ОКУЛАРНА МИГРЕНА-ТИВКА МИГРЕНА СО АУРА

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
пребарав на форумот за овој тип на мигрена но ненајдов па затоа ја отворив темата.
(окуларна мигрена) или така наречена тивка мигрена е слична на акутната мигрена само што кај тивката мигрена главоболката е мала. првите симптоми пред да се појави замаглувањето на едното око,прво се појавуваат светулки пред очите како момилки и трат само неколку секунди исто кога ке станиме наеднаш од кревет. тие светулки или момилки се знак како предупредување! после неколку дена претежно на десното око на долниот дел од окото се појавува како некоја светлина и полека се шири кон средината на видното поле и почнува видот да се замаглува и гледаме како заматено исто како да сне осветлени од фотоапарат или како да сне гледале во снег па сне влегле во темна просторија. ова се дешава само на едното око. тоа трај 15мин. и потоа исчезнува и се е во ред. но после 15-20мин. одкако ќе се повлечи таја светлина и замагленоста пред окото, и кога некој ни зборува го слушаме али како недоразбирливо како нејасно како забавени сне во моментот. тоа трај некаде мах. 10мин. и почнува да боли главата на едната страна од челото али таја болка е мала така што со пола аналгин болката изчезнува целосно а и не е потребно да се пие никакво апче против болка! нема поврајќање,гадење,трненње на едната рака,несмета светлина. овие симптоми ги добив пред 3 години но тогаш користев компјутер речиси секој ден по 9-10 саати. првите симптоми беа на двете очи но сега само на едното око на десното. неразбирливоста кога некој зборува некогаш ја има некогаш не. по природа сум доста плашлив страдав и од панични напади така што неможам да утврдам дека и тој симптом постој во самата мигрена ако можи така да се наречи. бев 2 пати на очен лекар и со видот немав баш некој проблем.
кај акутната мигрена,главоболката е силна и трај долг период,се осејќа трненје на рака,поврајќање нејасно зборување смета светлината и тропанње! матичната ми тврди дека немам мигрена. во мојата фамилија досега никој немал ниаков тип на мигрена. дали некој имал ваков или сличен проблем да пиши мислење искуство? еве и една слика подолу како изгледа замаглувањето.
 

Attachments

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ти се случува после јадење или и кога не си јаден?

Други симптоми сем главоболката имаш?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ти се случува после јадење или и кога не си јаден?

Други симптоми сем главоболката имаш?
најчесто ако сум гладен подолго време,преуморен или од преголем стрес. главоболки други немам а и општо глава многу редок случај се дешава да ме заболи. вртоглавица ретко зависи до притисокот пошто претежно ми е низок 100-60.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
најчесто ако сум гладен подолго време,преуморен или од преголем стрес. главоболки други немам а и општо глава многу редок случај се дешава да ме заболи. вртоглавица ретко зависи до притисокот пошто претежно ми е низок 100-60.
Oва ти се делумно и симптоми на макуларна дегенерација,или на кратко оштетување на капиларите/артериите во и околу очите.

Болка имаш на самите капаци (позади) очите? замаглување на видот кога ја нема болката има ли?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Oва ти се делумно и симптоми на макуларна дегенерација,или на кратко оштетување на капиларите/артериите во и околу очите.

Болка имаш на самите капаци (позади) очите? замаглување на видот кога ја нема болката има ли?
па понекогаш ми се дешава да имам болка внатрешно во очите и можи да трај еден ден и поминва а кога е замаглен видот тогаш немам болка. одкако ке се избистри видот одпосле се јавува мала болка на едната страна од челото.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
па понекогаш ми се дешава да имам болка внатрешно во очите и можи да трај еден ден и поминва а кога е замаглен видот тогаш немам болка. одкако ке се избистри видот одпосле се јавува мала болка на едната страна од челото.
Си бил на офтамолог?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ne nemam ojdeno. Denes utre pomina vreme.
Отиди, нека ти дадат дијагноза после лесно е, иако генерално што и да ти кажат, начинот да го спречиш или успориш прогресот е секогаш ист, промена на диета (ако е можно) и употреба на антиоксиданти/минерали/витамини.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
... доколку се нема силна главоболка не би требало да е мигрена иако така ја нарекуваат како твојот наслов кога се има ваков вид претежно на едно око и секогаш кога е окото оптоварено и заморно!



лично сум доживеала иста слика на едно око и многу незгодно за „гледањето“ ама друго како симптом немав па и затоа не се уплашив многу и трае нешто до пола час најповеќе, велат дека во стаклестото тело на окото има „јасна течност„ но понекогаш од некои причини, а и од возраста оваа јасна течност се дегенерира и мали честички и парчиња (како партали) остатоци почнуваат да се акумулираат внатре во окото, сенките фрлени од овие честички може да се видат додека лебдерот се движи пред мрежницата и можи да изгледаат како мали топчиња, парчиња низа, циг-заглави или пајакови мрежи, овој феномен најчесто се забележува кога се гледа на јасна, лесна позадина, како бескрасно небо и кога ќе го затвориме окото пак се гледа како светли линии во темнината на окото, скоро сите се сретнале со ова појава некој повеќе изразени што веќе насочува за структурно оштетување на окото, но и од некое сензорно оштетување на мозокот, избегнувам да ги заморувам очите иако ете цел ден сме на ПЦ што неизбежно е во денешно време, ама добар сон го надополнува сето тоа и не ми се случило повторно, народски велат, се обновува окото!:)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
... доколку се нема силна главоболка не би требало да е мигрена иако така ја нарекуваат како твојот наслов кога се има ваков вид претежно на едно око и секогаш кога е окото оптоварено и заморно!



лично сум доживеала иста слика на едно око и многу незгодно за „гледањето“ ама друго како симптом немав па и затоа не се уплашив многу и трае нешто до пола час најповеќе, велат дека во стаклестото тело на окото има „јасна течност„ но понекогаш од некои причини, а и од возраста оваа јасна течност се дегенерира и мали честички и парчиња (како партали) остатоци почнуваат да се акумулираат внатре во окото, сенките фрлени од овие честички може да се видат додека лебдерот се движи пред мрежницата и можи да изгледаат како мали топчиња, парчиња низа, циг-заглави или пајакови мрежи, овој феномен најчесто се забележува кога се гледа на јасна, лесна позадина, како бескрасно небо и кога ќе го затвориме окото пак се гледа како светли линии во темнината на окото, скоро сите се сретнале со ова појава некој повеќе изразени што веќе насочува за структурно оштетување на окото, но и од некое сензорно оштетување на мозокот, избегнувам да ги заморувам очите иако ете цел ден сме на ПЦ што неизбежно е во денешно време, ама добар сон го надополнува сето тоа и не ми се случило повторно, народски велат, се обновува окото!:)
фалави на одговорот :) башш вака ми се појавува. многу е грозно дур помини. @Psyside фалати многу за одговорите. наредната недела ке одам на офтамолог па што ке биде нека биде :D :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Брееј што све имате, што правите со животот, што генетика ќе беше?
Јас само со просечни автоимуни заболувања се замарам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
https://www.healthline.com/health/causes-of-ocular-migraines
Genetics

There is a genetic link to migraine. A family history of migraine or ocular migraine increases your chances of having them.
upload_2018-2-2_0-0-4.png
Престани да ме замараш со твоите цврсти убедувања дека никогаш ништо не е до генетиката и се е до начинот на живот.
Престани.
Самиот имаш кажано дека има луѓе кои и да јадат масовно месо нема да ги добијат штетните ефекти што секогаш ги набројуваш.
АКО НЕ Е ДО ГЕНЕТИКА ТОА ДО ШТО Е?
Разбери веќе еднаш дека има премногу фактори за повеќето медицински проблеми, не е се до таа твоја пуста диета и начин на живот.
Тие се тригерот најчесто.
И премногу досадно ми станува да губам време да ти го докажувам спротивното што го збориш иако тоа најчесто се постигнува со прост гугл срч и прв резултат.
АМАН ЧОВЕКУ.
И престани да ги сфаќаш овие постови на погрешен начин, дека сакам да кажам „ДИЕТАТА НЕМА ВРСКА“.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
:(

Дали тие што имаат генетска предиспозиција реагираат на третман?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Дали тие што имаат генетска предиспозиција реагираат на третман?
Дали постојат луѓе кои умреле затоа што пробувале да се лечат со тревки наместо медицина?


































Да видиш малку спинче како е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom