Опасни верски секти

Член од
6 август 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Еве уште ден кој бара факти...Прочепкај малку по форумов, доста е дискутирано по твоето прашање.

Поентата не ми беше да дојдам до факти..туку дека секој треба да ги почитува туѓите верувања..без разлика колку му стојат невистинити..во споредба со сопствените
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Исус ни донесе само една вистина. Сходно на тоа, се што е надвор од вистината или е лага или е, во подобар случај, полувистина, која е најчесто полоша и од лагата.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Нјанапред..за авторот на овој topic:Секој има свое право да верува во што сака.
И христијаните за време на старата римска империја биле сметани за секташи и убивани од императорите.И нивното верување се сметало за богохуљење.Секој си има право да верува,без да му бидат наметнати туѓи верувања...било религиозни или спиритуални.ако ме прашаш мене...јас сум роден како православен христијанин,крстен по сите православни церемони...но со времето,согледувајќи ги предрасудите од овој тип,дека нашето е вредно..а туѓото не..престанав да верувам.Во денешно време...сите војни,омрази и други неубави работи се поттикнати од никој друг,туку од самиот врв на секоја религија.Хм....иронично..Истите кои треба да шират мир и љубов низ светот пролеваат крв и поттикнуваат омраза.ЗОШТО? Зошто нештата во кои тие веруваат се правилни...а туѓите не?Нека некој ми изнесе РЕЛЕВАНТЕН факт дека неговите верувања се вистински..ќе клекнам пред него и ќе му се придружам.
Но не можете нели?Најдоброто што можете е да го навредите туѓото.
Ti imash problem so angliskiot jazik ili ne znaesh koi se Jim Jones i David Koresh? A shto ako nekoj go ukrade tvojot identitet i lazhno se pretstavuva pod tvoe ime? Dali kje go opravdash negovoto "pravo"?

Za tvoja informacija, sekoe pravo dovagja vo paket so dolzhnosti, a nema takvi "prava", koishto imaat pravo na laga, krashba, izmama, narushuvanje na pravoto na sloboden izbor, itn. Znachi, sekoe pravo, koeshto izleguva od granicite na svoite dolzhnosti, i gi narushuva tugjite prava, ne mozhe da bide "pravo", bidejki e krivichno delo.

Поентата не ми беше да дојдам до факти..туку дека секој треба да ги почитува туѓите верувања..без разлика колку му стојат невистинити..во споредба со сопствените
Zatoa shto nekoj gi pochituval veruvanjata na David Koresh i negovite sledbenici, se sluchi tragedija vo Waco, Texas.

 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Православни монаси од Романија уапсени во Јуни 2005 година заради смртта на едно 23 годишно девојче врз кое извршувале егзорцизам (истерување демони).



За повеќе информации: http://www.msnbc.msn.com/id/8347530/
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Православни монаси од Романија уапсени во Јуни 2005 година заради смртта на едно 23 годишно девојче врз кое извршувале егзорцизам (истерување демони).



За повеќе информации: http://www.msnbc.msn.com/id/8347530/
Pravoslavnata Crkva ne dozvoluva ni izvrshuva egzorcizam vo takov vid, a sveshtenikot dejstvuval samovolno i pretpostavuvam deka e kaznet. No, shto e toj sluchaj vo sporedba so gorenavedinite i drugi sektantski sluchai?

The Orthodox Church has strongly condemned the exorcism ritual in Tanacu as “abominable.” It has banned Corogeanu from the priesthood and excluded the four nuns from the church.
 
L

Lezbiangirl

Гостин
тажно колку луге се изгубени и бараат водство имаше статија во
FHM КАКО еден тип случајно по грешка зашопчнал верско движење
пуштил оглас со два збора придружи ми се (JOIN ME) следниот ден му дошле тон писма со молби да ги води кроз животот
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
тажно колку луге се изгубени и бараат водство имаше статија во
FHM КАКО еден тип случајно по грешка зашопчнал верско движење
пуштил оглас со два збора придружи ми се (JOIN ME) следниот ден му дошле тон писма со молби да ги води кроз животот
e taka e koga ima glupaci, ne treba nikogo da slusas i nikogo da sledis, tuku da mislis so svoja glava i da bides svoj, Church of Satan vo USA uci deka ti si najvazen za sebe i najvazen praznik e sopstveniot rodenden, satana go zemale kako simbol na nezavisnost i pobuna.
 
L

Lezbiangirl

Гостин
e taka e koga ima glupaci, ne treba nikogo da slusas i nikogo da sledis, tuku da mislis so svoja glava i da bides svoj, Church of Satan vo USA uci deka ti si najvazen za sebe i najvazen praznik e sopstveniot rodenden, satana go zemale kako simbol na nezavisnost i pobuna.
Не се согласувам баш со тебе само мислам дека лугето се изгубени инаку има друга секта wicca која вели дека ти самиот треба да си го одредиШ патот по кој ке одиш то ест таму те поучуваат само како да дојдеш во контакт со потсвеста а потоа ти си бираш а за сатанизмот тоа само формална религија која многу луге несвесно ја практикуваат то ест се себични
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Saman znaci vester, a wicca toe e za zeni mislam posto oni se praat vestici deka se i imaat boginji mislam i ne me zanima posto toa kako i tradicionalniot spirituaen satanizam e obicna religija.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Било кое верување што денес има статут на религија било секта, те. имало статут на секта, култ итн.

Мене ми се јаки тие шо идат по врати и продават религија. Одвај чекам да ми дојдат, ги зафаќам со муабет ко демек сум заинтересиран и после со вкрстени прашања ги срамам.
Баш еден од Јеховини сведоци ми дојде еднаш и културно се однесуваше сеа мора да признам, ко го развртев во реторика му го сменав свето комплетно, можи и се самоуби другиот ден, ако не најмалце се атеизира.



Ноф е бе не го карај.

Иначе јас на пример вервам во Дејвид Блејн, кој сака можи да ми се приклучи во религијата.
Има ваква епизода на Southpark, се вика Super best friends побарај ја ако не си ја гледал ќе се умреш од смеење : )))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom