Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
21 мај 2009
Мислења
196
Поени од реакции
192
Здраво дечки, ако може совет, помош во врска со заштита на гуми од трнчињата од тревите. Дали има некое решение? некои гуми специјални со заштита дали и каде има ако постојат такви?
2 години возев континенталки со заштита од дупнување, потешки беа гумите ама да не се жалам, ниту еднаш не ми се дупна гума, а ги возев доста низ ливади и благи шумски патишта. Овој модел поточно:
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.346
Кај да најдам некое точаче, не мора ништо фенси...да врши работа до кај 200 евра, на старо, роудбајк. Не сум некој фанатик ама возам по некои 1500 Км годишно.
Bodi najde tocace? Go vidov ova...

 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.921
Поени од реакции
5.763
Bodi najde tocace? Go vidov ova...

За тие пари е топ.Целосно алуминиумски рам со почетна група на делови а купен е од DECATHLON.
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки, ако може совет, помош во врска со заштита на гуми од трнчињата од тревите. Дали има некое решение? некои гуми специјални со заштита дали и каде има ако постојат такви?
Ако се со внатрешни пробај со вакви силиконски ленти,за почеток стави по една на секоја гума и пробај а понатаму стави 2 на секоја една врз друга бидејки се тенки:
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.178
Поени од реакции
2.130
Стари и помалку квалитетни надворешни гуми полесно се дупниваат, ми се има случувано во еден месец 6-7 пати да ми се дупне. Си купив максис ги сменив од тогаш скоро 3 години ниту еднаш. А внатрешната е некоја нормална кенда без специјални работи на неа. А возам секојдневно и тоа на партизанска под оние дрвата костени или што и да се.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.921
Поени од реакции
5.763
Стари и помалку квалитетни надворешни гуми полесно се дупниваат, ми се има случувано во еден месец 6-7 пати да ми се дупне. Си купив максис ги сменив од тогаш скоро 3 години ниту еднаш. А внатрешната е некоја нормална кенда без специјални работи на неа. А возам секојдневно и тоа на партизанска под оние дрвата костени или што и да се.
Ако Максис се со крампон не само тие туку ниедна гума нема да ти се дупне доколку е напумпана минимум 3 бари бидејки самиот крампон го држи подигнат мазниот дел од асвалтот за некои пола сантиметар и со тоа тој дел нема контакт со трн,штраф,парче од стакло итн.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.376
Поени од реакции
16.581
Како знаете која жица треба да се затегне на крив бандаж?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.921
Поени од реакции
5.763

Kajgana Shop

На врв Bottom