Образование на Македонците во Бугарија на свој мајчин јазик

  • Креатор на темата Anonymous
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Dimo BG напиша:
Не верувам да станат повеке. Нема отде да доjдат.
Мислам дека ја потценуваш повеќе од 100 години старата бугарска негаторска политика во однос на постоењето на македонски јазик различен од бугарскио и постоењето на македонците како етничка група разлина од бугарите.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Dimo BG напиша:
Не верувам да станат повеке. Нема отде да доjдат.
А што тебе те заболе колку се. Ако има 35 луѓе кои сакаат да учат ќе им се обезбеди. Ви се намочам на тоа државата која во 21 век неможе да им обезбеди на своите граѓани да се чуствуваат како луѓе. Ако има пекол, ќе горите сите!!! Ма нема ни во пекол да ве примат, ќе седите во предворје, вечно. Ебае безрбетниците. Образи од шмиргла имате. Да ви кажам сега во очи дека сте кретени кои не се достојни да ги плукнам ќе ми речете, колку плаќаш за да го сториш тоа! Политиканти и полторнчиња. Го фативте господ за муда со тоа што ме негирате и мене и МАКЕДОНЦИТЕ во Пиринска Македонија? Горди сте што се однесувате како кретени? Ако... бидете... вие мене не ме гледајте дека постојам, однесувајте се со мене како со дух, јас сеуште ќе ви ги пцујам мајките. И да, заборавив... не ме очекувајте како турист. Моите 200 евра како и на моите сограѓани се помалку ќе ги добивате. Свесни сте нели???
Еден ден ќе молите да им дадете на тие луѓе да учат на македонски. Само тогаш ќе биде касно...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
Викторгг напиша:
А што тебе те заболе колку се. Ако има 35 луѓе кои сакаат да учат ќе им се обезбеди. Ви се намочам на тоа државата која во 21 век неможе да им обезбеди на своите граѓани да се чуствуваат како луѓе. Ако има пекол, ќе горите сите!!! Ма нема ни во пекол да ве примат, ќе седите во предворје, вечно. Ебае безрбетниците. Образи од шмиргла имате. Да ви кажам сега во очи дека сте кретени кои не се достојни да ги плукнам ќе ми речете, колку плаќаш за да го сториш тоа! Политиканти и полторнчиња. Го фативте господ за муда со тоа што ме негирате и мене и МАКЕДОНЦИТЕ во Пиринска Македонија? Горди сте што се однесувате како кретени? Ако... бидете... вие мене не ме гледајте дека постојам, однесувајте се со мене како со дух, јас сеуште ќе ви ги пцујам мајките. И да, заборавив... не ме очекувајте како турист. Моите 200 евра како и на моите сограѓани се помалку ќе ги добивате. Свесни сте нели???
Еден ден ќе молите да им дадете на тие луѓе да учат на македонски. Само тогаш ќе биде касно...
:zver: Bravo, ako tova sa ti argumentite, ne moga da kaza nisto poveke. :tapp:

Za da ti stane jasno, jas ne sum protiv registriraneto na OMO Ilinden, nito protiv samoopredeluvaneto na lugete. Protiv sum vie da kazuvate na pirinskite makedonci kak da se opredeluvat etnicki - kato makedonci ili kato blgari. Vseki ot niv e dostatochno razumen, za da reshi sam.

Odi i ti vo Blagoevgradsko da kazuvash na lugete deka sa makedonci i ke vidish shto ke ti se sluchi - ili ke ti se smejat vo lice, ili ke si izprosish bojot.
 
Член од
24 февруари 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Mnogu interesno, kato odam vo skopie, tie makedonci koi se na foromot gi nema. Site so koi imam sluzbeni odnos imat bugarski pasosi ili cekat za bugarski pasosi i site me zovat bratko i barat nekoi po golem popust ili odlozeno placane. Site znaat deka sum od pirinsko ama ni rec za makedonskata manina vo bugaria. Ne zmam na koi da vervam dali na ovi koito se na forumov ili na ovi koi sum videl na zivo. Koi se vistinskite makedonci?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
resen напиша:
Mnogu interesno, kato odam vo skopie, tie makedonci koi se na foromot gi nema. Site so koi imam sluzbeni odnos imat bugarski pasosi ili cekat za bugarski pasosi i site me zovat bratko i barat nekoi po golem popust ili odlozeno placane. Site znaat deka sum od pirinsko ama ni rec za makedonskata manina vo bugaria. Ne zmam na koi da vervam dali na ovi koito se na forumov ili na ovi koi sum videl na zivo. Koi se vistinskite makedonci?
Не барај Патриотизам и етничкоопределување во бизнис, никој нејќе да си ги растури бизнис односите, само зошто има разлики во однос на некое прашање од личен карактер. Затоа и никој не ти спомнува ништо во врска со правата и слободите што ги имаат етничките македонци во Р. Бугарија.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Dimo BG напиша:
Za da ti stane jasno, jas ne sum protiv registriraneto na OMO Ilinden, nito protiv samoopredeluvaneto na lugete.
Дали се потпиша на апелот кон евродипломатите со кој се дава подршка на регистрацијата на ПИРИН? Ако не си се потпишал дали би сакал?
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
46
Поени од реакции
1
606 напиша:
Ако се дозволи некогаш регистрацијата на ПИРИН да не станат повеќе? :wink:
Като имаха регистрација през 1999 г, на локалните избори за тех имаше около 800 гласа. Това македонските медии го не са с'обштили никога и затова много хора като тебе се заблужават, че са повече.
Та ако успејат да се регистрират, като спазват законите, да не станат по малко от 800..
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
46
Поени од реакции
1
Bacillus gagous напиша:
Мислам дека ја потценуваш повеќе од 100 години старата бугарска негаторска политика во однос на постоењето на македонски јазик различен од бугарскио и постоењето на македонците како етничка група разлина од бугарите.
Таја политика е повече от 100 години, сите македонски преродбеници от преди екзархијата /1870/ за работили са един литературен език Охрид до Черно море - б'лгарски. Сите документи на ВМРО са на б'лгарски, до 1934 г.
Нито преродбениците, нито ВМРО са искали македонски език - нема ни една дума това в техните документи и книги.
Не е имало причина таја политика да се променја след 1912 г, като Пиринска Македонија става част от Б'лгарија.
Македонски език, различен от б'лгарски има след 1945 в југославија.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Гагаузов напиша:
Таја политика е повече от 100 години, сите македонски преродбеници от преди екзархијата /1870/ за работили са един литературен език Охрид до Черно море - б'лгарски. Сите документи на ВМРО са на б'лгарски, до 1934 г.
Нито преродбениците, нито ВМРО са искали македонски език - нема ни една дума това в техните документи и книги.
Не е имало причина таја политика да се променја след 1912 г, като Пиринска Македонија става част от Б'лгарија.
Македонски език, различен от б'лгарски има след 1945 в југославија.
Мислам дека правите една голема систематска грешка со тоа што го сметатае се тоа што е напишано со бугарска кирилица за Бугарски јазик.
Азбуката со која се пишува јазикот не го дефинира јазикот, јас имам прочитано неколку од тие документи и во нив иако се користи бугарската Кирилица граматичките и говорните одликли како и начинот на изразување е целосно на македонски јазик а не на бугарски.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
46
Поени од реакции
1
Bacillus gagous напиша:
Мислам дека правите една голема систематска грешка со тоа што го сметатае се тоа што е напишано со бугарска кирилица за Бугарски јазик.
Азбуката со која се пишува јазикот не го дефинира јазикот, јас имам прочитано неколку од тие документи и во нив иако се користи бугарската Кирилица граматичките и говорните одликли како и начинот на изразување е целосно на македонски јазик а не на бугарски.
На луд се правиш..сите документи на ВМРО са написани на официалнија език на кнјажество /царство/ Б'лгарија, на с'штата азбука.
Сите преродбеници от Македонија преди 1870 г наричат езика на којто пишат б'лгарски, некои говорат за македонско наречение на б'лгарскија език и пишат на него /Шапкарев/.
Некои говорат за по-широка заст'пеност на македоските наречија в офицалнија б'лгарски език - /т.нар. лозари/.
Да повториме, македонски език отделен от б'лгарскија не иска никој.

Ако в'в Вардарска Македонија имало причина наречието да стане език през 1945 г, в Пиринско такава причина е немало никога.
 
Член од
24 февруари 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Go gledav makedonskiot klip za meetingot na OMO ilinden , sve bese so prevod na madedonski zostoto omovcite zborea na cist bugarski. OMOVCITE NE SI GO ZNAAT MAJCINIOT JAZIK, SRAM!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
606 напиша:
Дали се потпиша на апелот кон евродипломатите со кој се дава подршка на регистрацијата на ПИРИН? Ако не си се потпишал дали би сакал?
И на двата в'прос'т отговор'т е НЕ! Ако партијата е изрјадна според законите на д'ржавата, тја нјама нужда от натиск в'рху б'лгарските власти, за да б'де регистрирана. Освен това, аз не с'м прив'рженик нито на тази, нито на којато и да било друга политическа партија.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
Колку ве лажат Бугарите.Не е ни чудно што не знаете ништо друго освен дека цел свет е Бугарски.
Сеа Европјаните (а вие сте далеку од тоа) ќе ви залепат и на вас и на Грците по некој шамар и ќе ги послушате оти сте тупи за да го направите тоа што на секој човек му следува.ДА УЧИ НА СОПСТВЕНИОТ ЈАЗИК.Тоа се вика човечки права.Не бре тупи сте,затоа повтарам цело време,сам од себе се изненадувам колку енергија потрошив да го кажам тоа што треба да го знаете.
Ако нешто од болдираното не ви е јасно ќе најдам начин ја,немајте гајле СЕ ќе ви објаснам.
Простаци
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Dimo BG напиша:
:zver: Bravo, ako tova sa ti argumentite, ne moga da kaza nisto poveke. :tapp:

Za da ti stane jasno, jas ne sum protiv registriraneto na OMO Ilinden, nito protiv samoopredeluvaneto na lugete. Protiv sum vie da kazuvate na pirinskite makedonci kak da se opredeluvat etnicki - kato makedonci ili kato blgari. Vseki ot niv e dostatochno razumen, za da reshi sam.

Odi i ti vo Blagoevgradsko da kazuvash na lugete deka sa makedonci i ke vidish shto ke ti se sluchi - ili ke ti se smejat vo lice, ili ke si izprosish bojot.
Дечко, што се чаталиш??? Јас немам аргументи ни факти и немам потреба да ги имам. Со самото тоа што ти се осеќаш како бугар а јас како Македонец, се` е кажано.... :tapp:
И немој ти мене вакви икони да ми стааш за да не се налутам... мочко еден бугарски...
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
46
Поени од реакции
1
Птичји Грип напиша:
Колку ве лажат Бугарите.Не е ни чудно што не знаете ништо друго освен дека цел свет е Бугарски.
Сеа Европјаните (а вие сте далеку од тоа) ќе ви залепат и на вас и на Грците по некој шамар и ќе ги послушате оти сте тупи за да го направите тоа што на секој човек му следува.ДА УЧИ НА СОПСТВЕНИОТ ЈАЗИК.Тоа се вика човечки права.Не бре тупи сте,затоа повтарам цело време,сам од себе се изненадувам колку енергија потрошив да го кажам тоа што треба да го знаете.
Ако нешто од болдираното не ви е јасно ќе најдам начин ја,немајте гајле СЕ ќе ви објаснам.
Простаци
В Благоевградска област всички учат на собствен език, оште от турско време, и оште преди екзархијата и нема никакви проблеми с човешките права.
Никој нема учи насила там македонски, колку и да ти е м'чно за това. Официалнија македонски език е чужд и прекалено с'рбизиран за македонците от Пиринско и те никога нема да го приемат като свој.

И нема так'в европејски стандарт, всеки да учи на собствен език, може собственија език да го учи като предмет.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom