Општи вело муабети, прашања, совети

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Што мислите... дали има голема разлика во геометрија на рамот и која рамка е поидеална и поудобна за возачот, пред се за на асфалт, споредбено за моделите.
- Cube Acid
cube acid.jpg
- Corratec Superbow
corratec-super-bow_1384.jpg
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Што мислите... дали има голема разлика во геометрија на рамот и која рамка е поидеална и поудобна за возачот, пред се за на асфалт, споредбено за моделите.
Двата модели се МТБ. Имав acid и сум презадоволен од геометријата и удобноста за XC. Superbow не сум пробал, но рамката е за мтб. Ако планираш генерално асфалт да возиш, побарај си хибрид некој.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: D_T

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Двата модели се МТБ. Имав acid и сум презадоволен од геометријата и удобноста за XC. Superbow не сум пробал, но рамката е за мтб. Ако планираш генерално асфалт да возиш, побарај си хибрид некој.
Јасно ми е. Генерално, би земал и роуд, но не сакам да се ограничам само на таков терен. Убаво е и на асфалтот - ама во офроуд е екипата. :ROFLMAO:
Хибридче би бил идеалното решение во секој случај - но цениве (вонсезонски) моментално нудат "најмногу" од гледна точна на опрема кај МТБ класата на велосипеди, отколку хибридите.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Дечки ќе осетам ли некоја разлика ако ставам обично задно апаратче за 8 брзини? оние од 250-300 денари на пазар.
Пошто ми се скина ушката и не планирам да дадам додатно уште 1000-1500 ден за такво алуминиумско срање...
Пошто овие обичниве апаратчиња може да се монтираат и на самата рамка..
Дали ќе се осети голема разлика во стилот на шалтање брзини??
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Дечки ќе осетам ли некоја разлика ако ставам обично задно апаратче за 8 брзини? оние од 250-300 денари на пазар.
Пошто ми се скина ушката и не планирам да дадам додатно уште 1000-1500 ден за такво алуминиумско срање...
Пошто овие обичниве апаратчиња може да се монтираат и на самата рамка..
Дали ќе се осети голема разлика во стилот на шалтање брзини??
Ќе дадеш 250-300 за пазарско и после ќе дадеш уште 1000-1500 за ушка зошто нема да си задоволен од пазарскиот менувач.

Е сега, бидејќи ушките не се 1000-1500, туку се поефтини, повели еден фејсбук профил, овој човек мислам дека има од сите типови, ќе му пратиш слика ако уште ја чуваш старата ушка.

https://www.facebook.com/zlatko.ordevski?hc_location=ufi
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Случајно налетав на огласов, делува многу сочувано на сликиве, тој што планира да зима 29er нека го ѕирне.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Може мислење за овој да ми даде некој (вреди за цена, опрема...) (http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=64&product_id=596)

Претежно за секојдневно возење, долги релации, викенди на водно такви ствари дали е добар?
Ко шо кажа Dacia за таја цена е прифатливо.
Но разгледај и огласи за половни точаци или распрашај се по другари/познаници можно е да начекаш и нешто подобро од ова за тие пари.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Од Софискиот Декатлон ли го зема ? Јас пред да купам Specialized бев многу загреан за Btwin 520 или 540 но немав со што да го донесам во Мк, а и се плашев од преголемо царинење. Многу км да поминеш :)
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Од Софискиот Декатлон ли го зема ? Јас пред да купам Specialized бев многу загреан за Btwin 520 или 540 но немав со што да го донесам во Мк, а и се плашев од преголемо царинење. Многу км да поминеш :)
Го земав од Германски декатлон. Нема царини :)
Фала, праи ќеиф.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom