Општи вело муабети, прашања, совети

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ve zamoliv pred nedela dena da mi pisete, normalno toj sto se razbira od velosipedi : dali vredi ovoj velosiped za ovaa cena http://www.ebay.it/itm/Pinarello-FP5-CARBON-/121104473139?pt=Biciclette&hash=item1c32639c33&_uhb=1 pozz.
Што знам вреди оти наводно е нов, ама овој е ако си висок колку Ноне, затоа и цената му е толку ниска претпоставувам. :D
Што знам, лично би избрал алу рам со многу подобра опрема, отколку карбонец Пинарело со Велоче.

Живееш во Италија или планираш да го носиш од таму? Ако си овдека, висок околу 180-185 имаше прекрасна алу Мерида за 1200 евра со најдобрата опрема од Шимано со неколку класи подобра од Велоче што ја носи Пинарелото за 1200 евра.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200314509763119&set=o.201303700007544&type=1&theater

Да бидам искрен ако не се разбираш во велосипеди не знам што се залетуваш за нешто што вреди 1400 евра од Италија.
Земи си нешто поефтинко со помало ниво на опрема како Спешалајзот погоре што го споменав за 700 евра, види дали ќе ти прави ќеиф возењето и потоа размислувај за нешто од поголема класа.
Не верувам дека планираш да се пријавуваш на Џиро за да лупниш толкава сума од прва.
Многу полесно ќе најдеш некој да купи половен велосипед што вреди 700 евра нов со гаранција, отколку некој што ќе ти купи велосипед од 1400 евра половен.
Ако го земаш од хипстерски побуди да се пофалиш во селото дека имаш карбонец Пинарело тогаш слободно шибај.
Еве ти овде еден продава, па може да му е цената поефтина од овој што е на ибеј.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201064380642185&set=o.201303700007544&type=1&theater
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
7
момци може на фабрички 26ка гуми да се монтираат 29ка или јок?
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Што знам вреди оти наводно е нов, ама овој е ако си висок колку Ноне, затоа и цената му е толку ниска претпоставувам. :D
Што знам, лично би избрал алу рам со многу подобра опрема, отколку карбонец Пинарело со Велоче.

Живееш во Италија или планираш да го носиш од таму? Ако си овдека, висок околу 180-185 имаше прекрасна алу Мерида за 1200 евра со најдобрата опрема од Шимано со неколку класи подобра од Велоче што ја носи Пинарелото за 1200 евра.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200314509763119&set=o.201303700007544&type=1&theater

Да бидам искрен ако не се разбираш во велосипеди не знам што се залетуваш за нешто што вреди 1400 евра од Италија.
Земи си нешто поефтинко со помало ниво на опрема како Спешалајзот погоре што го споменав за 700 евра, види дали ќе ти прави ќеиф возењето и потоа размислувај за нешто од поголема класа.
Не верувам дека планираш да се пријавуваш на Џиро за да лупниш толкава сума од прва.
Многу полесно ќе најдеш некој да купи половен велосипед што вреди 700 евра нов со гаранција, отколку некој што ќе ти купи велосипед од 1400 евра половен.
Ако го земаш од хипстерски побуди да се пофалиш во селото дека имаш карбонец Пинарело тогаш слободно шибај.
Еве ти овде еден продава, па може да му е цената поефтина од овој што е на ибеј.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201064380642185&set=o.201303700007544&type=1&theater
Најбитно е големината како што погоре кажа зоцц.Мора да има нешто што е волку евтин.А и реално овој од ибеј не ми фаќа баш око.Го повлекувам моето мислење и сметам дека не вреди велосипедов.Инаку помини си до кај Горан во Аеродром.Има Вивело бугарски карбони.Бил еден пријател и за 700 евра му оставил карбонец.Само да ти е добра големината.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Член од
2 мај 2013
Мислења
37
Поени од реакции
5
здраво дечки,
гледам се спомна ebay, па имам едно прашање. што мислите за купување дресови, бициклистички, јакни, за бајкери од ebay. има доста што продаваат од кина no name со пристојни цени без трошоци за транспорт до македонија. на пример има комплет горен дрес со бициклистички за 2000мкд, дизајни да бираш. :) го гледав составот, 90% се полиестер и 10% ликра, како и сите други дресови од познат марки. дали некој имал искуство со носење на ваква облека, дали задоволува некој основен квалитет од аспект на здравје и можност за кожни болести, нели кина :)... или да си собирам пари и да опнам 5000-6000мкд кај нас по продавнициве. со дополнително прашање, на пример и поевтините дресови кај нас дали се кинеско производство. благодарам
 
Член од
2 мај 2013
Мислења
37
Поени од реакции
5
па еве на пример јас не возам, си имат друг шо возит за мене, а јас бистрам политики на форумов. собирам искуства и му ги пренесвам на возачот и така после тој е топ спремен, и ич не се замарат тој да учи и разменвит мислења. тој мене ќе ми каже искуство од терен, како возел, шо чин од опрема шо нечини, а јас им кажвам тука на другите. кој за шо учел, тој шо нема акал ќе вергла со педаљине, а паметнио со перо в рака ќе соли памет на форуми. дали сме возеле, брејјјј....ај мавни се ак не те бендисвит форумов и ак сакаш само да мрчиш. поздрав срдечен
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Аууу, извинете господине директоре. Длабоко се извинувам што ненамерно ве изнервирав додека седите во директорската фотеља и чкрткате потписи со перото :D
Не знаев дека треба да си без акл за да верглаш со педалите, да возиш, да се измориш, да паѓаш и да се повредуваш... Мислев дека тоа го правиме од мерак, а не од тоа што немаме акл.

Поздрав, и повели да се спуштиме од Водно по патеките.
 
Член од
2 мај 2013
Мислења
37
Поени од реакции
5
Аууу, извинете господине директоре. Длабоко се извинувам што ненамерно ве изнервирав додека седите во директорската фотеља и чкрткате потписи со перото :D
Не знаев дека треба да си без акл за да верглаш со педалите, да возиш, да се измориш, да паѓаш и да се повредуваш... Мислев дека тоа го правиме од мерак, а не од тоа што немаме акл.

Поздрав, и повели да се спуштиме од Водно по патеките.
господине професионален бајкер, воопшто не ме изнервиравте, и некако слабо го разбравте моето обраќање на вашето поставено прашање. Убаво си го протолкувавте да изгледа како тоа дека тие кои возат бајк се без памет, но за жал не го разбравте моето преносно значење и цинично обраќање на вашето, овој пат ќе кажам Глупаво поставено прашање. Најверојатно и поверувавте дека имам и возач со кој разменувам искуства и дека тој вози а јас пишувам.:D:D дополнителни незнам како проценивте дека сум директор, најверојатно имате некои неизлечени фрустрации и предрасуди кон директорите, и за голема жал ограничени сваќања па веднаш некој ако се декларира дека седи и пишува, го поврзувате со тоа дека ништо не работи и дека 100% е директор. а од тематиките на кои дискутурате по форумиве (веќе проверено), печен сте за оваа тема, само што немате време, ради спуштањево по водно, за жал дечкиве кои овде пишуваат губат непроценливо искуство кое вие нема да го споделите. успат, благодарам за поканата, се спуштав ко дете од водно со дрвена санка
--- надополнето: 27 мај 2013 во 20:03 ---
за жал немам сега точак, и си собирам од директорската плата да си купам.
--- надополнето: 27 мај 2013 во 20:08 ---
ах и да не заборавам, овде на форумов, а некој влезе во конструктивен конфликт, некој нешто одговори построго, одма без размислување имаш покана за двобој, одма имаш....ела да видме кој е маж, кој е појак на спуст, кој е побрз на угорница, абе шо да ти кажам.....ова не се однесува само на Спенс, се повикувам и на претходни муабети на форумов. Бог да чува со што се паламудите. детски работи.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
здраво дечки,
гледам се спомна ebay, па имам едно прашање. што мислите за купување дресови, бициклистички, јакни, за бајкери од ebay. има доста што продаваат од кина no name со пристојни цени без трошоци за транспорт до македонија. на пример има комплет горен дрес со бициклистички за 2000мкд, дизајни да бираш. :) го гледав составот, 90% се полиестер и 10% ликра, како и сите други дресови од познат марки. дали некој имал искуство со носење на ваква облека, дали задоволува некој основен квалитет од аспект на здравје и можност за кожни болести, нели кина :)... или да си собирам пари и да опнам 5000-6000мкд кај нас по продавнициве. со дополнително прашање, на пример и поевтините дресови кај нас дали се кинеско производство. благодарам
Се думав исто и јас да порачам од причина што овие освен кај Вучко каде што има само два дреса за продавање цените на другите им се височки...Зачитав еден тип од Хрватска кој има блог и ги фалеше овие Northwave како полн погодок за цената.
Малку е проблем што комплет со се шипинг би дошло 53 долари што технички е под 45 евра и не би требало да платиш царина, ама таму работат толкави дебили што нема никакви шанси да се разбериш.
Инаку за 2500 ден. комплет мене ми изгледаат супер.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Иначе да прашам нешто се планира од форумов да се собираме за возење нешто ... во план има или ? слабо ... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom