Општи дискусии за игри

Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Сега дури успеав да ја уклучам hitman absolution леле луѓе многу добра игра била.
ја игра некој.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ако има некој експерт за игри да може да се сети на една комјутерска игра од моето детство никако да ми текне како се викаше. Значи играта е едно 10тина години сигурно стара. Станува збор за комјутерска игра - аватура. Главниот лик беше облечен како јапонец во сино кимоно и косата вржана во репче. Можев слободно да ја играм на Пентиум 2. Втората стаза знам дека се одвиваше на некој остров. Инаку можеше да се влегува во објекти колку се сеќавам а името МОЖЕБИ и беше нешто Twins... ама не сум сигурен никак да се сетам :mad:
 
Член од
7 декември 2010
Мислења
178
Поени од реакции
131
Ако има некој експерт за игри да може да се сети на една комјутерска игра од моето детство никако да ми текне како се викаше. Значи играта е едно 10тина години сигурно стара. Станува збор за комјутерска игра - аватура. Главниот лик беше облечен како јапонец во сино кимоно и косата вржана во репче. Можев слободно да ја играм на Пентиум 2. Втората стаза знам дека се одвиваше на некој остров. Инаку можеше да се влегува во објекти колку се сеќавам а името МОЖЕБИ и беше нешто Twins... ама не сум сигурен никак да се сетам :mad:
Грешна тема , инаку twinsens odyssey
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.252
Вака, не сум многу по игрите. Ма ич не сум. Сега решив да симнам нешто за занимација, PES 2013 или FIFA 2013 ама не можам да се снајдам со нивните милион верзии. Ако може некој да ми појасни што е RePack, што е RELOADED, Duplex, Blackbox...?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Вака, не сум многу по игрите. Ма ич не сум. Сега решив да симнам нешто за занимација, PES 2013 или FIFA 2013 ама не можам да се снајдам со нивните милион верзии. Ако може некој да ми појасни што е RePack, што е RELOADED, Duplex, Blackbox...?
Спушти ја RELOADED верзијата. Таа сигурно нема да ти прави проблеми при инсталација.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
ама не можам да се снајдам со нивните милион верзии. Ако може некој да ми појасни што е RePack, што е RELOADED, Duplex, Blackbox...?
repack е кога некоја пиратска група како reloaded, flt, skidrow ќе ја утнат работата со првиот release па вадат нов.
duplex е исто така пиратска група која вади игри само за play station мислам додека другиве горе што ги набројав само за PC се.
blackbox е исто така пиратска група која чека да кракнат игра reloaded/flt/skidrow и сличните, да и ги извадат некои непотребни работи и да направат игра со скоро сите функционалности како првобитната верзија од reloaded/flt/skidrow само што многу помалце ќе тежи во однос на гигабајти
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.252
repack е кога некоја пиратска група како reloaded, flt, skidrow ќе ја утнат работата со првиот release па вадат нов.
duplex е исто така пиратска група која вади игри само за play station мислам додека другиве горе што ги набројав само за PC се.
blackbox е исто така пиратска група која чека да кракнат игра reloaded/flt/skidrow и сличните, да и ги извадат некои непотребни работи и да направат игра со скоро сите функционалности како првобитната верзија од reloaded/flt/skidrow само што многу помалце ќе тежи во однос на гигабајти
Значи all-in-all RELOADED онака најбоље е. Инаку ме интересира дали има шанси то хакерските групи да прават злоупотреба со игриве, од типит да вметнуваат некакви логери и слично.

Оти ко ја спуштив ПЕС 2013, авг-то никако не ми даваш да ја стартувам, у .ехе фајлот за играта ми наоѓаше Trojan/heur нешто у тој стил. Гуглав, излезе дека е нешто ко логер, ти прибира лозинки, кредтини картички. Ама на сопствен ризик му ставив exception у авг-то и си ја играм сега. За лозинките не ми е толку мака, ама за кредитна картичка сега само од другиот компјутер внесувам број...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Инаку ме интересира дали има шанси то хакерските групи да прават злоупотреба со игриве, од типот да вметнуваат некакви логери и слично.
Се разбира дека теоретски е возможно, меѓутоа моето досегашно искуство кажува НЕ. Ако ти е симнато од релативно сигурен извор, и сигурно е од позната scene release група, немаш гајле.

Оти ко ја спуштив ПЕС 2013, авг-то никако не ми даваш да ја стартувам, у .ехе фајлот за играта ми наоѓаше Trojan/heur нешто у тој стил.
Повторно, ако ти е од сигурен извор ова е најверојатно false positive. False positive е кога твојот антивирус, поради одреден код во самото .exe (пошо се работи за кракирање, се разбира дека ќе биде малце сомничав код) антивирусот вика дека е вирус а не е.
И тоа ставање во exception е ОК се разбира ако е од сигурен извор...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.252
Се разбира дека теоретски е возможно, меѓутоа моето досегашно искуство кажува НЕ. Ако ти е симнато од релативно сигурен извор, и сигурно е од позната scene release група, немаш гајле.


Повторно, ако ти е од сигурен извор ова е најверојатно false positive. False positive е кога твојот антивирус, поради одреден код во самото .exe (пошо се работи за кракирање, се разбира дека ќе биде малце сомничав код) антивирусот вика дека е вирус а не е.
И тоа ставање во exception е ОК се разбира ако е од сигурен извор...
Zamunda.net со 13000 сидери, вајда ова е добра дефиниција за сигурност..
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Да не знае некој дали Command and Conquer Generals - Zero Hour би работела на вин7 х32 бит ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom