Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Vane Sokolovski, 19 јануари 2012.

 1. Vane Sokolovski

  Vane Sokolovski

  Член од:
  19 декември 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  33
  мицелиум и субстрат
  071 239 710
   
 2. dimiskov

  dimiskov

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas sum nov I na forumov I na namerata da odgleduvam pecurki pa kolku pari e edna vreka so kompus normalno ne planiram da kupam edna sigurno za pocetok treba 20/30 vreki pa ako znaeta bi vi bil blagodaren
   
 3. Vane Sokolovski

  Vane Sokolovski

  Член од:
  19 декември 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  33
  Субстрат=компост, имаш информации погоре каде можеш да набавиш,Поздрав
  а за дополнителни информации односно некои видови печурки за одгледување:
  --- надополнето: 22 јануари 2013 во 20:00 ---
  www.pecurki.tk

  www.shitake.mk
   
 4. Nachev Kompani

  Nachev Kompani

  Член од:
  31 јануари 2013
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  http://www.facebook.com/NacevKompani Група на FB за Фирмата НАЧЕВ Компани која се занимава со производство на компост и печурки БУКОВКА тел: 078 322 958
   
 5. GATO

  GATO

  Член од:
  31 јануари 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  6
  Zdravo, nov sum na forumov.
  Temata za odgleduvanje gabi e dosta interesna. Kolku shto uspeav da vidam od postovite vo Makedonija se poseduva dosta znaenje i se ima iskustvo so odgleduvanje na gabi pa zatoa bi prashal dali nekoj od vas imaat iskustvo so odgleduvanje na Hericium Erinaceus i kade mozhe da se nabavi micelium za ovaa nesekojdnevna gaba. Ne bi ja odgleduval zaradi biznis tuku samo za sopstveni potrebi.
   
 6. Vane Sokolovski

  Vane Sokolovski

  Член од:
  19 декември 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  33
  Jas imam micelium za Hericium erinaceum i vo momentot postaveno(isto za moi potrebi) vrekicki so substrat. Ke se stavaat na mestoto za plodonosenje za nekoj den.

  00177.jpg
  --- надополнето: 10 февруари 2013 во 23:06 ---
  Micelium i substrat za :
  Hericium erinaceum,
  lentinus edodes(siitake)
  Pleurotus sp :
  LES 1(zimska bukovka)
  Pleurotus P ( za cela godina)
  Pl.eryngii (kralica na bukovkata)
   
 7. GATO

  GATO

  Член од:
  31 јануари 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  6
  Blagodaram Vane za dadeniot odgovor no vo prodolzhenie isto taka bi zaprashal;
  Þ koja e tezhinata na vrekickite so substrat
  Þ za shto substrat se raboti
  Þ koj e procentot na rodnost
  Þ koj e minimumot shto mozhe da se naraca (ako prodavate) i pod koi uslovi
  Þ dali mozhe da se odlgleduva vo domashni uslovi i na koj nacin
   
 8. Vane Sokolovski

  Vane Sokolovski

  Член од:
  19 декември 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  33
  Prasanjata sto gi postavuvas nikako ne izgledaat za nekoj koj sto saka da raboti za svoi potrebi ama aj:
  -tezina na substrat: 2.8kg
  -za sto substrat se raboti: ne moze da se znae, inaku na pilevinska osnova.
  -Rodnost: min 20%(ama procentot na rodnost zavisi i od uslovite za odgleduvanje!!!).
  poracka: min 50 vrekicki.
  Uslovi?! Ako mislis kako odi narackata, plakanjeto e avansno 50% , drugite 50% pri prezemanje na vrekickite.
  Za odgleduvanjeto procitaj pogore od slikata.
  Poveke na telefon ili na email: vane.s@gmx.net
   
 9. Vane Sokolovski

  Vane Sokolovski

  Член од:
  19 декември 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  33
  Еве и некоја слика од развојот на Херициумот(почеток на плодоносење). DSC_0071.jpg DSC_0089.jpg DSC_0083.jpg
  --- надополнето: 28 февруари 2013 во 00:16 ---
  Субстрат за производство на буковка:
  -Пакувања: цилиндрични
  -Димензии: висина ~50cm, дијаметар 21-22cm.
  -Тежина на поединечно пакување: 7kg.
  -Основа: збогатена пилевина
  -Родност: минимум 25%( од тежината на субстратот).*

  -Место на изработка:
  РЕСЕН(на слама или пилевина),
  СКОПЈЕ(на слама или пилевина),

  СТРУМИЦА(на пилевина)

  -Минимална порачка:

  -Гаранција: за квалитетна инкубација.

  *Родноста на субстратот е зависна како од формулацијата на субстратот така и од обезбедените услови за производство.

  Субстрат за Шиитаке:
  -Пакувања: цилиндрични
  -Димензии: висина ~28cm, дијаметар 17cm.
  -Тежина на поединечно пакување: 3kg.
  -Основа: високо процент збогатена пилевина
  -Родност: минимум 35%( од тежината на субстратот).*
  -Минимална порачка: 50 пакувања субстрат.
  -Место на изработка: СТРУМИЦА
  -Гаранција: за квалитетна инкубација.

  Субстрат
  за Херициум(Hericium erinaceum)
  и Кралица на буковката (Pleurotus eryngii):
  -Пакувања: цилиндрични
  -Димензии: висина ~28cm, дијаметар 17cm.
  -Тежина на поединечно пакување:2,6kg.
  -Основа: високо процент збогатена пилевина
  -Родност: минимум 35%( од тежината на субстратот).*
  -Минимална порачка: 50 пакувања субстрат.
  -Место на изработка: СТРУМИЦА
  -Гаранција: за квалитетна инкубација.

  Повеќе на www.pecurki.tk
   
 10. vlado ne se znae

  vlado ne se znae

  Член од:
  28 февруари 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сакам да почнам со производство на печурки, имам подрумска просторија од 10м2. Што се е потребно од опрема да се почне со производство, и истото од каде може да се набави... Ако има некое лице што се занимава со продажба на опрема, производство на печурки, да ми остави и број за контакт..
   
 11. Vane Sokolovski

  Vane Sokolovski

  Член од:
  19 декември 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  33
 12. Vane Sokolovski

  Vane Sokolovski

  Член од:
  19 декември 2009
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  33
  Еве уште некоја слика од Херициум-от(до пред берба). DSC_0079.jpg DSC_0082.jpg DSC_0089.jpg DSC_0093.jpg
   
 13. mikson

  mikson

  Член од:
  4 јануари 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo me interesira kade mozam vo Makedonija da najdam substrat za sitake pecurka dali nekoj proizveduva pozdrav
   
 14. elext

  elext

  Член од:
  3 април 2013
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  2
  Едно прашање до овие што повеке ја разбираат оваа работа ...

  Планирам колку за почеток да ставам 5-6 врекички да видам ако ништо друго како оди работата ! Е сега во подрумот доле влага има! колку незнам , температурата е секогаш иста околу 22-23 степени.
  Дали под неидеални услуви би произведол барем нешто! ...
   
 15. rossi

  rossi

  Член од:
  29 ноември 2008
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  2
  јас би пробал но сакам да знам како стоиме со откупот дали се бара ? која е моменталната цена ? ...
   

Сподели преку: