Охрид

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.766
Св.Никола во Струга?
Овие Панорама и Св. Софија каде се?
Панорама е 200 метри од новата автобуска према битола,било кој да прашаш знае.
Св.Софија спроти црквата....сите го знааат Пендо.....30 посто мислам е поскапо од панорама ама поубав амбиент.
Незнам шо се плашите од цените во охрид.....опуштисе, расположисе,уживај новогодишно.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Да знам, сум бил неколку пати преубаво е, ама сакав Охрид да е дека таму сум сместен, да не палам кола, планирам да се очукам малку :vozbud:
Ко шо глеам некои кафани во центар не се со карта за 2ра вечер, влез е слободен. Александрија е влез слободен за 1.1.2021, највероватно само резервација. Ривиера е 35 евра со неограничен пијалак и шведска маса. Двата се строг центар покрај кеј. Вервам поќето ресторани ќе се со слободен влез само со претходна резервација. Избор за сечиј вкус....
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ко шо глеам некои кафани во центар не се со карта за 2ра вечер, влез е слободен. Александрија е влез слободен за 1.1.2021, највероватно само резервација. Ривиера е 35 евра со неограничен пијалак и шведска маса. Двата се строг центар покрај кеј. Вервам поќето ресторани ќе се со слободен влез само со претходна резервација. Избор за сечиј вкус....
Ревиера ти е топ (y)

Панорама јадењето им е екстра, цените нормални, само амбиентот баш не очекувај кој знае што.

Јас би ти го препорачала Комплекс Минами, ама до престој, затоа што во полутрезна состојба тој пат не е за возење:icon_mrgr:
Преубаво место, преубав амбиент, храната солидна, цените солидни. Единствена маана му е патот, инаку асвалтиран до горе, ама кривините зезнати:pipi:
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145


Еден од нив е сликан со мобилен од 1к евра, ама еве, ако не работел во недела ќе пропаднел и Охрид со него.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.766
Ревиера ти е топ (y)

Панорама јадењето им е екстра, цените нормални, само амбиентот баш не очекувај кој знае што.

Јас би ти го препорачала Комплекс Минами, ама до престој, затоа што во полутрезна состојба тој пат не е за возење:icon_mrgr:
Преубаво место, преубав амбиент, храната солидна, цените солидни. Единствена маана му е патот, инаку асвалтиран до горе, ама кривините зезнати:pipi:
Такси ќе си викнат и решен проблемот за алкохолот и кривините.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130


Еден од нив е сликан со мобилен од 1к евра, ама еве, ако не работел во недела ќе пропаднел и Охрид со него.
Зошто не можат да работат со дупли дневници?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Ревиера ти е топ (y)

Панорама јадењето им е екстра, цените нормални, само амбиентот баш не очекувај кој знае што.

Јас би ти го препорачала Комплекс Минами, ама до престој, затоа што во полутрезна состојба тој пат не е за возење:icon_mrgr:
Преубаво место, преубав амбиент, храната солидна, цените солидни. Единствена маана му е патот, инаку асвалтиран до горе, ама кривините зезнати:pipi:
Не бе тоа минами за втора вечер, ќе се превртам надоле сигурно :vozbud:
Иначе сум бил, и мое искрено мислење не вреди патот за тоа што го нуди комплексот.
Прелош пат - просечно ресторанче.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
324
Поени од реакции
761
Не бе тоа минами за втора вечер, ќе се превртам надоле сигурно :vozbud:
Иначе сум бил, и мое искрено мислење не вреди патот за тоа што го нуди комплексот.
Прелош пат - просечно ресторанче.
Жити ти се, шо е за тебе добро ресторанче ? :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Некое кафанче за втора вечер за Нова Година да ми понудите? Немора да е строг центар, битно ми е да има убав амбиент, храна и пристојни цени.
Од мене два топ ресторани кој се моментално ептен ИН одличен амбиент и жива музика (за храната не можам да ти гарантирам ама заеби храна НГ е побитно атмосфера и проводот)
Браво - малце е оддалечен од градот(не колку Минами кој е на крај од светот :D) се наоѓа на патот за Велестово, имаш одличен поглед и секоја вечер периодов жива музика. Изгуглај види слики нема да го промашиш.
Амфора - овој е во близина на центарот поточно одма до Комерцијална банка.

Другите горе долу ти ги спомнаја Ривиера ти е број 1 моментално во поглед на посетеност и забава со одлична храна ама цените не се баш ефтини особено периодов.
До Ривиера го имаш Белведере со малце полабава атмосфера.
Чун,Далга и Св.Софија кој се сите во строг центар се помирни ама исто така скапички.
Доколку бараш по олдскул кафани тука ти се Кај Мече,Панорама,Орфеј.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Од мене два топ ресторани кој се моментално ептен ИН одличен амбиент и жива музика (за храната не можам да ти гарантирам ама заеби храна НГ е побитно атмосфера и проводот)
Браво - малце е оддалечен од градот(не колку Минами кој е на крај од светот :D) се наоѓа на патот за Велестово, имаш одличен поглед и секоја вечер периодов жива музика. Изгуглај види слики нема да го промашиш.
Амфора - овој е во близина на центарот поточно одма до Комерцијална банка.

Другите горе долу ти ги спомнаја Ривиера ти е број 1 моментално во поглед на посетеност и забава со одлична храна ама цените не се баш ефтини особено периодов.
До Ривиера го имаш Белведере со малце полабава атмосфера.
Чун,Далга и Св.Софија кој се сите во строг центар се помирни ама исто така скапички.
Доколку бараш по олдскул кафани тука ти се Кај Мече,Панорама,Орфеј.
Фала ти многу (y)
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Ти си правник и си поупатен од мене но знам повеќе луѓе кои рентаат преку booking/airbnb, и ниту еден не се пожалил, ниту за штета, ниту за пари.

Провери на на букинг, ќе видиш дека има депозит за штета (damage deposit), јас имам депозитирано и во Грција и во Кипар. Кога ќе ги напуштиш собите доаѓа човек и прегледува дали е се во ред, ако е ок, ти потврдува и депозитот ти се враќа назад.

Истото е регулирано и кај rent a car, си потпишуваш образец со фиксна сума за штета, ако направиш оштетување парите не се враќаат назад, ако не кога ќе го вратиш клучот, ти ги префрлаат парите назад.

Не сум јас што треба да им истражи како да го регулираат тоа, туку тие што го имаат како бизнис, постои нештото, сум го користел.

Ако примаат пари преку букинг, мислам треба да ги пријават во ујп, барем другариве што рентаат знам дека го пријавуваат и си плаќаат персоналец. Е сега ако е некој стиснат да избегне данок, нека си ја чука главата со будали.
Автоматски споено мислење:


+1 за св. Никола
Се согласувам, постои опција да се наплати депозит за евентуална штета. Исто така постои опција и за наплата на чистење или на пример за late chek in. Меѓутоа, не само во Охрид туку во цела Македонија не верувам дека некој стаоноиздавач се користи со некоја од овие можности од причини што автоматски би станале поскапи и понеконкурентни. Едноставно мора да се прилагодат на пазарот и куповната моќ на гостите, не се работи за незнаење. Провери на booking ќе видиш и дека над 90% од станоиздавачите во Охрид нудат и free cancelation, а тоа гостите често го злоупотребуваат, во смисла што резервираат и воoпшто не се појавуваат или пак резервираат по 2 смештаи и остануваат во едниот или другиот.
И за друго си во право, не сите станозидавачи плаќаат данок и туристичка такса. Оној станоиздавач кој нема да ви побара документ за лична идентификација, нема нити да ве пријави во МВР, нити ќе ве запише во книга на гости и со сигурност нема да плати нити данок, нити туристичка такса. Но тоа е веќе прекршок и за тоа може да добие дебела казна, ама и во тој случај не може гостинот да прави што сака.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Се согласувам, постои опција да се наплати депозит за евентуална штета. Исто така постои опција и за наплата на чистење или на пример за late chek in. Меѓутоа, не само во Охрид туку во цела Македонија не верувам дека некој стаоноиздавач се користи со некоја од овие можности од причини што автоматски би станале поскапи и понеконкурентни. Едноставно мора да се прилагодат на пазарот и куповната моќ на гостите, не се работи за незнаење. Провери на booking ќе видиш и дека над 90% од станоиздавачите во Охрид нудат и free cancelation, а тоа гостите често го злоупотребуваат, во смисла што резервираат и воoпшто не се појавуваат или пак резервираат по 2 смештаи и остануваат во едниот или другиот.
И за друго си во право, не сите станозидавачи плаќаат данок и туристичка такса. Оној станоиздавач кој нема да ви побара документ за лична идентификација, нема нити да ве пријави во МВР, нити ќе ве запише во книга на гости и со сигурност нема да плати нити данок, нити туристичка такса. Но тоа е веќе прекршок и за тоа може да добие дебела казна, ама и во тој случај не може гостинот да прави што сака.
За секаде сам си ја бираш клиентелата, механизмите за заштита се тие, и коштаат пари.
Ти дадов примери, познавам луѓе што работат со издавање, Скопје, Охрид и викендици во Маврово, али работат исклучиво со странци, или одбрана клиентела тука. Поскапи се од останатите, ама објектите им се аптека, убаво опремени, ти организираат дури и транспорт од аеродром/автобуска до пред објект.
Етичкиот дел е одамна умрен, лудост е да се очекува дека секој е разумен и ќе се грижи за твојот објект како да е негов.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
За секаде сам си ја бираш клиентелата, механизмите за заштита се тие, и коштаат пари.
Ти дадов примери, познавам луѓе што работат со издавање, Скопје, Охрид и викендици во Маврово, али работат исклучиво со странци, или одбрана клиентела тука. Поскапи се од останатите, ама објектите им се аптека, убаво опремени, ти организираат дури и транспорт од аеродром/автобуска до пред објект.
Етичкиот дел е одамна умрен, лудост е да се очекува дека секој е разумен и ќе се грижи за твојот објект како да е негов.
Да не именувам објекти, приватно сместување, во Охрид, да не испадне реклама, евентуално можам да поставам некоја слика, за да се увериш дека Охрид располага со едни од најдобро опремените и уредени приватни апартмани и тоа во поширокиот регион и пак по релативно пристапни цени (не зборувам тука за соби од 5 или 10 евра по човек). Охрид не само што не застанува, туку предначи по квалитетен приватен смештај во однос на Скопје, Маврово, а организиран транспорт од/до аеродром во Охрид постои десетици години наназад.
Крајно, имам впечаток дека сакаш само да докажеш дека сите во Охрид не знаат да работат и дека наплаќаат енормни суми за шупи и кочини, што ни оддалеку не соодветствува со реалноста.
И не се согласувам дека е лудост да се очекува гостинот да се грижи за објектот како да е негов, за мене најнормално е гостинот да се грижи за објектот и подобро отколку за свој. Своето може да го оштетува и уништува, но треба да го цени и одржува туѓото, акп барем малку има домашна култура и воспитување. Баш затоа во Охрид станоиздавачите немаат проблем со странските гости, туку со домашните и токму затоа "ак не ти чинит Охрид, не идај" важит најчесто за домашните гости.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Да не именувам објекти, приватно сместување, во Охрид, да не испадне реклама, евентуално можам да поставам некоја слика, за да се увериш дека Охрид располага со едни од најдобро опремените и уредени приватни апартмани и тоа во поширокиот регион и пак по релативно пристапни цени (не зборувам тука за соби од 5 или 10 евра по човек). Охрид не само што не застанува, туку предначи по квалитетен приватен смештај во однос на Скопје, Маврово, а организиран транспорт од/до аеродром во Охрид постои десетици години наназад.
Крајно, имам впечаток дека сакаш само да докажеш дека сите во Охрид не знаат да работат и дека наплаќаат енормни суми за шупи и кочини, што ни оддалеку не соодветствува со реалноста.
И не се согласувам дека е лудост да се очекува гостинот да се грижи за објектот како да е негов, за мене најнормално е гостинот да се грижи за објектот и подобро отколку за свој. Своето може да го оштетува и уништува, но треба да го цени и одржува туѓото, акп барем малку има домашна култура и воспитување. Баш затоа во Охрид станоиздавачите немаат проблем со странските гости, туку со домашните и токму затоа "ак не ти чинит Охрид, не идај" важит најчесто за домашните гости.
Дај боже да имате, ете пиши ми во порака, следно доаѓање да ги посетам.

Напротив, нема врска кое е местото, критиката е добра работа и таа е моторот за подобрување. Не гледам зошто не би можел Охрид да биде добра локација, или пак било кое друго место во Македонија, исто како што не гледам проблем да бидеме добра држава.

Иницијално муабетот започна за друга работа, а тоа е дека Охрид бил најубавото место за во зима. Ете нека биде муабетот различни вкусови, во мојот не е најубав град/место за во зима, а за во лето/пролет би се согласил.

За последното, не реков дека ги оправдувам, туку дека се помалку се гледа тој етички кодекс, и не е проблем само во угостителство/туризам, туку секаде. Еве во бизнис во мкд работник ти вика „течи дневница, без разлика дали ќе сработам 20% од тоа што треба, или 100%“, а не вика дека ако си го лади денес, утре газдата нема од што да му подели плата, и ќе остане на улица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom