Општи вело муабети, прашања, совети

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Според потребите и маките кои ги имаш тебе ти треба МТ бајк, ќе го возиш секаде, од улица до планина. Цените се движат од 25.000 ден. па нагоре, зборам за посолидните супербренд модели. Од поефтиниве би ти препорачал Polar Avalanche кој се продава во Бајкмаркет за околу 20.000 ден., мој другар го има и е презадоволен од цената и понуденото. Ти убаво разгледај и види што највеќе ти одговара. :)
Истото мислев и јас. Фала брат! (y)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Не вреди, има челичен рам и опремата му е тапа.
За поевтина цена барем ќе земеш Трек со подобра опрема од оваа на Каприолото.
Не знам што почнаа да се занесуваат Србиве со обични копии на рамови од брендирани велосипеди да набиваат цени.

Искрено за тие пари не би ги зел ниту еден од овие два, едно време на промоција во bikemarket.mk имаше Merida Matts 10 за таа цена, но сега не знам дали има сеуште.
Подобра опција ти е да разгледаш на огласи да не има некој што продава нов велосипед за твојата големина или пак ептен малку возен и да купиш нешто.

Имаш и Specialized на попуст за 19.500 ако можеш да издвоиш уште 2.500 ден.
Не дека кој знае каква опрема носи и тој, но во секој случај барем ќе имаш многу поквалитетен рам ако понатаму сакаш да го надоградуваш.

Ништо, го нема на промоција Merida Matts 10
http://www.bikemarket.mk/index.php?Itemid=54&option=com_kh&view=item&category_id=1&item_id=236
Вчера ги прашав на facebook по порака, бил на промоција 18 500, сега цената му е 22 500.
Ќе чекаме попусти промоции од некоа друга продавница...
 
Член од
1 мај 2013
Мислења
62
Поени од реакции
74
По долго размислување, нервози и карање дојдов до заклучок дека треба да си купам еднаш скап и асален велосипед. Со оглед на тоа дека секоја година купував по два велосипеди од оние евтините околу 5 000 ден. и не сметајќи ги парите фрлени за нивни поправки и одржување, барам од вас совет за тоа како да си ги скратам маките и да земам еднаш еден саглам. Не ме интересира колку ќе кошта, туку само да возам ко човек. Знам дека и тој што ќе го земам ќе се расипува, ама во споредба со овие кинескиве до сега има да биде каде, каде подобар. Ми треба за низ град, возење по асвалт и неасвалтирани улици и за возење по селски улици ( оние земја што се ). Исто така да издржува удари ( затоа што улициве у Скопје не се прилагодени за велосипед, па качи се-симни се ми е смачено ), да можам да се искачувам на некоја од средниве планини... Ако треба и 20 години ќе собирам пари, ама веќе на оние шугавине не се качувам и не планирам да губам нерви со нив. Затоа што мислите за еден ваков солиден колку пари треба да си соберам и еднаш во животот да си го направам кејфот? P.S. Знам дека сум се заебал многу, ама тоа е. Не може во се да се разбира човек.
друже знаеш како викаат, сиромавиот плаќа два пати....така е и со нас, од шо немаме пари купуеме нешо бофал и после парите пак ги даваме на поправки итн.
јас тргнав со ниет да купам точак од 18.000мкд, за да на крај по долго размислување за тоа кои делови, рам, и др. работи ми се битни, што сакам да добијам ДОЛГОРОЧНО и си се опрчив 500еур и си купив Merida TFS300D , еве 1месец го иам, рано е да се каже ама до сеа сум задоволен, 300км, роад офф роад
--- надополнето: 15 јули 2013 во 20:18 ---
она Зоц што ти препорачуе според мене е ок. али ако не прашуеш за цена и неќеш да се замараш послее една година да те јаде јанза да мењаш делчиња чисто од престиж, опни 700-800еур и крај на причата. имаш за таа ценичка убај моделчиња....Giant Talon1, nekoj Trek mozebi ili pojaka Merida, Bianchi, ima ima se naoga so zapinjanje i baranje popust sekako 15-25% na prodazna cena.
--- надополнето: 15 јули 2013 во 20:37 ---
и уше нешо, мислам дека најбитно е при купување да купиш нешто што ти треба, а не нешо за што нема логика да го купуеш и џабе да фрлаш пари. на пример незнам дали ќе осетиш, тргам од себе, дали задниот мењач е deore, deore slx, deore xt, а у цена многу ќе варира, според потребите да прилагодиш и бајк/рам/опрема па после да бараш value for money.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Каде возевте?
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
^Најверојатно возеле на Матка. Дај бе Скај кажи како е таму? Планирам да одам деновиве.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ништо, го нема на промоција Merida Matts 10
http://www.bikemarket.mk/index.php?Itemid=54&option=com_kh&view=item&category_id=1&item_id=236
Вчера ги прашав на facebook по порака, бил на промоција 18 500, сега цената му е 22 500.
Ќе чекаме попусти промоции од некоа друга продавница...
Ѕирни го овој Specialized Hardrock (на промоција), со цена слична на таа на Merida-та кога била на промоција. Горе - доле иста спецификација. :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Каде возевте?
Матка возевме :)
--- надополнето: 16 јули 2013 во 20:09 ---
^Најверојатно возеле на Матка. Дај бе Скај кажи како е таму? Планирам да одам деновиве.
Одлично е а иначе до таму од центар имаш некои 40-50 мин максимум возење. :)
Башка ако ти е толку жешко пикни се и избањај се :icon_mrgr:
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
249
Поени од реакции
12
Во план ми е да купам нов велосипед првично ми беше да бидит од 15 до 17 000 илјади,е сега не се разбирам многу во делови па ќе ми требит помош, мене дилемата ми е меѓу овие два модели драгов кој е 17 000 илјади http://www.dragbicycles.com/?id=246&menu=product#gallery и кросов кој е 19 000 илјади е сега дали вредит да се издвоет 2000 денари плус за кросов http://www.crosscycle.com/index.php?page=Catalog.Item&id=58&cid=9&lang=en
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Во план ми е да купам нов велосипед првично ми беше да бидит од 15 до 17 000 илјади,е сега не се разбирам многу во делови па ќе ми требит помош, мене дилемата ми е меѓу овие два модели драгов кој е 17 000 илјади http://www.dragbicycles.com/?id=246&menu=product#gallery и кросов кој е 19 000 илјади е сега дали вредит да се издвоет 2000 денари плус за кросов http://www.crosscycle.com/index.php?page=Catalog.Item&id=58&cid=9&lang=en
Искрено, ни двата. За тие пари (20.000) ќе си купиш супербренд велосипед. Е сега, тоа нема да биде некој со кој знае какви делови, но ќе добиеш поквалитетна рамка. Немој да се палиш на се што ќе ти понудат со диск кочници. :)
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
249
Поени од реакции
12
Искрено, ни двата. За тие пари (20.000) ќе си купиш супербренд велосипед. Е сега, тоа нема да биде некој со кој знае какви делови, но ќе добиеш поквалитетна рамка. Немој да се палиш на се што ќе ти понудат со диск кочници. :)

Ти шо би ме советувал кој модел би бил тој од 20 000 илјади подобар од горенаведениве два...и други мислења би биле добредојдени доколку би можел некој да помогнит, иначе фала во секој случај...и само да надополнам висок сум 180cm и која би била идеална рамка...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Бидна, вчера бев до bikemarket и ми го дадоа Merida Matts 10 по
цена од промоцијата ( 18 500 ), го летнав вчера на Водно, супер е ќе служи, ќе врти :)
За Specialized требаше да додадам уште 1 000 ден. али ај се надеваме дека добра е рамката и на овој. Фала за советите момци.
Уште да си купам бициклистички оти се здрвив, ми се сварија.... :)
Иначе има некоа математика при местење на седлото, дали нозете до крај исправени при вртење и слично или зависи од човек како му одговара највеќе, така нека си го намести ?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Бидна, вчера бев до bikemarket и ми го дадоа Merida Matts 10 по
цена од промоцијата ( 18 500 ), го летнав вчера на Водно, супер е ќе служи, ќе врти :)
За Specialized требаше да додадам уште 1 000 ден. али ај се надеваме дека добра е рамката и на овој. Фала за советите момци.
Уште да си купам бициклистички оти се здрвив, ми се сварија.... :)
Иначе има некоа математика при местење на седлото, дали нозете до крај исправени при вртење и слично или зависи од човек како му одговара највеќе, така нека си го намести ?
Одличен избор си направил.Со здравје да го возиш и многу сезони да те служи.:)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Бидна, вчера бев до bikemarket и ми го дадоа Merida Matts 10 по
цена од промоцијата ( 18 500 ), го летнав вчера на Водно, супер е ќе служи, ќе врти :)
За Specialized требаше да додадам уште 1 000 ден. али ај се надеваме дека добра е рамката и на овој. Фала за советите момци.
Уште да си купам бициклистички оти се здрвив, ми се сварија.... :)
Иначе има некоа математика при местење на седлото, дали нозете до крај исправени при вртење и слично или зависи од човек како му одговара највеќе, така нека си го намести ?
Со здравје да го тераш, Мерида се одлични рамки и нема некоја голема разлика во квалитет помеѓу нив и Спешалајзд, барем не во овие основни модели.
Во врска со седлото имаш еден куп туторијали на јутјуб за тоа колку треба да биде висината, лично кога возам во град го местам пониско за да можам полесно да се потпрам, тргнам и застанам, додека кога одам на подолго возење го штелувам повисоко за да не ги заморувам колената премногу.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Бидна, вчера бев до bikemarket и ми го дадоа Merida Matts 10 по
цена од промоцијата ( 18 500 ), го летнав вчера на Водно, супер е ќе служи, ќе врти :)
За Specialized требаше да додадам уште 1 000 ден. али ај се надеваме дека добра е рамката и на овој. Фала за советите момци.
Уште да си купам бициклистички оти се здрвив, ми се сварија.... :)
Иначе има некоа математика при местење на седлото, дали нозете до крај исправени при вртење и слично или зависи од човек како му одговара највеќе, така нека си го намести ?

Добар избор!И специјалките се добри велосипеди,ама подобар сервис се Бајк маркет.Кај овие во Проспорт ќе ти се стемни...:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom