Охрид

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
728
Поени од реакции
1.664
А за цениве дали се исти за нас, Да, логично. И ние истите ги плаќаме, со доста помали плати во однос на Скопје.
Едина разлика е шо не ручаме Чун, Далга секој ден пишано е претходно кај се пристапни цени...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.333
Поени од реакции
4.153
Druze :))) pred nekolku god Mavrovo caj bese 150den a Ohrid 50-60den, kazi mi ti mene sho e Mavrovo poke od Ohrid i kolku spored tebe trebit da se cenite vo Oh za ti Vlade i slicni da ste zadovolni ??? Jas ne i gi brojam na Praga turistite ama mozam da ti kazam da letovo Ohrid i pokraj ovie ceni trebese da se tepas za mesto da sednis vo kafic ili restorant,eve denes e 30ti Avgust pa pak e polno i ocigledno da lugevo nemet problem so momentalnive ceni :toe: Za gazdite i te kako se slagam najgolem del se takvi kako sho gi opisa ali sta ces jbg
Па никој не вика дека во маврово треба да е чај 150 денари. Ако е некој ски ресорт со 5 ѕвезди, спа, џакузи, па ако сака и 200 нека го стави. Ама во обичен селски кафич, нема поента да е чај повеќе од 100 денари.

Абе еве, во Милано и неколку други градови, има сендвичи (знаете за кои зборам) каде што сендвич е 12-13 евра. Се чека по пола саат надвор за ред, без разлика дали пука сонце или врне. Да беше охридски (читај македонски) газда, ќе го направеше околу 24-25 евра (знаеш колкави се кириите, трошоците бла-бла празни приказни)... и ќе направеше многу повеќе пари. Ама еве очигледно Германците, Италијанците, Шпанците не знаат за туризам, не знаат како со цени, како со луѓе. Ако им спомнеш во Италија понуда-побарувачка бледо ќе те гледаат, не знаат они што е тоа, Охрид прв почнал со туризам.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
456
Поени од реакции
1.051
Па никој не вика дека во маврово треба да е чај 150 денари. Ако е некој ски ресорт со 5 ѕвезди, спа, џакузи, па ако сака и 200 нека го стави. Ама во обичен селски кафич, нема поента да е чај повеќе од 100 денари.

Абе еве, во Милано и неколку други градови, има сендвичи (знаете за кои зборам) каде што сендвич е 12-13 евра. Се чека по пола саат надвор за ред, без разлика дали пука сонце или врне. Да беше охридски (читај македонски) газда, ќе го направеше околу 24-25 евра (знаеш колкави се кириите, трошоците бла-бла празни приказни)... и ќе направеше многу повеќе пари. Ама еве очигледно Германците, Италијанците, Шпанците не знаат за туризам, не знаат како со цени, како со луѓе. Ако им спомнеш во Италија понуда-побарувачка бледо ќе те гледаат, не знаат они што е тоа, Охрид прв почнал со туризам.
Brat4e jas stvarno ne vi ja svakam poentava krajot ne mojt da vi se fatit kako nekoj sektasi od HerbaLife ste....I neam problem so nicie mislejne samo nekam nekoj da me ebit vo zdrav mozok, Jas ne znam nekoj da rece deka EU ne znaele kako so turizam, koa vo tie zemji se igrase futball kaj nas cresovo topce bese izumot, koa tie vodea turizam nie use so meceto Usko zaspivavme, mladi sne kako drzava a ugostitelstvovo i te kako dobro napreduvat edini problem se plative... E sea ako mislis deka denes da pojs Italija e neso tesko si se izlazal, imas kafe tamo brale od 1.5e do 20e kaj nas use e nekoj si max od 2e a imas i za 1e taka da ne svakam sho e problemot...drugo sho ne svakas e da MK osven Ohrid momentalno nemat nis drugo na ponuda za svetska mapa od druga strana ako pocnime da pisime za Italija kaj ke ni e krajot ako me razbiras so sakam da ti kazam ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.519
Поени од реакции
22.566
Cisto informativno posto oddamna ne sum bil Gradiste. Kolku kosta eden den tamu, znaci vlez, lezalka i kafe, ona najosnovnoto ?
Jas vo edno grcko selo, nisto posebno so bi rekle ali i Gradiste ne e raka na srce plativ se na se 7 evra lezalka i dve kafinja ( pivoto e isto ali ne go klavam vo esapot posto e nebitno vo muabetot ).
Znaci selo, ogromna pesocna plaza , more, celi 7 evra za da se izlezavas ko coek. Vodata banja topla, vozduhot mirisa na more, ni noze da krsis ni da se tresis ko liljak, da si gi baras madinjata dva dena kaj ti se, ni parking da baras ni da plakjas. E sega crkva, muzej, kulturno leto, orkestar takva rabota ne vidov, niti pak barav ili me interesirase dali ima.
20240901_125546.jpg
 
Член од
24 август 2017
Мислења
456
Поени од реакции
1.051
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
836
Cisto informativno posto oddamna ne sum bil Gradiste. Kolku kosta eden den tamu, znaci vlez, lezalka i kafe, ona najosnovnoto ?
Jas vo edno grcko selo, nisto posebno so bi rekle ali i Gradiste ne e raka na srce plativ se na se 7 evra lezalka i dve kafinja ( pivoto e isto ali ne go klavam vo esapot posto e nebitno vo muabetot ).
Znaci selo, ogromna pesocna plaza , more, celi 7 evra za da se izlezavas ko coek. Vodata banja topla, vozduhot mirisa na more, ni noze da krsis ni da se tresis ko liljak, da si gi baras madinjata dva dena kaj ti se, ni parking da baras ni da plakjas. E sega crkva, muzej, kulturno leto, orkestar takva rabota ne vidov, niti pak barav ili me interesirase dali ima.
Прегледај го приврзокот 428153
Другите цени какви беа освен кафето? Секое место што продава гиро или салати над 10 евра е ебење во здрав мозок.

мене кафето 5 евра на прв крак ми го наплатија и не се жалам али тоа е ценатаво Охрид повеќе од 150 денари неам пиенокафе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.519
Поени од реакции
22.566
Другите цени какви беа освен кафето? Секое место што продава гиро или салати над 10 евра е ебење во здрав мозок.

мене кафето 5 евра на прв крак ми го наплатија и не се жалам али тоа е ценатаво Охрид повеќе од 150 денари неам пиенокафе.
Ke ti kazam samo prvo odgovori toa sto prasav.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
836
Ke ti kazam samo prvo odgovori toa sto prasav.
Градиште незнам не сум бил од дете таму пошто многу гужва е. Не ни одам. Ако има некој Охриѓанец тука нека пише цени.

од грчка помали ке бидат цените
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.257
Поени од реакции
2.250
Фотографов ќе опнит голема цена ......добро бил информиран за да ги фатит на дело.....циа не му е рамна за вакви уцени.....ама ум не му идет.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.519
Поени од реакции
22.566
Градиште незнам не сум бил од дете таму пошто многу гужва е. Не ни одам. Ако има некој Охриѓанец тука нека пише цени.

од грчка помали ке бидат цените
Ohrigjani tuka ima so lopata da gi rinis ali izgleda ni tie ne odat :D
 
Член од
24 август 2017
Мислења
456
Поени од реакции
1.051
Фотографов ќе опнит голема цена ......добро бил информиран за да ги фатит на дело.....циа не му е рамна за вакви уцени.....ама ум не му идет.
Hahahaha epten lud coek, a nasi se ovie na daskava ??
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.346
Куроболие на максимум, хард кор факинг на даска на сред бел ден. Шта речи...
А јас пак се убив од устручавање ко почнав да изведувам кратка церемонија од окултна природа на една дива плажа, кај што освен ластовичките и јас, жива душа немаше наоколу.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
806
Поени од реакции
1.167

Kajgana Shop

На врв Bottom