Општи вело муабети, прашања, совети

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Дозволено е да се вози по оваа рута? http://maps.google.com/maps?saddr=Prilep, Macedonia (FYROM)&daddr=Route 501&hl=en&ll=41.028154,20.996246&spn=0.034317,0.077162&sll=41.022262,20.804758&sspn=0.03432,0.077162&geocode=FTL6dgIdHANJASmHl9t98etWEzHBUCH7Bh6T5Q;FXzKcQIdGoM9AQ&oq=kadino &mra=dme&mrsp=1&sz=14&t=m&z=14 Од Прилеп до Битола знам сигурно дека по стариот пат може и не е лош за возење, додека не знам како е од Битола за Охрид преку Царев Двор, Отешево и Галичица патот и сообраќајот.
Едит. Рутата е погрешно обележана од пресеката Битола - с. Козјак некаде од причина што нетот ми е катастрофа, рутата се однесува не на автопатот М5 туку на регионалниот пат што е паралелно со него. Се надевам дека се разбираме.
Се што не е автопат може да се вози тука спаѓа и регионален пат :)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Си земав СКОТ АСПЕКТ 50. Кошта 25.000, со попусти го земав 19.000




Вреди точаков?
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Се иде од кај маџари и цепаш само право до катланово после се дели лево и десно накај бањата и десно накај Велес и шибаш по знаци натаму јас еднаш сум бил по стариот пат ама мн од дамна беше мислам дека неможе да утнеш.
У мое време :) (пред 10-12 год.) кога возев роуд бајк беше забрането по автопат но полицијата не казнуваше туку најчесто опоменуваше и те упатуваше на соодветен пат или како најригорозна мерка им беше да ти ги земат ѕиваните.
Со уште двајца другари бевме тргнати за Велес по автопат.
На бензиската после катланово на самиот почеток на автопатот не сопре полиција.
Каде? За Велес. Каде по автопат знаете ли дека е забрането? Знаеме ама подобар е патот. Ајде по стариот пат дур не сум ви ги издишал гумите. Ок идеме по стариот пат.
Тргнавме по стариот пат кога што ќе видиш. Не иде тој како автопатот (Скопје-Велес) покрај Вардар туку се качуваш по планината накај пуста кула превојот (автопатот Велес-Скопје што се качува).
Патот стрмен со кривини и целиот ископан, со кратери не со дупки. Се мачиш да вртиш на 13 % угорница и плус избегнуваш дупки. Видовме не видовме од пола пат се вративме. :notworthy:
Незнам сега во каква состојба е тој пат, знам дека до викенд населбата на почетокот е направен ама за нагоре чисто се сомневам.
И според мене освен автопат до секој град или село треба да има алтернативен пат, на кој што не плаќаш патарина и можеш да возиш велосипед. Но тоа во некои побољи времиња кога и автопатите ќе бидат автопати а не кршови како за офроуд.
Случка два.
На враќање од Катланово исто возиме по автопатот и кај наплатна петровец не сопира полицаец и ни вика. Забрането бла бла... вади ѕиваните, сеа пешки ќе си одите дома. Немаат ѕивани овие гуми (табулар гуми) не се гумиве како на пони. Како немаат ѕивани? Па така слично како на кола имаат ѕивани кои што не се вадат. Малку понервозен бидејќи испадна глуп. Како знаете дишете ги да ви ги издишам јас со нож!!! Ги издишаме, излеговме од автопатот позади оградата, си ги напумпавме пред негови очи и си отидовме по стариот пат накај дома.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
У мое време :) (пред 10-12 год.) кога возев роуд бајк беше забрането по автопат но полицијата не казнуваше туку најчесто опоменуваше и те упатуваше на соодветен пат или како најригорозна мерка им беше да ти ги земат ѕиваните.
Со уште двајца другари бевме тргнати за Велес по автопат.
На бензиската после катланово на самиот почеток на автопатот не сопре полиција.
Каде? За Велес. Каде по автопат знаете ли дека е забрането? Знаеме ама подобар е патот. Ајде по стариот пат дур не сум ви ги издишал гумите. Ок идеме по стариот пат.
Тргнавме по стариот пат кога што ќе видиш. Не иде тој како автопатот (Скопје-Велес) покрај Вардар туку се качуваш по планината накај пуста кула превојот (автопатот Велес-Скопје што се качува).
Патот стрмен со кривини и целиот ископан, со кратери не со дупки. Се мачиш да вртиш на 13 % угорница и плус избегнуваш дупки. Видовме не видовме од пола пат се вративме. :notworthy:
Незнам сега во каква состојба е тој пат, знам дека до викенд населбата на почетокот е направен ама за нагоре чисто се сомневам.
И според мене освен автопат до секој град или село треба да има алтернативен пат, на кој што не плаќаш патарина и можеш да возиш велосипед. Но тоа во некои побољи времиња кога и автопатите ќе бидат автопати а не кршови како за офроуд.
Случка два.
На враќање од Катланово исто возиме по автопатот и кај наплатна петровец не сопира полицаец и ни вика. Забрането бла бла... вади ѕиваните, сеа пешки ќе си одите дома. Немаат ѕивани овие гуми (табулар гуми) не се гумиве како на пони. Како немаат ѕивани? Па така слично како на кола имаат ѕивани кои што не се вадат. Малку понервозен бидејќи испадна глуп. Како знаете дишете ги да ви ги издишам јас со нож!!! Ги издишаме, излеговме од автопатот позади оградата, си ги напумпавме пред негови очи и си отидовме по стариот пат накај дома.
Мислам дека уште не направен патот барем пред 4-5 години кога бев јас имаше дупки а и успонот не е мал сепак бевме со МТБ точаци и немавме мн проблеми. Иначе пред да почнам МТБ да возам возев Роуд, ама не ми се десило да ме исклучат од пат или да ме тераат да дишам гуми се на добро фаќавме со џандарите. Добро еднаш тетово гостивар ни рече да се префрлиме на стариот пат за после 500 метри да се вратиме на автопат :)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Стариот пат кон Велес е сосема ОК доколку се оди со МТБ. Има само една делница од околу 7км која е со дупки камења...но МТБ со широка гума едноставно е роден за таков терен. Останатиот пат е писта. И угорниците после викенд населбата во ниеден момент немаат 13%. Најмногу по некоја моја груба проценка да има 7% со 8% врв.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Си земав СКОТ АСПЕКТ 50. Кошта 25.000, со попусти го земав 19.000




Вреди точаков?
За цената одличен велосипед, со време ке му смениш некои делови т.е. ке му направиш надградба и обавезно диск кочници, убаво да те вози. :)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Него да прашам ја дали некој го знае патот од крст до матка и ако го знае дали е расположен за возење :)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Uh..you don't want to go there. There lies the dragon:pos: Мала шала. Одлична тура но за крај спремете се за ручни рад и носење на велосипеди
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Uh..you don't want to go there. There lies the dragon:pos: Мала шала. Одлична тура но за крај спремете се за ручни рад и носење на велосипеди
А бе проблемот е што еднаш бев и го утнавме патот и испаднавме над карпите на Матка и ај да се вратиме назад по друга патека и испаднавме у селото св петка ке не изедеа кучиња. Затоа викам некој што идел да го покаже патот да не го јадеме курот пак.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
А бе проблемот е што еднаш бев и го утнавме патот и испаднавме над карпите на Матка и ај да се вратиме назад по друга патека и испаднавме у селото св петка ке не изедеа кучиња. Затоа викам некој што идел да го покаже патот да не го јадеме курот пак.
Јас знам една стаза која сум ја идел пешки Супер е се до оној момент кога треба да се симнуваш по камењата, а тоа е едно добри 2 км. Претпостувавм дека и ти си тргнал по таа.
МИСЛАМ дека има и друга стаза коај е малце повозлива ама не сум сигурен.. имај ме у предвив за такво нешто пошто одамна се спремам..
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Денеска наутро на возење за чудо ми пукна штрафот на држачот на заден менувач каде се спојува со рамот и среќа што не се откачи менувачот да влезеше во жици па ептен да ме болеше глава. Вакво нешто не сум видел, да пукне од ништо. Исто го проверував преносот и приметив дека средната ѕвезда е доста изедена и дека треба да се менува преносот. :mad: Јеби га, време е за сервис. ;)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Јас знам една стаза која сум ја идел пешки Супер е се до оној момент кога треба да се симнуваш по камењата, а тоа е едно добри 2 км. Претпостувавм дека и ти си тргнал по таа.
МИСЛАМ дека има и друга стаза коај е малце повозлива ама не сум сигурен.. имај ме у предвив за такво нешто пошто одамна се спремам..
Кажи како си со време да се договориме и да идеме јас сум со уште еден другар и командо ако му се доаѓа. А еве што најдов на друг форум
ти koга ке дојдеш до котата 2 (тоа ти е орентационо над езерото треска) , како и да е се спушташ надоле и самиот пат те води малце лево кон света петка . тоа е таа крива линија на мапата во лево. значи има патека и се движиш во правец помеѓу селото и карпите над шишевски манастир . спуштањето е најголем дел по нискостеблест бор чеплес што и да е тоа се додека не дојдеш до ливадата. огромна рамна ливада каде што потоа ке треба да се насочиш десно и да се водиш кон карпите над матка . а за спуштање до свети Никола имаш 2 опции. едната е директ право по патот како што те води да се симнеш од карпата над манастирот а другата е малце кружеше од десна страна по порамна стаза.

ако нема магла сигурно се снаоѓаш :::/
zocc да не си и ти за возење ?
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
Возевме со братучедми по стариот пат во саботата и патот е многу лош за возење јас скинав жица по дупките, ама маката за качување на брдото е потполно еднакво кога ќе се излезе на убав мазен пад надолу накај велешко езеро, а уште поголемо уживање е кога ќе влезеш во велешко. еве доказ :P
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Точак,до кај 8-9 иљади ? со права шипка,не од оние детските искривени...за по кеј,нигде по далеку?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Возевме со братучедми по стариот пат во саботата и патот е многу лош за возење јас скинав жица по дупките, ама маката за качување на брдото е потполно еднакво кога ќе се излезе на убав мазен пад надолу накај велешко езеро, а уште поголемо уживање е кога ќе влезеш во велешко. еве доказ :P
Аман бе со што точак беше па жица да скинеш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom