо ти е страф, па таму немат Орки од Мордор и Планински Гоблини од Морија за да се плашиш. Е сеа аку немаш доволно самодоверба или имаш настегано комплекс ќе им дајш до знаење дека си пишпириче не саде на факс, туку и во животот ќе ми те веслаат од позади добро. Е сеа да ми ти кажит овај сељанинов од Асанџура од угаре, прво заврши си средна чколија како што треба и не си прај бајрам со умот уште од сега за ова. По завршување размисли си добро што сакаш да правиш во животот. Преиспитај се добро, најпрво ти, па потоа и твоите од дома колку им се можностите. Е коа ќе удриш една рецензија тоаш сигурно ќе знајш што најмногу сакаш и што мислиш дека најмногу ќе ти одговара. Пази пуштај ја ногата колку шо ти је чергата;).
Брату/Братка (сумљива/сумвљивец си:ROFLMAO:) незна шо си, али не се сакалдисви уш од сеа, оту знаш ујдурма ќе те фати. Да преведа, ова шо го пишиш ти ја исто ко уш од сеа да мислиш шо фстан и шо штикли на свадбата ќе носиш, за така мојме да си прајме бабини деветини и пишејнци овде колку си ми ти душа сакат. Ја би ти рекол да се држиш до тоа шо ти го напишав угаре. Виј се имаш седумнајсет (мојт и лажиш ја незна), ги имаш годините дружи се, забавувај се, дрогирај се и пиј пљуги и алхокол(се шалам), терај си го средното тоа ти је приоритет и не се сакалдисви уш од сеа. Оту шо поќе навлегвиш то поќе прашања и потпрашања ти се отвораат на кои шо немаш одговор, на крај ќе биш пршалник или се ќе ти биде кашапопара, сигурно.
Остани ми созравје.
Со љубов ти пиша, твојот кајгана сослеанин Ем Тире Еден.


Fala druze ,cisto informativno bese ova u koja nasoka da mi ide umot ,ama ajt nema veze,sega koga do nekade znam sho kako e, a kako sto kazal prijatelot Sokrat ,,Sega znam deka nisto ne znam" ke si ja ladam glavata,pa otom potom za ponatamu . Imajte site ubava vecer :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.893
Поени од реакции
52.233
Fala druze ,cisto informativno bese ova u koja nasoka da mi ide umot ,ama ajt nema veze,sega koga do nekade znam sho kako e, a kako sto kazal prijatelot Sokrat ,,Sega znam deka nisto ne znam" ke si ja ladam glavata,pa otom potom za ponatamu . Imajte site ubava vecer :D
Чекај малце :icon_mrgr:
Би сакал да ми одговориш на две прашања :icon_mrgr:

Сама рече дека си добра ученичка. Да не испадне дека сакам да навредам некој, ама на ПМФ-туризам досега не сум чул да се запише некој што сака да учи. Воглавно тоа ти е смер за оние кои "сакаат да имаат факултетска диплома, ама не можат да завршат асален факс и одат на најлесната опција". Глава сечам ако 5% од студентите на овој смер отвориле некогаш книга за да научат нешто.
Баш ме интересира со што те привлекол овој смер? :)

Второ, од каде дојде до таков заклчок дека Професорите ги малтретирале студентите? :pos:
Кои се тие работи што се случувале во 2010? Туризам не постоеше како смер во тие години...
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
789
Поени од реакции
718
ako turizam na pmf e fakultet jas sum na krali marko konjot. nemoj nikako da se zapisuvas. se sto ti pisaa pogore e tocno.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.094
Поени од реакции
7.335
Мене ме имет малтретирано, професорки онака знајш доволно за да ми се кренит Асимче. За такво имам имано доживеано малтретирање, за друго незна.
:D
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Чекај малце :icon_mrgr:
Би сакал да ми одговориш на две прашања :icon_mrgr:

Сама рече дека си добра ученичка. Да не испадне дека сакам да навредам некој, ама на ПМФ-туризам досега не сум чул да се запише некој што сака да учи. Воглавно тоа ти е смер за оние кои "сакаат да имаат факултетска диплома, ама не можат да завршат асален факс и одат на најлесната опција". Глава сечам ако 5% од студентите на овој смер отвориле некогаш книга за да научат нешто.
Баш ме интересира со што те привлекол овој смер? :)

Второ, од каде дојде до таков заклчок дека Професорите ги малтретирале студентите? :pos:
Кои се тие работи што се случувале во 2010? Туризам не постоеше како смер во тие години...

Никаде не напоменав дека постоел како смер,туку дека за пмф се зборувало дека како таков имало и такви и онакви професори - цитирам (Не сакав да се надоврзувам на темите за пмф од причина што изначитав работи од многу порано ,па сакав да слушнам мислење денес,во 2014 година.) после следуваат моите конкретни прашања.... не е битно.... само ме интересираа мислења затоа што слушнав дека на пмф има смер туризам кој не секоја година се формира, сакам да завршам туризам бидејќи имам некои планови за понатаму, но бидејки имаме во Скопје само приватен ова ми се виде како добра опција па решив да се распрашам.... ама .... ништо o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom