Односите на бугарското општество кон Република Македониjа

Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Тоа у превод значи, да молчиме кога се обидувате да ни крадете историја, идентитет итн? Тоа се позитивистички постови според тебе?

Отвори тема со некоја статистика...Но, статистика е едно, а нечии не баш "позитивистички" тенденции кои траат и траат, се друго.

Која ти е уствари целта на податоците дај просветли не. За што дискутираме?
За тоа ние да ги отфрлиме „стереотипите“ за нив, за тие непречено да си ги вршат своите бугарски националистички хистерии и планови врз нас, без никаков отпор
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Ти му постираш дека 70% од Бугарите jа сакаат Република Македониjа во ЕУ, а овоj па збори за навреди... Очаjно. :tapp:
ами вашио министер на казива такво нешто, тук подржува ја Грција
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
епа вие престанете да не навредувате и да ни ја крадете историјата, и се ке биде хубаво
Кога Бугарија влегуваше во НАТО и ЕУ Македонците од Пиринска Македонија не правеа опструкции, туку славеа со нив, а сега нашите браќа б'лгари да можат со нула ќе не помножат... Фер ли е тоа ? Дали е тоа коректно од православен кон павославен брат ? Значи ниедна вера се и тие и Грците.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Ти му постираш дека 70% од Бугарите jа сакаат Република Македониjа во ЕУ, а овоj па збори за навреди... Очаjно. :tapp:
Во која квота е твојот министер Ивајло Калфин со неговите идиотски изјави ? Кога некој излегува со такви перверзни изјави во ваков чувствутелен период за Македонија, а истовремено е министер на Бугарија, не може да ме гали по глава и да ми кажува приказни колку ме сака, нели ?
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
епа вие престанете да не навредувате и да ни ја крадете историјата, и се ке биде хубаво
епа вие не преставате да не навредувате и да ни jа крадете историjата, па гледај какво е отношението на б'лгарите кон Македониjа
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
А зошто ли е такво отношението. Да не е заради Сан Стефано и времето на Егзархијата?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Кога Бугарија влегуваше во НАТО и ЕУ Македонците од Пиринска Македонија не правеа опструкции, туку славеа со нив, а сега нашите браќа б'лгари да можат со нула ќе не помножат... Фер ли е тоа ? Дали е тоа коректно од православен кон павославен брат ? Значи ниедна вера се и тие и Грците.
Da bideme iskreni: koi opstrukcii ke mozea da ostvarat makedoncite vo Bugarija? Ona sto mozele go pokusavale samo bez znacajen uspeh, gotovo bez nikakov.

Inaku mislam ne e tocno deka bugari bi sakale da pomnozat makedonci so nula. Vecinata bugari ne e nitu svesna za toa so e i kaj e Makedonija. Drugo gi interesira lugjeto, najmanje ona kako da pravat steta na Makedonija.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
епа вие не преставате да не навредувате и да ни jа крадете историjата, па гледај какво е отношението на б'лгарите кон Македониjа
да се разбереме:

1. Вие ја крадете нешата историја и нашите херои

2. тоа го правите зато што од секогаш сте биле шуга народ, и тие херои што сега вие викате дека се Блгари биле убиени од ваши тајни служби!!!!!!!!!!

и што друго тука не е јасно, Македонија на македонците ако тоа не го сватите кој ве ебе, значи неможеме да се трпиме
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Vecinata bugari ne e nitu svesna za toa so e i kaj e Makedonija. Drugo gi interesira lugjeto, najmanje ona kako da pravat steta na Makedonija.
Да, да...
*У позадина иде песната: Лажи, лажи, лажи мe...*
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Da bideme iskreni: koi opstrukcii ke mozea da ostvarat makedoncite vo Bugarija? Ona sto mozele go pokusavale samo bez znacajen uspeh, gotovo bez nikakov.

Inaku mislam ne e tocno deka bugari bi sakale da pomnozat makedonci so nula. Vecinata bugari ne e nitu svesna za toa so e i kaj e Makedonija. Drugo gi interesira lugjeto, najmanje ona kako da pravat steta na Makedonija.
Очигледно Софија, Перник, Ќустендил, Дупница (Станке Димитров) и Пиринска Македонија знаат и се интересираат за Македонија. Натаму на исток, Шумен (Коларовград), Карнобат, Асеновград, Ивајловград, Тополовград, Свиленград, како што сум видел не ги ни боли уво, европејски живот си тераат. Мислам сигурно од системот се оптеретени за Македонија и Македонците, и си ја поддржуваат државата во тоа, но сепак не се преокупирани со Македонија.

Затоа софијанците биле најгласни во анкетава
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
да се разбереме:

1. Вие ја крадете нешата историја и нашите херои

2. тоа го правите зато што од секогаш сте биле шуга народ, и тие херои што сега вие викате дека се Блгари биле убиени од ваши тајни служби!!!!!!!!!!

и што друго тука не е јасно, Македонија на македонците ако тоа не го сватите кој ве ебе, значи неможеме да се трпиме
:wink:
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Nejkum ja niko da lazam, pa i zasto?
Братче Бугарин ли си? Од западна Бугарија блиску до Србија (Белоградчик, Видин) кај што се зборува торлашки? Или си од Куманово? Или пак си од Босилеград и Димитровград во Србија?

Говоров не ти е малце, бугарски.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Nejkum ja niko da lazam, pa i zasto?
Искуството и праксата кажува нешто многу поинакво од твоето за односот на Бугарија кон се што преставува Македонија.

А кога некој прави едно, а збори друго, тогаш лаже. Ете затоа.
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Бугарите никогаш не лажеле, ха ха ха ха ха ха ха ха и не сакале да лажат ха ха ха ха ха :pos: :pos: :pos:

Живи смешки!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom