ОКУЛАРНА МИГРЕНА-ТИВКА МИГРЕНА СО АУРА

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не е битно дали е генетски или не, а како капак ти немаш доказ дека е воедно. Цело време се збори за тоа како и дали се третира, ти викаш дека генетските болести не се лечат/третираат и дека цитирам "џабе ти е" да/не?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не е битно дали е генетски или не, а како капак ти немаш доказ дека е воедно.
Точно е, немам докази.
Делумно точно е дека не е битно дали е генетски.
Токму затоа ги постирав двете можности.
Но ти дојде, се насмеа на „генетски“ и го болдираше, како типична игнорантна самоуверена личност.
И еве, продолжуваш со спинови, го вртиш муабетот на друга тема. Пробуваш да ми ставиш зборови во уста.
Нема да се спуштам на тоа ниво.
Ти си најголем трол тука, и не знам зошто @AlternativeF не те брише почесто или евентуално банира.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Точно е, немам докази.
Делумно точно е дека не е битно дали е генетски.
Токму затоа ги постирав двете можности.
Но ти дојде, се насмеа на „генетски“ и го болдираше, како типична игнорантна самоуверена личност.
И еве, продолжуваш со спинови, го вртиш муабетот на друга тема. Пробуваш да ми ставиш зборови во уста.
Нема да се спуштам на тоа ниво.
Ти си најголем трол тука, и не знам зошто @AlternativeF не те брише почесто или евентуално банира.
Не си кажал дека ако е генетски џабе ти е? ти проба да напраиш спин во првиот пост после мојот цитат, а цитатот беше затоа што се или скоро се сврстуваш на генетика, и сакаш индиректно да кажеш демек тоа е главниот проблем - а уствари подалеку НЕ МОЖЕ да биде, број 1 фактор за болести е ДИЕТА/инфламација па после се друго.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
пребарав на форумот за овој тип на мигрена но ненајдов па затоа ја отворив темата.
(окуларна мигрена) или така наречена тивка мигрена е слична на акутната мигрена само што кај тивката мигрена главоболката е мала. првите симптоми пред да се појави замаглувањето на едното око,прво се појавуваат светулки пред очите како момилки и трат само неколку секунди исто кога ке станиме наеднаш од кревет. тие светулки или момилки се знак како предупредување! после неколку дена претежно на десното око на долниот дел од окото се појавува како некоја светлина и полека се шири кон средината на видното поле и почнува видот да се замаглува и гледаме како заматено исто како да сне осветлени од фотоапарат или како да сне гледале во снег па сне влегле во темна просторија. ова се дешава само на едното око. тоа трај 15мин. и потоа исчезнува и се е во ред. но после 15-20мин. одкако ќе се повлечи таја светлина и замагленоста пред окото, и кога некој ни зборува го слушаме али како недоразбирливо како нејасно како забавени сне во моментот. тоа трај некаде мах. 10мин. и почнува да боли главата на едната страна од челото али таја болка е мала така што со пола аналгин болката изчезнува целосно а и не е потребно да се пие никакво апче против болка! нема поврајќање,гадење,трненње на едната рака,несмета светлина. овие симптоми ги добив пред 3 години но тогаш користев компјутер речиси секој ден по 9-10 саати. првите симптоми беа на двете очи но сега само на едното око на десното. неразбирливоста кога некој зборува некогаш ја има некогаш не. по природа сум доста плашлив страдав и од панични напади така што неможам да утврдам дека и тој симптом постој во самата мигрена ако можи така да се наречи. бев 2 пати на очен лекар и со видот немав баш некој проблем.
кај акутната мигрена,главоболката е силна и трај долг период,се осејќа трненје на рака,поврајќање нејасно зборување смета светлината и тропанње! матичната ми тврди дека немам мигрена. во мојата фамилија досега никој немал ниаков тип на мигрена. дали некој имал ваков или сличен проблем да пиши мислење искуство? еве и една слика подолу како изгледа замаглувањето.
Мој совет ти е да си закажеш на очно. Ако е се во ред со очите, тогаш закажи на невролог. Мислам дека има апчиња што ги даваат за да се сопре аурата и да не дојде до мигрена.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Мој совет ти е да си закажеш на очно. Ако е се во ред со очите, тогаш закажи на невролог. Мислам дека има апчиња што ги даваат за да се сопре аурата и да не дојде до мигрена.
bev na ocen lekar 2 pati ali me pregledaja kako na radi reda. me pregledvaja samo dali gledam na daleku i odblisku a trebase da me stavat na laserskiot aparat ali bass togas mu bese rasipan. lani bese to. sega ke odam pak ko ke imam pojke vreme, falati na sovetot
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
bev na ocen lekar 2 pati ali me pregledaja kako na radi reda. me pregledvaja samo dali gledam na daleku i odblisku a trebase da me stavat na laserskiot aparat ali bass togas mu bese rasipan. lani bese to. sega ke odam pak ko ke imam pojke vreme, falati na sovetot
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2690985/

Не, да идеш одма.

A recent study measured insulin and glucose levels in individuals with migraine, individuals with other headaches, and controls.49 Tests were conducted at fasting and after an oral glucose tolerance test. Compared to controls, migraineurs had significantly higher levels of glucose and of insulin, at fasting and after glucose loading. After glucose loading, 65% of the migraineurs had an insulin resistance pattern (19% in the control group).
This study included blinded evaluation of MRI by a neuroradiologist and aura classification was performed under the supervision of expert headache diagnosticians without knowledge of the MRI results. Overall, there were no differences in the prevalence of clinically relevant infarcts between migraineurs and controls. This may be explained by the exclusion of prior history of TIA and stroke (which would also exclude those with clinically relevant infarcts). However, those with MA (migraine with aura) had significant increase of subclinical infarcts in the cerebellar region of the posterior circulation. Risk was highest in MA (migraine with aura) with more than one headache attack per month (OR = 15.8; 95% CI, 1.8–140). In addition, women with migraine were about twice as likely to have deep white matter lesions as the nonmigraineurs (OR = 2.1; 95% CI, 1.0–4.1). Consistent with the earlier studies on clinical stroke and white matter abnormalities, these findings were independent of the presence of some traditional cardiovascular risk
Three population studies supported the relationship between migraine, especially MA, (migraine with aura) and coronary disease. In the Atherosclerosis Risk in Communities study,9 patients with headache were roughly twice as likely to have a history of angina as compared to controls, with the risk most elevated in the headache group with aura.
Most migraine patients have migraine without aura and are at no or little increased risk of CVD. Accordingly, most patients with migraine should be reassured instead of being frightened. Nonetheless, it seems that studies have convincingly shown that MA (migraine with aura) is associated with an increased risk of ischemic stroke and likely also for other ischemic CVD events. Based on the findings, clinicians should have heightened vigilance for modifiable cardiovascular risk factors in migraineurs, such as hypertension, hyperlipidemia, and particularly smoking, which has been associated with magnifying risk for ischemic stroke among patients with MA. In particular, women with MA who take oral contraceptives should strictly avoid smoking and alternative contraceptive methods should be considered on an individual basis. Ultimately, as described above, it will be important to determine whether MA is itself a modifiable risk factor for CVD. Additionally, studies should investigate the possibility that preventive medications for migraine or antiplatelet therapy might reduce the risk of CVD in patients with overall migraine or MA.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
... тоа трај 15мин. и потоа исчезнува и се е во ред. но после 15-20мин. ...користев компјутер речиси секој ден по 9-10 саати.... по природа сум доста плашлив страдав и од панични напади
... аман бе , не го плаши толку со негови 27 години, го направи желка од Галапагос зарем не може некои појави да бидат природни? ете едноставно телото во даден момент, во дадена психичка ситуација ете даде таква појава која ниту е болна, ниту направи некоја турбуленција во системот, траело 15 минути и телото само „си ја репарира, поправи“ ситуацијата и сега све е во ред? зашто сега ќе дебатира ? за стравот ли што беше како беше или како ќе биде? ако има некоја патолошка работа нема така од воздух да помине и со колку сакаш докази да дадеш факт е дека мозокот е сеуште мистерија за нас...
...едноставно преоптоварено око концентрирано на компјутерот или на мобилниот (реверзибилно оштетување на стакленото тело со „летечи- флутарни партали “ што дава такво светлуцаво видно поле и ништо друго доколку се прекине причината за негова појава -зјапање на копјутер цел ден) и сето тоа зачинето со други дополнителни негативности според навиките, можеби неправилна исхрана и недостаток на витамин и малку дружење со некоја девојка во парк (за природа мислам како видно поле) би било одличен предлог да не мисли за аури и работи што можеби овие појави се моментални ама природни, тековни и безначајни...за да со толкаво хипохондрично загрижување за своето здравје на овие негови години ќе постане можеби и вистина...оти мозокот може тоа да го стори ако е подложен секој ден на исто диригирање...то па то !:)
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... аман бе , не го плаши толку со негови 27 години, го направи желка од Галапагос зарем не може некои појави да бидат природни? ете едноставно телото во даден момент, во дадена психичка ситуација ете даде таква појава која ниту е болна, ниту направи некоја турбуленција во системот, траело 15 минути и сам„си ја поправи“ ситуацијата и сега све е во ред? зашто сега ќе дебатира ? за стравот ли што беше како беше или како ќе биде? ако има некоја патолошка работа нема така од воздух да помине и со колку сакаш докази да дадеш факт е дека мозокот е сеуште мистерија за нас...
...едноставно преоптоварено око концентрирано на компјутерот или на мобилниот зачинето со други дополнителни негативности според навиките, можеби неправилна исхрана и недостаток на витамин и малку дружење со некоја девојка во парк (за природа мислам како видно поле) би било одличен предлог да не мисли за аури и работи што можеби се моментални ама природни, тековни безначајни...за да со толкаво хипохондрично загрижување за своето здравје на овие негови години ќе постане можеби и вистина...оти мозокот може тоа да го стори ако е подложен секој ден на исто диригирање...то па то !:)
Од тоа не го плаши се доведовме до тука, не ти е ништо и слични глупости - се причината што илјадници луѓе умираат секоја година, недоволно пратење на новите сознанија, практики и промени на параметрите во медицината убиваат безброј луѓе, секоја година, поготово кај нас!

Лично ми кажа пријател мој, дека со 2.8 триглицериди, и 7-ца холестерол докторка му кажала дека не му е ништо,така да те молам поштеди не.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Лично ми кажа пријател мој, дека со 2.8 триглицериди, и 7-ца холестерол докторка му кажала дека не му е ништо,така да те молам поштеди не.
Па точно му кажала.
Ќе смени малку исхрана, веројатно малку ќе му се подобри. Ако смени повеќе и воведе активност, ќе му се нормализира.
Ако не смени исхрана, за 1 година ќе му бидат уште повисоки и тогаш ќе му речат да земе статини.
Статините се моќни и ќе му го донесат холестеролот во ред.
Не знам како дојдовме од релативно минорен проблем како покачен холстерол до илјадници умирања.
Така лесно се умирало од покачен холстерол или шеќер, лол.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Па точно му кажала.
Ќе смени малку исхрана, веројатно малку ќе му се подобри. Ако смени повеќе и воведе активност, ќе му се нормализира.
Ако не смени исхрана, за 1 година ќе му бидат уште повисоки и тогаш ќе му речат да земе статини.
Статините се моќни и ќе му го донесат холестеролот во ред.
Не знам како дојдовме од релативно минорен проблем како покачен холстерол до илјадници умирања.
Така лесно се умирало од покачен холстерол или шеќер, лол.
1. Не му кажала да смени диета

2. https://www.youtube.com/watch?v=IUrP-g9TYdQ
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
Од тоа не го плаши се доведовме до тука, не ти е ништо и слични глупости - се причината што илјадници луѓе умираат секоја година, недоволно пратење на новите сознанија, практики и промени на параметрите во медицината убиваат безброј луѓе, секоја година, поготово кај нас! Лично ми кажа пријател мој, дека со 2.8 триглицериди, и 7-ца холестерол докторка му кажала дека не му е ништо,така да те молам поштеди не.
... па и други се косат со твое мислење па ти велат „да ги поштедиш“ ама ти продолжуваш да пишуваш по темиве на форумов, нели? и тоа е добро, оти за дебата треба повеќе членови, а не само еден со сопствен доказ да мавка давајќи некој линк и сега сите треба да ќутиме!? остави и други да кажат свое мислење!
...за првото ќе ти кажам дека такво глобално размислување не можеш да го спредуваш со секоја ситуација тука на форум, паниката е страшна работа ако ја преминува границата на нормално човечко чувство, читај страв, практитката и параметрите во медицината ги гледаш како идеален патоказ СЕГА ? јас ќе ти ја кажам и другата страна...
на пример, замисли дека сега сме во едно минато каде лечењето нели? е базирано според медицински докази, клинички испитување и разни параметри, како велиш Ти - тоа држи нели? ОК држи - НО треба секогаш со резерва, а не 100% зашто? ете во период пред повеќе од десет години сите алергични појави со познато или непознато потекло ги лечеле скоро со висок процент со антисхистаминик ( хистамин Х1 рецептор антагонист втора генерација) - Астемизол откриен од Janssen Pharmaceutica во 1977 год, ...и сега замисли јас ( како да сум сега пред 10 год) ќе коментирам во обратен правец во смисол да не се користи поради различни причини, а ти ќе настапиш вака пишувајќи дека ,,недоволно пратење на нови сознанија и слични глупости“ и ќе ме демантираш со уште некој линк од клинички испитување со медицински докази за ефикасноста на АСТЕМИЗОЛОТ и слично, што рака на срце ти држи доказот во ова минато од пред десет години... е сега идеме малку во иднина т.е.- Денес, и ќе ти речам, што се случува со тие илјадници луѓе што пиеле Астемизол како лек против симптомите на алергија тогаш со твоја 100% потврда и доказ дека е во ред (со право оти така медицината тогаш кажуваше нели?) денес дали тоа би важело ? НЕ ! зошто? - Затоа што е исфрлено од употреба кога несакани ефекти беа само благи споредни како зголемување на телесната тежина поради зголемен апетит и ништо друго? малтене идеален лек на векот и така беше...ај сега ? дали некој го пие лекот? - ЈОК ! знаеш зошто? оти тогаш можеби лечеа моментално симптоми на алергија, ама закачија такви срцеви проблеми што до ден денес тие кои често го применувале мака мачат со срцето уште од тогаш? кого да осудат овие пациенти? кој е крив да одговара? прашањето е тука во медицината никогаш не е 1+1 = 2, така да, изи бој @Psyside пристапот секогаш е со мала резерва...
тоа што ти го кажал пријателот може да биде дискутабилно,не го земај тоа здраво за готово, па и глобално, прашање дали е тоа вистина, оти пријателот ти го кажува тоа, а ти не си бил присутен како прво, прашање како твојот пријател ја разбра поентата на докторката ако таа навистина му рекла ,,дека не му е ништо,, а потоа можеби му дала совет за промена на лошите навики или пак лекарства да пие што на пријателот не му одговара па не ги спомнал, и како трето никој не може да каже дека тие параметри се точни ако не се примени правило на 12 ч нејадење за испитување на липидниот статус и 24 ч само лесна храна, дали пациентот пуши? колку години има? и нели доколку е машко параметрите му дозволува повисоко одколку на жена што кај нас се става во ист кош ! .. односно со повторно мерење на тие параметри по извесен период со што ако се повторат би рекле дека има проблем не мора од исхрана туку од пореметен метаболизам во самиот организам...
и пази ако земаш параметрите не многу одамна на вкупен холестерол си беше референтна вредност 6,8 што не е толку страшно ако тој сега има 7 нели? ригурозната медицина само ги спушта границите на референтни вредности ( денес дури 5,2 за вкупен холестерол) за да може повеќе да се води контрола , но холестеролот ни е потребен за функционирање на сите клетки ( во создавање на хормони Вит Д, Е, А) и добро знаеш дека лошиот холестерол ЛДЛ прави „беља“ во организмот, а не вкупниот кој може да биде пресметан погрешно според формулата на други параметри на липидниот статус (зошто не ги кажа сите вредности на липидниот статус туку само холестеролот и триглицеридите ? ) секогаш соодносот се гледа на вкупен холестерол со „добриот холестерол“ ХДЛ... ај ќе бидиме оф топик на темава која не е за холестеролот! ;)[DOUBLEPOST=1517667859][/DOUBLEPOST]
1. Не му кажала да смени диета
2. https://www.youtube.com/watch?v=IUrP-g9TYdQ
значи една од работите што ме нервира кај нас во нашето здравство, навистина мислам :yid: кога пациент кој скоро неухранет, слаб, или со идеална тежина со високи параметри на холестерол му се укаже да држи „диета“ бог да чува, зарем покаченото ниво на холестерол е од исхрана? леле, па тоа е сосема мал процент што игра улога - до 20% така нешто, све друго е поради дисбалансот на метаболизмот во органзимот, човекот може ништо да не јаде со месеци на вода да е и да има до плафон холестерол,а неговиот комшија со 180 кг да јаде два сендвича со пола кило мајонез и да има нормални вредности на липидниот статус т.е. вкупен холестерол... :neetaka: и јас сум директен противник за користење на лекови и тие од група на статини при такви релативни вредности на покачен холестерол, напротив статини само при кардиоваскуларни пореметувања со оправданост од друга природа, а не од холестеролот...ај да идеме во тема за холестерол дечки?:)
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo eve i jas da pisam na forumov
Vakva ocna migrena mi se pojavuva od dete odnosno uste od osnovno uciliste i mi se slucuvase ednas na nekolku godini.iskreno ne i ni pridavav znacenje se do skoro vreme koga mi se zacesti i mi se slucuva ednas na nekolku meseci. Pretpostavuvam deka e od pregolem stres ama cuvstvoto e dosta jezivo i strasno. Isto kako sto go opisa pocnuva so mrtva tocka na vidot i se prosiruva vo del od okoto vo zig zag linii. Trae 20-30 min i isceznuva. Vo mojot slucaj ima mala glavobolka koja nekogas trae i po 2 dena. Napraveni site ispituvanja- ocni krv eeg kompjuter skrien seker ginekoloski hormonalni i nisto. Se uredno ama aurava izluduva
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom