Охрид

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Така, криви се.
И ти си крив ако седнеш да јадеш риба фатена нелегално на нелегално изградена платформа.
Баш ме интересира како јас, обичен турист треба да знам дали е нешто легално или не? Што има ресторан/кафана/кафич отворено и РАБОТИ ТУРБО, штом има НА МЕНИ ОХРИДСКА ПАСТРМКА јас си очекувам да е легална. И кафаната и пастрмката што ја јадам во неа. Инспекции си има, закони си има.

ама кога влегов во банка, типот ми викат, сите одат во Охрид ти во Берово.
Ако си моментално во Берово ти ја препорачувам кафана МРС, ПРЕДОБРО место, одлична услуга и ефтини цени. А храната им е прва класа. Верувај нема да зажалиш, местото вреди до денар. :)


Овие од снимкине со корона-журките по ривиера, би ги уапсил сите. И угостителот прво, па после шабанаријата.
Сега државичкава наша треба да им репне убави кривични пријави на угостителите. Како беше она, 2000 евра ако пуштиш човек без маска у банка? Епа ајт наздравје, бричи ги на суво. 20% од кривицата е кај туристите, 80% е кај тие угостители на којшто им зина гзот за пари и си правеа журки со фул капацитет.
Тој што овозможува услуга секогаш добива поголема казна од тој што ја ужива услугата.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Баш ме интересира како јас, обичен турист треба да знам дали е нешто легално или не? Што има ресторан/кафана/кафич отворено и РАБОТИ ТУРБО, штом има НА МЕНИ ОХРИДСКА ПАСТРМКА јас си очекувам да е легална. И кафаната и пастрмката што ја јадам во неа. Инспекции си има, закони си има.
Ама ете инспекцијата не си ја врши работата, ти треба да знаеш дека рибата е у изумирање, да не поттикнуваш сива економија и да не јадеш пастрмка. :icon_lol:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Најако е шо овој Зафиров се жали за ваков пристап а и тој истото го има правено, му пишаа во коментари го отепаја :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Ама ете инспекцијата не си ја врши работата, ти треба да знаеш дека рибата е у изумирање, да не поттикнуваш сива економија и да не јадеш пастрмка. :icon_lol:
Да де, исто се карав со другарка од Охрид првиот пат коа се напуни охрид од „скопјани“ шо викаше кај у време на корона сите идат, демек не е крив охриѓанецот што му издавал соби - крив е скопјанецот шо идел у тие соби.
Позната ни е на нас логиката што се тера.
 
A

Avenger99

Гостин
Баш ме интересира како јас, обичен турист треба да знам дали е нешто легално или не? Што има ресторан/кафана/кафич отворено и РАБОТИ ТУРБО, штом има НА МЕНИ ОХРИДСКА ПАСТРМКА јас си очекувам да е легална. И кафаната и пастрмката што ја јадам во неа. Инспекции си има, закони си има.


Ако си моментално во Берово ти ја препорачувам кафана МРС, ПРЕДОБРО место, одлична услуга и ефтини цени. А храната им е прва класа. Верувај нема да зажалиш, местото вреди до денар. :)



Сега државичкава наша треба да им репне убави кривични пријави на угостителите. Како беше она, 2000 евра ако пуштиш човек без маска у банка? Епа ајт наздравје, бричи ги на суво. 20% од кривицата е кај туристите, 80% е кај тие угостители на којшто им зина гзот за пари и си правеа журки со фул капацитет.
Тој што овозможува услуга секогаш добива поголема казна од тој што ја ужива услугата.
Бев во МРС, не е лошо, мада скарата не беше нешто, услугата беше ок:)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.577
Поени од реакции
7.508
Да де, исто се карав со другарка од Охрид првиот пат коа се напуни охрид од „скопјани“ шо викаше кај у време на корона сите идат, демек не е крив охриѓанецот што му издавал соби - крив е скопјанецот шо идел у тие соби.
Позната ни е на нас логиката што се тера.
Се жалет за скопјаништана вака така онака а во меѓувреме

- дечки, смештај дан требит?
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Сега државичкава наша треба да им репне убави кривични пријави на угостителите. Како беше она, 2000 евра ако пуштиш човек без маска у банка? Епа ајт наздравје, бричи ги на суво. 20% од кривицата е кај туристите, 80% е кај тие угостители на којшто им зина гзот за пари и си правеа журки со фул капацитет.
Тој што овозможува услуга секогаш добива поголема казна од тој што ја ужива услугата.
Moре бате ја неможам да го убедам дек немојт да седнит на неисчистена маса не да го натерам маска да клајт или пак нешто поке знајме со што коњи иаме работа еве вчера сите беа паркирани во паркот на поезијата во Струга ова полицијава шо спиет и пајакон требит све да бидит истерано од на работа истата таа пред 3-4 дена пази со 2 коли полицајски коли и по нив дојде уште една му се запнаја на еден шо продават бостан да го истерет пак мавнаја на самарот. Овде од глата смрдит
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Смеј вака ?
Да му платам влез 200 денари за да слушам dance with the devil и успат столица да јадам во глава :D
А уште појако деновиве е што на Голден ти бараат 3к за да седниш на маса, нормално имаш и компензација ама 3к??? :sick:

А на плажата од Кичеец неможеш ни да се доближиш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Бев во МРС, не е лошо, мада скарата не беше нешто, услугата беше ок:)
ја претпоставував дека Берово е исто полно, затоа што нема надвор идење.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Moре бате ја неможам да го убедам дек немојт да седнит на неисчистена маса не да го натерам маска да клајт или пак нешто поке знајме со што коњи иаме работа еве вчера сите беа паркирани во паркот на поезијата во Струга ова полицијава шо спиет и пајакон требит све да бидит истерано од на работа истата таа пред 3-4 дена пази со 2 коли полицајски коли и по нив дојде уште една му се запнаја на еден шо продават бостан да го истерет пак мавнаја на самарот. Овде од глата смрдит
Епа тоа ми е муабетот брат, од главата секаде кај нас смрди. :)

Иначе во Скопје во банка,продавница, аптека и сл не те пуштаа без маска. Самиот кафич/ресторан мора да си го среди тоа. Едноставно НЕМА. Или имаш 30 места и пушташ САМО 30 луѓе. Значи ќе си се ограничиш, ако ти треба ќе си даеш по 3-4000 ќе си земеш Агенција за Обезбедување да ти стои на врата и да ти пушта луѓе итн. Проблемот е што и газдите си играат кур. Гајле им е дали некој ќе се зарази, они профит си лупаат.
А за смештајот, да не ни почнуваме да правиме муабет....
 
A

Avenger99

Гостин
ја претпоставував дека Берово е исто полно, затоа што нема надвор идење.
Ма јок. Вилата кај шо сум сместен сме само јас и уште една соба.
По градот по улиците сам си возам и си се шетам :D
Во центарот кај шо се кафичите имат раздвиженост ама то се локалци и вратени од Скопје за празникот.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Бев во МРС, не е лошо, мада скарата не беше нешто, услугата беше ок:)
Иди во хотел Манастир во ресторанот. И во МРС не е лошо, ама овде е подобра :D

П.С Некој да издава у Охрид апартман и слично од 10-18 август со ваучер за туризам:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom