Ова мора да се види!

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од concrete, 29 март 2017.

 1. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Можеби за многумина ќе помине незабележано , но ова летало е нов ГОЛЕМ чекор во авијацијата...,предвесник на една нова ера...
   
  На nik1, kano и Klin им се допаѓа ова.
 2. DonRistovski

  DonRistovski Peace Disturber

  Член од:
  1 септември 2009
  Мислења:
  2.637
  Допаѓања:
  2.344
 3. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.108
  Допаѓања:
  8.793
  Интересна направија ,само не ми е јасно каде ја гаражираат. :sneaky:
   
  На callejón de la muerte му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chemical Angel

  Chemical Angel

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.893
  Допаѓања:
  3.900
  Прв проблем, карбон.
  Карбонот ти е магнет за громови, незнам дали може со некој други материјали да го направат
   
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 5. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.370
  Допаѓања:
  392
  Зашто не слета само, туку го фаќаа овие?
   
 6. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..одамна е тоа решено.. ;) Занимливо е што овие клинциве од Баварија https://lilium.com реализираа многу едноставна работа која на сите им беше пред нос, ама не ја есапеа. До сега манипулациите со граничниот слој одеа многу комплицирано и практично неизводливо. Со микро електро моторите станува изводливо. Овие дури и 3D печатени.Една друга идеа за која сега не би правел муабет , башка што пола од тимот ми се у вечните ловишта...така станува реална. Инаку терминезонот на вертикалецот и со карбон слоеви, на еден џет го правевме овде во "скопскава котлина" уште 80-тите год на минатиот век... :) :) Контролната документација за секој од нив беше со тежина на делот... :) :) :)
   
 7. дЏанго

  дЏанго Gunslinger

  Член од:
  21 август 2010
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  623
  Мора само да се умре
   
  На EDCer и MATE™ им се допаѓа ова.
 8. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ...то ти е..., се е ветер :)
   
  На дЏанго му/ѝ се допаѓа ова.
 9. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
 10. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Четворица пољаци со ова
  [​IMG]
  го летаат ова...
  [​IMG]
  и после Аман (OJAM) уште се мизлат како натака до Полска. Зависи од ситуацијата. Во секој случај супер авантура.

  Секогаш им завидувам на вакви. Нашата идеа да прелетаме Ан-2 од Скопје, преку Исланд, Гренланд,Канада до Оскош во Висконсин на ЕАА флајинот и предадемеме на договорен купувач, на жалост не ја оствариме.... :(
   
 11. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..хе ова го закачив кај перпетумобилаџиите , ама и овде добро ке дојде како практична демонстрација што е аеродинамичен отпор ... т.е.... брзина на струење Х челна површина Х коефициент на отпор = сила
   
 12. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..после долги години развој , многу пари и премрежиња ХОНДА го испорача првиот примерок на својот џет..
  [​IMG]
  ептен е добро направен , сеа кога ќе му викнат ќе избркаат се живо и диво од пазарот на мали џетови... :)
  [​IMG]
   
  На Human му/ѝ се допаѓа ова.
 13. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684

Сподели преку: