ПМФ-Географија

Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
има некој што студира тука?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Зашто? Дан сакаш да се заебеш и да одбереш географија?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Што да ти кажам, размисли сам. Што ќе работиш со географија? Професор во средно. Гооолем успех ќе постигнеш.
Професорот по средно што ми предаваше географија беше магистер. Пред да се вработи таму, со години бил невработен. Презадоволен беше што нашол работа.
Види брат, во држава со 33% невработеност, со никаква економија немаш ти таков луксуз да учиш она што сакаш и да имаш разумна шанса да се вработиш со истото. Мораш обратно да одиш, што ќе ти даде подобри шанси за успех, а да можеш да го учиш.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
да сакам да работам како професор и сакам да го работам тоа што сум го сакал, јас лично неможам да работам нешто што не сакам ете твојот професор неможел одма да се вработи ама некој можат и одма .
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Оваа година на ПМФ има запишано најмногу студенти на географија т.е. на туризам, мислам преку 500 души. Наредниве години изгледа тој смер ќе биде во мода на ПМФ.

Институт за географија
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.218
да сакам да работам како професор и сакам да го работам тоа што сум го сакал, јас лично неможам да работам нешто што не сакам ете твојот професор неможел одма да се вработи ама некој можат и одма .
Срамота е да бидеш професор и да не знаеш дека се пишува ,,не можел,, место ,,неможел,, и ,,некои,, за множина, а ,,некој,, за еднина.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.000
Поени од реакции
12.198
има некој што студира тука?
Што те интересира за ПМФ - географија? Оти сега функционира по смерови:

- наставна географија
- физичка географија
- демографија
- туризмологија
- Географско - информациски системи

Значи, батали ги овие know all фаци што ти реплицираа и ти напоменаа дека ке се заебеш со географијата и со тоа дека највисок дострел ти е „професор“.

Прашај што те интересира конкретно, ќе те удостојам со одговор.
--- надополнето: 23 мај 2012 во 13:21 ---
Срамота е да бидеш професор и да не знаеш дека се пишува ,,не можел,, место ,,неможел,, и ,,некои,, за множина, а ,,некој,, за еднина.
Жити наводниците писмени.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
И јас сум заинтересирана за овде и од студискиве програми најмногу ми се свиѓа географско-информациски системи
каде можеш да работиш со ова? Многу интересно ми делува. o_O
 
Член од
17 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
И јас сакам да се запишам на географија. Дали ќе можете да ме известите за прогесорите ? Дали се строги ?? :)
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
82
Поени од реакции
57
И јас сум заинтересиран да се запишам географија, а тоа што некој мислат дека со географија најголем дострел можеш да бидеш професор, слободно можам да кажам дека тие нешто слушнале ама не дослушнале. Тие што имаат големи географски познавања и што имаат желба да студираат географија му предлагам да се запишат на овој факултет, на кој што и јас ќе се обидам да претендирам.
 

STARTER

Urbana ninja
Член од
31 август 2007
Мислења
904
Поени од реакции
40
Што да ти кажам, размисли сам. Што ќе работиш со географија? Професор во средно. Гооолем успех ќе постигнеш.
Професорот по средно што ми предаваше географија беше магистер. Пред да се вработи таму, со години бил невработен. Презадоволен беше што нашол работа.
Види брат, во држава со 33% невработеност, со никаква економија немаш ти таков луксуз да учиш она што сакаш и да имаш разумна шанса да се вработиш со истото. Мораш обратно да одиш, што ќе ти даде подобри шанси за успех, а да можеш да го учиш.
Потполно се согласувам, дури ни професор нема да можеш да бидеш ако немаш добри врски. Јас со атласот сум од прво одделение али ете ни на крај памет не ми текна да се запишам на географија, затоа што сум сигурен дека ке се покаев сега. Да живеев во некоја економски посилна држава ќе се запишев и со мерак ќе си завршев, меѓутоа добронамерен совет, доколку немаш кој да те ,, пикне " по завршување за работа ... барај си друг факс ...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.000
Поени од реакции
12.198
Потполно се согласувам, дури ни професор нема да можеш да бидеш ако немаш добри врски. Јас со атласот сум од прво одделение али ете ни на крај памет не ми текна да се запишам на географија, затоа што сум сигурен дека ке се покаев сега. Да живеев во некоја економски посилна држава ќе се запишев и со мерак ќе си завршев, меѓутоа добронамерен совет, доколку немаш кој да те ,, пикне " по завршување за работа ... барај си друг факс ...
Да да, затоа ќе си завршиш економски или правен, и имаш загарантирана работа.
 

STARTER

Urbana ninja
Член од
31 август 2007
Мислења
904
Поени од реакции
40
Ќе
Да да, затоа ќе си завршиш економски или правен, и имаш загарантирана работа.
Ќе отвориш сајтови за вработување и ќе видиш што најмногу се бара на пазарот на труд, па ќе пробаш и ти да се прилагодиш кон нашава економија.

Еве чисто за информација што се бара, а кои кадри ги има повеќе отколку што има работни места за нив во РМ

http://www.time.mk/read/17d055832c/f5589219a7/index.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom