Општествениот статус и пријателите

Член од
30 мај 2007
Мислења
399
Поени од реакции
1
najloso e toa demek ima pari i aj ke se druzam so nego i faca ke bidam od sekogas sum go mrazel takvoto drugarstvo voopsto ne mi znaci ako drugarite mi se polni ko brod za da se druzam so niv i ne sakam takvi lugje stavete se vie vo takva pozicija ako ste bogati sakate da imate lazni drugari sto utre ako snemate pari i niv nigde ke gi nema
 
М

Мрак

Гостин
Парите не се проблемот. Проблемот е како луѓето кои ги имаат ги гледаат нив. За дружење.. не ги делам според парите. Ако има некој посиромашен во друштвото, се обидувам да не направам нешто за да се чувствува понижено.. ако знам дека нема пари нема да му понудам да одиме на сладолед или во некој кафич итн.. имам богати пријатели кои се прекрасни луѓе.. имам и сиромашни пријатели кои имаат многу повеќе од пари: духовити се, забавни, добри..
Не правам никакви поделби. Важно е да се дружиме.. :helou:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Општествениот статус го одредува дружењето сврзано со заеднички интереси ,покажувања во јавност и слично , додека за правото пријателство воопшто не е важен општествениот статус.Барем за мене.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не правам муабет со некој што заработува помалку од мене.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
Интересни ми се предрасудите кои луѓето ги имаат.
Тој/Таа нема пари да ги прати моите секојдневни задоволства и не се дружам со него, тој е пониска класа и помалку вреден од мене. -велат богатите младичи
Тој/Таа е мамино и татино синче, му купуваат кола од "чесно" заработените пари, го разгалуваат, 3 чисти нема во глава, само спонозруши брка, ќе пропадне во животот, незнае да цени. - велат небогатите младичи

Вакви стереотипни изјави сум слушал прилично многу. Ме фасцинира тоа што првиот тип на предрасуди се поретки и речиси секогаш од квазибогаташи (покажуваат повеќе него што имаат) кои зрачат со плиткост, додека вториот тип на предрасуди е многу поприсутен и најчесто кај интелектуалци кои имаат високо мислење за себе но немаат натрупано богатство.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Ако се има вистински другари тоа нема да претставува проблем.Оние што знаат да го ценат другарството не им е битно тоа.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кој мисли дека нема поделба по таа основа или е будала или чорапите му смрдат.
 
M

MIL

Гостин
Растен сум со дечки кој имаат кеш , цело друштво сме задоволени со се од дома , но луѓето не ги гледам по кој колку има во џеб , туку колку му тежи мозокот и колку добра душа имаат :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom