Охрид

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.705
Поени од реакции
10.107
Со вакви факти му се еба мајката на Охрид. Само да не прочитаат угостителите, фиксно додаваат уште 20-30% на цените.
Знам брат, али потенцијалот е тука. Да беше ова баш на Швајцарци или некои други ќе направеја од сè што можат да цицаат пари и да го рекламираат до јаја. Угостителството најмал проблем ќе беше.

Вака, ем отепани не нема никаде - да не идат тоа Холанѓаните и нашинците не знам кој ќе не знае, а од друга страна штета е бидејќи сепак се работи за најубавиот регион во Македонија, ако не и на Балканот.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Бабуши ептен цените ги кренавте. Бев минатата недела, све убаво ама палачинка 350 денари :angel:
Реално овие цени во странство се. Мислам дека годинава Охрид максимум удри со цени.
Иако гледав ресторани во грчка 25 евра е паста порција кај нас оди 10-13 евра во Охрид.

Пица 800 денари. :D Е сега џабе ве бранев малку поичко кренавте сезонава.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
711
Поени од реакции
1.619
Бабуши ептен цените ги кренавте. Бев минатата недела, све убаво ама палачинка 350 денари :angel:
Реално овие цени во странство се. Мислам дека годинава Охрид максимум удри со цени.
Иако гледав ресторани во грчка 25 евра е паста порција кај нас оди 10-13 евра во Охрид.

Пица 800 денари. :D Е сега џабе ве бранев малку поичко кренавте сезонава.
Брат верви ние не седвиме на тие места. Имат такви изгор ама ги избегаваме. Кај е ова со пицава овие ппзнативе во центар Леонардо Ди анголо со ок цени се упола од то шо го пиша...
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Брат верви ние не седвиме на тие места. Имат такви изгор ама ги избегаваме. Кај е ова со пицава овие ппзнативе во центар Леонардо Ди анголо со ок цени се упола од то шо го пиша...
Овоа мислам беше скапото Noa Lounge bar кај кејот што е, знам во тој дел зирнав неколку менија.
Јас па седнав во она Стационе што е до хотел тино, топ цени, врв храната и услугата.

1716445317487.png
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
593
Поени од реакции
333
филтрирање на клиенти. Бркање на домашните госи кои пијат едно кафе во денот, и одиме на богати странци кои ќе ги одереме затоа што ја имаат таа привилегија да бидат во Охрид.
 
Член од
12 април 2024
Мислења
26
Поени од реакции
56
цените се топ за самите газди, после кукаат немаат гости. Нека ги чекаат Холаѓаните мада и они не верувам трошат као некад. Боља услуга у Струга за скоро дупло поевтина цена, ништо чудно што летниот период Струга има поише гости и рестораните им се пуни.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
593
Поени од реакции
333
сведоци сме дека секое лето сепак има гости кои се волни да платат и вакви цени
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.402
Поени од реакции
17.017
Питу Гули се искара со пола форум за Охрид заради цените, и оп сега од ко си осети и тој по џеб, друга приказна :LOL:

ПС не знам кај си гледал ценовници ама јас не сум платила нигде паста 25 евра во Грција @Pitu Guli MKD
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Питу Гули се искара со пола форум за Охрид заради цените, и оп сега од ко си осети и тој по џеб, друга приказна :LOL:

ПС не знам кај си гледал ценовници ама јас не сум платила нигде паста 25 евра во Грција @Pitu Guli MKD
Се искарав со пола форум за цените?
Не туку глупостите што ги пишувавте за кафето а се неточни. 900 денари сте платиле за 3 кафиња ама не сте знаеле од каде е тоа купено ниту пак сметка имате. Такада не мешај баби и жаби јас сум секој месец во Охрид. Како што реков дека има скапи места ама имаш на 5-10 метри покрај обала со пристојни цени.

Па знам дека не си платила нигде паста во Грција за толку пари пошто седите со јадење од маркет на плажа или одите по најефтините места.
Еве ти рандом локал во Солун, со мени пред 1на година. да ви ја мочам вас таа грција.

1716463281982.png
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.402
Поени од реакции
17.017
Се искарав со пола форум за цените?
Не туку глупостите што ги пишувавте за кафето а се неточни. 900 денари сте платиле за 3 кафиња ама не сте знаеле од каде е тоа купено ниту пак сметка имате. Такада не мешај баби и жаби јас сум секој месец во Охрид. Како што реков дека има скапи места ама имаш на 5-10 метри покрај обала со пристојни цени.

Па знам дека не си платила нигде паста во Грција за толку пари пошто седите со јадење од маркет на плажа или одите по најефтините места.
Еве ти рандом локал во Солун, со мени пред 1на година. да ви ја мочам вас таа грција.

Прегледај го приврзокот 417892
Не туку ми клавај слики од интернет, оди Грција седни и сликај ја сметката после ела тука ќе дискутираме.
Сите муабети ти се од типот еве мени од рандом локал, оди седни порачај за јадење и ела тука ќе прајме муабет вака празни муабети прајш само

Појма немам од кој локал ти е менито ама според тоа шо читам си тргнал мени од некој екстра ексклузивен ресторан а не рандом. Паста со морски плодови и шо ти јас знам колку сакаш да биди во Солун ? Да не прајме муабет колку се обемни порциите во Грција по ресторани.

Не ја имам многу роварено Грција ама имам доволно прошетано за да знам како се движат цените по ресторани. Никогаш не сум заминала на одмор со пиперки и патлиџани на плажа, иако не гледам ништо лошо и во то ако некој нема буџет да си дозволи да јади по кафани
Во Афитос во една од поскапите таверни вечеравме и вкупната сметка беше 120 евра за 4 особи, ова ти кажвам со се пијалоци, салати, мезиња и главно јадење.
Порција лигњи беа 10 евра, октопод на скара околу 15/16 евра
Салатите 10 евра
Паста стандард болоњезе, наполитана 10 евра.

Го зедов за пример Афитос оти најпресно таму сум била во Грција.

Тасос кога бевме пред неколку години цените беа горе долу колку во Охрид, на некои места и поефтини.

И во Охрид има ефтини места ама колку пари толку музика, или се успич некаде напикани или амбиентот му е тапа.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Не туку ми клавај слики од интернет, оди Грција седни и сликај ја сметката после ела тука ќе дискутираме.
Сите муабети ти се од типот еве мени од рандом локал, оди седни порачај за јадење и ела тука ќе прајме муабет вака празни муабети прајш само

Појма немам од кој локал ти е менито ама според тоа шо читам си тргнал мени од некој екстра ексклузивен ресторан а не рандом. Паста со морски плодови и шо ти јас знам колку сакаш да биди во Солун ? Да не прајме муабет колку се обемни порциите во Грција по ресторани.

Не ја имам многу роварено Грција ама имам доволно прошетано за да знам како се движат цените по ресторани. Никогаш не сум заминала на одмор со пиперки и патлиџани на плажа, иако не гледам ништо лошо и во то ако некој нема буџет да си дозволи да јади по кафани
Во Афитос во една од поскапите таверни вечеравме и вкупната сметка беше 120 евра за 4 особи, ова ти кажвам со се пијалоци, салати, мезиња и главно јадење.
Порција лигњи беа 10 евра, октопод на скара околу 15/16 евра
Салатите 10 евра
Паста стандард болоњезе, наполитана 10 евра.

Го зедов за пример Афитос оти најпресно таму сум била во Грција.

Тасос кога бевме пред неколку години цените беа горе долу колку во Охрид, на некои места и поефтини.

И во Охрид има ефтини места ама колку пари толку музика, или се успич некаде напикани или амбиентот му е тапа.
Пред 3 месеци возев низ Грција не туку ја труј темава со глупости. Хамбургер од рандом бургеница 15 евра ми наплатија, гирата по 11 евра идат.

Ги земаш најефтините места од грција и ги споредуваш со најскапите во Охрид. Не ме цитирај више голем оток си, гледаш дека тревата е зелена и викаш ааа не црвена е црвена.

Ајде твојот Афитос.
TAVERNA to STEKI - Паста со морски плодови 16 евра

Охрид на кеј, ресторан НЕ ПРЧВАРА
Stazione - паста со морски плодови 6.5 евра

Иста цена така?
Споредба праиш на село од 1,000 народ со град во Македонија од 40,000 народ. Појди во Миконос каде една ебана пијачка е 25 евра па после зборими како е ефтино грција.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.402
Поени од реакции
17.017
Пред 3 месеци возев низ Грција не туку ја труј темава со глупости. Хамбургер од рандом бургеница 15 евра ми наплатија, гирата по 11 евра идат.

Ги земаш најефтините места од грција и ги споредуваш со најскапите во Охрид. Не ме цитирај више голем оток си, гледаш дека тревата е зелена и викаш ааа не црвена е црвена.

Ајде твојот Афитос.
TAVERNA to STEKI - Паста со морски плодови 16 евра

Охрид на кеј, ресторан НЕ ПРЧВАРА
Stazione - паста со морски плодови 6.5 евра

Иста цена така?
Споредба праиш на село од 1,000 народ со град во Македонија од 40,000 народ. Појди во Миконос каде една ебана пијачка е 25 евра па после зборими како е ефтино грција.
Ти Миконос на мапата не знајш кај е да го најдиш ќе ми кажваш Миконос прдешко еден
Застанал ги гугла таверните на интернет и постира цени тука, а од Охрид потаму нема мрднато
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Ти Миконос на мапата не знајш кај е да го најдиш ќе ми кажваш Миконос прдешко еден
Застанал ги гугла таверните на интернет и постира цени тука, а од Охрид потаму нема мрднато
Ти извадив цени од ресторан во тоа селото кајшто си била и трокираш одма :pos:
Незнаев дека 16 евра е поефтино од 6 евра.
Со сељанките мора селското пошто од села не се искочени.

1716501921104.png
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.402
Поени од реакции
17.017
Ти извадив цени од ресторан во тоа селото кајшто си била и трокираш одма :pos:
Незнаев дека 16 евра е поефтино од 6 евра.
Со сељанките мора селското пошто од села не се искочени.

Прегледај го приврзокот 417965
Кој сељак си ти не можам да повервам.

Јас кај шо имам одено ти ни на гугл мапс не можиш да се снајдеш, тркало едно
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Просечна сељандура што се џапа во Мк:
- Уф топ беше одморот во грчка летово :angel:
- Цените исти како Охрид :angel:
- Ја на македонски им зборам они све ме разбираат, да да охи охи :angel:
- Лежалката живо џабе 15 евра :angel:
- Ама ја некам лежалки па одиме на една мала дива плажа и таму не плаќаме пошто има шума :angel:
- Нека пукнат и мизеруваат другите во Охрид во рестораните покрај вода. Сега ке го сликам коктелот од 15 евра што го лигавам 8 саати на плажа да им докажам дека трошам тука :drk:

2C5FA98E-67B4-45B1-858A-AEEF7B82DB41.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom