Отказ

Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.309
Поени од реакции
38.911
Пишав баш поради тоа сите се откажуваат предвреме газдите ќе си играат играчка и ќе си мислите дека сите закони се на нивна страна.

Тој нема да издржи финансиски, се гледа дека не сака плата да изгуби, ама прво треба да си побара договор каде му е потпишан, да се закани, а не веднаш да се плаши.
За продолжување договор ако се докаже дека е фалсификат потпис газдата има да го јаде дебело.

Тие што се моќни не се ни замараат со вакви како него. Овој е некој сељак кој на други не може по што знае дека нема лесно да помине, а нашол со дете да се заебава на кое му требаат пари за факултет.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.745
Поени од реакции
9.699
Претпоставувам дека се работи за кафич/ресторан. Таму има вакви работи да си потпишуваат анекси во твое име и да не се исплатат плати. Не им можеш ништо зошто газдите се претежно големи луѓе. И да немаш договор потпишано тој може да ти пушти минималец, а на тој минималец да ти скрати уште пола со тоа што ќе одјави 15дена однапред од денот кога си напуштил. Мене така ми имаа направено, ми пуштија 6000ден за последниот месец. Ми рекоа дека не можам да докажам дека сум идел на работа тие 15дена.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.663
Поени од реакции
11.185
Здраво на сите, потребно ми е мислење, бидејќи имам 20 години и немам многу искуство. Работам во компанијва веќе два ипол месеци, каде што првиот договор ми беше на еден месец и откако помине не поптпишав ништо повеќе, најверојатно договорот сами го продолжиле, а тоа не ми одговара, бидејќи знаеа дека не планирам да останам. Ги известувам пред некој ден дека ќе останам до крај на месецов, и одлуката ја прифаќаат, но вчера ми изнесуваат дел од законот дека морам еден месец да ги известам порано. Трикот е во тоа што претходно ниеден од вработените не ги извести еден месец порано, но кога видоа дека во една недела половина си отидоа и откако им кажав јас почнаа со игрите. Бидејќи не сум во можност да работа и септември поради факултет и други причини, ме интересира дали можам да дадам отказ, и дали сето тоа може да има последици врз мене? Најмногу ме плаши моментот да не ми скратат дел од платата за месец Август или воопшто да не ми ја исплатат?
Ако станува збор за место кое работи со гости, од типот ресторан, кафич, многу лесно може да си ги извлечеш парите. Одиш еден ден, правиш скандал(не од типот да кршиш и да се тепаш, така ќе наебеш) туку едноставно јавно да си ги бараш парите, пред муштериите. Ако не запали еднаш, од втор пак ќе запали гарант, никој не сака во државава јавна бламажа од таков тип, ќе бидат дека си "луд" и дека немаш срам и ќе им доаѓаш и понатаму и ќе те исплатат одма. Знам вака малку глупо делува, но еден другар така направи, додека им одеше со фино го дупеа еден месец, им влезе еднаш каубојски и одма го исплатија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.251
Поени од реакции
21.751
Здраво на сите, потребно ми е мислење, бидејќи имам 20 години и немам многу искуство. Работам во компанијва веќе два ипол месеци, каде што првиот договор ми беше на еден месец и откако помине не поптпишав ништо повеќе, најверојатно договорот сами го продолжиле, а тоа не ми одговара, бидејќи знаеа дека не планирам да останам. Ги известувам пред некој ден дека ќе останам до крај на месецов, и одлуката ја прифаќаат, но вчера ми изнесуваат дел од законот дека морам еден месец да ги известам порано. Трикот е во тоа што претходно ниеден од вработените не ги извести еден месец порано, но кога видоа дека во една недела половина си отидоа и откако им кажав јас почнаа со игрите. Бидејќи не сум во можност да работа и септември поради факултет и други причини, ме интересира дали можам да дадам отказ, и дали сето тоа може да има последици врз мене? Најмногу ме плаши моментот да не ми скратат дел од платата за месец Август или воопшто да не ми ја исплатат?
До кога ти важи договорот што го имаш потпишано?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom