Операција - Вадење жолчка

Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Здраво дечки дали некој знае за исхрана после вадење на жолчка некои посебни ограничувања ??
Благодарам
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Прво да те прашам зошто ти ја извадија жолчката.
Камен во жолчка,колкав тегоби и сл.
Еден мој пријател ја извади и сега си тера се по старо
без диета и супер е.
Ќе се јави некој лекар ќе објасни подетално и мене ме
интересира.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Без гајле, обично би требало докторите да ти препишат соодветна исхрана. Знам дека не треба јајце, чоколадо, свинско месо, зелка, зачинета храна, грав, ама определено време додека не помине определен период на рехабилитација.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
На мој пријател му ја извадија и му се поремети целиот организам. После секое јадење не можеше да се контролира за одење во вц (голема).
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Докторот што ќе те оперира ќе ти кажи што треба а што не треба таткоми ја изваде пред 3 години ќе пазиш само да не се затроваш со торти и такви глупости посебно во летниот период.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На мој пријател му ја извадија и му се поремети целиот организам. После секое јадење не можеше да се контролира за одење во вц (голема).
Добро тоа 1 во 1000 случаи е со некоја компликација, мада со денешните методи и тоа најверојатно (ќе) има санација.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Здраво дечки дали некој знае за исхрана после вадење на жолчка некои посебни ограничувања ??
Благодарам
На мајка ми после операцијата и кажаа да не јаде краставици, зрнеста храна (грашок, грав, леќа) и црн пипер во никој случај. Друго не ми текнува ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom