Осумгодишна суспензија за Победа во Еврокуповите

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Omrazata vasa, kon POBEDA, nikogas ne mozi da bidi pogolema od mojata ljubov kon neze!!!
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Omrazata vasa, kon POBEDA, nikogas ne mozi da bidi pogolema od mojata ljubov kon neze!!!

Ја не можам да ја сакам Победа како тебе, исто како шо ти не можеш да ја сакаш Брегалница повеке од мене.

Ама верувај дека нема омраза, туку само ривалитет!:toe:

Македонска Сапуница


Отказ за Илиевски поради Победа



Тренерот на Металург сменет, наводно, поради сведочењето во Лозана без знаење на клубот

Сашко Ѓ. Димовски


Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, Никола Илиевски - Џиџи, вчера, неочекувано доби отказ на местото тренер во екипата на Металург. Информацијата ја потврдија и извори во клубот кои инсистираа на анонимност. За причините не сакаа да говорат. Неофицијално дознаваме дека отказот за Илиевски е последица на неговото појавување во Судот за арбитража во спортот (КАС) во Лозана, како што велат некои, во улога на јавен сведок во случајот против прилепска Победа без знаење и согласност на раководството на прволигашот од Железарница. Нашите извори не сакаа да го потврдат тоа ниту, пак, го демантираа.

Претставници на Победа заедно со адвокатски тим, во средата и во четвртокот беа во Лозана на сослушување по нивната жалба на одлуката на УЕФА, која на прилепскиот прволигаш во април му изрече осумгодишна забрана за учество во европските купови, а претседателот на клубот Александар Забрчанец - Ацуле и поранешниот играч и тренер, Николче Здравески, добија доживотни суспензии за вршење каква било функција во фудбалот. Острите мерки на Европската фудбалска асоцијација дојдоа по обвинението дека прилепчани учествувале во лажирање на дуелот од првото квалификациско коло во Лигата на шампионите во 2004 година против ерменскиот шампион Пјуник. Судот на арбитража во спортот со седиште во швајцарскиот град Лозана сега е последната инстанца во надежите на Победа за спас на сопствениот углед. Независната судска институција, КАС, е независно тело кое е над сите спортски федерации во светот, чиј предмет на работа се спорови во областа на спортот. Неговите одлуки се конечни. КАС има моќ да ги поништи одлуките на случаите кои завршуваат кај него, да ги потврди, но и да ги зголеми.

Прилепчани не сакаат да го коментираат престојот во Лозана. Одбиваат да изразуваат и впечатоци од дводневната сесија сослушувања во КАС, бидејќи како што велат, станува збор за чувствителен процес поради што не сакат да избрзуваат со изјави во јавноста. На таквиот став ќе останат доследни до добивање на одлуката од Швајцарија.

„Во разговорите со клиентите се договоривме да не се даваат изјави за медиумите се' додека не ја добиеме одлуката. Јас немам овластување од нив да зборувам. Така се договоривме, така бараше и Судот на арбитража во спортот. Ќе се придржуваме до тоа. Судот ги сослуша двете страни, се повлече да расправа, да се советува и наскоро ни беше најавено дека ќе следува и конечната одлука“, ни изјави Симон Симоноски, еден од адвокатите на Победа.


#
Статијата е прочитана 296 пати.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.019
Поени од реакции
631
Мујо не се замарај со идни второлигаши, остај ги...Како што кажа, од све најмило ми е што Куралампие е тој што им го напика, човекот за кои беа спремни и животот да го дадат за да остане доживотно во ФФМ. Сега слободно можат само да му го :pusk: на нивниот миленик.
Хари не им го напика на Победа, им го напикаа Орце Камчев,Миленко Неделковски ( тешки криминалци и двајцата) Никола Илиевски и остала багра, која сака очајно да го тргне Хари од ФФМ.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Хари не им го напика на Победа, им го напикаа Орце Камчев,Миленко Неделковски ( тешки криминалци и двајцата) Никола Илиевски и остала багра, која сака очајно да го тргне Хари од ФФМ.

Абре момче не знам колку години имаш. Ама никој не е крив за Победа освен Ацуле и Хари, кои клубот Победа го гужват како тетратка на осмооделенец!
 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
Хари не им го напика на Победа, им го напикаа Орце Камчев,Миленко Неделковски ( тешки криминалци и двајцата) Никола Илиевски и остала багра, која сака очајно да го тргне Хари од ФФМ.
За в г*з е*ајне се сите шо и наштетија на Победа!!!

Шо паметен се направив јас, не си ми јасен?:nenene:





Па и до некаде се согласувам со оваа, ама да ни беше цела лига реална досега.

А вака во никој случај не сум за казнување на Победа или па некој друг, и тоа мислам дека веке неколку пати го пишав тука.

Не може некој клуб да страда заради некој кој си прави на ку*о кефо, такви работи не подржувам во никој случај.

Мислам дека го разбрав Мујо шо сака да каже, ама знам дека и сега тој ке ме разбере!
Ти си во право се согласувам горе-долу а Мујо за Мујо се изјаснив.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Македонска Сапуница


Отказ за Илиевски поради Победа



Тренерот на Металург сменет, наводно, поради сведочењето во Лозана без знаење на клубот

Сашко Ѓ. Димовски


Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, Никола Илиевски - Џиџи, вчера, неочекувано доби отказ на местото тренер во екипата на Металург. Информацијата ја потврдија и извори во клубот кои инсистираа на анонимност. За причините не сакаа да говорат. Неофицијално дознаваме дека отказот за Илиевски е последица на неговото појавување во Судот за арбитража во спортот (КАС) во Лозана, како што велат некои, во улога на јавен сведок во случајот против прилепска Победа без знаење и согласност на раководството на прволигашот од Железарница. Нашите извори не сакаа да го потврдат тоа ниту, пак, го демантираа.

Претставници на Победа заедно со адвокатски тим, во средата и во четвртокот беа во Лозана на сослушување по нивната жалба на одлуката на УЕФА, која на прилепскиот прволигаш во април му изрече осумгодишна забрана за учество во европските купови, а претседателот на клубот Александар Забрчанец - Ацуле и поранешниот играч и тренер, Николче Здравески, добија доживотни суспензии за вршење каква било функција во фудбалот. Острите мерки на Европската фудбалска асоцијација дојдоа по обвинението дека прилепчани учествувале во лажирање на дуелот од првото квалификациско коло во Лигата на шампионите во 2004 година против ерменскиот шампион Пјуник. Судот на арбитража во спортот со седиште во швајцарскиот град Лозана сега е последната инстанца во надежите на Победа за спас на сопствениот углед. Независната судска институција, КАС, е независно тело кое е над сите спортски федерации во светот, чиј предмет на работа се спорови во областа на спортот. Неговите одлуки се конечни. КАС има моќ да ги поништи одлуките на случаите кои завршуваат кај него, да ги потврди, но и да ги зголеми.

Прилепчани не сакаат да го коментираат престојот во Лозана. Одбиваат да изразуваат и впечатоци од дводневната сесија сослушувања во КАС, бидејќи како што велат, станува збор за чувствителен процес поради што не сакат да избрзуваат со изјави во јавноста. На таквиот став ќе останат доследни до добивање на одлуката од Швајцарија.

„Во разговорите со клиентите се договоривме да не се даваат изјави за медиумите се' додека не ја добиеме одлуката. Јас немам овластување од нив да зборувам. Така се договоривме, така бараше и Судот на арбитража во спортот. Ќе се придржуваме до тоа. Судот ги сослуша двете страни, се повлече да расправа, да се советува и наскоро ни беше најавено дека ќе следува и конечната одлука“, ни изјави Симон Симоноски, еден од адвокатите на Победа.


#
Статијата е прочитана 296 пати.

Баш ме интересира какво е мислењето на ИДМАК околу ова, тој е поупатен во врска со Металург па сигурно знае нешто!:toe:

Чекам негово мислење.:smir:
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
PIZZA ne mi bese ti celta ko ja pisuvav recenicata...ti si fer vo izjavite...A inaku, edno e rivalitet, drugo e omraza!!! Ona od Tetovskion "mangup" e cisto omraza...nisto drugo!!! Jas sakam liga so POBEDA, Vardar, Pelister, Belasica, Bregalnica, Teteks...oti ce ima shmek fudbalo, a i pobedata vo SK, BT, SR, ST ili TE pojce ce mi znaci otkolku vo nekoe selo ili maalo (bez navreda na nikogo)!!! Ko ce zivna GOLEMITE GRADSKI klubovi koi imaat tradicija, istorija, navivaci, publika...togas ce mozime da zboruvame za kvalitet!!! Barem taka e vo golemive ligi!!!
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
PIZZA ne mi bese ti celta ko ja pisuvav recenicata...ti si fer vo izjavite...A inaku, edno e rivalitet, drugo e omraza!!! Ona od Tetovskion "mangup" e cisto omraza...nisto drugo!!! Jas sakam liga so POBEDA, Vardar, Pelister, Belasica, Bregalnica, Teteks...oti ce ima shmek fudbalo, a i pobedata vo SK, BT, SR, ST ili TE pojce ce mi znaci otkolku vo nekoe selo ili maalo (bez navreda na nikogo)!!! Ko ce zivna GOLEMITE GRADSKI klubovi koi imaat tradicija, istorija, navivaci, publika...togas ce mozime da zboruvame za kvalitet!!! Barem taka e vo golemive ligi!!!

Чекај, да те прашам нешто чисто онака. Зошто мислиш дека ја мрзиме Победа? Има некоја причина или што? Само не ми е јасно, зошто не признаете. Вие секако нема да и пресудите на Победа ако признаете дека фер би било сите они што местат, да се исфрлат у втора лига. АКО се докаже дека Победа местела против Пјуник, незнам зошто не би било така. Не само за Победа, за сите треба да важи ова. Кога можеше да важи за Ѓорче и Слога законот, може да важи за сите. И мене би ми било многу поинтересно да има лига од овие клубови што ги наброја, со традиција и со навивачи...ама некој да тресе овде дека Тетекс немал никаква традиција...незнам што е проблемов. Само многу пати сум кажал, каква држава така и се останато. Неможеме да очекуваме во ваква шуплива држава да има нешто што работи како што треба.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
I pak ce povtoram...

NIE JA SAKAME POBEDA!!!

NE HARI i ACULE!!!

Posle POBEDA-Pjunik brojo na gledaci vo PP se namali za 70% , a Majmunite se desetkuvani.

Za tie so ne zna kako bese...eden od navivacite (ne go imenuvam po ime) istrca na teren na prvenstven mec so maica "ACA DAJ NI OD PARITE" i si napraj golem problem!!! Revoltot bese tolku golem so i do den deneska PRILEP ne e fudbalski oporaven!!! Ama ako...ranite ce zaleca i POBEDA pak ce bidi MAKEDONSKA FUDBALSKA GORDOST!!! PAK SITE CE SE SLIKAAT PRED NASITE PREPOLNI TRIBINI!!!

Eve smo nekolku momenti od nasata BOGATA FUDBALSKA ISTORIJA!!!
Squads

Pobeda,1961: Blagoja Malinkov, Dragoslav Hadzivasilev, Kiril Aneski, Ilija Dimoski, Borche Angeleski, Trajche Boshkoski, Branko Petkoski, Kiril Atanasoski, Petar Karakashev, Goga Lashkoski, Metodija Krsteski




Pobeda-Crvena Zvezda (16.12.1962): Goga Lashkoski, N.Nikolic, Aleksandar Koneski, Zivko Neshkoski, Trajche Boshkoski, Kiril Aneski, Borche Angeleski, Simon Velkoski, Ivan Garbeski and Metodija Krsteski



Pobeda-Lovken (23.06.1963): Kiril Aneski, Taki Vasilev, Ivan Garbeski, Aleksandar Koneski, Zivko Neshkoski, Borche Angeleski, Trajche Boskoski, Simon Velkoski, Slavcho Gicheski, Metodija Krsteski




Pobeda,1966: Metodija Krsteski, Slavko Gicheski, Ilija Kovacheski, Lefter Kargov, Trajche Boshkoski, Borche Damjanoski, Nikola Radovic (coach), Borche Angeleski, Aleksandar Koneski, Simon Velkoski, Zivko Gjorgjieski and Boro Klashev




Pobeda,1967: Voislav Treneski, Stojan Ninic, Tome Gjeorgjiev, Lefter Kargov, Zdravko Tochko, Metodija Krsteski, Tome Jakimoski, Zivko Gjorgjioski, Blagoja Jankuloski, Boro Klashev and Ilija Kovacheski




Pobeda, 1969: Vasilie Shijakovic (coach), Blagoj Istatov, Kiril Mirchevski, Mile Nikoloski, Vancho Drvoshanov, Ivan Mechev, Aleksandar Koneski, Metodija Krsteski (assistent coach), Voislav Badrlica, Aleksandar Trajkov, Risto Gligorovski, Zivko Gjorgjioski, Jordan Mitrev


Pobeda-OFK Titograd(15.071973): Stojan Mitrev, Goce Maneski, Risto Gligoroski, Ivan Mechev, Kiril Zvezdoski, Zivko Gjorgjieski, Metodija Cvetkoski, Jove Magdeski, Goce Popev, Vancho Drvoshanov and Blagoja Istatov




Pobeda,1975: Vancho Drvoshanov, Ljupcho Sazdoski, Ilija Georgiev, Blagoj Mitev, Ivan Mechev, Goce Maneski, Zivko Gjorgjioski, Jove Magdeski, Risto Gligoroski, Stevcho Angelov and Petar Trajkoski





Pobeda,1976: Zivko Gjorgjioski, Metodija Cvetkoski, Tode Todoroski, Ivan Mechev, Blagoj Mitev, Lazo Iliev, Jove Magdeski, Goce Maneski, Risto Gligoroski, Petar Trajkoski and Vancho Drvoshanov





Pobeda,1977: Ivan Mechev, Tode Todoroski, Laze Petreski, Vancho Drvosanov, Stevan Glusheski, Blagoj Mitev, Goce Maneski, Stojan Arsov, Risto Gligoroski, Jove Magdeski and Rubin Gjorgjioski




Pobeda, 1981: Laze Petreski, Tode Todoroski, Jove Magdeski, Ilija Najdoski, Zlatko Koneski, Stevan Glusheski, Goce Maneski, Vencislav Susuleski, Risto Gligoroski, Vlatko Dimoski and Rubin Gjorgjioski





Pobeda,1983: Naum Ljamcheski, Zlatko Koneski, Vasko Dimitrioski, Blagoja Kuleski, Slavkovski, Ljupcho Ljamchevski, Vencislav Susuleski, Goce Maneski, Mile Koneski, Risto Gligoroski and Vlado Dimovski




Pobeda,1984: Kiril Mitreski, Naum Ljamcheski, Blagoja Kuleski, Ljupcho Velkoski, Mile Aleksoski, Ljupcho Dimoski, Vlado Dimoski, Vencislav Susuleski, Goce Maneski, Mile Koneski, Torteski





Pobeda-Vardar (23.08.1992):Ljupcho Milevski, Blagoja Filiposki, Toni Naumoski, Darko Krsteski, Zoran Micevski, Marjan Stojkoski, Goce Markoski, Gjoko Ilieski, Nikola Joshevski, Jordan Ivanov, Mile Todoroski





Pobeda-Vardar 95/96














Pobeda-Perugia 99/00: Marjan Stojkoski, Goran Lazarevski, Rade Karanfilovski, Nebojsha Stojkovich, Nikolche Zdraveski, Goce Grujoski, Dejvi Glaveski, Zilson da Silva, Panche Ristevski, Dejan Dimitrievich, Igor Nikolaevski






Crvena Zvezda-Pobeda, Friendly match







Pobeda, 2003/04














 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Баш ме интересира какво е мислењето на ИДМАК околу ова, тој е поупатен во врска со Металург па сигурно знае нешто!:toe:

Чекам негово мислење.:smir:
Џиџи не е тргнат од Металург поради Победа. Официјално од клубот има изјава дека причините за смена на Џиџи е тоа што клубот има промена во амбициите и концептот, а таа промена е директна последица на финансиска криза на Макстил.
Според мене, Минчо конечно се освести и не сака да инвестира во ваква циркуз лига.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=16429&page=33

Околу појавувањето на Џиџи во Лозана, не ми е јасно во кое својство бил таму? Како сведок на одбраната на Победа или сведок против Победа?
Во секој случај тој таму бил поканет како поединец Никола Илиевски, а не како тренер на ФК. Металург па затоа мислам дека клубот воопшто нема зошто да се меша во неговото сведочење.

Жал ми е за прилепчани и за Победа, но мислам дека многу голем дел од јавноста овој процес против Победа го сфаќа како процес против Хари и против ФФМ. Колку и да сакаме да ги раздвоиме Победа и ФФМ, реланоста покажува нешто друго. Не знам колку тоа можете да го забележите Вие почитувани прилепски форумџии, но гледано од страна, таков впечаток се добива.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Џиџи не е тргнат од Металург поради Победа. Официјално од клубот има изјава дека причините за смена на Џиџи е тоа што клубот има промена во амбициите и концептот, а таа промена е директна последица на финансиска криза на Макстил.
Според мене, Минчо конечно се освести и не сака да инвестира во ваква циркуз лига.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=16429&page=33

Околу појавувањето на Џиџи во Лозана, не ми е јасно во кое својство бил таму? Како сведок на одбраната на Победа или сведок против Победа?
Во секој случај тој таму бил поканет како поединец Никола Илиевски, а не како тренер на ФК. Металург па затоа мислам дека клубот воопшто нема зошто да се меша во неговото сведочење.

Жал ми е за прилепчани и за Победа, но мислам дека многу голем дел од јавноста овој процес против Победа го сфаќа како процес против Хари и против ФФМ. Колку и да сакаме да ги раздвоиме Победа и ФФМ, реланоста покажува нешто друго. Не знам колку тоа можете да го забележите Вие почитувани прилепски форумџии, но гледано од страна, таков впечаток се добива.
Добро очекував дека истото и ке го напишеш, морам да кажам дека и јас истото го помислив, затоа што и не знам зошто би реагирал вака Дон Хари кога веке е завршена работата со Победа.

Само едно не можам да сврзам зошто Минчо баш сега ова го направи, и тоа само неколку дена од назначувањето на Џиџи за тренер, мислам дека не ми е реална сликата дека Минчо за 3 недели ке свати дека треба да го крати буџетот на Металург кога нашата лига е ваква од почетокот на сезоната.:toe:
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Жал ми е за прилепчани и за Победа, но мислам дека многу голем дел од јавноста овој процес против Победа го сфаќа како процес против Хари и против ФФМ. Колку и да сакаме да ги раздвоиме Победа и ФФМ, реланоста покажува нешто друго. Не знам колку тоа можете да го забележите Вие почитувани прилепски форумџии, но гледано од страна, таков впечаток се добива.
Jas ne sum dete malo...odam na fudbal mnoooogu dolgo vreme...najverojatno uste pred da se roda nekoi od "ultrasive" na forumov...

I nemozi mene nekoj da mi zboruva za POBEDA ili za odnosot na Prilep kon Hari i Acule... Prilep ne gi saka niv!!! Prilep ja saka POBEDA!!! Pred da dojdi na vlast Hari, POBEDA bese klubot so daleku najgolema domasna posetenost, a so Vardar bea tuka nekade so interesot koj go budea kako gosti!!! Poleka poleka rabotite se izmenija i sega nekoi piclemina od 16-17, pa i 22-23 godini ce mi kazuvaat mene koj e koj vo MAKEDONSKIOV fudbal!!! Treba da si gi prasaat roditelite ili dedovcite!!! Vo PP na prvenstveni natprevari imase do samo pred deset godini po 15.000 - 20.000 gledaci pa i pojce!!!

Deka hari ne e svetec i deka MORAME da imame podobar pretsedatel na FFM se slozuvam...deka treba Acule da go krka za Pjunik, se slozuvam, ama deka treba POBEDA da se unisti za sramot sto i go nanesoja iako edinstveniot gubitnik vo ova e BRENDOT POBEDA i nikoj drug, ako treba KRV CE PADNI ama ne se slozuvam!!! Zosto bi bila POBEDA kriva koga vo nejzina korist ne e napraveno nisto??? Se sto se slucilo e napraveno na steta na POBEDA!!! Ili so prosti zborovi poedinci se steknale so protivpravna imotna korist zloupotrebuvajki ja svojata polozba na STETA NA POBEDA!!! I sega vie site sakate da kazite deka SILUVANIOT TREBA DA SE OSUDI ZAEDNO SO SILUVACOT???

E pa koj misli taka CAK NORIS da mu go napika v'gaz!!!
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
Jas ne sum dete malo...odam na fudbal mnoooogu dolgo vreme...najverojatno uste pred da se roda nekoi od "ultrasive" na forumov...

I nemozi mene nekoj da mi zboruva za POBEDA ili za odnosot na Prilep kon Hari i Acule... Prilep ne gi saka niv!!! Prilep ja saka POBEDA!!! Pred da dojdi na vlast Hari, POBEDA bese klubot so daleku najgolema domasna posetenost, a so Vardar bea tuka nekade so interesot koj go budea kako gosti!!!
Треба да знаеш дека никој љубител на фудбалот во Македонија нема ништо против Победа. Немој да мислиш дека Вие прилепчани сте сами во поддршката за Победа во врска со казната од УЕФА.
Таканаречените „ултраши“ на форумов, не ги сфаќај сериозно. Тие половина ден се мразат самите себе, а потоа мразат се што е околу нив.

За Хари и за Ацуле викаш „Prilep ne gi saka niv!!! Prilep ja saka POBEDA!!!“
Прашањето е дали ФК.Победа ги сака Хари и Ацуле? Јасно ни е дека Прилеп не го сака Хари, но Победа мене ми изгледа дека сеуште е зависна од Хари, Ацуле, Брацо ... тоа е причината поради која јавноста не може да ги раздвои Победа и Хари (ФФМ) на две посебни страни.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
ИДМАК ова до некаде ни ги демантира мислењата, ако е стварно така!:toe:


ЕКС ТРЕНЕРОТ НА МЕТАЛУРГ С# УШТЕ НЕ САКА ДА ГИ ОБРАЗЛОЖИ ВИСТИНСКИТЕ ПРИЧИНИ ЗА НЕГОВАТА СМЕНА

ЏИЏИ: "ПЛАСИРАНИ НЕВИСТИНИ..."

* "Никакви концеписки разлики ниту штедење не се во прашање. Прифатив с$, но бев отстранет од други причини кои ќе ги образложам понатаму", вели Џиџи.

Повеќе од јасно е дека од Металург не би ја кажале вистинската причина за смената на Илиевски. Овој тим бара алиби за срамната тренеска смена, па така во медиумскиот простор кажуваат нешто што нема никаква допирна точка со вистината. Концеписка разлика или штедење беа зборовите кои можеа да се прочитаат во дел од нашите медиуми како образложение за последната неочекувана тренерска смена. Самиот екс селекторот с$ уште воздржан од дополнителни коментари за неговото разрешување, притоа истакнувајќи дека концепциските разлики и штедењето се само чисти измислици.

"Тоа што го прочитав дека некакви си концепсиски разлики или, пак, финансии биле во прашање, тоа не е вистина. Нема никаква врска од она што го кажуваат", вели Илиевски, кој и покрај тоа што имало кратење на финансиски средства, бил согласен на с$ само да остане и во пролетниот дел да работи со екипата.
"Ми рекоа дека нема да одиме во Хрватска на подготовки, и се согласив. Им одговорив дека нема да има никаков проблем ако ги одржиме и тука. Јас не спаѓам во оние што ги зимаат циклусот премии. Прифатив с$, го скратив играчкиот кадар за да бидат 23 фудбалери, да не бидат 30. Бев согласен на с$, но и тоа не беше доволно. И понатаму останувам на ставот дека не би сакал да давам дополнителни коментари за тоа што е вистина", вели Џиџи.
Во неговите изјави јасно се гледа дека никакви концеписки разлики ниту финансии не се во прашање. Тренерот бил подготвен да прифати с$ што ќе му биде понудено за да остане да работи и понатаму, меѓутоа во петокот ненајавено и неочекувано доби отказ. Вистината веќе ви ја образложивме, и понатаму не е потребен дополнителен коментар.

Г. Б.

Екс селекторот на прес

Иако веќе се познати, вистинските причини ќе ги објасни и екс селекторот, и тоа на прес-конференција. За неколку дена Илиевски најави средба со новинарите, на кои ќе каже за последните случувања во врска со неговата смена. Засега екс селекторот се воздржува од секакви коментари поврзани со последните случувања во мак фудбалот.

Вајс: "Раководството одлучува, наше е да играме"

Капитенот Мирослав Вајс околу последните случувања за неочекуваната тренерска промена, со свој став:
"Не би сакал дополнително да коментирам. Тоа е одлука на раководството, кое сигурно дека најдобро си ја знае својата работа. Ние сме професионалци, и секогаш даваме с$ од себе без разлика кој ќе биде на клупата и ги исполнуваме задачите што ќе ни бидат поставени од страна на стручниот штаб. Со Тасевски имам одлично искуство од Вардар и станува збор за најамбициозниот тренер во нашата земја", истакна Мирослав Вајс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom