Она што не го разбираме, го плукаме?

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Тотално не се слагам со твојата професорка Крејзи..

За се што не разбираме, Бог ни е крив, а никој не се нафатил да го плука Бог, нити да ја спори неговата апсолутна вистина..

Освен, нали, јас, како атеист, што, го разбирам, па сум имун на неговата пропаганда.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Да бе и јас не знам зошто плукаат по осама бин Ладен кога не можат да го сфатат чоекот и не можат да прифатат различитости...
Тоа и мене ми беше поентата Нихилисто, за каква различност се говори. Не сите различности се позитивни или реални :)
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Па има различни и "различни". Едните се можеби навистина поразлични, но другите се трудат да се поразлични, истовремено иритирајќи ги сите околу нив. Тоа е исто лошо како и она несфаќање, плукање...
У ствари се јавуваат и некои дилеми околу првата различност

Прво во што се состои различноста од другите, во кој смисол поразличен-треба и тоа да се запази нели.
Понатаму би било она-кој е плукан, а да е поразличен? Дали има некој таков?
Дали е (се повторувам од погоре) навистина различен?

Па сега...:toe:
Во право си не секоја различност оди во позитивна насока но кога се работи за лична духовна надоградба кога не не интересира која општествена положба ке ја зафатиме туку какви ке постанеме како личности, кој е патот кој треба да го следиме сега и во иднина барајки го него неминовно е излегување од стандардите во општеството. Во позитивна смисла различност се смета и визијата и идејата на креативците, кретивно размислување се бара скоро за секоја професија каде сакаш да бидеш успешен а тоа води до создавање на нови работи и нови идеи...колку ке бидат прифатени зависи од општеството , а општеството може да биде 90% раја ,луге кои можеш да ги сместиш во шаблон..тие ли се оние кои ке расудуваат за тебе, дали се компетентни?...значи мнозинството не е секогаш во право а мнозинството го сочинува општеството што значи аку сакаш од себе да створиш некој и нешто чисто поради зошто ти самиот сакаш така, просто да се следиш себе си мораш да се спремиш на тоа дека не секогаш ке бидеш прифатен... е ова за мене е аутсајдер во позитивна смисла... За другите нејкам ни да зборам во обидот да не бидат дел од рајата и збирштината станале полоши од неа...
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Погледнете ми го аватаров и се е јасно...
Сакаш да кажиш дека очите ти се во различна боја и си мањак едно ребро? :lol:

Инаку Менсон е многу паметен човек but my grandma disagrees.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Сакаш да кажиш дека очите ти се во различна боја и си мањак едно ребро? :lol:

Инаку Менсон е многу паметен човек but my grandma disagrees.
Сите ребра ми се на број а имам зелени очи, thank you 4 asking :lol:

Mенсон си е паметен човек али џабе да објаснувам ; сите го пљукаат без да знаат барем нешто за него, го оценуваат према изглед : ''види го каков е'', ''на што личи''..., а ваму слушаат mindless турбо-фолк или Бритни Спирс и трчаат да го гледаат Боки 13 :baeh:
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Имав една професорка во средно, која често велеше: Луѓето кога не разбираат нешто или кога не е нешто на кое се навикнати - почнуваат да плукаат по тоа, мислејќи дека ќе се осеќаат подобро. Особено муабетот и беше за луѓе, велеше: Ако некој се издвојува од околината, малку е поразличен, ексцентричен или е со поинакви ставови, одма е осудуван од околината, отфрлан, плукан затоа што луѓето не можат да го сфатат тој човек, не се ни трудат па затоа и плукаат. Ако не можете да разберете некој, ако е поразличен - не го плукајте барем.

Дали се согласувате со ова?

Дали навистина кога нешто не разбира човекот или ако некој човек е поразличен од стандардите на општеството е плукан, отфрлуван и исмејуван? Или нема врска?

Ако е навистина така, зошто мислите дека е така? Зошто е полесно да се плука и исмејува, отколку да се седне и да се размисли?

Зошто да се исмева? Зарем не е подобро ако не разбираш некој, ако не сакаш да го сфатиш, барем да останеш рамнодушен и да го игнорираш, отколку да го плукаш?

Дали со отварањето на темата ги разбираш оние кои не разбираат и им праќаш бакнежи?!:pipi:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Несфаќањето од страна на луѓето може да биде од две причини:
-не се на исто интелектуално ниво со ,,несфатениот"
-нивната субјективна вистина не кореспондира со субјективната вистина на другиот(имплицитно-не го разбираат неговиот начин на размислување и делување, истиот ги повредува нивните кодекси и принципи и заради тоа го осудуваат).
Во принцип, за секое недоразбирање има две страни. Исто така, постои и чувство на надмоќ заради припадност во поголема толпа. Човекот се срами да биде различен а уште повеќе сам. Тоа го убива социјализаторското што тлее во неговата човечност. Полесно е да се прават колективно организирани дејанија, макар и деструктивно насочени. Некому, едноставно му е важно да функционира конформистички и во границите на ,,нормалното". А нормалното-е створено за да се контролираат масите на луѓе. На луѓето им е многу важно да биде прифатено нивното мислење. Тоа им го билда егото и ги прави да се чувствуваат корисни. Ако некој е поразличен од нив и не ги поддржува, го третираат канибалски. Зависи и од либералноста на општеството и од дијапазонот на мозоците. Сепак, во принцип-поинаквиот човек, треба да се докаже и покаже, ако сака да биде прифатен во групата.
 
Член од
8 март 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
a najmn so mi odi na nervi koga site pukaat seir i gi ismejuvaat onie so da receme se po malku retardirani odnosno mozokot valda ne im e dorazvien i pravat raboti koi nas ni se smesni...dobro da nekogas ke se nasmees na toa so go pravi no zosto pa i da se zaebavas sekogas koga ke naletas na niv...pa i tie se luge...duri i poveke od nas sigurno ja custvuvaat ljubovta samo so ziveat vo svet so nie ne mozeme ili nejkeme da go razbereme i doagame do toa deka fakt e deka na se so e razli4no od mnozinstvoto lugeto plukaat...smesno ni e so taa osoba gi gleda na pr samo dobrite rab kaj lugeto i mn pocesto izjavuva ljubov...pa toa dali e normalno...i posle se pravime site svetci
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Сите ребра ми се на број а имам зелени очи, thank you 4 asking :lol:

Mенсон си е паметен човек али џабе да објаснувам ; сите го пљукаат без да знаат барем нешто за него, го оценуваат према изглед : ''види го каков е'', ''на што личи''..., а ваму слушаат mindless турбо-фолк или Бритни Спирс и трчаат да го гледаат Боки 13 :baeh:
А не пак Чарлс Менсон...него само Лет 3 го цени...

Во многу случаи е точно дека луѓето го осудуваат тоа што не го разбираат, но би се шокирале ако разлислите колку работи луѓето би обожаваат, море и би умреле за нив - а не ги разбираат...е тоа ти е трагедија...
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Плукањето по различните од нас е само одбранбен механизам на стравот. Луѓето од секогаш се плашеле од непознатото. Тие не плукаат по екцентриците поради злоба или малодушност, туку затоа што се уплашени. Кога еден човек е поразличен од останатите од неговото „племе“, тоа значи дека не се вклопува во општопознатиот шаблон, па тие околу него не можат да го предвидат неговото однесување. А луѓето секогаш се стремат да бидат запознаени со функционирањето на нештата, сакаат да се на сигурно, тој истражувачки дух со кој се одликува човекот се должи баш на стравот.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Дали навистина кога нешто не разбира човекот или ако некој човек е поразличен од стандардите на општеството е плукан, отфрлуван и исмејуван? Или нема врска?

Ако е навистина така, зошто мислите дека е така? Зошто е полесно да се плука и исмејува, отколку да се седне и да се размисли?

Зошто да се исмева? Зарем не е подобро ако не разбираш некој, ако не сакаш да го сфатиш, барем да останеш рамнодушен и да го игнорираш, отколку да го плукаш?

Професорката била во право. Сите ние не можеме да бидеме исти, едни се верници други неверници, едни се богати други сиромашни, едни бели други жолти а трети црни...Разлики во секој поглед постојат и при тоа никој не се осудува да се плука самиот себе или нему сличниот, туку секогаш се плука туѓото, поразлично нешто од нас. Ние секогаш и секаде сме најдобри и најсовршени, а другиот никогаш не чини. Тоа е само уште еден доказ за недоволното образование на македонскиот човек што ќе не натера да се запрашаме дали кај нас се учи да се научи нешто или единствено се учи за диплома?
Колку човекот е повеќе начитан толку поширок е неговиот хоризонт. Ако ништо друго барем се труди да го разбере поразличното од себе и да се запознае со истото. Не е финтата да ги прифатиме сите, туку барем да не ги осудуваме. Но ваквите дупки во општеството кај нас постојат и како што гледам ќе постојат уште долго време. Нашите живееле во друго општество каде образованието и не толку било важно, нивните пак воопшто не биле образовани... мн. јасно е тие да бидат затворени. Голем дел од нас учат само за да добијат диплома и да се запослат што е речиси еднакво на необразован човек така што за жал ваквата ситуација уште долго време ќе егзистира на нашите простори.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
Не плукам нешто што незнам или со кое не сум запознаен добро...
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Животот е долг за да ти се слушат многу работи но и не сите...Често пати се гледаме од други некоја работа која не можиме да ја сфатиме бидејќи не сме биле во истата и најлесен начин е кога ние ја плукаме или ја критикуваме..Имаше една добра дефиниција која би сакала да ја споменам "Никогаш не го критикувај она што не го разбираш"..Затоа можеш да кажеш мислење но не и да судиш и да пресудуваш затоа што секогаш водисе од принципот дека може нештото и тебе да ти се случи...
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
59
Поени од реакции
3
да се слажем со ова. многу често људиве не са доволно информирани или пак избрзуаа со донесуењето закључоци и критикуаа...затоа мене омилена порука ми е Do not criticizes what you can not understand.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Bravo za temava, se soglasuvam vo celost, najgolema pricina e neinformiranosta i nezainteresiranosta da se doznae i nauci nesto poveke, pred da pocnete da plukate nesto naucete prvo sto tocno plukate i objasnete zosto, imajte svoj stav za toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom