Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
Скоро сите се исти затоа што повеќето фирми своите рамки ги зимаат готови од фабриката Giant во Тајван која е најголем светски производител на рамки за велосипеди а потоа набавуваат опрема Shimano или Sram и откако ќе си ги офарбаат рамките ги склопуваат.Значи не гледај фирма туку прво дали рамката има права геоматрија односно предното и задното тркало точно се поклопуваат едно позади друго а тоа најпрво ќе го видиш откако ќе застанеш со двете нозе а рамката меѓунозе и предното тркало дали бега лево или десно од хоризонталната шипка а второ ќе гледаш која фирма најдобри делови ти нуди за истите пари.
toa e toa,opremata go pravi velosipedot kvaliteten i ovie kinezarijava trinx,viper imaat shimano oprema xaxa ama prasanje kakva e taa ..
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.618
toa e toa,opremata go pravi velosipedot kvaliteten i ovie kinezarijava trinx,viper imaat shimano oprema xaxa ama prasanje kakva e taa ..
Ако е Tourney тогаш е истата Tourney што e и на поскапите фирми,ако е Altus,Acera,Alivio,Deore е иста односно нема Deore оригинал и фалсификат или прва односно втора класа бидејки од ист погон излегуваат сите.Проблемот кај Viper е предниот дел на рамката кај виљушката а Trinx се во ред.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
toa e toa,opremata go pravi velosipedot kvaliteten i ovie kinezarijava trinx,viper imaat shimano oprema xaxa ama prasanje kakva e taa ..
"Кинезаријава" го има производството во Кина и ги плаќа вработените по кинески цени. "Германијаривата" го има производството во Кина и ги плаќа вработените по кинески цени.

Профитот на Кинезаријава е значително помал благодарение на крајните потрошувачи што преферираат германски производи што се Made in China.

Од тука произлегуваат и парите за маркетинг, финансирање на професионален тим и слично. Заврши приказната одамна кога велосипедите се произведуваа во Германија, САД итн...
 
Ф

Флеш

Гостин
"Кинезаријава" го има производството во Кина и ги плаќа вработените по кинески цени. "Германијаривата" го има производството во Кина и ги плаќа вработените по кинески цени.

Профитот на Кинезаријава е значително помал благодарение на крајните потрошувачи што преферираат германски производи што се Made in China.

Од тука произлегуваат и парите за маркетинг, финансирање на професионален тим и слично. Заврши приказната одамна кога велосипедите се произведуваа во Германија, САД итн...
коа ќе ми речат возам оргинал Веспа скутер ,а тоа газда е Кинез
 
Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
"Кинезаријава" го има производството во Кина и ги плаќа вработените по кинески цени. "Германијаривата" го има производството во Кина и ги плаќа вработените по кинески цени.

Профитот на Кинезаријава е значително помал благодарение на крајните потрошувачи што преферираат германски производи што се Made in China.

Од тука произлегуваат и парите за маркетинг, финансирање на професионален тим и слично. Заврши приказната одамна кога велосипедите се произведуваа во Германија, САД итн...
epa normalno denes sve kinez prai hahah made in germany nema,sve e made in china :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
epa normalno denes sve kinez prai hahah made in germany nema,sve e made in china :D
Затоа подолго време се обидуваме да ви укажеме дека што ќе пишува на рамката е најмал проблем. Многу поважно е опремата да е добра, но по пристојна цена. Овие "јаките" брендови ти живеат на стара слава, ги продаваат велосипедите по х2 цена од реалната, но ти како краен потрошувач мислиш дека возиш квалитет и затоа си платил поскапо. Но, реалноста не е таква.

Тринкс како бренд ти препорачувам да не го потценуваш. Ако видиш какви се' велосипеди произведуваат, ќе го смениш мислењето. Випер, Макс, ТопЛајф, Доок и слични имаат фокус кон буџетските компоненти и продаваат по ниски цени. Но Тринкс освен што нудат буџетни модели, имаат и премиум со највисок степен на опрема. Е сега Хамачи како главен увозник на тој бренд, поради сиромашниот народ не преферира да ни ги донесе сите тие модели. И пази, највисок степен на опрема по реална цена. Да пишува друго име на рамката, биди сигурен дека цената ќе оди двојно повеќе само затоа што е "Германец/Американец".
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
Затоа подолго време се обидуваме да ви укажеме дека што ќе пишува на рамката е најмал проблем. Многу поважно е опремата да е добра, но по пристојна цена. Овие "јаките" брендови ти живеат на стара слава, ги продаваат велосипедите по х2 цена од реалната, но ти како краен потрошувач мислиш дека возиш квалитет и затоа си платил поскапо. Но, реалноста не е таква.

Тринкс како бренд ти препорачувам да не го потценуваш. Ако видиш какви се' велосипеди произведуваат, ќе го смениш мислењето. Випер, Макс, ТопЛајф, Доок и слични имаат фокус кон буџетските компоненти и продаваат по ниски цени. Но Тринкс освен што нудат буџетни модели, имаат и премиум со највисок степен на опрема. Е сега Хамачи како главен увозник на тој бренд, поради сиромашниот народ не преферира да ни ги донесе сите тие модели. И пази, највисок степен на опрема по реална цена. Да пишува друго име на рамката, биди сигурен дека цената ќе оди двојно повеќе само затоа што е "Германец/Американец".
znam imav eden trinx k036 evtin ama ok e gura :D
 
Член од
21 април 2012
Мислења
51
Поени од реакции
2
Дечки, добар сервис за редовно одржување?
Ми го фалеа outdoor кај машински.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Дали некој знае дали може да се изнајми точак на Халкидики (Калитеа, Афитос) и по која цена?
Гуглав, ми излегува нешто, ама недоволно информации ми се.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Никој?

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Цикло ас кај Вучко, и бајк шоп и сервис вело ризик во автокоманда. Има и на семафорите пред Водњанска лево сервис на velosiped.mk. има многу низ Скопје па дури и на зелен пазар има еден.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Дечки, добар сервис за редовно одржување?
Ми го фалеа outdoor кај машински.
Да, во Outdoor. Ке го бараш Александар Гари, најдобар сервисер. Поготово за road bike велосипеди :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Дечки, добар сервис за редовно одржување?
Ми го фалеа outdoor кај машински.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
И мене ме интересира ова. Ама да е некој со поприфатливи цени, да не ми наплати како кола да проверувам. :D
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.618
И мене ме интересира ова. Ама да е некој со поприфатливи цени, да не ми наплати како кола да проверувам. :D
Најреален е Арсо позади универзална сала и затоа има работа од сабајле до вечер.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
51
Поени од реакции
2
јас сум од тоа маало, и не ми се свиѓа како работат цикло ас.
пар пати сум го однел, не ги работи арсо... не ми се свиѓа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom