Огледалце, огледалце... или: колку сме нарцисоидни?

Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Во секој од нас постои одредена доза на нарцисоидност, нема сомневање. Меѓутоа, колку е таа доминантна и колкаво влијание има во носењето на вашите одлуки и формирање на мислењето?

Овде не мислам само на стоење пред огледало и повторување „Леле колку сум убав“, туку на класична самобендисаност - дека само вие сте во право, дека сте најубави, дека сте најпаменти, дека никој не е како вас...

Јас признавам дека сум во некоја мерка самобендисан, а позитивна страна на тоа е што доста ми ја поправа самодовербата во одредени случаи.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас сум најголем нарцис во секојдневни муабети со најблиските секако, но длабоко во мене не. Никогаш не мислам дека сум јас нај, дека само јас знам, дека само јас сум во право, дека никој не ми може, дека сум закон во све. Има врска со самодоверба тоа да, така да поштовам да се има истото до некоја граница. Претерано такво нарцисоидство не поднесувам. Факт е дека никој не може да е таков, па ако некој си го мисли истото за себе, барем кај мене губи многу:)
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
samo edno ke vi kazam i se ke vi bide jasno JAS SUM NAJUBAV NAJ SE NA SVETOT nikoj nemoze da me razubedi u toa mnogu sum narcis epten moze toa e losho ama taka e sea jebiga
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
За изгледот - не сум нарцисоиден, дури многу често сум бил „уверен” во спротивното.

За тоа дека никој не е како мене, тоа е точно. Секој човек е уникатен и непостои никој сосема ист како него.

Самобендисан сум кога станува збор за спортот, верувам дека во секој спорт можам да победам секого. Па дури и dajdo во баскет. :wink:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Vo nisto ne sum narciozna i mnogu sum skromna , znam deka sega barem edna osoba se smeej slatko pod mustak:)
Skromna sum do taja mera da go tepam Gerard vo fudbal vo sekoe vreme :);P
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Pojma nemas ti od basket be kuti tamu !!!
Klupa greese vo Godel celo vreme! :pos:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
ragazza напиша:
Skromna sum do taja mera da go tepam Gerard vo fudbal vo sekoe vreme :);P
ауу добро е, добро е... и после вакво нешто чим форумов не крахирал тотално, значи може да издржи и појаки удари. Сепак, овој беше некаде 9 степени според Рихтер :icon_lol:
Од увек знаев дека Кајгана има јаки темели :pos:

ragazza, јас се молам за тебе.. и ти простив веќе, ама господ тешко дека простува. Да се помилиме заедно :pop:

Инаку на темата, јас би сакал да сум нарцис, ама не сум... можеби и сум. Не знам.. не ми рекле многу до сега. Можеби и никој досега. Во одредени ситуации кога сум се заебавал можеби. Инаку за друго не викам не, ама не се сеќавам
Нема тука луѓе што ме познаваат за да кажат. Ај баш ќе прашам некои мои блиски :icon_lol:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Не сум нарцис А и у огледало се гледам само за време додека се бричам несум само бендисан:icon_lol:
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Jaс сум прекрасен,само треба многу напор за да се открие тоа..обично на почетокот се откажуваат.Кој останал до крајот,тој може да ја открие убавината...инаку...хмм..Постојано гледам одблесоци на Животот и на Убавината околу мене.Колку секој од нас дозволува на себеси да "потоне" во нив,тоа не можам да го знам..Има една мудрост која вели дека треба да се љуби повеќе од себе.Некој ја научил таа лекција до сега или само ужива во ладниот одраз од Огледалото?Нарцис,Нарцис..
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Јас имам проблем... не со нарцисоидноста туку со огледалата.. морам да ги менувам после бричејне... незнам шо е финтава
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
До пред скоро време нејќеф да се гледам во огледала, си (бев) набив/набил комплекси. А тоа дека сум уникатен тоа да, факт е.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
jas sum narcis i tocka:baeh: :pos:
si se sakam sebe si i si mislem se najdobro za sebe
na nekoj nacin e toa dobro,ama na nekoj nacin i ne e:wink:
dobro e zasto ako ne se sakam ja sebesi bolje da ne ocekuvam i
derugite da me sakaat,t.e. ako ne se cenam samata
sebe da ne ocekuvam drugi da me cenat:wink:
a loso e zasto neznam da bidam samo kriticna:ne: :wink:
 

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
Колку се сакате себеси, т.е. колку сте нарцис?

Ај да видам колку нарцишчиња има?:je:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom