Оригиналноста vs Модерна Кинологија

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Темава е со цел дискусија околу тоа дали и докаде е во ред Кинологијата денес со нејзините стандарди и правила за изгледот и намената на расите. Моето мислење е кај некој случаи оддредени раси се тотално упропастени по основ стандард на таа раса кој воопшто не се совпаѓа со првобитниот изглед на расата. Најжално е што најчесто со воа се одзема и функционалноста на раста односно унаказување на она за што е создадена.

Еве неколку примери.

Германски Овчар.
Катастрофа од стандард која во последниве години се шири како мода. Правилата налагаат да кучето изгледа така да задните нозе се пократки и помали од предните и грбот да биде во надолна линија. Срамота и греота е оваа селекција здравјето, снагата и способностите на оваа раса со ова дело се наполно одземени.

Г.О. сега
images.jpg tumblr_myy8v26k1Q1rsisu2o1_400.gif
Г.О. Некогаш.
tumblr_mhgvtyW6fc1rlwpvso1_1280.jpg

Бул Териер
Исто така голема глупост при селекција по стандардот за оваа раса. Првенствено биле мали кучиња за борби и како такви постоеле со години подоцна се поделени на две категории мали и големи Бул Териери. Големите се измислица и невидена глупост нацила надуени кучиња само за да тежат повеке и да изгледаат поголеми. Исто така катастрофални мутации на главата кај оваа раса. Од благо обла муцката и главата станале со текот на години премногу криви до степен кучето да има проблеми со се понатаму во животот.

Бул териерот некогаш онака како што треб да изгледа и физички и во главата
5025786166_77c37e127c_b.jpg
Бул Териерот сега унаказен
65519-250x369-Bull_Terrier.jpg

Шар Пеј
Шарпејот порано изгледал според димензиите слично на денешниот но без унаказеноста во градбата на телото па и главата. Било куче налик на Пит Бул средно по градба речиси слабо и мускулесто со сотер и заштитнички темперамент. Денес расата се гуши во сало, витки и инфекции кои му го скратуваат векот.

Шарпејот некогаш како што треба да изгледа
Dragongate_Mong_Jai.jpg
Шарпејот денес среден до кај што може
Chinese-Shar-Pei-18.jpg

За расите како што се Германскиот Боксер и Англискиот Булдог неможам да ги вбројувам овде од причина што они точно дека изгледале подобро некогаш и биле по функционални, но целта на вкрстувањето била да се добие куче такво какво што изгледа денес.

И за расите кои мене ми се омилени и за кои м ие највеке криво дека селекцијата ги уништува.

Ротвајлер
Ротвајлер како што треба да изгледа
Rottweilerg6.jpg
И се почестата селекција на оваа раса со унаказување на главата, вилицата и забалото. Голем череп а мала и сплесната муцка тотално против вистинскиот изглед.
rottweiler-dog.jpg

Доберман
Каков што подразбира историјата на оваа раса
European_Dobermann.jpg

И модерното унаказување со тоа што се форсира мажјаците да бидат со големи и широки гради и надреално тешки наспрема што треба да бидат
_8161684.jpg
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Се извинувам што заборавив да допишам а морам... Најискрено модернава кинологија е против здрав разум. По многу страници книги сум сретнал целта на Кинологијата е подобрување и унапредување на расите. Кога ке го видиш делото во што се претворила расата со оглед на тоа каква била без шминките од типот шампион е, од шампионска крв е, според стандард така е и сл. Жива пародија е вистината. :)
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Одлична тема.
Голем противник сум на ова.
Поради стандардите одредени од одредена група на луѓе кучињата почнаа се повеќе да наликуваат на моден ацеосар него на животно.
Јас разбирам кога куче се вкрстува и се модофицира со цел да биде покорисен како овчар,чувар,да влече санки односно нешто што во одредени места биле бенефиција за човекот.
Но никогаш не можам да разберам како може за бувкално модни,социјално конструирани стандарди на одредена багра да се прават раси кои буквално патат поради тие глупости.
Еве слика од бул териер од 1915 год,

Bull_Terrier_from_1915.JPG

Самиот збор Кобасица,кој го опишува ова куче денес укажува на овој проблем.Порано ова куче било речиси дупло повисоко со многу подолги нозе.
_47111444_dacshund.jpg

Уште бетер е ситуацијата со Булдогот,кој стана вистинска аномалија на 4 нозе.Од проблеми со коските,до проблеми со дишење,се поради тие стандарди. selective-dog-breeding-7.jpg

Една работа да напоменам особено со погоре сликиве и модерните стандарди за Германскиот овчар.
За разлика од мачките,кучињата немаа флексибилна кичма.Буквлано секое пореметување и виткање на тој дел е вистинска агонија и апсолутно лимитирање на природните способности на тоа куче.
Тоа најдобро се гледа кај дебели кучиња,кои добиваат проблеми со кичмата поради накнадната тежина.

Друга работа во случајот на булдогот,мопсот и некои други е скратување односно бувкално сплеснување на муцката.
Кучињата и нивните предци се суштества кои имале секогаш долги муцки.Тоа е поради начинот на кој ловат(на тоа укажува и формата на вилицата и забите).За разлика од мачките на кои најглавно сетило им се очите,на кучињата тоа е мирисот.Ние бувкално им го унакажуваме нивното најбитно сетило.
Ова е како да почнеме перките од рибите да им ги праиме у крила или копита.

Болна работа како и да е.Јас сум голем противник на ова.Никогаш не сум ни сакал изложби.
Ова е и дел од причините зошто повеќе сакам мачки.
Обичната мачка за мене е прекрасен примерок за тоа како домашно животно има задржано толку од табиетот на своите предци и еволутивни братучеди.Буквално мојот е минијатурен тигар :D
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Многу жално е што кинолозите и одгледувачите ќутат, ќутат и траат пред се погадниве стандарди се со цел да се во хармонија со модата односно со она што ни е кажано дека е топ и дек така треба. Во повекето случаи кинолозиве, одглеувачиве се бизнисмени не прави љубители.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Целата работа, барем според мене се прават само заради физичкиот изглед на расите. Повеќе на натпревар доберман неможе да победи ако нема широки и исфрлени гради.
Во право сте за тоа дека кучињата губат од својата функционалност, вучјакот повеќе не се користи како овчар, сите го чуваат како чувар на простор.
Мојата доберманка (која иако уште е мала), изгледа како неухранета во споредба со другите а е доста по тешка :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Arthokk Lionheart Не е се така црно брат има и раси кои тотално се зачувани онака какви што биле од почеток, од создавање на расата. Овчарскиве претежно се водичи во тоа. Азијатот е многу зачуван од поранешниот изглед, Кавкаскиот овчар исто така, Питбулот и другиве Териери, Германски Ловен Териер, Фокс Териер, Ердел Териер.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
FB_IMG_1451253712860.jpg
Имa нaдеж зa бул териерите. Кучевo е чистoкрвнo, oд гермaнскaтa oдгледувaчницa bullhaus. Ушите не му ги лепеле, пa не му се еректирaни, кaкo штo стaндaрдoт бaрa.

Едит:
Oвa им е сaјтoт

http://www.bullhaus.de/index.html
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
КАко што гледам,Пит Булот е една од многу ретките раси кои се останати па скоро и нечепнати,т.е оригинални како што биле,што е уствари многу многу добро.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Луѓе сега ја гледам темава па ме заинтересира многу.Гледам слики погоре од дамнешните кучиња и за разлика од денешниве се врв кучиња,и на изглед и во ставот.

Е сега сакам да прашам како настанале денешниве кучиња вака деформирани ?
Нејасно ми е многу,дали генетика,дали нешто друго,нека ми објасни некој ако знае да не останам неук :D
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Луѓе сега ја гледам темава па ме заинтересира многу.Гледам слики погоре од дамнешните кучиња и за разлика од денешниве се врв кучиња,и на изглед и во ставот.

Е сега сакам да прашам како настанале денешниве кучиња вака деформирани ?
Нејасно ми е многу,дали генетика,дали нешто друго,нека ми објасни некој ако знае да не останам неук :D
Најверојатно затоа што им е одземена работата на повекето, порано речиси сите биле работни раси а сега истите се бескорисни. Порано биле неопходна потреба во секојдневието а сега се само миленици. Кучето е среќно и психо физички здраво кога му даваш работа, кога се чувствува корисно, тогаш е вистински исполнето. Сегашниве неопходни активности, дресура, шетање, трчање, социализирање и дружење и изложби не се ни десет проценти од оригиналните вредности кога е работно третирано едно куче. Ама се со векот. Инаку и чепкањето во гените донесува до деформации.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Луѓе сега ја гледам темава па ме заинтересира многу.Гледам слики погоре од дамнешните кучиња и за разлика од денешниве се врв кучиња,и на изглед и во ставот.

Е сега сакам да прашам како настанале денешниве кучиња вака деформирани ?
Нејасно ми е многу,дали генетика,дали нешто друго,нека ми објасни некој ако знае да не останам неук :D
Дa дoдaдaм декa и oдгледувaчниците ги "унaпредувaaт" кучињaтa. Гермaнскиoт oвчaр пример е сoздaден сo тaкoв грб зa дa имa пoбрз стaрт кoгa трчa. Рoтвaјлерoт дa изгледa пoкрупнo, сo пoкрупнa глaвa и дa имa пoјaк угриз. Тoa е пoстигнaтo сo мешaње нa рaси (пример сегa шaрплaнинецoт штo гo пaрaт сo кaвкaз зa дa биде пoкрупен... Пoединци се бoрaт прoтив тoa, aли бaвнo си јa уништувaме рaсaтa сo тoa штo целиме кoн прoфит, a не нaпредoк), a пoтoa сo селективнo, или линиискo пaрење. Линиискoтo пaрење не е лoшo кaкo штo звучи, пoмaгa дa се врaти "убaвaтa крв" дoдекa е прaвенo вo нoрмaлa (aкo се знaaт скoрo сите предци дo 5 генерaцијa кaкo изгледaaт, кaкви им се резултaтите oд тестoви зa здрaвје итн). Пoзнaник штo oдгледувa пит були ми имa кaжувaнo декa честo се прaвелo инцест кaј негoвaтa рaсa, aли еве пит булите се еднa oд нaјсoчувaнaтa рaсa зaштo oдгледувaчите не рaзмнoжувaaт зa убaвинa туку функцијa и aгилнoст и не мешaaт други рaси (збoрaм зa регистрирaните вo АДБА, другиве спoред мене не се пит були).
Screenshot_2016-09-05-15-12-15~2.jpg
И дoдекa другиве се "крупни и мускулести" oвa штo е чист мускул е нaрекувaнo изглaднувaнo. Сaмo штo изглaднувaнoвo мoже дa трчa зa рaзликa oд "мускулестите".

Мoждa мaлце зaбегaв oд темaтa, aмa кoгa сме кaј функциoнaлнoст вс. естетикa oвa е мoјoт стaв.[DOUBLEPOST=1473093585][/DOUBLEPOST]
How do changes come about? They begin with the breeder who produces a litter that gets to an age where the puppies need to be evaluated. The breeder who fully understands his breed is looking at every puppy in terms of the breed Standard and what is correct for the breed. In most breeds ‘moderation’ is a requirement that is desirable in many aspects, and it is the consistency of moderation throughout any animal that will contribute significantly to its balance, and the impression that everything fits. However, occasionally there will be a puppy who has something about it that always catches the eye, and invariably that ‘something’ tends to be an exaggeration of some kind or another – too long a neck, too refined or overtyped a head, excessive rear angulation – and here is where the danger lies. The totally steeped-in-the-breed breeder will see exaggeration for what it is and will discard the guilty puppy as being alien to correct type.


http://www.dogworld.co.uk/product.php/92579/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom