Од што имате фобија?

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Имам фобија од тесен простор и кучиња.
 

MartinFCB

Fcb
Член од
22 октомври 2010
Мислења
317
Поени од реакции
47
Малку е смешно, но имам фобија од кловнови. :/
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во последнава година добивам панични напади од премногу народ во затворен простор.Незнам дали е фобија,но губам свест имам забрзано дишење и чувствувам дека секој момент ќе се онесвестам.Благодарение на ова,веќе нема да можам ни на концерти да присуствувам од страв да не ми се случи нешто.
Не ми беше ништо,наеднаш ми се појави ова чувство. И сега чаре?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Во последнава година добивам панични напади од премногу народ во затворен простор.Незнам дали е фобија,но губам свест имам забрзано дишење и чувствувам дека секој момент ќе се онесвестам.Благодарение на ова,веќе нема да можам ни на концерти да присуствувам од страв да не ми се случи нешто.
Не ми беше ништо,наеднаш ми се појави ова чувство. И сега чаре?
moja vtora bratuchetka go ima istiot problem- i` se pojavi niodkade -:raz: i sega maka machi- nemozhe ni vo kino da otide, vo metro nema shansi veli, ....za koncerti da ne pravime muabet
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
moja vtora bratuchetka go ima istiot problem- i` se pojavi niodkade -:raz: i sega maka machi- nemozhe ni vo kino da otide, vo metro nema shansi veli, ....za koncerti da ne pravime muabet
Пред 2 години бев на масовен концерт на отворен простор со илјадници посетители.Не ми беше апсолутно ништо. Потоа бев и во Универзална и во Борис Трајковски. На последниот концерт неможев да издржам со претходно споменатите симптоми. Од тогаш каде и да се најдам во тесно место или затворено полно со народ ги добивам истите симптоми. Значи буквално преку ноќ.
И како го решава проблемот? Ако е за на психијатар да се обратам што побргу,оти сигурно не би сакала да дојдам во ситуација да неможам да се качам во градски автобус.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Пред 2 години бев на масовен концерт на отворен простор со илјадници посетители.Не ми беше апсолутно ништо. Потоа бев и во Универзална и во Борис Трајковски. На последниот концерт неможев да издржам со претходно споменатите симптоми. Од тогаш каде и да се најдам во тесно место или затворено полно со народ ги добивам истите симптоми. Значи буквално преку ноќ.
И како го решава проблемот? Ако е за на психијатар да се обратам што побргу,оти сигурно не би сакала да дојдам во ситуација да неможам да се качам во градски автобус.
pa,toa i ti velam- prosto od nikade i se javi ova- znachi,odela i na raznorazni sobiri, koncerti, se vozela vo metroa, posetuvala kino,sega ni vo lift ne vleguva,avion nema shansi... inaku se drugo e ok, normalno si funkcionira(bar taka izgleda- ona valjda si znae kako se spravuva so toa) , samo....dokolku e zatvoren prostor so mn.narod taa chuvstvuva ubrzano srcebienje i nekakvo si gushenje - bar po ona shto mi ima kazhano- znam deka se obratila na lekar , noooooooo... chare - ne veruvam - a i ne sum razgovaral skoro so nea okolu ova - ti me potseti -ta zatoa i pishav
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Јас имам фобија од јадици и ловење риби :/
 
T

Tetro

Гостин
Пред 2 години бев на масовен концерт на отворен простор со илјадници посетители.Не ми беше апсолутно ништо. Потоа бев и во Универзална и во Борис Трајковски. На последниот концерт неможев да издржам со претходно споменатите симптоми. Од тогаш каде и да се најдам во тесно место или затворено полно со народ ги добивам истите симптоми. Значи буквално преку ноќ.
И како го решава проблемот? Ако е за на психијатар да се обратам што побргу,оти сигурно не би сакала да дојдам во ситуација да неможам да се качам во градски автобус.
Тоа е еден вид на клаустрофобија. И мене ми се јавува често во гужва, се научив да живеам со тоа и да стегам заби. А и да нема многу гужва, во автобус скоро секогаш го добивам истото чувство, но не и во кола.
Сепак, клаустрофобијата сфати ја како страв од затворени простории. Си тргнал да одиш во кафана а се плашиш да не е затворена.
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
113
Поени од реакции
56
Страф од темници, без малку светло в соба не заспивам:nenene: и имам една многу гадна фобија, од алги. Значит ко ке пливам в езеро и ко ке ми поминат алги на стомак или на грб, се згрчвам целиов од страв. Пливам многу добро ама ми се имат десено често пати ко ке пливам в езеро ко ке поминам низ алги да изголтам вода од паника. Имам пробвено да не паничам али ете...:toe:
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Во последнава година добивам панични напади од премногу народ во затворен простор.Незнам дали е фобија,но губам свест имам забрзано дишење и чувствувам дека секој момент ќе се онесвестам.Благодарение на ова,веќе нема да можам ни на концерти да присуствувам од страв да не ми се случи нешто.
Не ми беше ништо,наеднаш ми се појави ова чувство. И сега чаре?
Велат стравот се надминува со доживување на истиоит во големи дози.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom