Обединета Македонија

  • Креатор на темата T1p43
  • Време на започнување

дали Македонија во иднина ќе се обедини

  • Да

    Гласови: 84 58,3%
  • Не

    Гласови: 60 41,7%

  • Вкупно гласачи
    144

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
chuvashki напиша:
каде го виде тука Сан Стефанскиот сон, бе човек :je: многу те мачи тебе овоj сон, така ми изгледа ..се за него пишуваш, ова е минато, чека ни европската иднина
Лечење му е мајката.... Ти живееш во минатото.
 
Член од
4 февруари 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
strumics напиша:
Лечење му е мајката.... Ти живееш во минатото.
а, не знам коj живее во минатото, jaс не пишувам за Сан Стефанскиот сон, ти пишуваш
моjaта прогноза е европската иднина..да нема граници, слободно движенье на луге, идеи, стоки, капитали..:lud:
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Koga istorijata i idninata na choveckiot rod bi ja postavile na edno metro da rechime od deset metri i vremeto bi go gledale kako dolzina merena vo cm…kje se dojde do zakluchok deka makedonija geogravski bila homogena (obedineta) dva metri..vekje kako 2-3 mm e rascepena. Vardarskiot del se naogja vo prviot mm od negovata drzavnost. Sto znaeme shto kje bide za ednen ili dva pa i 10 neka se mm.

Sto znachi deka Makedonija ima sigurno shansa eden den da se obedini. Kolku e daleku toa na metroto zavisi od mnogu faktori…eden od niv e samite makedonci vo vardarska i malkute vo pirinska i egejska…naj osnovno e da na svoite pokolenija im se prenese seto i dade chustvo na zelba a i dolznost za taa rabota, obedinuvanje.

Jas mislam deka 1 ili 2 mm se potrebni dodeka makedonskiot koren se zacvrsti posle vlijanijata i site asimilacii vo poslednive 2 mm…...ziveeme vo vreme koe mozebi moze da se sporedi so vremeto koga makedonija ja gubi suverenosta posle makedonsko-rimskite vojni…koga e podelena na nekolku rimski provincii..
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Jakov напиша:
...Ако 1913/48 нешто македонско им промакна на Грците...
Им промакна!!! Не заборавај израелиту мој драг дека: "Светов и веков јет тркало, се вртит!" Еден ден ќе се сврти!
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Svetovid напиша:
Им промакна!!! Не заборавај израелиту мој драг дека: "Светов и веков јет тркало, се вртит!" Еден ден ќе се сврти!
Одамна ги кажав јас овие зборови. :star:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Jakov напиша:
Одамна ги кажав јас овие зборови. :star:
Така е! Па макар и да требале 2000 години, сепак се врти!!!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
2000 ...nema veza... ne poveke od 20...dali i pola od toa, no mora da se priznae : se utepavme od cekanje ....
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
concrete напиша:
2000 ...nema veza... ne poveke od 20...dali i pola od toa, no mora da se priznae : se utepavme od cekanje ....
Еден човечки век не е ништо Конкретен брату мој! Што е еден човечки век спореден со вечноста на МАКЕДОНИЈА?!
 
Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Според мене, а и гледајќи го она што станувало низ историјата, распарчена Македонија е обид за status quo на состојбите кое секогаш се покажува како неодржливо. Малку да се потстетиме на историјата:
- по третата македонско-римска војна, по освојувањето на македонското кралство од римјаните, Македонија била поделена на 4(четири) тн. „републики“, помеѓу кои бил најстрого забранет секаков сообраќај, трговија и преминување на границите од домицилното население (македонците). За причините поради кои тоа е напаравено - divide et impera не би навлегувал сега. (Секоја сличност со состојбите по Втората светска војна е сосема „случајна“).
Она што е битно е дека таквата состојба на поделеност не можела да потрае во недоглед. А најбитното е дека за неодржувањето на таа состојба се погрижиле македонците. (Тука се отвора и темата за навлегувањето во Европа на тогашното револуционерно движење на христијаните - не случајно почнало од Македонија „Обраќање на свети Павле до солуњаните“).

Начините на кои нешто може да се оствари се повеќе (како што вели една поговорка - има повеќе начини да се одере кожата на лисицата). Уште подобро е кога тоа се прави на неколку начини паралелно.

Она што во случајов е најбитно е тоа што со илјадници години никој не успеал кај македонците да го убие духот и желбата за опстанок.

Дури како што мене ми изгледа работите се прилично интересни - не само што тоа не е постигнато туку е успеано во сосема обратното - македонците денеска имаат бројни колонии низ целиот свет, така македонците како своја примарна татковина ја имаат Македонија, а како татковина - целиот свет.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
T1p43 напиша:
последниот напад- освојување на Солун
Каков Солун, на исток до Александрополис ќе ги бркаме и на запад се до Крф! Од Солун на југ само може да биде нивна теритирија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
.........................- по третата македонско-римска војна, по освојувањето на македонското кралство од римјаните, Македонија била поделена на 4(четири) тн. „републики”, помеѓу кои бил најстрого забранет секаков сообраќај, трговија и преминување на границите од домицилното население (македонците). За причините поради кои тоа е напаравено - divide et impera не би навлегувал сега. (Секоја сличност со состојбите по Втората светска војна е сосема „случајна”).

..............ili ova denesniov vizen Gulag, nametnat od EU mnogu nesto mi lici na ova od gore napisano od Mijakov , ili nesto samo mi se pricunuva..???
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Ај се кладиме.
Побрзо ќе се обедини Македонија или
Вардар ќе биде Европски првак (во фудбал де).
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Dve godini , ne poveke, od kako ke pocne da vizi MAGLEV-ot Konstantinopol-Pariz, via Solun :):):)!!!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Оооо Македонија едвај го држи и ова парче земја а па камоли да се обедини.......тажно...мнооогу тажно....ама за тоа си е крив самиот народ
 
Член од
7 мај 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
добро е добро, гледам границиве на Балканов пак се менуваат Црна Гора се одели, така да ќе има нови турбуленции, а со тоа и нова деценија на старите идеи мислам на обединета ...
ако некој сака нешто зашто ние да не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom