Од 1. јануари во ЕУ без визи

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
А бе уште со самото користење „ТРЕБА ДА БИДЕ ОДОБРЕНО ОД СИТЕ 27 ЧЛЕНКИ НА ЕУ“ треба да ви биде јасно дека ова е само „мижи Митро јас ќе ти баам“.
Заврши ја народните Македонски приказни реализирани во периодото 2002 - 2009. Ај наздравје бричење :smir:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
- не си сериозен , па какви се интересите на таа група на градители во МК , кога нашиот БНП е во размер од 1% од најситната од тие институции. а од составот ми личат на лоби мафија .

Стратешко место.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А бе уште со самото користење „ТРЕБА ДА БИДЕ ОДОБРЕНО ОД СИТЕ 27 ЧЛЕНКИ НА ЕУ“ треба да ви биде јасно дека ова е само „мижи Митро јас ќе ти баам“.
Заврши ја народните Македонски приказни реализирани во периодото 2002 - 2009. Ај наздравје бричење :smir:
Е па многу е бе,не знам кој би можел да издржи и да им се натрти на 27мина?Само ова политичариве уште си мислат дека се можни такви чуда.:toe:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Abe ne treba 27 treba samo 2/3 od 27 ajde ne se mnogu.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
А бе уште со самото користење „ТРЕБА ДА БИДЕ ОДОБРЕНО ОД СИТЕ 27 ЧЛЕНКИ НА ЕУ“ треба да ви биде јасно дека ова е само „мижи Митро јас ќе ти баам“.
Заврши ја народните Македонски приказни реализирани во периодото 2002 - 2009. Ај наздравје бричење :smir:
Tochno,na zdravje brichenje,viznata liberalizacija kje bide dodelena za Makedonija togash koga kje ja prekrshi kichmata "patriotot" Gjole Kosmodisk i pastirot "Minhauzen".Bez reshen spor megju Makedonija i Grcija vizna liberalizacija nema,bez kompromis megju Grcija i Makedonija EU i NATO nema.I ne go govori ova SDSM ili Bihakjka tuku EU parlamentot,chitajte gi malku porakite ili slushajte gi preporakite.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Tochno,na zdravje brichenje,viznata liberalizacija kje bide dodelena za Makedonija togash koga kje ja prekrshi kichmata "patriotot" Gjole Kosmodisk i pastirot "Minhauzen".Bez reshen spor megju Makedonija i Grcija vizna liberalizacija nema,bez kompromis megju Grcija i Makedonija EU i NATO nema.I ne go govori ova SDSM ili Bihakjka tuku EU parlamentot,chitajte gi malku porakite ili slushajte gi preporakite.
Уште подобро. Барем знаеме да не си го пикаме газот каде што не треба.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Е па многу е бе,не знам кој би можел да издржи и да им се натрти на 27мина?Само ова политичариве уште си мислат дека се можни такви чуда.:toe:

Абе мислам дека повеке не имаат тртено од тие 27 мина па ништо страшно ако уште 2/3 ни го опашат, па ке си велиме еби еби па да си одам ПО ВИЗА :sekss::sekss:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Tochno,na zdravje brichenje,viznata liberalizacija kje bide dodelena za Makedonija togash koga kje ja prekrshi kichmata "patriotot" Gjole Kosmodisk i pastirot "Minhauzen".Bez reshen spor megju Makedonija i Grcija vizna liberalizacija nema,bez kompromis megju Grcija i Makedonija EU i NATO nema.I ne go govori ova SDSM ili Bihakjka tuku EU parlamentot,chitajte gi malku porakite ili slushajte gi preporakite.
- е сега ми е јасно дека "Доли" не е сама , прашање е само чиј клон си ти?
- што си запнал со таа визна либерализација како таа да е решение на сите наши проблеми ? и што ако ја добиеш? поумен ке бидеш?
 
Член од
8 март 2008
Мислења
81
Поени од реакции
4
Навистина , дали некој приметува колку се бомбардира со еуфорични изјави за тој 1 Јануари 2010?
Дека навистина на некои ќе им се олесни работата (транспортери и сл.) тоа е факт, ама дека ќе потече мед и млеко, дека ќе нема невработени, дека ќе се шинеме од шетање, тоа се само прикаски за мали деца....
Оваа „кампања“ на власта ме потсеќа на СДСМ - „ На 15 Септември...“ и ја оправија.
Мене ме загрижува позадината на „кампањата“ - визна либерализација.
Премногу се дава значење, премногу се користи во обраќање до народот, све ми се чини дека целта е да се замае народот со убава бајка, да патиме секојдневно по судбоносниот 1 Јануари 2010, па што и да ни се сервира во меѓувреме да го ла ко циганче мрсулче. Се со цел да не ни се растури сонот за субоносното ни просветление.
Само мрсулчето да не не задави во грло , да ни се одмили просветлението...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Навистина , дали некој приметува колку се бомбардира со еуфорични изјави за тој 1 Јануари 2010?
Курташак е визната либерализација.
Голема работа ако можеме како туристи одредено време да претстојуваме на запад.
Истото и сега го имаме, уплати во хотел и оди кај сакаш низ Европа.
Визите не значат дека ќе одиш и таму одма те чекаат, па и ќе те вработат.
Едно е туристички престој каков ќе имаме, друго се работни дозволи како повеќето мислат дека ќе имаме.
Сепак, ај чекор понапред кон нешто, но не до толку битно името да го продаваме или слично.
Глупости европски.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Супер е ова, сега цела младина или бар најталентираните ќе си заминат од тука и ќе си се вработат надвор, а многу полесно ќе биде и за понеталентираните помлади личности шти сакаат да заминат во било кое време во странство да работат и да се снаоѓаат надвор:smir:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Супер е ова, сега цела младина или бар најталентираните ќе си заминат од тука и ќе си се вработат надвор, а многу полесно ќе биде и за понеталентираните помлади личности шти сакаат да заминат во било кое време во странство да работат и да се снаоѓаат надвор:smir:
Не ми е јасно кој може до толку неписмен да биде за да напише нешто вакво.
1.Талентираните си одат независно од визи
2.слободното шетање и пристап до запад ќе биде исто како и досега, како да сте со туристички визи со подолг век на траење и помали ограничувања.

Нема кадар да се одлева, нема можности за тоа кое го немало и претходно.
Ако сакаш да одиш и нелегално да работиш, питаш или курваш или слично без да платиш првичен престој во хотел, да, имаш поголеми шанси.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Не ми е јасно кој може до толку неписмен да биде за да напише нешто вакво.
1.Талентираните си одат независно од визи
2.слободното шетање и пристап до запад ќе биде исто како и досега, како да сте со туристички визи со подолг век на траење и помали ограничувања.

Нема кадар да се одлева, нема можности за тоа кое го немало и претходно.
Се гледа кој е неписмен ако било така лесно немало да имаме потреба од визна либералiзација, талентираните си одат ама тешко е!!!
За да заминеш од тука е тешко,па без разлика колку и да си талентиран добро еве да ги оставиме настрана талентираните, мене ми текнало да одам за америка на пр. во мај, одма во јуни можам да одам, да ги извадам сите документи за неполн месец и да заминам, а претходно ќе требаше јас да уплаќам во агенции 6 месеци унапред и да чекам да се молам пред амбасадите за мочана виза, а башка што тоа право го имаат само студентите. Кога ќе добиеме либерализација тоа право ќе го имаат сите!!! Нема да има потреба кога некој ќе заврши факултет да се осеќа гетоизиран и заробен овде!
не треси зелени молимте, ако немало потреба од визна либерализација и олеснување на системот немало да се прават никакви напори на тоа поле:smir: Бугарите кога влегоа во ЕУ одма аеродромите се наполнија со млади луѓе немаше место по авионите сите избегаа во Англија и насекаде, од кои повеќето не се вратија:)
Факт е дека сме гетоизирани засега!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Се гледа кој е неписмен ако било така лесно немало да имаме потреба од визна либералiзација, талентираните си одат ама тешко е!!!
Зборуваш глупости и затоа се најдов повикан да те корегирам.
Без разлика какво гето сме, кој што сака може, ако резервира за во хотел било каде да оди било каде.
Сега ќе ти е исто, само без првичниот депозит.
А ти ако си клошарка и си немала пари за да отидеш некаде претходно, ќе бидеш иста клошарка и понатаму.
Нема некоја разлика да има, освен за оние ептен сиромаштија која сака само со билет да стигне некаде и да остане илегално.
Каде каде поинаку од твоите декларативни спомнувања, дека сите талентирани ќе избегаат.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Зборуваш глупости и затоа се најдов повикан да те корегирам.
Без разлика какво гето сме, кој што сака може, ако резервира за во хотел било каде да оди било каде.
Сега ќе ти е исто, само без првичниот депозит.
А ти ако си клошарка и си немала пари за да отидеш некаде претходно, ќе бидеш иста клошарка и понатаму.
Нема некоја разлика да има, освен за оние ептен сиромаштија која сака само со билет да стигне некаде и да остане илегално.
Каде каде поинаку од твоите декларативни спомнувања, дека сите талентирани ќе избегаат.
:pos2: Да јас сум клошарка што учи на приватен факултет, ај малце манири покажи големо дете! Зошто очигледно се однесуваш како дете не ти доликува, пак тој туристи па туристи! Абе со самото движење во странска земја пополека се снаоѓаш и прилагодуваш и си ствараш живеалиште односно дом таму:smir: ако можеш се прилагодуваш и во поглед на студирање магистратура, таму докторат едно друго.
Па макар и на сиромаштијата да и помогне тоа ќе биде од огромна помош луѓето ќе си работат во странство,повремено, вака засега се затворени гетоизирани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom