Охрид

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
728
Поени од реакции
1.664
I so ti e sega muabetot, so Hrvatska ke se sporedvate.
Kulturno i Ohrid se dva razlicni poimi. Praevme muabet za taksistite. Kultura u pm. I go otekovte so to zastiteno, ona prirodno samo ti si znaes so ti znaci. Drugite se vestacki samo Ohrid priroden ?
I ne znam so se kurcite kako celo ohridsko krajbrezje da e na Ohrid. Ohrid kako grad e do benziskata na makpetrol i do nadvoznjakot za Struga. Tolku. So se puvate tamu so drugi mesta i plazi. Kazi Ohrid sto ima od plaza. Gradskata ?
Trpejca si ja racunate za Ohrid ? Trpejca e selo isto kako tie grckite sela koi so potsmev gi spomnuvate, samo sto se 100 pati posredeni i poubaj. Abe edno selo kako Nea Pori ima plaza kolku celo ohridsko krajbrezje komplet i uste tolku.
P.s ne deka Pehcevo e poubo ali sporedbata e bitna. Vie ste Pehcevo za ostanatite turisticki mesta ako ne sfati dosega.
Тежок копмплекс си. Познавање целокупно 0.
Само за опинкот ко тебе Охрид е од Подмоље до бензиската.
1. Истражи малце на интернет напиши на гугл ,,Bay of Bones" , прочитај нешо па дојди си одговор тука. Пошо иљадници туристи странци идет само то да го видет.
2.Охрид ништо заедничко немал со културата? Побарај прочитај за Охридска Архепископија, за натака да не зборвам
3. Проблем имаш шо се споредуваме со Хрватска ?
Епа вака. Пошо си опинок ке се спуштам на твое ниво иако неможам. Сум пишал предходно втора работа ми е туризам. Гости од ХРВАТСКА секогаш кога сум имал биле презадоволни од Охрид, јас сум сведок какви дешавки сме имале и какви импресии им оставил Охриф. До сега сум имал 6-7 групи од Хрватска.
4. Чива да ја рачунаме Трпејца ?
На Албанија ?
5. Парва да си го гледаш дворот попрво.
6. Ти шо неможиш да си дозволиш еден ручек во Охрид не требит ма*ињава да ни ги потиш пошо имат 1000 други кој может.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
456
Поени од реакции
1.051
I so ti e sega muabetot, so Hrvatska ke se sporedvate.
Kulturno i Ohrid se dva razlicni poimi. Praevme muabet za taksistite. Kultura u pm. I go otekovte so to zastiteno, ona prirodno samo ti si znaes so ti znaci. Drugite se vestacki samo Ohrid priroden ?
I ne znam so se kurcite kako celo ohridsko krajbrezje da e na Ohrid. Ohrid kako grad e do benziskata na makpetrol i do nadvoznjakot za Struga. Tolku. So se puvate tamu so drugi mesta i plazi. Kazi Ohrid sto ima od plaza. Gradskata ?
Trpejca si ja racunate za Ohrid ? Trpejca e selo isto kako tie grckite sela koi so potsmev gi spomnuvate, samo sto se 100 pati posredeni i poubaj. Abe edno selo kako Nea Pori ima plaza kolku celo ohridsko krajbrezje komplet i uste tolku.
P.s ne deka Pehcevo e poubo ali sporedbata e bitna. Vie ste Pehcevo za ostanatite turisticki mesta ako ne sfati dosega.
Kako nekoja tetka vo menopauza si :icon_mrgr:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.460
Поени од реакции
22.059
За жал многу (под-)просек во Охрид за превисоки цени. Ретки се бисерите кои вредат секој денар.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.519
Поени од реакции
22.566
Тежок копмплекс си. Познавање целокупно 0.
Само за опинкот ко тебе Охрид е од Подмоље до бензиската.
1. Истражи малце на интернет напиши на гугл ,,Bay of Bones" , прочитај нешо па дојди си одговор тука. Пошо иљадници туристи странци идет само то да го видет.
2.Охрид ништо заедничко немал со културата? Побарај прочитај за Охридска Архепископија, за натака да не зборвам
3. Проблем имаш шо се споредуваме со Хрватска ?
Епа вака. Пошо си опинок ке се спуштам на твое ниво иако неможам. Сум пишал предходно втора работа ми е туризам. Гости од ХРВАТСКА секогаш кога сум имал биле презадоволни од Охрид, јас сум сведок какви дешавки сме имале и какви импресии им оставил Охриф. До сега сум имал 6-7 групи од Хрватска.
4. Чива да ја рачунаме Трпејца ?
На Албанија ?
5. Парва да си го гледаш дворот попрво.
6. Ти шо неможиш да си дозволиш еден ручек во Охрид не требит ма*ињава да ни ги потиш пошо имат 1000 други кој может.
Edinstveno tuka kompleks i opinci se ohrigjani. Makedonski ekvivalent na Albanec ili po moe mariovci so ezero.
1.Ohridsko ezero ne e Ohrid gradot. Ohridsko ezero e i na Struga, i na Podgradec.Ne gledam tie da se kurcat so bay of bouns. Znaes oti ? Oti ne se iskompleksirani opinci ko Ohrigjani.
2. Pod kultura mislev na ponasanje. Go nemate.
Nikoj ne se zamara vo letna turisticka sezona za kolku e staro ezeroto ili za Ohridskata Arhepiskopija.
3. I so rekoja Hrvatite? Batali ti Jadran, Ohrid e ona vistinskoto .
4. Trpejca ke ja racunate za Trpejca, selo zasebno od Ohrid. Nemate ekskluzivno pravo na celo ezero iako spagja pod opstina Ohrid. Ne vi e ohridsko ezero na dedo ciflikot, ima i drugi opstini sto izleguvaat na istoto, valjda i struzani , debrcani i od Podgradec imaat da kazat zbor dva okolu toa. Od edna strana gi spomnuvate grckite sela so potsmev demek selo tamu nekoe nebitno, ali prvi ste da se falite so ohridskite sela kako nerazdelen del od grad Ohrid i kolku ubavi plazi imalo( sto e vo najmala raka diskutabilno i smesno). Realno bez niv sto ima Ohrid kako grad i letna turisticka destinacija da ponudi od plazi. Ako go racunate celo krajbrezje togas ke si go merite so celo grcko, hrvatsko, albansko krajbrezje sto i ne vi preporacuvam bas posto duri togas ke se zacementirate cvrsto na dnoto kako najgnoj destinacija vo radius od 500 km. Kako sakas vrti suci treba da si nenormalen za da go odberis Ohrid za da go pominis letniot odmor. Dali kako grad ili celo krajbrezje.
Автоматски споено мислење:

Kako nekoja tetka vo menopauza si :icon_mrgr:
Kako shiptаr si ili ako ti zvuci pomilozvucno kako Marioec so ezero :kuracc:
 
  • Хаха
Reactions: 831

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.784
Бев во Макарска и ако споредам со Охрид, во Охрид ми е поубаво, каде каде, сега не споредувам јас цени и услуга( не памтам такви работи) не за друго
,зборам за амбиент, природа итн... Чувството е поубаво во Охрид.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.967
Поени од реакции
10.598
Бев во Макарска и ако споредам со Охрид, во Охрид ми е поубаво, каде каде, сега не споредувам јас цени и услуга( не памтам такви работи) не за друго
,зборам за амбиент, природа итн... Чувството е поубаво во Охрид.
И за мене Застава 101 е подобра кола него Мерцедес бидејќи убави спомени ме потсеќаат од младоста на задното седиште
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.784
И за мене Застава 101 е подобра кола него Мерцедес бидејќи убави спомени ме потсеќаат од младоста на задното седиште
Значи пак се вративме на она старото и доброто, не е битно кај си туку со кој си. :sneaky: ;)
 
Член од
30 август 2024
Мислења
8
Поени од реакции
31
Летово поради обврски но и приватни посети, имав малце простор и среќа да прошетам повеќе во споредба со други години.

Бев Тасос, Никити и Охрид. Тасос 12 дена, Никити 10, 2 пати Охрид 7 + 4.

Охрид, безразлика сега на овој коментар, секогаш ќе го бранам и ќе го промовирам секаде. И на туристи, и на пријатели од страна и на рандом клиенти. Наш е, си го сакам. Но морам да бидам реален. Не споредуваме природни убавини на самиот град/езеро но чиста логика некоја.

Тасос е остров, прилично логистички „тежок“ за достава на одредени артикли бидејќи некогаш одредени фериња не возат, поради невреме или икс други причини. Тасос има ресторани/барови/таверни и на само море на плажа, со одличен поглед и повнатре низ туристичките места. Со нашите македонски примања, си дозволувавме јадење секој 2 ден во рестораните/таверните што се на море и 2 пати во ресторан (за цел престој, толку отидовме). Цените ако ги споредиме со Охрид, со сигурност можам да кажам дека не се реални. Охрид е отиден во облаци. Дали е до газдите или политика само за летна сезона, не знам, ама нема НЗС.

Маркети/трафики што се на 50/100/200 метри од плажа (на море правиме муабет), лименки Амстел се од 0.65 до 0.90 центи.
Кафе ако не им го пиеш кај нив, за носење, 1.5 евра.
Гиро од 3 до 4.50 евра.
Барови на плажа, Џејмисон 5 евра, Џин со флашиче тоник 7 евра, Пиво од 3 до 6 евра (ако е Корона).
Рестораните на плажа со смешни цени. Не ни ги памтам бидејќи околу 50/60 евра плаќавме 4 души константно, со по некое пиво, по чаша/две вино и риба/месо зависи кој што јаде со мали мезиња, дали сирење некое, дали некои похованици.
Рестораните кои се навечер, цени на вина од 8 до 15 евра флаши (нормалнo, има и над 15 евра, но овие ги земам како репер за средна класа на вина прифатливи за секој) со 5 минути презентирање какво е, зошто е, од каде е. Цени за порција пилешко од 6 до 12 зависи какво, пици големина нешто како мама италиана средната, од 8 до 15, зависи која.

И сеа одиш Охрид.

Кај Мече, прифатливо, но услуга или околина слично на биртија. Затоа и не го споредувам но и не го осудувам. Во секој случај прифатливо.
Рестораните кои ги водат како малце по екслузивни покрај езеро со тераса што се, како Далга, Момир, Кајче... Намерно ги споредувам овие бидејќи и ваму бев на исти места со исти поглед и со топ услуга.
Пиво мало точено Скопско, 240 денари, големо 360 денари (или за споредба од 4 до 6 евра). За други пива нема потреба од споредба.
Гирици 500/700 денари.
Мешано „мезе“, 300 грама, со мини плескавица, колбасица и парче сланина, 860/900 денари.
Узо или ракија од 180/120 денари нагоре (чаша).
Сирење од 300 денари парче.
Пастрмка за 1 човек порција околу 1000 ден.
Вино не ни ви кажувам цени.

Кај циганите ќе јадеш Лосос за 10 евра на море, кај нас ќе јадеш Пастрмка од 1000 денари. Алкохолот кај нив е со потполно исти цени како Скопје по ресторани/кафани додека во Охрид е па барем за 1.5/2 пати по скап. Маркетите се исто така поскапи.
Пак ќе кажам не знам дали е политика дека е летна сезона, али ако Охриѓани ги имаат истиве цени и за нив, ондак алал да ви е.

Цени за сместување не ни сакам да споредам. Охрид е минимум 2 пати по скап. Но тоа е што е.

И не сакам сега бош коментар дека сум „предавник“ или не знам што. Обична споредба направив со 2 туристички места, едното е море и е остров, другото е езеро. И пак ќе одам Охрид, сега за 8ми. Но реалноста е дека цените не ни се нормални.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.784
Ама како не сфаќате дека побарувачката ја диктира понудата и цената, Охрид има цени во склад со побарувачката,
Дошле туристи си поминале убаво им се свиѓа Охрид, наредна година пак ќе дојдат, и пак и пак, одморот е чувство, а не море било, езеро било, луѓето одат да им биде убаво, а не да калкулираме цени сега, на кој му е скапо нека не оди. Просто ко грав.
 
Член од
30 август 2024
Мислења
8
Поени од реакции
31
Ама како не сфаќате дека побарувачката ја диктира понудата и цената, Охрид има цени во склад со побарувачката,
Дошле туристи си поминале убаво им се свиѓа Охрид, наредна година пак ќе дојдат, и пак и пак, одморот е чувство, а не море било, езеро било, луѓето одат да им биде убаво, а не да калкулираме цени сега, на кој му е скапо нека не оди. Просто ко грав.
Тогаш искрено, ако политиката е „ако ти е скапо не оди“, не треба да јадеме гомна ако народ оди во Грција или било каде во комшии.
Ако една фамилија (Македонска) црнчи цела година за да отиде едни мочани 10 дена на одмор, и ако таа иста фамилија има желба бар тие 10 дена да не скапе во апартман и жена му да готви и ручеци и вечери, туку да се опуштат, да седнат бар 3/4 пати да ги послужи некој, да кажат дека биле на одмор... тогаш Охрид по автоматизам не е во план.

Или да одат во кампови... трето нема.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.333
Поени од реакции
4.153
Ама како не сфаќате дека побарувачката ја диктира понудата и цената, ...
Ова можеби има логика за некоја друга тема, ама за туризам и Охрид не држи вода.

Зарем сакаш да кажеш дека има повеќе туристи што би платиле 5 евра пиво во Охрид, отколку во Шпанија, Италија, Грција, Рим, Милано, Минхен?

Ако просечен холандски пензионер има да плати 5 евра за пиво во Охрид, тогаш зошто да нема некој во горенаведените локации да плати барем двојно повеќе за истото пиво?

Во Прага годишно има милиони туристи, зарем таму не може енглез, германец, италијанец да плати 5 евра за пиво, а плаќа 3-4? Демек Охриѓани го откриле "побарувачката ја диктира понудата и цената, ..."

Не, туку сѐ што е македонско треба да се бојкотира, затоа што газдите се алчни до бескрај. Покондурени сељаци сакаат за една година водење кафич да купат стан на море и да возат најнов џип.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.784
Ова можеби има логика за некоја друга тема, ама за туризам и Охрид не држи вода.

Зарем сакаш да кажеш дека има повеќе туристи што би платиле 5 евра пиво во Охрид, отколку во Шпанија, Италија, Грција, Рим, Милано, Минхен?

Ако просечен холандски пензионер има да плати 5 евра за пиво во Охрид, тогаш зошто да нема некој во горенаведените локации да плати барем двојно повеќе за истото пиво?

Во Прага годишно има милиони туристи, зарем таму не може енглез, германец, италијанец да плати 5 евра за пиво, а плаќа 3-4? Демек Охриѓани го откриле "побарувачката ја диктира понудата и цената, ..."

Не, туку сѐ што е македонско треба да се бојкотира, затоа што газдите се алчни до бескрај. Покондурени сељаци сакаат за една година водење кафич да купат стан на море и да возат најнов џип.
Па бојкотирај го де, кој ти брани, абе како не сфаќате дека на кој каде му е убаво таму ќе си оди на одмор, за евро две поскапо поефтино не менува ништо, не менува ни за 100 -500 евра поскапо поефтино.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
456
Поени од реакции
1.051
Ова можеби има логика за некоја друга тема, ама за туризам и Охрид не држи вода.

Зарем сакаш да кажеш дека има повеќе туристи што би платиле 5 евра пиво во Охрид, отколку во Шпанија, Италија, Грција, Рим, Милано, Минхен?

Ако просечен холандски пензионер има да плати 5 евра за пиво во Охрид, тогаш зошто да нема некој во горенаведените локации да плати барем двојно повеќе за истото пиво?

Во Прага годишно има милиони туристи, зарем таму не може енглез, германец, италијанец да плати 5 евра за пиво, а плаќа 3-4? Демек Охриѓани го откриле "побарувачката ја диктира понудата и цената, ..."

Не, туку сѐ што е македонско треба да се бојкотира, затоа што газдите се алчни до бескрај. Покондурени сељаци сакаат за една година водење кафич да купат стан на море и да возат најнов џип.
Druze :))) pred nekolku god Mavrovo caj bese 150den a Ohrid 50-60den, kazi mi ti mene sho e Mavrovo poke od Ohrid i kolku spored tebe trebit da se cenite vo Oh za ti Vlade i slicni da ste zadovolni ??? Jas ne i gi brojam na Praga turistite ama mozam da ti kazam da letovo Ohrid i pokraj ovie ceni trebese da se tepas za mesto da sednis vo kafic ili restorant,eve denes e 30ti Avgust pa pak e polno i ocigledno da lugevo nemet problem so momentalnive ceni :toe: Za gazdite i te kako se slagam najgolem del se takvi kako sho gi opisa ali sta ces jbg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom