Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Каде можам да ја најдам оваа касета: Shimano CS-HG31-8l, 11-32, 8-speed
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Зависи која ти е намената.Ако возиш претежно офроуд со релитивно високи стрмнини над 20% тогаш е предност но ако си повеќе на асвалт тогаш немаш потреба од таква комбинација.Инаку деловите како ланци,касети и погони на пример се поскапи од комбинацијата 3 x 8 или 3 x 9.
@Acohipmk Фала ви на двајцата за мислењата. Дали истово важи и за 1х11? Како што читам по нетов, повеќе се користи за downhill ова, а примарно за качување ми е побитно, да речеме 70-30 процентуално повеќе возам на асвалт.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.514
Поени од реакции
4.334
Не ми е јасно, зошто 2x10 е најдобар погон? (прашува еден лаик)
Нели 3х логички е подобро од 2х? :toe:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
@Acohipmk Фала ви на двајцата за мислењата. Дали истово важи и за 1х11? Како што читам по нетов, повеќе се користи за downhill ова, а примарно за качување ми е побитно, да речеме 70-30 процентуално повеќе возам на асвалт.
Ако ти е повеќе за асвалт купи си опција 3 x 9 а понатаму ако со постоечката касета од 34 запци ќе ти биде тешко искачувањето на угорниците што планираш да ги возиш ќе си набавиш од алиекспрес со поголем распон.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
После 1 година активно возење со поминати 3000 километри со МТБ, се одлучив да го освежам точакот за првпат. Од касета 14-28 (7 брзинец), сакам да преминам на 14-34. Дали ја препорачувате оваа касета?

 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
После 1 година активно возење со поминати 3000 километри со МТБ, се одлучив да го освежам точакот за првпат. Од касета 14-28 (7 брзинец), сакам да преминам на 14-34. Дали ја препорачувате оваа касета?

Дали задниот менувач ја препорачува таа касета, запрашај се прво тоа. Каков терен возиш? Дали си сигурен дека е фревил систем? Најверојатно е ама за секој случај зошто јас имам 3×7 со фрихаб и касета.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
После 1 година активно возење со поминати 3000 километри со МТБ, се одлучив да го освежам точакот за првпат. Од касета 14-28 (7 брзинец), сакам да преминам на 14-34. Дали ја препорачувате оваа касета?

Да бидејки е соодветна замена со можност за качување на пострмни угорници.Мислам дека првите 6 запчаници се исти само последниот наместо 28 има 34 запци.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Дали задниот менувач ја препорачува таа касета, запрашај се прво тоа. Каков терен возиш? Дали си сигурен дека е фревил систем? Најверојатно е ама за секој случај зошто јас имам 3×7 со фрихаб и касета.
Строго по земјен пат го возам, а планирам да качувам +15% стрмни горнини зимскава сезона. Менувачот нема да прави проблем бидејќи се работи за исто растојание од поместување. Енигма ми е само ланецот дали ќе биде стабилен на 34 запци (нов ланец ќе ставам).
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Строго по земјен пат го возам, а планирам да качувам +15% стрмни горнини зимскава сезона. Менувачот нема да прави проблем бидејќи се работи за исто растојание од поместување. Енигма ми е само ланецот дали ќе биде стабилен на 34 запци (нов ланец ќе ставам).
Не би требало да имаш никакви проблеми ако е квалитетен ланецот.Најлошо нешто што може да се случи е кинење друго ништо.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Не ми е јасно, зошто 2x10 е најдобар погон? (прашува еден лаик)
Нели 3х логички е подобро од 2х? :toe:
Па логички и теоретски да, 3x10 би било подобро но практично и не баш.
2x10 има помалку компликации со предниот менувач и ланецот и доволно распон да ги задоволи сите потреби.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Дали знае некој од каде точно се влегува на патеката за велосипеди која води од доле до средно Водно?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.514
Поени од реакции
4.334
Пред да го земам велосипедов барав сѐ, само не велосипед со bullhorn handlebars. Но откако го зедов сфатив дека не згрешив. BH со ergonomic grip многу ми значат на долга релација. IMG_20200808_220804.jpg
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Пред да го земам велосипедов барав сѐ, само не велосипед со bullhorn handlebars. Но откако го зедов сфатив дека не згрешив. BH со ergonomic grip многу ми значат на долга релација.Прегледај го приврзокот 268687
Овој тип ти е идеален за патување на подолги релации и со здравје да го возиш.Единствен проблем може да ти прави седиштето ако е потесно од 14cm.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.514
Поени од реакции
4.334
Овој тип ти е идеален за патување на подолги релации и со здравје да го возиш.Единствен проблем може да ти прави седиштето ако е потесно од 14cm.
Фала ти. Го имам 2 месеци и отприлика 400 км имам поминато со него.

А седиштето ми е првото нешто кое планирам да го сменам. Си купив и шорцеви со перничиња но сепак го осеќам доста неудобно. Мислам дека е премногу рамно и краевите ми прават притисок. Гледав некои други седишта кои ми изгледаа поудобни.
1601481660278.png

Нешто во овој стил сакав.
Само ова ми изгледа доста потесно од моето... :cautious: Мислиш дека понеудобно би било?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
Фала ти. Го имам 2 месеци и отприлика 400 км имам поминато со него.

А седиштето ми е првото нешто кое планирам да го сменам. Си купив и шорцеви со перничиња но сепак го осеќам доста неудобно. Мислам дека е премногу рамно и краевите ми прават притисок. Гледав некои други седишта кои ми изгледаа поудобни.
Прегледај го приврзокот 268707

Нешто во овој стил сакав.
Само ова ми изгледа доста потесно од моето... :cautious: Мислиш дека понеудобно би било?
За долги релации треба што пошироко седиште.Ќе го измериш растојанието помеѓу двете бутни коски и ќе видиш колку цм треба да ти биде широко седиштето бидејки кога седиш не треба месото да ти виси на краевите туку коските и поради тоа висење се создаваат болки после неколкучасовно возење.Иначе јас земав вакво пробно за роудот од Англија преку ebay и го пратив кај сестра ми во Словенија па здравје кога ќе одам таму ќе си го донесам.Доколку се покаже добро после целодневна тура тогаш ќе земам уште едно за МТБ:https://ismseat.com/performance-recreation/pr-3-0/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom